Jump to content

Πόσα ψάρια σε πόσα λίτρα???


Recommended Posts

Πόσα ψάρια μπορούμε να βάλουμε σε ένα ενυδρείο ανάλογα με τα λίτρα του? Όσα θέλουμε ή υπάρχει κάποιο όριο? Τι πιστεύετε εσείς?

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ 9 ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΜΕΣΑ ΣΕ 120 ΛΙΤΡΑ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΗΓΑ ΣΤΑ 250 ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΝ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΛΙΤΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΕΝΑ ΨΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΛΙΤΡΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΟΡΙΣΕΙ Η ΦΥΣΗ...

:lmao:

29794[/snapback]

Θα μου επιτρέψεις φίλη Νάντια να διαφωνίσω. Πόσα ψάρια έχεις συνολικά στο ενυδρείο σου? Και μόνο οι 9 δίσκοι σε 120 ή 250 λίτρα είναι πολλοί! Σκοπός του ενυδρείου είναι (κατά τη δική μου πάντα άποψη) να γίνεται το κατάλληλο "σπίτι" για τα ψάρια που φιλοξενεί. Δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να βάζουμε ό,τι ψάρια θέλουμε σε όσα λίτρα θέλουμα, και ότι απλά τα ψάρια δεν θα μεγαλώσουν όσο πρέπει. Κι εγώ αλλά και όλοι μας μπορούμε να ζήσουμε σε ένα δωμάτιο 1χ1 αν μας βάζανε. Το θέμα είναι τι ζωή θα ζούσαμε...

Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις φίλη Νάντια να διαφωνίσω. Πόσα ψάρια έχεις συνολικά στο ενυδρείο σου? Και μόνο οι 9 δίσκοι σε 120 ή 250 λίτρα είναι πολλοί! Σκοπός του ενυδρείου είναι (κατά τη δική μου πάντα άποψη) να γίνεται το κατάλληλο "σπίτι" για τα ψάρια που φιλοξενεί. Δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να βάζουμε ό,τι ψάρια θέλουμε σε όσα λίτρα θέλουμα, και ότι απλά τα ψάρια δεν θα μεγαλώσουν όσο πρέπει. Κι εγώ αλλά και όλοι μας μπορούμε να ζήσουμε σε ένα δωμάτιο 1χ1 αν μας βάζανε. Το θέμα είναι τι ζωή θα ζούσαμε...

30066[/snapback]

Θα συμφωνήσω 1000/% με τον Γιάννη.

Εγώ για παράδειγμα έχω 7 δίσκους σε 80 λίτρα. Δε καμαρώνω ούτε και λέω οτι είναι σωστό. Επειδή όμως η επιθυμία μου να τα αποκτήσω ήταν μεγαλύτερη απο την υπομονή μου τα πήρα. Βέβαια είναι ακόμη μικρά και την παλεύουν στο 80αρι.

Έχω βάλει μπροστά να τους στήσω ένα 450αρι όπου εκει τα πράγματα θα είναι σαφώς καλύτερα.

Τώρα διάφορες απόψεις περι πόσων λίτρων χρειάζονται οι δίσκοι είναι κάτι υποκειμενικό και αυτό γιατί πάλι στην αιχμαλωσία ζούνε και κάθε τόσο βλέπουνε αντι για όχθη την μούρη ενός περίεργου να τα κοιτάει σα χάνος. :lmao:

Τι 400 τι 500 τι 600.

Αυτό που έχουνε στην φύση κανένας χομπίστας δεν είναι σε θέση να τους το προσφέρει.

Έγινε επεξεργασία - SW1IXC
Link to comment
Share on other sites

Πόσα ψάρια μπορούμε να βάλουμε σε ένα ενυδρείο ανάλογα με τα λίτρα του? Όσα θέλουμε ή υπάρχει κάποιο όριο? Τι πιστεύετε εσείς?

