Jump to content

Μέθοδοι μείωσης της Γενικής σκληρότητας του νερού και απορίες.


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Πέρα της Α. όσμωσης, τύρφης, ρητινών, φυτών όπως η Egeria Densa, και σαλιγκαριών σε μεγάλη ποσότητα που κατεβάζουν ανάλογα την χρήση την σκληρότητα κάπου διάβασα σε μια ιταλική βιβλιογραφία πως μια άλλη μέθοδο για να ρίξουμε την GH είναι ρίχνοντας μερικές σταγόνες υδροχλωρικού οξέως στα φίλτρα.

Έχει κάποιος γνώσεις ως προς το θέμα;

Επίσης έχετε να προτείνετε κάποιες άλλες μεθόδους εκτός από αυτές που ήδη ανέφερα;

:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα καταρχας, δεν εχω γνωση επι του θεματος αλλα μην κανεις τπτ μεχρι να σου πουν γτ δεν ξερω τι θα παθει η βιολογια σου με το οξυ!!!! να σαι καλα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα καταρχας, δεν εχω γνωση επι του θεματος αλλα μην κανεις τπτ μεχρι να σου πουν γτ δεν ξερω τι θα παθει η βιολογια σου με το οξυ!!!! να σαι καλα

Καλημέρα φίλε μου, εννοείτε πως περιμένω πληροφορίες αλλά δεν σου κρύβω πως είμαι πολύ περίεργος! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη, όμως έχω ακούσει ότι βάζουν στα ενυδρεία νερό που μαζεύουνε από τι βροχή...το νερό αυτό είναι πολύ μαλακό και καθαρό (το τελευταίο δυστυχώς δεν ισχύει αν ζεις στη μεγάλη πόλη)....

Link to comment
Share on other sites

Το να ρίξεις ενα ισχυρό οξύ μέσα στο ενυδρείο θα προκαλέσει μείωση της γενικής σκληρότητας, τα αποτελέσματα όμως είναι προσωρινά και καθόλου σταθερα.

Συν οτι θα επηρεαστεί άμεσα το pH σου.... και σαφώς και ένα κομμάτι της βιολογίας σου, αυτό εξαρτάται και απο την κυκλοφορία μέσα στο φίλτρο και απο την ποσότητα που θα ρίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη, όμως έχω ακούσει ότι βάζουν στα ενυδρεία νερό που μαζεύουνε από τι βροχή...το νερό αυτό είναι πολύ μαλακό και καθαρό (το τελευταίο δυστυχώς δεν ισχύει αν ζεις στη μεγάλη πόλη)....

Ναι όντως ισχύει αυτό, σε ευχαριστώ για την απάντηση. :D

Link to comment
Share on other sites

Το να ρίξεις ενα ισχυρό οξύ μέσα στο ενυδρείο θα προκαλέσει μείωση της γενικής σκληρότητας, τα αποτελέσματα όμως είναι προσωρινά και καθόλου σταθερα.

Συν οτι θα επηρεαστεί άμεσα το pH σου.... και σαφώς και ένα κομμάτι της βιολογίας σου, αυτό εξαρτάται και απο την κυκλοφορία μέσα στο φίλτρο και απο την ποσότητα που θα ρίξεις.

Astra να σου πω την αλήθεια έλπιζα να μου απαντήσεις γιατί ξέρω πως είσαι σχετική με την χημεία.

Σε αυτό το βιβλίο γίνετε αναφορά για μερικές σταγόνες στα φίλτρα καθαρού υδροχλωρικού οξέως ανά εβδομάδα για να μπορέσουμε να κατεβάσουμε το GH και βεβαία κατά σειρά και το ΡΗ , αυτό σαν αποτέλεσμα για τα ψάρια δεν θα είχε επιπτώσεις; έχεις κάνει κάποιο πείραμα; Πάντως το ότι το επιβεβαιώνεις με βάζεις σε σκέψεις.

Αν όντως δεν υπάρχουν παρενέργειες για τους οργανισμούς θα ήταν μια καλή και οικονομική λύση, γνωρίζοντας βέβαια τις σωστές αναλογίες σε ανάλογο νερό με γενική σκληρότητα και ΡΗ τάδε.

