Jump to content

Ιδεες για 54λιτρα


Recommended Posts

Εδω και πολυ καιρο εχω παροπλισμενο ενα ενυδρειο 54 λιτρων (60*30*30) με 15 watt φωτισμο και εσωτερικο φιλτρο 300λ/ω.

μιας και αδειασε λιγος χωρος στο δωματιο σκεφτομαι να το ενεργοποιησω παλι.

Θα ηθελα τις ιδεες-προτασεις σας για το τι θα μπορουσα να βαλω.

Σαν πρωτη ιδεα σκεφτομαι ενα κοπαδακι corydoras με καποιο καθαριστη.

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση είναι τα ζωοτόκα, ωστόσο εγώ προσωπικά δεν θα επέλεγα κάτι τέτοιο.

Για κοίτα αυτά τα ψαράκια. Μπορεί να σου αρέσουν! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ενα μονομαχο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετές επιλογές,όπως σου ειπαν και τα παιδια.Εχεις σκεφτει πως θα ήθελες το ενυδρείο σου?πχ φυτεμένο,με πέτρες?Επισης αν έχεις προτιμηση σε καποια ήπειρο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εδω και πολυ καιρο εχω παροπλισμενο ενα ενυδρειο 54 λιτρων (60*30*30) με 15 watt φωτισμο και εσωτερικο φιλτρο 300λ/ω.

μιας και αδειασε λιγος χωρος στο δωματιο σκεφτομαι να το ενεργοποιησω παλι.

Θα ηθελα τις ιδεες-προτασεις σας για το τι θα μπορουσα να βαλω.

Σαν πρωτη ιδεα σκεφτομαι ενα κοπαδακι corydoras με καποιο καθαριστη.

Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις αφρικάνες (Labidochromis sp. “yellow” ) είναι ωραία ψαράκια και όχι τόσο απαιτητικά ως πρός τις παραμέτρους του νερού (δηλαδή αμμωνία κλπ).

Απλά θέλουν κρυψώνες ίσως κανένα γλαστράκι και θερμοστάτη γιατί είναι αφρικανικές κιχλίδες και απαιτούν σχετικά μεγάλη θερμοκρασία. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις αφρικάνες (Labidochromis sp. “yellow” ) είναι ωραία ψαράκια και όχι τόσο απαιτητικά ως πρός τις παραμέτρους του νερού (δηλαδή αμμωνία κλπ).

Απλά θέλουν κρυψώνες ίσως κανένα γλαστράκι και θερμοστάτη γιατί είναι αφρικανικές κιχλίδες και απαιτούν σχετικά μεγάλη θερμοκρασία. :bowdown:

Οχι δεν γίνεται!Απαιτουν μήκος στο ενυδρείο τους!Απο Αφρική επιλογή ειναι οι νανοκιχλίδες της λίμνης Ταγκανικα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις αφρικάνες (Labidochromis sp. “yellow” ) είναι ωραία ψαράκια και όχι τόσο απαιτητικά ως πρός τις παραμέτρους του νερού (δηλαδή αμμωνία κλπ).

Απλά θέλουν κρυψώνες ίσως κανένα γλαστράκι και θερμοστάτη γιατί είναι αφρικανικές κιχλίδες και απαιτούν σχετικά μεγάλη θερμοκρασία. :thumbup:

από που βγαίνει το παραπάνω συμπέρασμα???

δώσε μας κάποιες απαντήσεις στο ερώτημα του Δημήτριου για να έχουμε έναν "μπούσουλα" :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

από που βγαίνει το παραπάνω συμπέρασμα???

δώσε μας κάποιες απαντήσεις στο ερώτημα του Δημήτριου για να έχουμε έναν "μπούσουλα" :thumbup:

Απλά ζήτησε να του προτεινούμε κάποιο είδος και εγώ πρότεινα ένα εύκολο σχετικά είδος και με ωραίους χρωματισμούς βέβαια και τα Copydoras είναι εύκολα στην διατήρηση στο ενυδρείο. Είναι καλό είδος για χομπύστες.

Θέλω να καταλήξω στο ότι πολλές φορές αγοράζουμε είδη που έχουν υψηλές απαιτήσεις δηλαδή μαλακό νερό (θέλουν χαμηλή σκληρότητα με λίγα λόγια) με αποτέλεσμα να βασανίζουμε και τα ψαράκια και μετά να ψάχνουμε να βρούμε τι έφταιξε .. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

από που βγαίνει το παραπάνω συμπέρασμα???

