Jump to content

Αρχαριος χρειαζεται βοηθεια!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα...

Έχω ένα ενυδρείο 100 L το έστρωσα με άμμο την οποία την πήρα από θάλασσα και αφού την καθάρισα περισσότερες από 5 φορές την έβαλα στο ενυδρείο μου, στη συνέχεια τοποθέτησα μεγάλες πέτρες, κάποια κοχύλια, μία στάμνα(διακοσμητική) και μία σκάλα... Εχω τοποθετησει το οξυγονο αλλα και το φιλτρο και το θερμομετρο!!!

Ενεργοποιησα το ενυδρειο μου στις 7/6/2010 και έβαλα Γκαππυ στις 11/6/2010...

Δυστυχώς επειδή ως αρχάριος βιάζομαι έμαθα στην συνέχεια πως έπρεπε για να φυτεψω φυτά ότι έπρεπε να βαλω στρωση λιπασματος απο κατω απο την άμμο(κατι που δεν εκανα)...Το εχω μετανοιωσει!!! Επίσης το ενυδρειο μου το σκεπαζω την ημερα με ενα λευκο σεντονι και το βραδυ(αφου δηλαδη πεσει ο ηλιος) αναβω και το φως για περιπου 8 ωρες!!!

Εχω πολλες ερωτησεις...

Η λαμπα που εχω ειναι φθοριου και ειναι 18w...Ειναι η σωστη;

Πόση ώρα να αναβω το φως;

Το θερμόμετρο το έχω βάλει στους 27 βαθμούς. Είναι σωστη η θερμοκρασια;

Μπορω να φυτεψω χωρις λιπασμα και αν ναι ποια ειναι η καλυτερη επιλογη φυτων;

Θα αναρτησω και φωτο να μου πειτε εσεις καλυτερα εαν εχω κανει καποιο λαθος...!!!

Link to comment
Share on other sites

αρχικα εχεις κανει πολλα και σημαντικα λαθακια.

αρχικα νομιζω πως το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.!!!μεσα σε τοσεςλιγες μερες δεν στρωνουμε και βεβαια δεν βαζουμε ψαρακια....

μην αναλωνεσαι σε δευτερευοντα θεματα αλλα στην ουσια.χρειαζεσαι υγρα αξιοπιστα τεστ για να μετρησεις αμμωνια,νιτρωδη και νιτρικα αλατα.

κατασ τη γνωμη μου η επιλογη της αμμου απο θαλασσα οπως και τα κοχυλια κλπ ειναι ακαταλληλα για κοινωνικο ενυδρειο γιατι αφηνουν πολλα καταλοιπα και σου σκληραινουν πολυ το νερο.

δες και διαβασε προσεχτικα παρακατω.....

στρωσιμο νεου ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

μην αγχωνεσαι πολυ για την κατηγορια θα στην αλλαξουνε αλλα νομιζω πρεπει να μπεις στο στρωσιμο του ενυδρειου...

εβαλες γρηγορα τα ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Έχω ένα ενυδρείο 100 L το έστρωσα με άμμο την οποία την πήρα από θάλασσα και αφού την καθάρισα περισσότερες από 5 φορές την έβαλα στο ενυδρείο μου, στη συνέχεια τοποθέτησα μεγάλες πέτρες, κάποια κοχύλια, μία στάμνα(διακοσμητική) και μία σκάλα... Εχω τοποθετησει το οξυγονο αλλα και το φιλτρο και το θερμομετρο!!!

Ενεργοποιησα το ενυδρειο μου στις 7/6/2010 και έβαλα Γκαππυ στις 11/6/2010...

Δυστυχώς επειδή ως αρχάριος βιάζομαι έμαθα στην συνέχεια πως έπρεπε για να φυτεψω φυτά ότι έπρεπε να βαλω στρωση λιπασματος απο κατω απο την άμμο(κατι που δεν εκανα)...Το εχω μετανοιωσει!!! Επίσης το ενυδρειο μου το σκεπαζω την ημερα με ενα λευκο σεντονι και το βραδυ(αφου δηλαδη πεσει ο ηλιος) αναβω και το φως για περιπου 8 ωρες!!!

Εχω πολλες ερωτησεις...

Η λαμπα που εχω ειναι φθοριου και ειναι 18w...Ειναι η σωστη;

Πόση ώρα να αναβω το φως;

Το θερμόμετρο το έχω βάλει στους 27 βαθμούς. Είναι σωστη η θερμοκρασια;

Μπορω να φυτεψω χωρις λιπασμα και αν ναι ποια ειναι η καλυτερη επιλογη φυτων;

Θα αναρτησω και φωτο να μου πειτε εσεις καλυτερα εαν εχω κανει καποιο λαθος...!!!

