Jump to content

Απώλεια (3 τιγράκια)


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα

Την περασμένη εβδομάδα με την γυναίκα μου αγοράσαμε ένα ενυδρείο 10 λίτρων και μαζί με αυτό 3 τιγράκια , 2 πορτοκαλί και ένα πράσινο, με σκοπό να στήσουμε ένα μικρό να μάθουμε και μετά να στήσουμε ένα μεγαλύτερο περί των 200 λίτρων.

Αφού στρώσαμε την άμμο, που προμηθευτήκαμε από το εν λόγω κατάστημα, και το γεμίσαμε νερό, ακολουθήσαμε τις οδηγίες του καταστήματος και βάλαμε ανιχλωρικό (δεν θυμάμαι το όνομα) και μετά από 1 ώρα τα βακτήρια που είχαμε προμηθευτεί.

Το αφήσαμε να δουλέψει 1 ώρα ακόμα με το φίλτρο ανοικτό (κάνει και φυσαλίδες), και ύστερα ρίξαμε μέσα τα ψαράκια πανευτυχής εμείς για το νέο μας απόκτημα το οποίο μας φάνηκε πανεύκολο.

Την άλλη ημέρα το πρωί τα 2 είχαν ψοφήσει. Και μετά από 2 ημέρες ψόφησε και το τρίτο. Είχαμε μεγάλη στενοχώρια.

Πήρα τηλέφωνο το ενυδρειάδικο και μου είπανε ότι είναι από το stress. :lmao:

Ύστερα από αρκετό διάβασμα στο site σας διαπίστωσα πως το ενυδρείο δεν έχει στρωθεί, πράγμα που είναι απαραίτητο.

Επειδή ύστερα από αυτήν την τραγωδία δεν θα αντέξουμε και άλλη, και από ότι κατάλαβα το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να πουλάνε χωρίς να τους ενδιαφέρει αν αυτό έχει το οποιοδήποτε κόστος στα ψαράκια και κατ’ επέκταση σε εμάς (ψυχική οδύνη). :lmao:

Το ενυδριάκι είναι αρκετά μεγάλο για να φιλοξενήσει 3-5 τιγράκια, άξίζει τον κόπο να ασχοληθώ ή να πάω σε κάτι μεγαλύτερο και με επιπλέον εξοπλισμό (αντιστάσεις κλπ.)

Και εάν ναι χρειάζεται και φυτά και άλλα σχετικά ?

Το έχω αφήσει να δουλέψει 10 ημέρες. Χρειάζεται να κάνω τα τεστ που αναφέρεται στα σχετικά σας άρθρα σχετικά με τα νιτρικά και τα συναφή.

Τι θα με συμβουλεύατε?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Έγινε επεξεργασία - Hagop
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα

Την περασμένη εβδομάδα με την γυναίκα μου αγοράσαμε ένα ενυδρείο 10 λίτρων και μαζί με αυτό 3 τιγράκια , 2 πορτοκαλί και ένα πράσινο, με σκοπό να στήσουμε ένα μικρό να μάθουμε και μετά να στήσουμε ένα μεγαλύτερο περί των 200 λίτρων.

Αφού στρώσαμε την άμμο, που προμηθευτήκαμε από το εν λόγω κατάστημα, και το γεμίσαμε νερό, ακολουθήσαμε τις οδηγίες του καταστήματος και βάλαμε ανιχλωρικό (δεν θυμάμαι το όνομα) και μετά από 1 ώρα τα βακτήρια που είχαμε προμηθευτεί.

Το αφήσαμε να δουλέψει 1 ώρα ακόμα με το φίλτρο ανοικτό (κάνει και φυσαλίδες), και ύστερα ρίξαμε μέσα τα ψαράκια πανευτυχής εμείς για το νέο μας απόκτημα το οποίο μας φάνηκε πανεύκολο.

Την άλλη ημέρα το πρωί τα  2 είχαν ψοφήσει. Και μετά από 2 ημέρες ψόφησε και το τρίτο. Είχαμε μεγάλη στενοχώρια.

Πήρα τηλέφωνο το ενυδρειάδικο και μου είπανε ότι είναι από το stress. :lmao:

Ύστερα από αρκετό διάβασμα στο site σας διαπίστωσα πως το ενυδρείο δεν έχει στρωθεί, πράγμα που είναι απαραίτητο.

ΑΚΡΙΒΩΣ

Επειδή ύστερα από αυτήν την τραγωδία δεν θα αντέξουμε και άλλη, και από ότι κατάλαβα το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να πουλάνε χωρίς να τους ενδιαφέρει αν αυτό έχει το οποιοδήποτε κόστος στα ψαράκια και κατ’ επέκταση σε εμάς (ψυχική οδύνη). :lmao:

Μπααααααα τέτοιο πράμα μην το ξαναπείς !!!!