Link to comment
Share on other sites

Το να ρίξεις ενα ισχυρό οξύ μέσα στο ενυδρείο θα προκαλέσει μείωση της γενικής σκληρότητας, τα αποτελέσματα όμως είναι προσωρινά και καθόλου σταθερα.

Συν οτι θα επηρεαστεί άμεσα το pH σου.... και σαφώς και ένα κομμάτι της βιολογίας σου, αυτό εξαρτάται και απο την κυκλοφορία μέσα στο φίλτρο και απο την ποσότητα που θα ρίξεις.

Aν μπορεις να μου το αναλυσης λιγο το παραπανω, σε ευχαριστω! :D

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως εξαρτάται απο το ποσο χρόνο θα κάνει το οξύ να εξαπλωθεί μέσα στο ενυδρείο και έτσι να μην είναι σε επικίνδυνη συγκέντρωση για τα βακτήρια.

Αυτο που εγώ σκεφτόμουν κυρίως ειναι η πτώση του ph με κάποιο τέτοιο μέσο, για γενική σκληρότητα δεν ξέρω κατα πόσο βολεύει καθώς αν είναι κάθε μέρα να ρίχνω οξύ είναι λίγο κουραστικό :D

Μπορούμε να πειραματιστούμε με κάτι όμως :D

Αν η πηγή της υψηλής γενικής σκληρότητας που θες να μειώσεις προέρχεται απο την βρύση σου και όχι απο κάποια πχ πέτρα στο ενυδρείο, μπορείς να δοκιμάσεις να ρίξεις υδροχλωρικό οξύ σε βαρέλι προετοιμασίας.

Έτσι γλιτώνουμε τον κίνδυνο να πάθουν κάτι τα βακτήρια.

Έγινε επεξεργασία - Astra
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ πως εξαρτάται απο το ποσο χρόνο θα κάνει το οξύ να εξαπλωθεί μέσα στο ενυδρείο και έτσι να μην είναι σε επικίνδυνη συγκέντρωση για τα βακτήρια.

Αυτο που εγώ σκεφτόμουν κυρίως ειναι η πτώση του ph με κάποιο τέτοιο μέσο, για γενική σκληρότητα δεν ξέρω κατα πόσο βολεύει καθώς αν είναι κάθε μέρα να ρίχνω οξύ είναι λίγο κουραστικό :)

Μπορούμε να πειραματιστούμε με κάτι όμως :D

Αν η πηγή της υψηλής γενικής σκληρότητας που θες να μειώσεις προέρχεται απο την βρύση σου και όχι απο κάποια πχ πέτρα στο ενυδρείο, μπορείς να δοκιμάσεις να ρίξεις υδροχλωρικό οξύ σε βαρέλι προετοιμασίας.

Έτσι γλιτώνουμε τον κίνδυνο να πάθουν κάτι τα βακτήρια.

Δεν είχα σκοπό να πειραματιστώ απευθείας στα ενυδρεία μου αλλά μπορώ ν αρχίσω όπως είπες σε ένα βαρέλι. Το νερό αυτή την χρονική περίοδο στο Βόλο έχω παρατηρήσει ότι είναι περίπου 14 με 18 και ΡΗ κοντά στο 8, ενώ τον χειμώνα ήταν κοντά στο 7 ΡΗ και 10 με 12 GH.Tη να πω, η εξάτμιση να ανέβασε σκληρότητες στο δυκτιο, κάποιος εξωτερικός παράγοντας;. Βέβαια θα πρέπει να πάρω κάποιο υγρό τεστ για την γενική σκληρότητα μια που για την ώρα μετρώ με στικ.

Εάν έχεις κάποιες πληροφορίες η λινκ στο οποίο μπορώ να διαφωτιστώ λίγο θα ήταν πολύ χρήσιμο. Επίσης τα βακτήρια και τα ψάρια σε μια πρώτη υποθετική ανάλυση σε τη βαθμό θα μπορούσαν να επηρεαστούν και γιατί; Με βλέπω σε δεύτερη φάση να στρώνω κανένα μικρό ενυδρείο για περεταίρω πειραματισμούς. Σε ευχαριστώ ειλικρινά εκ του προτέρου.

