Jump to content

αυριο φευγω για 20 μερες


Recommended Posts

καλησπερα παιδια! αυριο πιανω μια δουλεια και θα πρεπει να ληψω για 20 μερες. τα φιλτρα ειναι καθαρισμενα απο χοντρα σκουπιδια, μπηκε και τουλι στην εισοδο γυρο γυρο για να μην στουμπωσουν οσο λειπω. το ενα ενυδρειο ειναι 70λιτρα καθαρα περιπου με 2 magi380 φιλτρα και το αλλο ενυδρειο ειναι 30 λιτρα καθαρα με ενα κρεμαστο φιλτρο 240λ/ω...

το ταισμα θα το κανει η αδερφη μου... τις αλλαγες νερου ομως αν δεν μπορει να τις κανει τι να κανω? να τις πω ξερω γω να ριχνει μια φορα τη βδομαδα sera toxivec ή sera nitrivec ή φτανει να ριχνει λογο seachem prime? αυριο το μεσημερι πριν φυγω θα κανω και μια 30αρα αλλαγη και στα δυο...αλλα φτανουν αυτα???

ευχαριστω πολυ :ninja:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! αυριο πιανω μια δουλεια και θα πρεπει να ληψω για 20 μερες. τα φιλτρα ειναι καθαρισμενα απο χοντρα σκουπιδια, μπηκε και τουλι στην εισοδο γυρο γυρο για να μην στουμπωσουν οσο λειπω. το ενα ενυδρειο ειναι 70λιτρα καθαρα περιπου με 2 magi380 φιλτρα και το αλλο ενυδρειο ειναι 30 λιτρα καθαρα με ενα κρεμαστο φιλτρο 240λ/ω...

το ταισμα θα το κανει η αδερφη μου... τις αλλαγες νερου ομως αν δεν μπορει να τις κανει τι να κανω? να τις πω ξερω γω να ριχνει μια φορα τη βδομαδα sera toxivec ή sera nitrivec ή φτανει να ριχνει λογο seachem prime? αυριο το μεσημερι πριν φυγω θα κανω και μια 30αρα αλλαγη και στα δυο...αλλα φτανουν αυτα???

ευχαριστω πολυ :ninja:

Δεν χρειάζετε δεν νομίζω πως για 20 ημέρες να γίνει κάτι.

Υπάρχουν άτομα και έμπειρα που έχουν ενυδρεία με ρουτίνα ανα 1 μήνα... Απλά για εμένα, πες στην αδερφή σου να μην ταίζει πολύ.. Λίγοτερο από ότι ταίζεις γενικά.. Για να μην έχεις πρόβλημα με αμωνία..

Αυτό κατά κύριο λόγο. Α! Και να σου ανάβει την λάμπα για τα ζωντανά φυτά και όλα θα είναι οκ...

Επίσης ας κοιτάει θερμομετράκι κάπου κάπου... Δεν ξέρω αν θα είναι ουσιώδες να ρίξει λίγο αντιχλώριο για να ξεστρεσαριστούν τα ψάρια .. Ίσως λες ίσως βοηθήσει αν τα έχεις καλομάθει σε συχνές αλλαγές

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζετε δεν νομίζω πως για 20 ημέρες να γίνει κάτι.

Υπάρχουν άτομα και έμπειρα που έχουν ενυδρεία με ρουτίνα ανα 1 μήνα... Απλά για εμένα, πες στην αδερφή σου να μην ταίζει πολύ.. Λίγοτερο από ότι ταίζεις γενικά.. Για να μην έχεις πρόβλημα με αμωνία..

Αυτό κατά κύριο λόγο. Α! Και να σου ανάβει την λάμπα για τα ζωντανά φυτά και όλα θα είναι οκ...