30065[/snapback]

Καλή η ερώτησή σου αγαπητέ Φίλε istellas

Πιστεύω ότι αυτό είναι κάτι το σχετικό και δεν θα μπορούσαμε να ορίσουμε έναν ακριβή αριθμό ψαριών, για ένα συγκεκριμένο ενυδρείο, αν δεν αναφέρουμε και κάποια άλλα στοιχεία.

Για παράδειγμα, είναι εντελώς διαφορετικό αν αναφερόμαστε για μικρά ψαράκια, όπως tetra neon, που έχουν μικρές διατροφικές ανάγκες και να τα συγκρίνουμε με αντίστοιχο αριθμό ψαριών που μεγαλώνουν πολύ και έχουν αυξημένες διατροφικές ανάγκες, όπως τα Oscar.

Επίσης κάτι που θα πρέπει να ξέρουμε είναι την βιολογική δυνατότητα του συστήματος. Άλλο είναι να αναφερόμαστε σε ένα ενυδρείο που η βιολογία του βασίζεται σε ένα εσωτερικό φιλτράκι και άλλο, όπως είναι φυσικό, όταν έχουμε πέντε μεγάλα εξωτερικά φίλτρα.

Όπως και να έχει το πράγμα, όμως, καλό είναι να λαμβάνουμε υπ' όψιν και το μέγεθος των ψαριών σε σχέση με τον όγκο αλλά και το σχήμα του ενυδρείου.

Δεν νομίζω κάποιος από εμάς να χαίρεται όταν βλέπει τα ζωντανά του στριμωγμένα σε ένα μικρό ενυδρείο, χωρίς να υπάρχει ελεύθερος χώρος να κολυμπήσουν, να κρυφτούν, να ζευγαρώσουν κλπ

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Εγω περα απο το ενυδρειο ασχολουμαι και με την κηπουρικη οταν λοιπον φυτευω ενα φυτο αυτο που κοιταω πρωτα ειναι ποσο υψος και ποση διαμετρο θα εχει αυτο το φυτο σε πληρη αναπτυξη και αυτο γιατι θελω να το δω να ανθησει και να διατηρει τα πληρη χαρακτηριστικα του και απο την αλλη να μην χαλασουν και τα υπολοιπα φυτα που ειναι γυρο του και ετσι να εχω το καλυτερο αισθητικο αποτελεσμα. Το ιδιο πιστευω οτι συμβαινει και στο ενυδρειο πρεπει εκτος απο τις ιδιαιτεροτητες διαβιωσης του καθε ψαριου να κοιταμε και το τελικο μεγεθος που μπορει να φτασει αυτο και βασει αυτου να μπαινουν και τα αναλογα ψαρια στο ενυδρειο τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με το παράδειγμα και έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται και το ενυδρείο . Και εάν κάποιος δεν το βλέπει από τη πλευρά της αισθητικής τουλάχιστον πρέπει να σεβαστή το δικαίωμα για αξιοπρεπή διαβίωση του κάθε ζωντανού .

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον πρέπει να σεβαστή το δικαίωμα για αξιοπρεπή διαβίωση του κάθε ζωντανού .

30139[/snapback]

Αυτο αλλωστε ονομαζουμε χομπι!!!Ετσι δεν ειναι?

Και πολυ περισσοτερο οταν μιλαμε για καποια ιδιαιτερα ειδη ψαριων οπως οι δισκοι!!!Σκοπος του χομπιστα ειναι να δημιουργησει μια μικρογραφια του ενος βιοτοπου στο σπιτι του.Μπορει να μη μπορει να διαθεσει ενα 10τονο ενυδρειο αλλα σιγουρα οχι και να μοιζει το υπαρχον ενυδρειο με κονσερβα.............

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα μου επιτρέψεις φίλη Νάντια να διαφωνίσω. Πόσα ψάρια έχεις συνολικά στο ενυδρείο σου? Και μόνο οι 9 δίσκοι σε 120 ή 250 λίτρα είναι πολλοί! Σκοπός του ενυδρείου είναι (κατά τη δική μου πάντα άποψη) να γίνεται το κατάλληλο "σπίτι" για τα ψάρια που φιλοξενεί. Δεν μπορούμε να πούμε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να βάζουμε ό,τι ψάρια θέλουμε σε όσα λίτρα θέλουμα, και ότι απλά τα ψάρια δεν θα μεγαλώσουν όσο πρέπει. Κι εγώ αλλά και όλοι μας μπορούμε να ζήσουμε σε ένα δωμάτιο 1χ1 αν μας βάζανε. Το θέμα είναι τι ζωή θα ζούσαμε...