:D

Link to comment
Share on other sites

Λινκ δεν έχω για αυτό και δεν μπορώ να είμαι απόλυτη σε αυτά που λέω. Προέρχονται μόνο απο γνώσεις και απο κάτι πειραματάκια που έχω σκεφτεί :D:)

το θέμα είναι το εξής: γιατί ρίχνει το οξύ την γενική σκληρότητα;

Απαντηση: γιατί η γενική σκληρότητα (κατιόντα αλάτων) αντιδρουν με το χλώριο και σχηματίζουν χημικές ενώσεις πχ. Na + HCl --> NaCl + H

δεσμεύονται λοπόν απο το χλώριο και δεν κυκλοφορούν μες στο νερό.

το πρόβλημα: 1) αυτές οι ενώσεις χλωρίου πώς μπορούν να απομακρυνθούν απο το ενυδρείο;

2) ποια είναι η αναλογία που πρέπει να ρίξουμε χλώριο για να κατέβει 1 βαθμό η σκληρότητα ετσι

ώστε να μην υπάρχει ελεύθερο χλώριο στο ενυδρείο και να μην ενοχλήσει τα βακτήρια;

Αυτα είναι τα θέματα που πρέπει να λυθούν :D

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολυ νεος στο χωρο για να εχω αποψη, αλλα τα παραπανω αναφερομενα με προβληματιζουν οσον αφορα την ελαφροτητα με την οποια αντιμετωπιζονται.

Για να δωσεις λυση σε καποια ζητηματα, φροντιζεις ωστε οι ενεργειες που θα κανεις να μην εχουν καμοια παρανεργεια ή επιπτωσεις.

Το HCl ειναι ισχυρο οξυ. Η δοσολογια και ο τροπος χρησης απαιτει γνωση και εμπειρεια.

Δεν γνωριζω αν μειωνει την γενικη σκληροτητα (σιγουρα αντιδραει με πολλα αλατα) αλλα ειναι σιγουρο οτι επηρρεαζει το ρΗ.

Οποια και αν ειναι τα παραγωγα των αντιδρασεων, θα πρεπει να ξερουμε να να εξουδετερωσουμε το Cl που θα προκυψει (σε ιοντικη ή οχι μορφη).

EDIT

Το μηνυμα το εγραψα πριν της astra.

To Cl εππηρεαζει και τα ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - maneni
Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολυ νεος στο χωρο για να εχω αποψη, αλλα τα παραπανω αναφερομενα με προβληματιζουν οσον αφορα την ελαφροτητα με την οποια αντιμετωπιζονται.

Για να δωσεις λυση σε καποια ζητηματα, φροντιζεις ωστε οι ενεργειες που θα κανεις να μην εχουν καμοια παρανεργεια ή επιπτωσεις.

Το HCl ειναι ισχυρο οξυ. Η δοσολογια και ο τροπος χρησης απαιτει γνωση και εμπειρεια.

Δεν γνωριζω αν μειωνει την γενικη σκληροτητα (σιγουρα αντιδραει με πολλα αλατα) αλλα ειναι σιγουρο οτι επηρρεαζει το ρΗ.

Οποια και αν ειναι τα παραγωγα των αντιδρασεων, θα πρεπει να ξερουμε να να εξουδετερωσουμε το Cl που θα προκυψει (σε ιοντικη ή οχι μορφη).

EDIT

Το μηνυμα το εγραψα πριν της astra.

To Cl εππηρεαζει και τα ψαρια.

