Jump to content

Σαλιγκάρια


Recommended Posts

Ακόμη δεν τα έστησα έκαναν την εμφάνισή τους....

Εκτός του ότι είναι απίστευτα σιχαμερά κλπ κλπ :lmao:

Υπάρχει καμιά λύση να εξαφανιστούν τελείως?

Διάβασα για ταπεράκια κλπ... που λογικά θα ξαναβγούν και απλός ελέγχεις τον όγκο των σαλιγκαριών στο ενυδρείο... και τα clown που τα τρώνε (δεν είναι εφικτό μιας και ετοιμάζω το ενυδρείο για piranhas) υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ?

Φάρμακα κλπ?

Ευχαριστώ... θα με γλιτώσετε από ένα Σ/Κ δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Και έμενα σκάσανε και τα άφησα ο βλάκας!

Είπα ωραία είναι άστα!

Τώρα το μετάνιωσα!

Βγάλτα πριν γεννήσουν γιατί τα περισσότερα είναι ερμαφρόδιτα και ένα να μείνει γεννάει χίλια!

Τα αυγά τους δυστυχώς δεν τα αφήνουν έξω από το νερό όπως τα apple snails αλλά στα φυτά!

Το ταπεράκι δουλεύει, αστό το βράδυ και το πρωί θα δεις!

Εγώ όμως επειδή ήταν πολλά έβαλα χέρι και έκανα ξεσαλιγκάριασμα!

Ποια έχεις τα κόκκινα;

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πολύ σε μαύρα μου έρχονται ρε φίλε , δεν ξέρω...

Κανα φάρμακο δεν έχει τώρα που είναι αρχή και γενικά να το έχω σε περίπτωση που δω κανένα ξανά?

Αν ο άλλος έχει ενυδρείο 3 μέτρα , το χαλάει όλο για να βγάλει τα σαλιγκάρια? ... κάτι θα υπάρχει λογικάαααααα!!!!!!!! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι ψηλό και δεν φτάνει το χέρι ή κάποια απόχη στον βυθό για να τα βγάλει τότε η λύση με το κουτάκι είναι καλή!

Εγώ πάντως είχα αποτέλεσμα!

Ίσως να φύγουν και με σκούπα βυθού (δεν το έχω δοκιμασει)!

Πρέπει να φύγουν τώρα που είναι αρχή και δεν έχουν γεννήσει ακόμα!

Πόσα έχεις δει;

Δεν υπάρχει κάποιο φάρμακο, τουλάχιστον απ’ ότι έχω διαβάσει!

Εγώ έχω αυτά!

http://www.aquahobby.com/gallery/e_Planorbis_Ramshorn.php

(αν σου τύχει είναι κατάρα)

και αυτά

http://www.aquahobby.com/gallery/e_Physa_Snail.php

(τα οποία αν διάβασα καλά είναι πολύ καλύτερα)

Δες εδώ στο τομέα Invertebrates και ίσως να βρεις τα δικά σου

http://www.aquahobby.com/e_gallery.php

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έχω αυτά http://www.aquahobby.com/gallery/e_Physa_Snail.php και από δεν έχω κανένα πρόβλημα τα απέκτησα λαθρεπιβάτες από το μαγαζί που πήρα τα φυτά αλλά το βγάζουν το μεροκάματο τρώνε άλγη , σάπια φύλλα, υπολείμματα τροφής και γενικά λειτουργούν ως καθαριστές του ενυδρείου και έχω την εντύπωση πως μιας και για το κέλυφος τους χρειάζονται ασβέστιο πρέπει να επηρεάζουν και την σκληρότητα του νερού .Νομίζω ότι για το μέγεθος τους έχουν πολλά καλά .

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μικρά...

και έχω βρει γύρω στα 5-6 να ανεβαίνουν προς την επιφάνεια...

σε μαύρο χρώμα μου φέρνουν όσο μπόρεσα να διακρίνω...

θα βάλω και στα 2 ενυδρεία 2 μικρά κουτάκια με αγγουράκια μέσα μήπως και σώσω την κατάσταση...

Ευχαριστώ man :lmao:

Link to comment
Share on other sites

O καλυτερος τρόπος για να αποφεύγεις τα σαλιγκάρια

είναι ταίζοντας λιγότερο για να μην μένει τροφή για αυτά.

Πολλές φορές όμως δεν μπορείς να τα αποφύγεις

αφού έρχονται απρόσκλητα και πολλαπλασιάζονται

τα σαλιγκάρια ταχύτατα.

