Jump to content

Ζεστό ενυδρείο και ψάρια


Recommended Posts

Χαιρετώ την ΑΖ παρέα

Μιάς και μου στρώθηκε το 20 L που έστησα νομίζω ήρθε η ώρα να βάλω τον ψάρι μου μέσα.Σκέφτομαι για έναν betta και μερικές red cherry.Το πρόβλημα είναι όμως πως η θερμοκρασίες είναι πολύ υψηλες με μέσο όρο περίπου τους 30C,είχι φτάσει ακόμα και στους 32C μια μέρα :ninja: .Λέτε αν βάλω τα ζωντανά δεν θα την παλέψουν και θα τα χάσω?Θα ήταν καλό να φτιάξω ένα απλό DIY cooling fan για να ειναι καλύτερα οι cherry που θέλου θερμοκρασία στους 26C περίπου?

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Εγω σου προτεινω να το αφησεις να δουλευει και μετα το σεμτεμβριο να βαλουμε τον αγριο βεττα που θα παραγγειλουμε. :ninja::helpsmilie::lmao:

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις να φτιαξεις κατι για να παραμενει το ενυδρειο ''δροσερο'', και μπορει να κρατησει...γιατι οχι....δωκιμασε το ! :ninja::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπων έκανα μια δοκιμή για την συνδεσμολογία με ένα ανεμιστηράκι απο CPU και για τροφοδοτικό χρησιμοποίησα έναν παλιό φορτιστή κινητού :lmao: που έδινε 5,1V.Το ανεμιστηράκι δούλευε,όμως φυσικά υπολειτουργούσε γιατι ήθελε 12V τάση.Οπότε αύριο θα πάρω ένα μεγαλύτερο τροφοδοτικό για τον 92mm fan που έχω :ninja::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και με 2 ανεμιστήρες συνδεδεμένους σε σειρά και δουλέυουν τέλεια :ninja::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται τοση ψυξη.

Αλασκα θα γινει το 20λιτρο.

Ενα 40mm θα εφτανε και θα περισσευε.

Αφου εχεις μεγαλο (92mm) καλυτερα να δουλευε με λιγα βολτ οπως του φορτιστη (αν το καλυπτει στα αμπερ, και 99% θα το καλυπτει).

Ακομα καλυτερα ομως να τροφοδοτειται απο 3-12V τροφοδοτικο για να εχει ακομα πιο μικρη ρυθμιση στα βολτ.

Στο 20λιτρο μου πχ εχω ενα Arctic Cooling 90mm και σημερα με την πολλη ζεστη το εβαλα στα 7,5 βολτ (απο τα 4.5 που το ειχα) και συνεχη σταθερη λειτουργεια για να το κραταει στους 25C, λογω γαριδων.

(πιο κατω απο 4.5V το συγκεκριμενο ανεμιστηρι δεν γυριζει, αλλα ανεμιστηρια δεν εχουν προβλημα και με 3 βολτ να δουλεψουν)

Ενας λογος που αποφευγω λοιπον να εχω γαριδες με μονομαχο ειναι η ασυμβατοτητα και στη θερμοκρασια.

Τις red cherry τις διατηρω μεχρι 26C, ενω το μονομαχος απο εκει και πανω.

Μονο με το μονομαχο τωρα στον καυσωνα θα μπορουσες να τον εχεις και σε 29-30 (για να μην εχεις και μεγαλη εξατμιση).

Μονο τα φυτα θα σκεφτοσουν αν ειχες καποια που δεν αντεχουν τοσο ψηλα.

Θα σου προτεινα μια απλη τοποθετηση αλλα θελει προσοχη να μη πεσει μεσα στο ενυδειο και χαλασει.

Επισης δεν ειναι καλη ιδεα για μονομαχο αφου το ενυδρειο θελει καπακι, και μην τον βρεις στο πατωμα

th_650f905d.jpg

Σημειωση :αυτο το ενυδρειο στη φωτο εχει 27C θερμοκρασια σημερα με τη πολυ ζεστη, με ανεμιστηρακι zalman 80αρι σε συνεχη σταθερη λειτουργια με 6βολτ και τοποθετημενο στην ακρη ετσι ωστε να φευγει ο μισος αερας εκτος γυαλας.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

hbj.jpg

Αυτη η συνδεσμολογία είναι σε σείρά ή παράλληλα,γιατι αν έναι σε σειρα θα μοιράζονται την ίδια τάση και δεν θα λειτουργουν και οι 2 στο max.Ρωτάω γιατι θέλω να το κάνω στο μεγάλο ενυδρείο μου.Στο μικρό εφτιαξα είδη με εκπληκτικά αποτελέσματα (παρουσίαση αύριο)

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...