Jump to content

θερμοκρασια


Recommended Posts

Α?ξεχασα να πω.Τον ανεμιστηρα τον εχω 1 μετρο μακρια κ χτυπαει το ενυδρειο μου.Οχι απο πανω

Link to comment
Share on other sites

επειδη τα ανεμηστιρακια απο για το pc ειναι λιγο βαβαουρα για να τα φτιαξεις την δουλεια σου προσωρινα μπορεις να την κανεις με ενα απλο ανεμηστηρακι των 10 ευρο να χτυπαει την επιφανεια του νερου.να εχεις ετοιμο ενα βαρελακι των8-10 λιτρων με ετοιμο νερο με αντιχλωριο για να αντικαθυστας το νερο που θα εξατμιζεται.καλη επιτυχια.

1. Παγακια αποκλειονται.

2. 230V και νερο θελει προσοχη, γι'αυτο αν παρεις ανεμιστηρα με μανταλακι να κοιταξεις να ειναι με τροφοδοτικο 9βολτος ή 12βολτος.

3. Αν δεν μπορεις να φτιαξεις κατι που θελει εργαλεια κλπ μια απλη κατασκευη μπορει να κανει δουλεια πχ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry393282

4. Αν πας για pc fans, για 80 λιτρα και για σπιτι με υψηλες θερμοκασιες, πιστευω οτι θελεις δυο 80mm ανεμιστηρακια.

5. Βασικο ειναι επισης να υπαρχει εξοδος στο ενυδρειο για τον αερα που θα δημιουργειται.

Αν δεν εχει ανοιγματα το καπακι, πρεπει να υπαρχει και ενα ανεμηστηρακι να βγαζει αερα φυσωντας προς τα εξω, εκτος απο αυτα που θα φυσανε προς τα μεσα.

6. Αν ανοιγεις το καπακι για να βοηθησεις την εξατμιση χωρις να τοποθετησεις και ανεμιστηρακι για εξοδο του αερα ή για να τοποθετησεις ανεμιστηρακι με μανταλακι, θα πρεπει να μην εχεις ψαρια που κανουν αλματα οπως μονομαχοι, κορυντορας, γκουραμι, hatchetfish, οσκαρ, δισκους κλπ κλπ

7. Αν δεν θελεις να ανεβαινει η σκληροτητα του νερου πρεπει το νερο που εξατμιζεται να το συμπληρωνεις με νερο απο αντιστροφη οσμωση ή απιονισμενο απο το σουπερ μαρκετ.

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η λύση απο το ebay πως σας φαίνεται?

http://cgi.ebay.com/Aquarium-Chiller-Marin...=item255b245aae

Απο άποψη τιμής ρωτάω περισσότερο γιατί με τα μεταφορικά βλέπω βγαίνει 29 ευρώ.Στα ελληνικά <<ενυδρειάδικα>> προφανώς κάτι τέτοιο θα ήταν φθηνότερο ?

πολυ ωραια ιδεα φιλε μου,απλα θελει ψαξιμο κ χρονο.Οταν δουλευεις ολη μερα.........κ να σου κοβουν ωρες κ μισθο.....αντε βρες κ την ορεξη μετα.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα κ πηρα εντελως τυχαια το καταλληλο νομιζω ανεμιστηρακι.Πηγα για τροφη κ βρεθηκα με το ανεμιστηρακι στο χερι.Απλο κ με μανταλακι.15 ευρω μασημεριατικα με το ηλιο στο κεφαλι.Ειναι ειδικο για ενυδρεια.Απο 32 βαθμους κατεβηκε στους 26.Μια χαρα ολα.Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες κ τις ιδεες

Link to comment
Share on other sites

:ninja:

delta το απιονισμενο απο το σουπερ μαρκετ επειδη το πηρα, θελει αντιχλωριο λες? ξερεις δεν το λεω για την χλωρινη....

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν χρειαζεται.ειναι απιονισμενο αρα και νεκρο σαν νερο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η λύση απο το ebay πως σας φαίνεται?

http://cgi.ebay.com/Aquarium-Chiller-Marin...=item255b245aae

Απο άποψη τιμής ρωτάω περισσότερο γιατί με τα μεταφορικά βλέπω βγαίνει 29 ευρώ.Στα ελληνικά <<ενυδρειάδικα>> προφανώς κάτι τέτοιο θα ήταν φθηνότερο ?

