Jump to content

ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΕΣ


Recommended Posts

Ποια η γνωμη σας για τους θερμαντηρες οι οποιοι τοποθετουντε κατω απο την αμμο στον πατο του ενυδρειου?

το μυωνεκτιμα που μπορω να φανταστω εγω ειναι η αντικατασταση σε περιπτωση βλαβης υπαρχει κανεις που να δουλευει τετοιο θερμαντηρα?

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνωμη σας για τους θερμαντηρες οι οποιοι τοποθετουντε κατω απο την αμμο στον πατο του ενυδρειου?

το μυωνεκτιμα που μπορω να φανταστω εγω ειναι η αντικατασταση σε περιπτωση βλαβης υπαρχει κανεις που να δουλευει τετοιο θερμαντηρα?

Αν ψαξεις θα βρεις διαφορα θεματα που μεσα υπαρχουν αντιστοιχα ερωτηματα.

Το συμπερασμα που εβγαλα απο τις αναγνωσεις και οχι απο προσωπικη εμπειρια,ειναι οτι χρισημοποιουντε κυριως προς οφελος των φυτων σαν δευτερευουσα θερμανση και οχι για κεντρικη θερμανση του ενυδρειου.

Αν ενδιαφερεσαι για κεντρικη θερμανση για το λογο οτι δεν θες να βλεπεις το θερμαντικο σωμα εστω και κρυμενο μεσα στο ενυδρειο σου,ειναι οι εξωτερικοι θερμαντηρες που προσαρμοζοντε στο λαστιχο εισαγωγης του ενυδρειου(εξαγωγης του φιλτρου) με αποτελεσμα να εχουν και καλυτερη κατανομη θερμοτητας μεσα στο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πηστευω πως μου λυθικε η απορια

Link to comment
Share on other sites

...ειναι οι εξωτερικοι θερμαντηρες που προσαρμοζοντε στο λαστιχο εισαγωγης του ενυδρειου(εξαγωγης του φιλτρου) με αποτελεσμα να εχουν και καλυτερη κατανομη θερμοτητας μεσα στο ενυδρειο.

Γιατι θα εχεις καλυτερη κατανομη θερμοτητας;

Εαν το ενυδρειο εχει μια στοιχειωδη κυκλοφορια (κυριως απο το φιλτρο, ισως και απο καποιον κυκλοφορητη εαν αυτο κρινετε απαραιτητο) τοτε η κατανομη θερμοτητας ειναι σωστη και με τον παραδοσιακο θερμαντηρα. Εαν δεν εχει καλη κυκλοφορια νερου τοτε και στις δυο περιπτωσεις υπαρχει προβλημα.

Απο προσωπικη παρατηρηση σε οσα ενυδρεια ειχα η εχω δυο θερμομετρα, ενα στην μερια που ειναι ο θερμαντηρας και ενα δευτερο στην απεναντι μερια δεν εχω δει καμια διαφορα στις θερμοκρασιες του (εννοειται οτι τα θερμομετρα ειναι ζευγαρωμενα και δειχνουν και τα δυο το ιδιο). Με αυτο θελω να σου πω οτι το νερο ανακατευεται ιδιαιτερα ευκολα και δεν εχει ευκολα θερμες και ψυχρες ζωνες, τουλαχιστον στον περιορισμενο ογκο του ενυδρειου μας.

Μια τριτη λυση ειναι τα θερμοφιλτρα, ειναι ομως πολυ ακριβα, υπολογιζε 80-100€ παραπανω απο ενα αλλο ιδιο φιλτρο χωρις ενσωματωμενο θερμαντηρα.

Μια τελευταια λυση ειναι το sump, συστηνεται σε μεγαλα ενυδρεια και εκτος οτι κρυβει τον θερμαντηρα εχει και αλλα πολλα πλεονεκτηματα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω!