ευχαριστω φιλε...ναι την λαμπα εννοειτε, οποτε λοιπω το κινητο μου γινεται σαν το μηχανημα στα νοσοκομεια που πατας οταν χρειαστεις κατι :ninja: παιρνο και λεω αναψε φως, κλεισε φως, ταισε τα ταδε απο τοσο ενταξει... αλλα για χειροναχτικη δουλεια σαν την αλλαγη που βεβαια τροπο θελει κυριως οχι κοπο... δυσκολο να τα καταφερουμε... οποτε μαλλον αυτο θα γινει...αντε γτ τα καλομαθα καθε 3 μερες αλλαγη νερου"(απο λιγο βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε...ναι την λαμπα εννοειτε, οποτε λοιπω το κινητο μου γινεται σαν το μηχανημα στα νοσοκομεια που πατας οταν χρειαστεις κατι :helpsmilie: παιρνο και λεω αναψε φως, κλεισε φως, ταισε τα ταδε απο τοσο ενταξει... αλλα για χειροναχτικη δουλεια σαν την αλλαγη που βεβαια τροπο θελει κυριως οχι κοπο... δυσκολο να τα καταφερουμε... οποτε μαλλον αυτο θα γινει...αντε γτ τα καλομαθα καθε 3 μερες αλλαγη νερου"(απο λιγο βεβαια)

Tα καλοέμαθες τρελά!!! Πολλά ενυδρεία είναι ανα 15 μέρες ή ανα μήνα.. (για μένα καλό ανα βδομάδα)..

Δεν θα πάθουν κάτι αρκεί να μην φάνε τρελά και εμφανιστεί αμωνία.. Εκεί είναι το θέμα.. Ξέρεις καλά πόσο πρέπει να ταίζεις :ninja: Λίγο αρκεί δεν θα πεινάσουν...!

Εμένα ξέχασε η δική μ αδερφή ένα βράδυ την λάμπα και είχα αυξημένη θερμοκρασία και άλγη! :lmao:

Ευτυχώς με αλλαγή νερού αεραντλία και τα σαλιγκάρια όλα οκ...!

Μια χαρά θα είναι τα ψαράκια σου μην τα κακομαθένεις κύριε πρέσβη :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Tα καλοέμαθες τρελά!!! Πολλά ενυδρεία είναι ανα 15 μέρες ή ανα μήνα.. (για μένα καλό ανα βδομάδα)..

Δεν θα πάθουν κάτι αρκεί να μην φάνε τρελά και εμφανιστεί αμωνία.. Εκεί είναι το θέμα.. Ξέρεις καλά πόσο πρέπει να ταίζεις :lmao: Λίγο αρκεί δεν θα πεινάσουν...!

Εμένα ξέχασε η δική μ αδερφή ένα βράδυ την λάμπα και είχα αυξημένη θερμοκρασία και άλγη! :hysterical:

Ευτυχώς με αλλαγή νερού αεραντλία και τα σαλιγκάρια όλα οκ...!

Μια χαρά θα είναι τα ψαράκια σου μην τα κακομαθένεις κύριε πρέσβη :hysterical:

:lmao::lmao::hysterical: σε ευχαριστω πολυ φιλε :ninja::helpsmilie::lmao:

Link to comment
Share on other sites

παιρνο και λεω αναψε φως, κλεισε φως,

γιατί δεν αγοράζεις έναν χρονοδιακόπτη? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο των 70 λιτρων μια καλη αλλαγη νερου αρκει.Στο ενυδρειο των 30 λιτρων εκτος

απο την αλλαγη που θα κανεις εσυ προτου φυγεις θα προτεινα να κανει και η αδελφη σου

αλλες δυο αλλαγες.Λιγη ποσοτητα τροφης σε καθε ταισμα για να μην ανεβει αμμωνια ειδικα

στο μικρο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Τις τροφες ετοιμασε τες απο πριν ωστε να μη το παρακανει στη ποσοτητα.Ετοιμασε για καθε μερα ξεχωριστο σακουλακι (ή σε αλουμινοχαρτο) ωστε να ριχνει τη προκαθορισμενη απο εσενα ποσοτητα.

Αποψη μου οτι αλλαγες νερου δε χρειαζονται (ετοιμασε μονο λιγο νερο ωστε να συμπληρωνει την εξατμιση)

Έγινε επεξεργασία - sterba2
Link to comment
Share on other sites

Τις τροφες ετοιμασε τες απο πριν ωστε να μη το παρακανει στη ποσοτητα.Ετοιμασε για καθε μερα ξεχωριστο σακουλακι (ή σε αλουμινοχαρτο) ωστε να ριχνει τη προκαθορισμενη απο εσενα ποσοτητα.