Φίλε manemi δεν έχω σκοπό να κάνω πειράματα σε ζωντανά εάν δεν είμαι σίγουρος για τα αποτελέσματα γιαυτο μην κρίνεις εξ αρχής. Η βιβλιογραφία που αναφέρει αυτή την πρακτική είναι από βιβλίο επιστημονικό ενυδρειακων θεμάτων το οποίο αυτή την στιγμή δεν το έχω μπροστά μου λόγο ότι είμαι εκτός Βόλου. Αυτό που προσπαθώ είναι να καταλάβω περισσότερα πράγματα μια που στην βιβλιογραφία γίνετε απλά μια αναφορά προς το θέμα, και ναι γιατί όχι στο μέλλον να αποδειχτεί ότι μπορεί να είναι μια ανάλογη καλή μέθοδος για την μείωση της γενικής σκληρότητας εφόσον δεν έχουμε βέβαια αρνητικές επιπτώσεις. Μην αναλωνόμαστε σε ψευτοπουριτανικους διαλόγους περί ελαφρότητας και δεν ξέρω και εγώ τη και παρακαλώ τους έχοντες επιστημονικές πληροφορίες να μας τις αναφέρουν.

Κάποτε λεγανε πως η γη είναι ταψί και όλη κατάκριναν κάτι αντίθετο…………..

Link to comment
Share on other sites

Λινκ δεν έχω για αυτό και δεν μπορώ να είμαι απόλυτη σε αυτά που λέω. Προέρχονται μόνο απο γνώσεις και απο κάτι πειραματάκια που έχω σκεφτεί :D:)

το θέμα είναι το εξής: γιατί ρίχνει το οξύ την γενική σκληρότητα;

Απαντηση: γιατί η γενική σκληρότητα (κατιόντα αλάτων) αντιδρουν με το χλώριο και σχηματίζουν χημικές ενώσεις πχ. Na + HCl --> NaCl + H

δεσμεύονται λοπόν απο το χλώριο και δεν κυκλοφορούν μες στο νερό.

το πρόβλημα: 1) αυτές οι ενώσεις χλωρίου πώς μπορούν να απομακρυνθούν απο το ενυδρείο;

2) ποια είναι η αναλογία που πρέπει να ρίξουμε χλώριο για να κατέβει 1 βαθμό η σκληρότητα ετσι

ώστε να μην υπάρχει ελεύθερο χλώριο στο ενυδρείο και να μην ενοχλήσει τα βακτήρια;

Αυτα είναι τα θέματα που πρέπει να λυθούν :D

Το Cl δεν απομακρύνετε με το αντιχλωριο που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία μας;

Δηλαδή εάν κάνουμε πρώτα την προετοιμασία με υδροχλώριο στο βαρελάκι και μετά προσθέσουμε το αντιχλωριοιο τη θα καταφέρουμε;

Εκτός αυτού το χλώριο δεν εξατμίζετε κάποια στιγμή η λόγο το ότι δεσμεύετε με το Νa πχ έχουμε αλλά αποτελέσματα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποιες χημικές μορφές του χλωρίου μπορεί να απομακρυνθούν με το αντιχλώριο αλλά μπορείς να δοκιμάσεις :D

Και να μας ενημερώσεις φυσικά :D:)<_<

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι, θα απομακρυνθεί γιατί κάνοντας αλλαγή και προσθέτοντας λίγο παραπανω αντιχλώριο μέσα το οποίο θα κάνει αντίδραση με την παραγόμενη αμμωνία των ψαριών θα δεσμευτεί.

Cl2 + H2O <=> HClO + HCl

NH3 + HOCl → NH2Cl + H2O

:D

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι, θα απομακρυνθεί γιατί κάνοντας αλλαγή και προσθέτοντας λίγο παραπανω αντιχλώριο μέσα το οποίο θα κάνει αντίδραση με την παραγόμενη αμμωνία των ψαριών θα δεσμευτεί.

Cl2 + H2O <=> HClO + HCl

NH3 + HOCl → NH2Cl + H2O

:D

Χμμμμμμμμ!!!!!!!

Αρχίζει να γίνετε ενδιαφέρων το θέμα………….

Κάποια σκευάσματα επίσης δεσμεύουν και την χλωραμινη δηλαδή συνδυασμός χλωρίου και αμμωνίας, να κάνω χρήση στο πείραμα τέτοιου σκευάσματος;

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμμμμ!!!!!!!