Μπορείς να στήνεις

παγίδες όπως οι φίλοι σωστά υπέδειξαν παραπάνω.

Αν πάντως θέλεις να δοκιμάσεις ένα φάρμακο (εγώ το δοκίμασα με πολλή προσοχή)

δες αυτό (Tetra ZMF Limnacid 10 ml) :

http://www.aquaristic.net/shop/shop.php/si...listtype/vendor

Υπάρχει στα Pet Shops σίγουρα. Τα 10 ml αρκούν για 200 λίτρα.

Εφαρμογή μία φορά και επανάληψη άλλη μία μετά από δέκα μέρες

αν χρειαστεί και αρκεί.

Διάβασε με προσοχή τις οδηγίες χρήσης και οπωσδήποτε

έλεγξε μήπως (δεν νομίζω πάντως) έχει παρενέργειες

στα συγκεκριμένα ψάρια που έχεις.

Πάντως καλύτερα δοκίμασε μαρουλάκι και ταπεράκι πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

ωωωωωωωωωωωωωωωωωωω :lmao:)))))))))))))))))))

Νάτοοοο και το φαρμακάκιιιιιιιιιιιιιιιιι :lmao:))))))

Ευχαριστώωωω :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη ένα που είδα εκεί :

http://www.aquaristic.net/shop/shop.php/si...snailpur-50-ml/

Άρα υπάρχει φαρμακευτική αγωγή για να πάρουν τον π***** όλα τα "παράσιτα" να τα πούμε έτσι :lmao:

Ευχαριστώ Πολύ :lmao:

Admin Note:Ας είμαστε πιό κόσμιοι παρακαλώ. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Οχι να μην τους βαλεις φαρμακο μπορει να κανεις κακο στα ψαρια σου υπαρχουν ποιο ευκολες λυσεις οπως αυτες που αναφερθηκαν ποιο πανω και ειναι χωρις "κοστος" για τα ζωντανα σου.

Αλλα και να εχεις κανα σαλιγκαρι τι εγινε κι εγω εχω και δεν με πειραζει καθολου

Να σε ρωτησω ποσα λιτρα ενυδρειο εχεις και τι ψαρια εχεις μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :lmao:

Τα Σαλιγκάρια τα απεχθάνομαι, τόσο ώστε να χαλάσω το ενυδρείο και να το ξαναστήσω από την αρχή :Ρ

Στο ένα έχω ένα piranha (100lt) και στο άλλο προσωρινά 2 pleco (300lt)

Φάρμακο μπήκε εχθές και στα 2 ενυδρεία (μία άλλη μάρκα που μου πρότεινε ο ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ οπότε τέλος και τα σαλιγκαράκια :lmao:

Ευχαριστώ! όλα τα παιδιά για το ενδιαφέρον τους ως προς αυτό το θέμα που λίγο πολύ όλους μας ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Εχω χιλιάδες (κυριολεκτικά!) σαλιγκάρια στα ενυδρεία μου (κυρίως Melanoides tuberculata) και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, με εξαίρεση το κατέβασμα της τιμής του ΚΗ σε ένα, λόγω ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗΣ αύξησής τους εκεί, όπου τραβούν ουσίες για τα κελύφη τους...

Αντίθετα, κάνουν καλό, γιατί ανακατέβουν το υπόστρωμα, πράγμα που βοηθάει και το νερό και τις ρίζες των φυτών.

Σου συνιστώ να μην τα σκοτώσεις με φάρμακο. Μόνο ζημιά θα κάνεις. Εάν είναι πολλά, να ξέρεις ότι η μαζική θανάτωσή τους μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στο νερό (αύξηση αμμωνίας) με άσχημες συνέπειες και στα ψάρια σου...

Είναι και "κάπως", εν τω μεταξύ τέτοιες πρακτικές...

Σου προτείνω πρώτα να διαβάσεις άυτό:

http://www.tsamisaquarium.com/Selides/enydreia/schnecke.htm

και πράξε ανάλογα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Taito

Σέβομαι την άποψη σου όσο αναφορά την απέχθεια που έχεις για τα σαλιγκάρια μέσα στο ενυδρείο σου.

Θα πρέπει όμως να λάβεις υπόψιν σου πως αποτελούν και αυτά μέρος του οικοσυστήματος και καλό θα ήταν εφόσον δεν κάνουν κάποιο κακό να τα αφήσεις.