δώσε μας κάποιες απαντήσεις στο ερώτημα του Δημήτριου για να έχουμε έναν "μπούσουλα" :thumbup:

Απλά ζήτησε να του προτεινούμε κάποιο είδος και εγώ πρότεινα ένα εύκολο σχετικά είδος και με ωραίους χρωματισμούς βέβαια και τα Copydoras είναι εύκολα στην διατήρηση στο ενυδρείο. Είναι καλό είδος για χομπύστες.

Θέλω να καταλήξω στο ότι πολλές φορές αγοράζουμε είδη που έχουν υψηλές απαιτήσεις δηλαδή μαλακό νερό (θέλουν χαμηλή σκληρότητα με λίγα λόγια) με αποτέλεσμα να βασανίζουμε και τα ψαράκια και μετά να ψάχνουμε να βρούμε τι έφταιξε .. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Απλά ζήτησε να του προτεινούμε κάποιο είδος και εγώ πρότεινα ένα εύκολο σχετικά είδος και με ωραίους χρωματισμούς βέβαια και τα Copydoras είναι εύκολα στην διατήρηση στο ενυδρείο. Είναι καλό είδος για χομπύστες.

Θέλω να καταλήξω στο ότι πολλές φορές αγοράζουμε είδη που έχουν υψηλές απαιτήσεις δηλαδή μαλακό νερό (θέλουν χαμηλή σκληρότητα με λίγα λόγια) με αποτέλεσμα να βασανίζουμε και τα ψαράκια και μετά να ψάχνουμε να βρούμε τι έφταιξε .. :bowdown:

Πολύ σωστό αυτο που λές,υπάρχουν πολλες επιλογες πιο ''ευκολες'' και εξίσου όμορφες!Πρεπει να ειμαστε σίγουροι όμως οταν προτείνουμε κατι.Λαμπιντο στα 50 λίτρα θα οδηγούσε σιγουρα σε τσακωμους,σκοτωμους και ασθενιες.

Προσοχη λοιπόν :bowdown:

Παντα φιλικα. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστό αυτο που λές,υπάρχουν πολλες επιλογες πιο ''ευκολες'' και εξίσου όμορφες!Πρεπει να ειμαστε σίγουροι όμως οταν προτείνουμε κατι.Λαμπιντο στα 50 λίτρα θα οδηγούσε σιγουρα σε τσακωμους,σκοτωμους και ασθενιες.

Προσοχη λοιπόν :bowdown:

Παντα φιλικα. :thumbup:

Εντάξει όλα σχετικά είναι εξαρτάται απο τον αριθμό και τις αναλογίες αρσενικών θυληκών πόσα άτομα θέλει να βάλει στο ενυδρείο αν είναι κοινωνικό ενυδρείο κλπ. Σωστή η παρατήρηση για τους τσακωμούς

Link to comment
Share on other sites

Μια λύση είναι τα ζωοτόκα, ωστόσο εγώ προσωπικά δεν θα επέλεγα κάτι τέτοιο.

Για κοίτα αυτά τα ψαράκια. Μπορεί να σου αρέσουν! :thumbup:

Αυτα τα ψαρια θα ελεγα αλλα με προλαβες.Στα προτεινω αναμιβολα ειναι πολυ ωραια ψαρακια και μικρα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας στο index των ψαριών και να διαλέξεις εσύ τι ψάρια θα βάλεις ανάλογα με

1) Τα λίτρα και τις διαστάσεις του ενυδρείου

2) Τις παραμέτρους του νερού που θέλουν τα ψάρια

3) Τα είδη τψν ψαριών που συμβιώνουν μαζί

4) Τι διακόσμηση που θέλουν τα ψάρια ώστε να νιώθουν κοντήτερα στο φυσικό περιβάλλον τους.

ΕΣΥ ξέρεις καλύτερα τι σου άρεσει και όχι εμείς! εγώ προσωπικά δεν θέλω να σε κάνω να σου αρέσει κάτι αλλά να σου αρέσει εσένα από μόνο σου κάτι.

Είναι πολύ ευκολο χωρίς να το θες να επηρεαστής.. Καλύτερα η επιλογή να είναι 100% δική σου...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δεις τι σου αρεσει εσενα και μετα τις απαιτησεις των ψαριων που θελεις και αναλογα τα λιτρασου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...