Αρχίζει να γίνετε ενδιαφέρων το θέμα………….

Κάποια σκευάσματα επίσης δεσμεύουν και την χλωραμινη δηλαδή συνδυασμός χλωρίου και αμμωνίας, να κάνω χρήση στο πείραμα τέτοιου σκευάσματος;

Nαι :D:D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε manemi δεν έχω σκοπό να κάνω πειράματα σε ζωντανά εάν δεν είμαι σίγουρος για τα αποτελέσματα γιαυτο μην κρίνεις εξ αρχής. .......... Μην αναλωνόμαστε σε ψευτοπουριτανικους διαλόγους περί ελαφρότητας και δεν ξέρω και εγώ τη και παρακαλώ τους έχοντες επιστημονικές πληροφορίες να μας τις αναφέρουν.

Κάποτε λεγανε πως η γη είναι ταψί και όλη κατάκριναν κάτι αντίθετο…………..

Μαλλον με παρεξηγησες. Εν παση περιπτωση, χωρις να δημιουργησω επιπλεον θεμα, καποιος που θετει ερωτηματα εχει και το μικροτερο μεριδιο ευθυνης.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι, θα απομακρυνθεί γιατί κάνοντας αλλαγή και προσθέτοντας λίγο παραπανω αντιχλώριο μέσα το οποίο θα κάνει αντίδραση με την παραγόμενη αμμωνία των ψαριών θα δεσμευτεί.

Cl2 + H2O <=> HClO + HCl

NH3 + HOCl → NH2Cl + H2O

:D

εισαι σιγουρος οτι οι αντιδρασεις ειναι σωστες?

νομιζω οτι κανεις καποια λαθη

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι οι αντιδρασεις ειναι σωστες?

νομιζω οτι κανεις καποια λαθη

Κανενα ομως

http://en.wikipedia.org/wiki/Hypochlorous_acid

http://en.wikipedia.org/wiki/Chloramine

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω ιδιαίτερα καλή σχέση με τη χημεία, νομίζω, από ότι έχω διαβάσει, ότι το HCL χρησιμοποιείται για τη μείωση του ph και μόνο (μείωση έως εκμηδενισμός του alkalinity και του buffering capacity δηλαδή μέσω της επίδρασης στο ΚΗ). Δεν είδα πουθενά να προτείνεται ως μέσο μείωσης της γενικής σκληρότητας (που ας σημειωθεί έχει να κάνει ΚΥΡΙΩΣ με τα ελεύθερα ιόντα Ca++ και Mg++).

Σε ποιο βιβλίο αναφέρονται αυτά για να πάρουμε μια ιδέα ??

Link to comment
Share on other sites

δείτε και αυτό

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι οι αντιδρασεις ειναι σωστες?

νομιζω οτι κανεις καποια λαθη

Σε ακούμε φίλε μου, είμαστε εδώ για να καταλάβουμε 5 πράγματα παραπάνω, σε παρακαλώ εκφράσου ελεύθερα ως προς το θέμα, σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω ιδιαίτερα καλή σχέση με τη χημεία, νομίζω, από ότι έχω διαβάσει, ότι το HCL χρησιμοποιείται για τη μείωση του ph και μόνο (μείωση έως εκμηδενισμός του alkalinity και του buffering capacity δηλαδή μέσω της επίδρασης στο ΚΗ). Δεν είδα πουθενά να προτείνεται ως μέσο μείωσης της γενικής σκληρότητας (που ας σημειωθεί έχει να κάνει ΚΥΡΙΩΣ με τα ελεύθερα ιόντα Ca++ και Mg++).

Σε ποιο βιβλίο αναφέρονται αυτά για να πάρουμε μια ιδέα ??

Φίλε Ανδρέα επειδή και εγώ δεν είμαι χημικός δεν το έχω μπροστά μου αυτή την στιγμή το βιβλίο αλλά αύριο μόλις γυρίσω σπίτι θα αναφέρω την βιβλιογραφία και θα το ξαναδιαβάσω μην κατάλαβα και εγώ λάθος και λέω .............! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...