επισης καποιος μου εχει πει οτι με το θερμαντηρα υποστρωματος επιτυχγανεται η καλυτερη κυκλοφορια νερου κατω απο το υποστρωμα (το ζεστο νερο ανεβαινει) και ετσι η αποφυγη αναεροβιων περιοχων. λογικο μου φαινεται, αν και δεν ξερω απο προσωπικη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι θα εχεις καλυτερη κατανομη θερμοτητας;

Εαν το ενυδρειο εχει μια στοιχειωδη κυκλοφορια (κυριως απο το φιλτρο, ισως και απο καποιον κυκλοφορητη εαν αυτο κρινετε απαραιτητο) τοτε η κατανομη θερμοτητας ειναι σωστη και με τον παραδοσιακο θερμαντηρα. Εαν δεν εχει καλη κυκλοφορια νερου τοτε και στις δυο περιπτωσεις υπαρχει προβλημα.

Απο προσωπικη παρατηρηση σε οσα ενυδρεια ειχα η εχω δυο θερμομετρα, ενα στην μερια που ειναι ο θερμαντηρας και ενα δευτερο στην απεναντι μερια δεν εχω δει καμια διαφορα στις θερμοκρασιες του (εννοειται οτι τα θερμομετρα ειναι ζευγαρωμενα και δειχνουν και τα δυο το ιδιο). Με αυτο θελω να σου πω οτι το νερο ανακατευεται ιδιαιτερα ευκολα και δεν εχει ευκολα θερμες και ψυχρες ζωνες, τουλαχιστον στον περιορισμενο ογκο του ενυδρειου μας.

Μια τριτη λυση ειναι τα θερμοφιλτρα, ειναι ομως πολυ ακριβα, υπολογιζε 80-100€ παραπανω απο ενα αλλο ιδιο φιλτρο χωρις ενσωματωμενο θερμαντηρα.

Μια τελευταια λυση ειναι το sump, συστηνεται σε μεγαλα ενυδρεια και εκτος οτι κρυβει τον θερμαντηρα εχει και αλλα πολλα πλεονεκτηματα.

Μιλαμε παντα με σωστη κυκλοφορια και καλη ροη του φιλτρου.

Δεν ειπα οτι εχει τρομερες διαφορες απλα οταν ο θερμαντηρας ειναι μεσα,η γωνια που εχει τοποθετηθει εχει διαφορετικη θερμοκρασια απο την απεναντι γωνια ωστε να καταφερει να φτασει η απεναντι γωνια στην επιθυμητη.

Επισης διαφορες θερμοκρασιας μπορεις να συναντησεις και αναλογα το βαθος που μετρας.

Το μεγαλο πλεονεκτημα του εξωτερικου θερμαντηρα οπως ανεφερα και πιο πανω ειναι οτι δεν εχουμε μεσα στο ενυδρειο θερμαντηρα.

Τωρα θα μου πειτε τον κρυβεις,εγω προσωπικα μονο στη ιδεα οτι εχω κατι στο ενυδρειο που θα μπορουσα να το εχω εξωτερικο ειναι σαν να εχω ενα σπυρι στη πλατη να με ενοχλει και να μην το βλεπω.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω!

επισης καποιος μου εχει πει οτι με το θερμαντηρα υποστρωματος επιτυχγανεται η καλυτερη κυκλοφορια νερου κατω απο το υποστρωμα (το ζεστο νερο ανεβαινει) και ετσι η αποφυγη αναεροβιων περιοχων. λογικο μου φαινεται, αν και δεν ξερω απο προσωπικη εμπειρια.

Υσχυουν αυτα που λες αλλα δεν αντικαθιστα τον θερμαντηρα,χρισημοποιειτε για επιπλεον θερμανση για τα πλεονεκτηματα της.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=33876

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

κι εγω αυτο το θερμοκαλωδιο ενοουσα θελω να μην φαινετε ο θερμαντηρας και επειδη και το φυλτρο μου θα ειναι ιδιοκατασκευη και προσπαθω να αποφυγω την τοποθετηση του θερμαντηρα μεσα στο φυλτρο σκευτικα μηπως βολευε κατι που να ειναι κρυφο και να μην φαινετε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...