Με το ειρωνικό μου ύφος πάντως δεν σημαίνει ότι τους καταδικάζω όλους. Ευτυχώς υπάρχουν και ευσυνήδητοι επαγγελματίες.

Το ενυδριάκι είναι αρκετά μεγάλο για να φιλοξενήσει 3-5 τιγράκια, άξίζει τον κόπο να ασχοληθώ ή να πάω σε κάτι μεγαλύτερο και με επιπλέον εξοπλισμό (αντιστάσεις κλπ.)

Και εάν ναι χρειάζεται και φυτά και άλλα  σχετικά ?

Το έχω αφήσει να δουλέψει 10 ημέρες. Χρειάζεται να κάνω τα τεστ που αναφέρεται στα σχετικά σας άρθρα σχετικά με τα νιτρικά και τα συναφή.

Τι θα με συμβουλεύατε?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

30011[/snapback]

Πάμε τώρα στην ουσία.

Τα 10 λίτρα είναι πολύ λίγα για τα τιγράκια σου. Σε αυτό μπορείς να βάλεις το πολύ ενα μονομάχο αντε και καμιά 2 3 γαρίδες έτσι για να τις χαζεύεις.

Θα σου πρότεινα να πας σε κάτι μεγαλύτερο λοιπόν έτσι ώστε να έχεις και περισσότερες επιλογές όσο αναφορά την σύνθεση των ζωντανών.

Περί στρωσίματος και τα λοιπά τα χεις ήδη διαβάσει πιστεύω.

Σκέψου το και το ξανασυζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε hagop πρώτα από όλα :lmao: στο Aquazone.

Όπως πολύ σωστά κατάλαβες και εσύ το πάν για να γίνει μία σωστή αρχή είναι το στρώσιμο του ενυδρείου σου κάτι που στην δική περίπτωση δεν έγινε και είχε αυτό το άσχημο αποτέλεσμα.

Όμως τα 10 λίτρα είναι πάρα μα πάρα πολύ λίγα ακόμα και για 3 τιγράκια. Το μινιμουμ που θα μπορούσες να έχεις από ενυδρείο για να έχεις τα 3 τιγράκια είναι τα 30 λίτρα.

Καλύτερα να περιμένεις να πάρεις ένα σωστό ενυδρείο παρά να ταλαιπωρείσαι και εσύ αλλά και τα ψάρια και πιθανότατα στο τέλος να απογοητευτείς και να τα παρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες και από εμένα φίλε Hagop!

:lmao:

Συμφωνώ με την πρόταση του Βαγγέλη για μονομάχο σε αυτά τα λίτρα! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στην παρέα μας!

Το να έχεις το ενυδρείο να δουλεύει δεν συνεπάγεται ότι θα στρώσει!

Διάβασε το άρθρο που θα βρεις εδώ για να καταλάβεις ακριβώς τη διαδικασία που χρειάζεται!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Το μικρό μπορείς να το κρατήσεις για ενυδρείο καραντίνας κάτι που σου προτείνω ανεπιφύλακτα!

Οπότε θα σου έλεγα να το μελετήσεις λίγο το θέμα για να αποφασίσεις τι είδη θέλεις να φιλοξενήσεις ανάλογα πάντα με τις δυνατότητες σου!

Link to comment
Share on other sites

:lmao:

και από εμένα.

Προχώρα κατευθείαν στο 200 που είπες, και θα δεις ότι είναι πιο εύκολο από το μικρό.

Οσο για το 10ράκι, 1-2 φυτά και ένα ωραίο μονομάχο και θα είσαι πρώτος :lmao::rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

:lmao::rasp: και απο εμενα.Καλοριζικος.

Κριμα για τα ψαρακια σου τι αλλο να πω κριμα.Οσο για το αν θες να πας σε

κατι μεγαλυτερο απο το 10λ σιγουρα αυτη ειναι η καλυτερη λυση.

Μονο αυτη τη φορα προσεχτικες κινησεις, συνεχες τεστ,και οχι βιασινες,

για να χαρεις και εσυ αυτο το χομπυ.

:lmao:

Link to comment
Share on other sites

:lmao: και όχι βιασίνες. Διάβασμα θέλει και όλα θα πάνε καλά :lmao:
Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε μου ... :lmao::lmao:

Διαβασμα και υπομονη και ολα θα πανε καλα ... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές θα πάω για μονομάχο στο 10ρακι.

Θα το μελετήσω το θέμα και όταν είμαι έτοιμος θα επανέλθω.

Thnx a lot

Link to comment
Share on other sites

Καλωςηρθες Hagop στην παρεα. :lmao:

Ριξε λιγο διαβασμα στα αρθρα που υπαρχουν και υπομονη.

Οτι αποριες εχεις εδω ειμαστε!! :lmao::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...