Αποψη μου οτι αλλαγες νερου δε χρειαζονται (ετοιμασε μονο λιγο νερο ωστε να συμπληρωνει την εξατμιση)

Σωστος ο sterba! και γω ετσι κανω, ετοιμαζω μικρα ημερησια πουγκακια απο αλουμινοχαρτο τα οποια αδειαζουν μεσα στο ενυδρειο :ninja:

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν αγοράζεις έναν χρονοδιακόπτη? :ninja:

γτ δεν θα τα ταιζει ποτε τοτε...χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Τις τροφες ετοιμασε τες απο πριν ωστε να μη το παρακανει στη ποσοτητα.Ετοιμασε για καθε μερα ξεχωριστο σακουλακι (ή σε αλουμινοχαρτο) ωστε να ριχνει τη προκαθορισμενη απο εσενα ποσοτητα.

Αποψη μου οτι αλλαγες νερου δε χρειαζονται (ετοιμασε μονο λιγο νερο ωστε να συμπληρωνει την εξατμιση)

σωστος για την εξατμιση, ξεχασα να πω οτι εχω αφησει 20λιτρα με ενα πλαστικο ποτηρακι μεσα για να αναπληρωνει το νερο.

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο των 70 λιτρων μια καλη αλλαγη νερου αρκει.Στο ενυδρειο των 30 λιτρων εκτος

απο την αλλαγη που θα κανεις εσυ προτου φυγεις θα προτεινα να κανει και η αδελφη σου

αλλες δυο αλλαγες.Λιγη ποσοτητα τροφης σε καθε ταισμα για να μην ανεβει αμμωνια ειδικα

στο μικρο ενυδρειο.

αυτο ειναι και το προβλημα μου στο μικρο πρεπει να γινουν αλλαγες... θα δω τι μπορει να γινει... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

1. Βγαλε το τουλι απο την εισοδο του φιλτρου.

2. Κανε μια αλλαγη νερου 40% πριν φυγεις.

3. Ταισμα 1 γευμα ανα 3η μερα (αν μιλαμε για τα ενυδρεια με τα ψαρια που βλεπω στο προφιλ σου).

4. Καλη επανοδο.-

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

1. Βγαλε το τουλι απο την εισοδο του φιλτρου. Γιατί το φίλτρο θα μείνει καθαρό αλλά θα βουλώσει το τούλι!

2. Κανε μια αλλαγη νερου 40% πριν φυγεις. :helpsmilie:

3. Ταισμα 1 γευμα ανα 3η μερα (αν μιλαμε για τα ενυδρεια με τα ψαρια που βλεπω στο προφιλ σου). :lmao:

4. Καλη επανοδο.- :lmao:

:ninja:

Και βάλε και χρονοδιακόπτη, όχι μόνο στο διάστημα που θα λείπεις αλλά μόνιμο, στα φυτά αρέσει σταθερός κύκλος φωτοπεριόδου. Προσωπικά θα μείωνα και λίγο τη φωτοπερίοδο όσο θα έλειπα (π.χ. από 8Ω σε 6Ω) αφού θα υπάρξει και άνοδος στα ΝΟ3.

Link to comment
Share on other sites

1. Βγαλε το τουλι απο την εισοδο του φιλτρου.

2. Κανε μια αλλαγη νερου 40% πριν φυγεις.

3. Ταισμα 1 γευμα ανα 3η μερα (αν μιλαμε για τα ενυδρεια με τα ψαρια που βλεπω στο προφιλ σου).

4. Καλη επανοδο.-

:helpsmilie:

φιλε μου σε ευχαριστω καταρχας. να πω μονο οτι το τουλι απο το φιλτρο δεν θα το βγαλω, γτ εχω βοηθηθει στη ροη του φιλτρου και στο καθαρισμο των φιλτρων απο τοτε που μπηκε και γενικα μου εχει φανει πολυ χρησιμο και για το ταισμα δεν γινεται 1 φορα καθε τρεις μερες, γτ εχω και καμια 100αρια μικρα γκαπακια στο ενυδρειο :lmao:

αρα αυτα πρεπει να ταιζονται τουλαχιστον 2 φορες και παλι λιγο ειναι. την τροφη για τα μεγαλα ναι μπορω να τη μειωσω.

ευχαριστω και παλι :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Και βάλε και χρονοδιακόπτη, όχι μόνο στο διάστημα που θα λείπεις αλλά μόνιμο, στα φυτά αρέσει σταθερός κύκλος φωτοπεριόδου. Προσωπικά θα μείωνα και λίγο τη φωτοπερίοδο όσο θα έλειπα (π.χ. από 8Ω σε 6Ω) αφού θα υπάρξει και άνοδος στα ΝΟ3.

