Jump to content

γνησια σαε...?


Recommended Posts

να ρωτησω αν εχετε δει πουθενα γιατι ψαχνω εδω και 1 χρονο και δεν μπορω να βρω,και επισης αν στελνονται θεσ/νικη......ευχαριστω πολυ.

ΥΓ.μιλαω παντα για γνησια σαε....

Link to comment
Share on other sites

Καλά, αφού είχες βρει πριν λίγο καιρό... Δεν ήταν τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει γνησια ΣΑΕ ...... εγω περυσι ειχα παρει 3 απο ενα μαγαζι στην Αθηνα και ειναι χαμαλιδες :lmao::lmao:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω παρόμοια εμπειρία.

Ένα Φίλος μας από το forum, μου χάρισε τρία SAE. Το μόνο που κάνουν είναι να περιμένουν στα μεσόνερα, να πέσει τροφή από τον ουρανό, για να ορμήξουν.

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω τι συμβαίνει με τα δικά μου, μήπως και βοηθήσει...

Εχω 2, μάλλον false (99%). Τα πήρα μικρά (για αντιμετώπιση λέει της ΒΒΑ...) και ενημερώθηκα αμέσως για το πρόβλημα του ότι κάποια στιγμή σταματούν να τρώνε άλγες και περιμένουν το... σερβίρισμα!

Ετσι, εφάρμοσα από την αρχή το εξής σύστημα: Δεν τους ρίχνω τροφή (ταμπλέτες) παρά μόνο 1 φορά την εβδομάδα και από λίγο. Να φάνε από τα φλέικς των υπολοίπων, απλά δεν προλαβαίνουν...

Δεν το έχω καταστρατηγήσει ποτέ αυτό και αποτέλεσμα είναι να καθαρίζουν τις άλγες (κυρίως από τα τζάμια) με τον ίδιο ρυθμό όπως και στην αρχή (πλην φυσικά της ΒΒΑ...), μάλλον γιατί έμαθαν ότι αργεί το... σερβίρισμα!. Αυτό εδώ και περίπου 6-7 μήνες αν θυμάμαι καλά.

Ισως τελικά να είναι θέμα τακτικής... ή προσωπικότητας του ψαριού.

Η παρατήρηση πάντως συνεχίζεται.

Ιδομεν...

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα ειχα κι εγω με τα SAE.

Εγω δεν τα ταιζω ΠΟΤΕ. Μονο ετσι θα το κανεις να φαει αλγη και ακομα να μην υπαρχει αλγη αυτο βρησκει τροφη.

Αρκει βεβαια να ειναι SAE και οχι cae γιατι το τελευταιο δεν τρωει καθολου αλγη.

Το γνησιο SAE αποτι ξερω το ραχιεο πτεριγιο εχει μια μαυρη βουλα ενω το cae εχει διφανο πτεριγιο.

Αναμφισβητιτα ειναι το καλυτερο ψαρι για τη μακριτριχη και τη τριχοειδης αλγη.

Link to comment
Share on other sites

1. ...Αρκει βεβαια να ειναι SAE και οχι cae γιατι το τελευταιο δεν τρωει καθολου αλγη.

2. ...Αναμφισβητιτα ειναι το καλυτερο ψαρι για τη μακριτριχη και τη τριχοειδης αλγη.

1. Και οι κινέζοι (CAE) τρώνε άλγη. Εχω 3 (οι 2 μεγάλοι, ~12 πόντοι) και εφαρμόζοντας την ίδια διατροφική τακτική και μαζί τους, έχω τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα! Απλά αυτοί δεν ασχολούνται σχεδόν ποτέ με την ΒΒΑ. Δύσκολα την πλησιάζουν...

2. Αυτό μάλλον σηκώνει κουβέντα. Κατά τη γνώμη μου και από την μικρή μου εμπειρία, όταν αυτές οι άλγες είναι εν τη γεννέση τους, υπάρχει πιθανότητα να την αντιμετωπίσουν τα sae & ίσως και μερικά μικρά cae. Οταν μεγαλώσουν λίγο περισσότερο και αρχίσουν να κάνουν τούφες, μην περιμένεις από κανένα ψάρι να σου λύσει το πρόβλημα (αν είναι πρόβλημα δηλαδή...).

Εχω ακούσει για περιπτώσεις άλλων ανάλογων ψαριών (γλύφτες), που έκαναν καλύτερη δουλειά σε άλλα ενυδρεία, με άλλες συνθήκες κλπ κλπ. Ακόμα και για γαρίδες ή σαλιγκάρια...

Μάλλον τείνω να δεχτώ ότι είναι σχετικό τελικά και κατά περίπτωση...

Πάντως, καλό είναι να κατατίθεται η εμπειρία όλων μας από τη σχετική συμπεριφορά των ψαριών μας, για να συγκεντρώνεται γνώση που σίγουρα θα μας βοηθήσει όλους... :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα αν στο ενυδρειο υπαρχουν συνθηκες ευνοικες για την αναπτυξη της αλγης κανενα ζωντανο δεν μπορει να την αντιμετοπισει.

Αυτα τα ψαρια τα βαζουμε για να κρατουν την αλγη σε πολυ χαμηλα επιπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πήρα 2 την περασμένη Τρίτη από το Pet City που είναι στο Μαρούσι στη Λ. Κηφισίας. Αν δεν κάνω λάθος είναι γνήσια (η μαύρη γραμμή φτάνει ως το τέλος της ουράς κλπ). Την Παρασκευή που ξαναπήγα για κάτι άλλο είχε ακόμα αρκετά. Αυτά που πήρα εδώ και σχεδόν μία εβδομάδα εργάζονται σκληρά στο ενυδρείο. Ως τώρα μία φορά μόνο ο ένας ανέβηκε να φάει από το φαϊ που ρίχνω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σου πω αν ειναι θεμα προσωπικοτητα ή οχι

Τα δικα μου παντως ειναι δουλευταραδες ασχετα με το οτι τρωνε απ το χερι μου και απ την επιφανεια τα φλειξ των υπολοιπων ψαριων. Ομολογο παντως να πω πως ειναι πολυ φαγανες και οι 3 και ειναι οι πρωτοι που καταλαβαινουν ποτε εχει μαμ :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. Και μάλιστα καμιά φορά παίζουν και με τα άλλα ψαράκια. Τα ψιλοκυνηγάνε λίγο αλλά χωρίς να τα χτυπάνε ή κατι τέτοιο. Τον περισσότερο καιρό ψάχνουν για φαϊ μέσα στα φυτά. Αφού απορώ πως δεν πλακόνωνται με τον πλέκο για το ποιος θα φάει το περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...