Γιωργο θα σου απαντησω σε μερικες απο τις ερωτησεις σου και με αυτα που θα πουν και οι υπολοιποι θα βγαλεις τα συμπερασματα σου.

Η καταληλη θερμοκρασια ειναι στους 26.

το λιπασμα απ οτι εχω καταλαυει δεν ειναι απαρετητο ειδικα οταν δεν εχεις απετητηκα φυτα και οπως διαβασα σε παλαιοτερα θεματα οι ουσιες του λιπασματος διαρκουν γυρω στον χρονο οποτε μετα θα ειναι σαν να μην εχεις.Αυτο που αποκαλεις λιπασμα ειναι το υποστρωμα που λεμε,εγω δεν εχω και μια χαρα ειναι τα φυτακια μου.Μπορεις να βαλεις ταμπλετες που θα τα βοηθησουν να αναπτηχθουν τα φυτα σου.

Για ευκολα φυτα θα σου προτεινα ανουμπιες,κερατοφυλλο,εγω εχω και ενα φυτο που λεγετε ντοματια και παει πολυ καλα χωρις ιδιετερη φροντιδα.

Τωρα για το φως υπολογιζε γυρω στις 8-9 ωρες αλλα δεν χρειαζεται να δυσει ο ηλιος για να το αναψεις.

Πες μου και εσυ για ποιον λογο σκεπαζεις το ενυδρειο σου με λευκο σεντονι???

Link to comment
Share on other sites

:ninja: μπορεις να βαλεις και ταμπλετες και υγρο λιπασμα διπλα απο καθε φυτο που θα φυτεψεις.

ποου το εχεις το ενυδρειο και το σκεπαζεις?την αμμο θαλασσης επρεπε να την πλυνεις ακομα αρκετες φορες και να την εβραζες.και κακος εβαλες ψαρια μεσα στο ενυδρειο :helpsmilie: τοσο γρηγορα,με τι το εστρωσες? εκανες μετρησεις

δες βρες εδω στο forum στοιχεια για τα γκαππυ,συνθεσση νερου κ.τ.λ.

Έγινε επεξεργασία - GXSARA
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!

Οσο για το σεντονι σε καποιο φορουμ ειχα διαβασει κατι αντιστοιχο!!!ΓΕΛΟΙΟ???Να μην το σκεπαζω δηλαδη; Απλα να μην εχει ολη μερα φως!!!

Για να καταλαβω...

Απ οσα σας εγραψα τι να κανω με τα ψαρια;;; Ποια να ειναι η επομενη κινηση μου και ποτε να παρω τα φυτα...

Link to comment
Share on other sites

ξεχασε τα φυτα και ολα τα αλλα!!!!!!

επικεντρωσου στο να στρωσεις πρωτα το ενυδρειο σου σωστα,κατσε διαβασε αυτα που σου εδωσα παραπανω,και δωσε πισω τα ψαρακια γιατι τωρα κινδυνευουνε!!!

επισης παρε κανονικο χαλικακι και βγαλε την αμμο απο τη θαλασσα και τα κοχυλια.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να τα δεχτουν;;; θα προσπαθησω παντως!!!θα επανελθω αφου διαβασω οσα μου εγραψες ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να τα δεχτουν;;; θα προσπαθησω παντως!!!θα επανελθω αφου διαβασω οσα μου εγραψες ευχαριστω

γιατι αφου τα αγοραασες.....?απλως θα σου τα κρατησουν για κανα 25νθημερο μεχρι να στρωσεις το ενυδρειο σου και τα ξαναπαιρνεις παλι πισω.
Link to comment
Share on other sites

φιλε γιωργο το ενυδρειο σου ειναι εντελος αστρωτο και ακομα ακαταληλο για ψαρια.διαβασε για το στρωσιμο(κυκλος αζωτου).το σεντονι δεν το καταλαβαινω.ηξερα οτι σκεπαζουν τους παπαγαλους με σεντονι και οχι τα ενυδρεια.και γιατι το βραδυ αναβεις το φως;τι πιο φυσιολογικο οπως το φυσικο τους περιβαλλον πρεπει να υπαρχει μερα-νυχτα.με ενα χρονοδιακοπτη μπορεις να τον ρυθμισεις να αναβει το φως την ημερα και να σβηνει με το ηλιοβασιλεμα.πρωτα ομως ξεκινα απο τα βασικα κανε μετρησεις αμμωνιας, νιτριτη,νιτρωδη και ph.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...