Το θέμα που άνοιξες ήταν καλή ιδέα γιατί σίγουρα όλοι οι νέοι χομπίστες θέλουμε να ξέρουμε τι είναι το καλύτερο. Θεωρώ ότι ήταν άσχημο όμως να βάλεις την απάντηση της nnd. Και πάλι δεν έχει απαντηθεί το ερώτημα? Πόσα ψάρια σε πόσα λίτρα? Ισχύει η αναλογία 1 λίτρο για 1 εκατοστό ψαριού? Έγινε το θέμα για να λυθούν απορίες ή για να σχολιαστεί ο αριθμός των ψαριών της nnd?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ariel ισως να μη γνωριζεις οτι αυτο το ποστ ανοιχτηκε απο τον istella οχι για να μαθει ποσα ψαρια χωρανε σε ποσα λιτρα αλλα δοθηκε αφορμη απο τη παρουσιαση του ενυδρειου της φιλης nnd και για να μη χαλασουμε τη παρουσιαση του ενυδρειου της λεγοντας ασχετα θεματα ειχαν ανοιχτει τοτε 3 θεματα αν θυμαμε καλα ...

Φιλικα

Dartman

Link to comment
Share on other sites

Ariel καλησπέρα,

το θέμα δεν ήταν να προσβάλλω κανέναν. Απλά το θέμα έχει γίνει split από την παρουσίαση του ενυδρείου της Νάντιας, όπου για να μην χαλάσει το εκεί θέμα χωρίστηκε και συνεχίστηκε εδώ :D

Η δική σου γνώμη σχετικά με το θέμα πόσα ψάρια σε πόσα λίτρα ποια είναι?

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...
πριν 6 λεπτά, το μέλος Θωμας Βαφειαδης έγραψε:

Ε παιδια Επειδή εχω μια ερώτηση μπορώ να βαλω 4 Δισκους σε 110 λιτρα;

 

Οχι.:D

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Θωμας Βαφειαδης έγραψε:

Ε παιδια Επειδή εχω μια ερώτηση μπορώ να βαλω 4 Δισκους σε 110 λιτρα;

 

 

On 22/7/2006 at 8:07 ΜΜ, το μέλος nidal έγραψε:

Αυτο αλλωστε ονομαζουμε χομπι!!!Ετσι δεν ειναι?

Και πολυ περισσοτερο οταν μιλαμε για καποια ιδιαιτερα ειδη ψαριων οπως οι δισκοι!!!Σκοπος του χομπιστα ειναι να δημιουργησει μια μικρογραφια του ενος βιοτοπου στο σπιτι του.Μπορει να μη μπορει να διαθεσει ενα 10τονο ενυδρειο αλλα σιγουρα οχι και να μοιζει το υπαρχον ενυδρειο με κονσερβα.............

Δυστυχώς, μόνο για καραντίνα μπορεί να  χρησιμοποιηθεί για τα συγκεκριμένα ψάρια (και με προϋπόθεση ικανοποιητικό ύψος...)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γειά σας...και εγώ είμαι αρχάρια και έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει... αγόρασα ένα μικρό ενυδρείο 40χ28χ26cm 24λιτρων και είχε μέσα στην συσκευασία και φίλτρο το οποίο το τοποθετησα σωστά (ελπιζω) αλλά στο νερό μέσα μου δημιουργεί κάτι μικρές φουσκιτσες στα τοιχώματα του ενυδρείου... είναι σωστό αυτό? Δεν έχω βάλει ακόμη ψάρια γιατί διάβασα ότι πρέπει να περάσει λίγος καιρός πρώτα να λειτουργήσει και το αντίχλωριο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...