Έναν τυπικό έλεγχο του πλυθησμού τους με το πιατάκι για παράδειγμα μπορείς να κάνεις για να μην κατακλύσουν τον τόπο.

Την εντελώς εξολόθρευση προσωπικά την θεωρώ υπερβολή.

Εξάλου προτιμώ όσο το δυνατόν ενα φυσικό ενυδρείο με ότι συνεπάγεται αυτό και όχι ένα αστραφτερό φωτισμένο γύαλινο κουτί.

Τα παραπάνω είναι καθαρά δική μου άποψη για το συγκεκριμένο θέμα.

Φιλικά

Βαγγέλης

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους υπόλοιπους αν και έχω να κάνω μια ένσταση!

Αυτά τα σαλιγκάρια δεν τρώνε απαραίτητα την βλάστηση αλλά αν αυξηθούν αρκετά, κάτι που είναι αυτονόητο, τότε θα σου φάνε τα πάντα γιατί δεν θα έχουν κάτι άλλο να φάνε!

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος!

Link to comment
Share on other sites

Οχι, νομίζω δεν ισχύει. Τουλάχιστον εγώ, δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.

Τρώνε κανονικά από τα φλέικς κλπ που περισσεύουν, σάπια φύλλα, άλγες κλπ. Εγώ ρίχνω και σταθερά ταμπλέτες σε αυτό το ενυδρείο και τρώνε και από εκεί αυτά που περισεύουν.

Γενικά δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα μαζί τους, κανα χρόνο τώρα περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Σε πόσα λίτρα τα έχεις φίλε Ντίνο;

Τι φυτά υπάρχουν στο ενυδρείο σου;

Εμένα έσκασαν τα κόκκινα (Helisoma nigricans) σε 14 λίτρα και με την πρώτη γέννα είχα υπερπληθυσμό!

Εκτός ότι γέμισε το φίλτρο με μωρά, έφαγαν όλα τα φυτά μου (τα ξεζούμισαν) και αναγκάστηκα να τα βγάζω όπως μπορώ!

Αν γεννούσαν όλα αυτά θα είχα πρόβλημα όχι μόνο με τη σκληρότητα του νερού αλλά και με τα απόβλητα τους!

Για τα φυτά δεν το συζητώ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν έχω αντίρρηση σε καμμία άποψή σας αλλά τα ενυδρεία μου έχουν piranha (το ένα μέρχι στιγμής) και δεν υπάρχουν υπολοίματα τροφής κλπ... (ότι περισσεύει βγαίνει).

Από εκεί και πέρα εκτός του ότι τα σιχαίνομαι, εδώ και 5-6 χρόνια που έχω τα ενυδρεία μου ποτέ δεν είχα πρόβλημα με σαλιγκάρια και ποτέ δεν νομίζω να μου χρειάστηκαν ...

Απάντηση σε ποστ : Τα σαλιγκάρια το πολύ 1 εβδομάδα να είναι μέσα... οπότε πόσα να εξοντώθηκαν?

Άσε που μπόρεσα και είδα σε διάστημα 3 ημερών 5-6...

ΥΓ. ήδη έχει μπει το φάρμακο οπότε τα σαλιγκάρια έπαψαν τα υφίστανται.

Ευχαριστώ πολύ ΟΛΑ τα παιδιά (ξανά) που βοηθάνε με τις γνώσεις τους και τις απόψεις τους για όλα αυτά τα καθημερινά θέματα.

Πραγματικά το Aquazone μου έχει ανοίξει (εκτός από την τρελή όρεξη για τα ενυδρεία) τα μάτια κανονικά και με το νόμο :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το Aquazone μου έχει ανοίξει (εκτός από την τρελή όρεξη για τα ενυδρεία) τα μάτια κανονικά και με το νόμο.

Αυτό ξαναπέστο Φίλε μου !!! :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά το Aquazone μου έχει ανοίξει (εκτός από την τρελή όρεξη για τα ενυδρεία) τα μάτια κανονικά και με το νόμο.

:lmao: :lmao: :rasp: :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα, κάνουν καλό, γιατί ανακατεύουν το υπόστρωμα, πράγμα που βοηθάει και το νερό και τις ρίζες των φυτών.

Σου συνιστώ να μην τα σκοτώσεις με φάρμακο. Μόνο ζημιά θα κάνεις. Εάν είναι πολλά, να ξέρεις ότι η μαζική θανάτωσή τους μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στο νερό (αύξηση αμμωνίας) με άσχημες συνέπειες και στα ψάρια σου...