αυτο το λες γτ θα αναπτυχθει αλγη. αν ειναι ετσι δεν εχω μεγαλο προβλημα, εχω και γαριδες και zebra snail και ενα ancistrus και για αυτη τη δουλεια... εκτος αν εννοεις κατι αλλο. βεβαια κανεις δεν θελει αλγη εννοειτε αλλα ποτε δεν μου δημιουργησε προβλημα ουσιαστικο. και πανω σε αυτο να εξηρω και τα σαλιγκαρια αυτα που ειναι πραγματικοι μαστορες!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια ωρα ρωτας?

τελευταια ωρα αποφασιστηκε :ninja:

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλο καλοκαιρι ευχαριστω για τη βοηθεια επανερχομαι μεσα ιουλιου.

πηρα χρονοδιακοπτες για το φως, μπορει να κανει τελικα και καμια αλαγη και στο μεγαλο ενυδρειο αφου σημερα της ξαναεδειξα πως...

να ειστε ολοι καλα, να περασετε οπως το φανταζεστε... οσοι δουλευουμε καλη υπομονη και θα ερθουν και οι διακοπες οπου ναναι...

τα λεμε παιδες :ninja::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε ευχαριστω καταρχας. να πω μονο οτι το τουλι απο το φιλτρο δεν θα το βγαλω, γτ εχω βοηθηθει στη ροη του φιλτρου και στο καθαρισμο των φιλτρων απο τοτε που μπηκε και γενικα μου εχει φανει πολυ χρησιμο και για το ταισμα δεν γινεται 1 φορα καθε τρεις μερες, γτ εχω και καμια 100αρια μικρα γκαπακια στο ενυδρειο :lmao:

αρα αυτα πρεπει να ταιζονται τουλαχιστον 2 φορες και παλι λιγο ειναι. την τροφη για τα μεγαλα ναι μπορω να τη μειωσω.

ευχαριστω και παλι :ninja:

Κανε τοτε αυτο που νομιζεις ... και οτι κατσει. Αν γυρισεις και βρεις το φιλτρο σταματημενο ... δεν θα ειναι ματι ... ουτε γκαντεμια ... υπαρχουν κι'αλλοι τροποι να κοψεις την ροη. Αν εσυ θεωρεις οτι δεν ειναι εφικτο να μεινουν αταισατα τα γκαπακια για 2 μερες ... προφανως κατι παραποανω θα ξερεις απο μενα. Αφου ομως εχεις παρει τις αποφασεις σου ... τι ρωτας; :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Κανε τοτε αυτο που νομιζεις ... και οτι κατσει. Αν γυρισεις και βρεις το φιλτρο σταματημενο ... δεν θα ειναι ματι ... ουτε γκαντεμια ... υπαρχουν κι'αλλοι τροποι να κοψεις την ροη. Αν εσυ θεωρεις οτι δεν ειναι εφικτο να μεινουν αταισατα τα γκαπακια για 2 μερες ... προφανως κατι παραποανω θα ξερεις απο μενα. Αφου ομως εχεις παρει τις αποφασεις σου ... τι ρωτας; :bowdown:

ρε φιλε γτ παρεξηγησε? το τουλι δεν ειναι για να κοψω τη ροη, ειναι μονο μια στρωσει για τα χοντρα σκουπιδια...και δεν σταματαει το φιλτρο, οσοι το χρησιμοποιουν δεν ειχαν προβλημα. τα μωρα ψαρακια εχεις ακουσει να τα αφηνει κανενας αταιστα για 2 μερες? εδω λενε οτι καθε 2 ωρες αν τρωνε απο λιγο καλο ειναι...

απο ολους στο ποστ μονο εσυ ειχες προβλημα με το αν εχω παρει αποφαση τι θα κανω...

ειπαμε ευχαριστω για τις απαντησεις και θα συνεκτημηθει στο τι θα κανω...

anyway δεν θα ειναι τελικα 20 μερες συνεχομενες. σημερα γυρισα και ανα τρεις μερες θα γυρναω οποτε ενταξει...

Υ.Γ. το θεμα τουλι-ροη το ειπα οχι για μειωσω τη ροη, αλλα για να την αυξησω αφου στουμπωνει πιο αργα το φιλτρο, και αν στουμπωσει ειναι ευκολο να αντικατασταθει μπαμ μπαμ και τελος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...