Έχω ακριβώς το ίδιο στο 60αρι μου. Σήμερα το έβαλα στις 17:30 με θερμοκρασία ενυδρείου 38,2 και στις 21:00 το είχε κατεβάσει 24,8.

Νομίζω είναι μια χαρά, ειδικά αν μπει κι ο controler :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς το ίδιο στο 60αρι μου. Σήμερα το έβαλα στις 17:30 με θερμοκρασία ενυδρείου 38,2 και στις 21:00 το είχε κατεβάσει 24,8.

Νομίζω είναι μια χαρά, ειδικά αν μπει κι ο controler :helpsmilie:

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς το ίδιο στο 60αρι μου. Σήμερα το έβαλα στις 17:30 με θερμοκρασία ενυδρείου 38,2 και στις 21:00 το είχε κατεβάσει 24,8.

Νομίζω είναι μια χαρά, ειδικά αν μπει κι ο controler :helpsmilie:

Ο Χριστός και η Μάνα του! Καλά τι ψαρακια αντεχουν σε 38.5 βαθμους θερμοκρασια? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς το ίδιο στο 60αρι μου. Σήμερα το έβαλα στις 17:30 με θερμοκρασία ενυδρείου 38,2 και στις 21:00 το είχε κατεβάσει 24,8.

Νομίζω είναι μια χαρά, ειδικά αν μπει κι ο controler :helpsmilie:

38.2?!!!!! :ninja:

O controller τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

delta το απιονισμενο απο το σουπερ μαρκετ επειδη το πηρα, θελει αντιχλωριο λες? ξερεις δεν το λεω για την χλωρινη....

Δεν χρειαζεται γιατι δεν εχει χλωριο το απιονισμενο.

Αλλα καποια αντιχλωρια κανουν καλο και στη μεμβρανη των ψαριων ή αφαιρουν τοξικα, γενικα απο το νερο του ενυδρειου.

Εγω βαζω και στο νερο της ΑΟ κανονικη δοση.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ο Χριστός και η Μάνα του! Καλά τι ψαρακια αντεχουν σε 38.5 βαθμους θερμοκρασια? :ninja:

Και οχι μονο αυτο.

Αντεχουνε και σε αποτομη μεταβολη θερμοκρασιας

13.4 βαθμους σε 3.5 ωρες :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Λάθος παίδες, 28,2 ήθελα να γράψω :helpsmilie::lmao::lmao::lmao:

Αν είχε φτάσει 38 θα ήταν μια ωραιότατη ψαρόσουπα :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Ο Χριστός και η Μάνα του! Καλά τι ψαρακια αντεχουν σε 38.5 βαθμους θερμοκρασια? :helpsmilie:

Οι δισκοι.- :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η λύση απο το ebay πως σας φαίνεται?

http://cgi.ebay.com/Aquarium-Chiller-Marin...=item255b245aae

Απο άποψη τιμής ρωτάω περισσότερο γιατί με τα μεταφορικά βλέπω βγαίνει 29 ευρώ.Στα ελληνικά <<ενυδρειάδικα>> προφανώς κάτι τέτοιο θα ήταν φθηνότερο ?

Επίσης τώρα πρόσεξα την τιμή και καλύτερα να το πάρεις από ΕΔΩ που το πήρα κι εγώ :helpsmilie:

Το ίδιο προϊόν, στην μισή τιμή κι αν πάρεις κι οτιδήποτε άλλο κάνει καλύτερη τιμή στα μεταφορικά :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τώρα πρόσεξα την τιμή και καλύτερα να το πάρεις από ΕΔΩ που το πήρα κι εγώ :lmao:

Το ίδιο προϊόν, στην μισή τιμή κι αν πάρεις κι οτιδήποτε άλλο κάνει καλύτερη τιμή στα μεταφορικά :helpsmilie:

ενταξει το κανονισα κ αγορασα ανεμιστηρακι απο ενα pet shop εξω απο την δουλεια μου.Μια χαρα ειναι τα ψαρακια μου τωρα.Βεβαια το πηρα 15 ευρω.Δεν βαριεσαι.Ολα καλα. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...