Θα πρέπει όμως να λάβεις υπ' όψιν σου πως αποτελούν και αυτά μέρος του οικοσυστήματος και καλό θα ήταν εφόσον δεν κάνουν κάποιο κακό να τα αφήσεις.

Συμφωνώ με τα παραπάνω.

Στα δικά μου ενυδρεία υπάρχουν πάντα σαλιγκάρια, τα οποία διατηρούνται και πολλαπλασιάζονται με κάποια ισορροπία στο σύστημα.

Δεν ασχολούμε καθόλου με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Και πώς υπάρχει ισορροπία με τα σαλιγκάρια να αναπαράγονται ανεξέλεγκτα;

Link to comment
Share on other sites

Σε πόσα λίτρα τα έχεις φίλε Ντίνο;

Τι φυτά υπάρχουν στο ενυδρείο σου;

Εμένα έσκασαν τα κόκκινα (Helisoma nigricans) σε 14 λίτρα και με την πρώτη γέννα είχα υπερπληθυσμό!

Εκτός ότι γέμισε το φίλτρο με μωρά, έφαγαν όλα τα φυτά μου (τα ξεζούμισαν) και αναγκάστηκα να τα βγάζω όπως μπορώ!

Αν γεννούσαν όλα αυτά θα είχα πρόβλημα όχι μόνο με τη σκληρότητα του νερού αλλά και με τα απόβλητα τους!

Για τα φυτά δεν το συζητώ!

30689[/snapback]

Κοίταξε, έχω από όλα τα είδη σαλιγκαριών. Σε ένα ενυδρείο όμως 50άρι, η αποικία των Melanoides tuberculata έχει αυξηθεί τόσο πολύ, που είναι περισσότερα και από το... χαλίκι! :lmao:

Γι' αυτό δημιουργήθηκε πρόβλημα κάποια στιγμή με το ΚΗ, το οποίο έλυσα βάζοντας ένα μικρό άσπρο κοράλι μέσα, που μου ξανάφερε σιγά-σιγά τις τιμές εκεί που ήθελα - έχει ζωοτόκα το ενυδρείο. Τραβούσαν πολύ ασβέστιο για να δημιουργήσουν τα κελύφη τους...

Τώρα, φάγωμα των φυτών δεν πρόκειται να δεις από τα Melanoides tuberculata (τουλάχιστον τα δικά μου δεν έχουν πειράξει φυτά). Τα άλλα σαλιγκάρια, όλο και τσιμπολογούν κανα φυλαράκι από τη Lobelia Cardinalis κυρίως, αλλά θα έλεγα ότι και αυτά δεν ενοχλούν και περισσότερο καλό κάνουν, παρά κακό.

Σχετικά με τα δικά σου, είσαι σίγουρος ότι είναι Helisoma nigricans? Μήπως είναι τα ευρωπαϊκά Planorbis corneus που τους μοιάζουν? Αυτά τρώνε άλγη από τα φύλλα και μάλιστα καλά!

Οσο για την ισορροπία, η ύπαρξη τέτοιων συνοδευτικών μικροοργανισμών στα ενυδρεία, για μένα είναι καλή και θετική, γιατί συμβάλλουν στην καλύτερη δημιουργία φυσικότερου περιβάλλοντος. Εάν για κάποιο λόγο ο πληθυσμός μεγαλώσει ανεξέλεκτα, μπορείς να αφαιρέσεις κάποια απ' αυτά με μηχανικό όμως τρόπο (και όχι χημικό). Το σημαντικότερο για μένα όμως είναι, ότι κάτι τέτοιο (αύξηση πληθυσμού) θα είναι σήμα για σένα ότι κάτι δεν δουλεύει σωστά στη "μηχανή".

Για να σου δώσω ενα παράδειγμα: Τα Melanoides tuberculata μου, αυξήθηκαν υπερβολικά όταν άρχισα να υπερ-ταϊζω, λόγω του ότι άφησα 2 γέννες μέσα στο τανκ. Σε όλα τα άλλα ενυδρεία ο πληθυσμός είναι σε φυσιολογικά επίπεδα για πολλούς μήνες και δεν αυξάνεται δραματικά...

Ασε και το άλλο, που όταν τα δεις μέρα μεσημέρι να είναι όλα έξω στα τζάμια, ξέρεις ότι έπρεπε να αλλάξεις το νερό από... χθες! :lmao:

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου είναι σίγουρα αυτά και τρώνε αρκετά φυτά!

Τι να πώ μάλλον παραταϊζω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...