Jump to content

Ramirezi


teodgeor

Recommended Posts

Ειναι ευκολο να ξεχωρισω δυο ramirezi που υπαρχουν σε καποιο petshop αν ειναι αρσενικα η θηλυκα γιατι και ο τυπος στο καταστημα δεν το γνωριζει, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

πάρε και μια από τα δικά μου γιατί κάπως έτσι θα τα βρείς λογικά

1002631b.th.jpg

αρσενικό κάτω , θηλυκό πάνω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σκεφτομε και εγω να παρω 4 ραμιρεζι θα ηθελα να ρωτησω τα χρωματα οταν μπουν στο ενυδριο μου θα γινουν πιο εντονα γιατι στο μαγαζι που της ειδα( wi)ηταν η german blue αλλα ηταν τελειως αχρωμες

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σκεφτομε και εγω να παρω 4 ραμιρεζι θα ηθελα να ρωτησω τα χρωματα οταν μπουν στο ενυδριο μου θα γινουν πιο εντονα γιατι στο μαγαζι που της ειδα( wi)ηταν η german blue αλλα ηταν τελειως αχρωμες

Λογικα ναι αν εχεις τις καταλληλες συνθηκες! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σκεφτομε και εγω να παρω 4 ραμιρεζι θα ηθελα να ρωτησω τα χρωματα οταν μπουν στο ενυδριο μου θα γινουν πιο εντονα γιατι στο μαγαζι που της ειδα( wi)ηταν η german blue αλλα ηταν τελειως αχρωμες

Μαλλον ηταν και στρεσαρισμενα τα ψαρια. :ninja::helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ηταν και στρεσαρισμενα τα ψαρια. :ninja::helpsmilie:

Μπορει και όχι.

ΔΕΝ ειναι σιγουρο οτι θα γινουν οπως τις φωτο στο προφιλ...

Εγω για να τα παρω τα ραμιρεζι... ετσι οπως τα ήθελα.. περιμενα πανω απο 2 μηνες και πηγαινα καθε εβδομαδα σε 9 pet shop της αττικης.... δυστηχως ειδα οτι ορισμενα ραμιρεζι ειναι αρκετα "ξεθοριασμενα" αν μπορω να το εκφρασω ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Ενας τροπος διχωρισμου του φυλου στα Mikrogeophagus ramirezi ειναι και οτι συνηθως στα θηλυκα, η μελανη κηλιδα στα πλευρα τους εχει μεσα ιριδιζοντες κουκιδες.

πχ οπως στις παρακατω φωτο

RAM2.jpgMikrogeophagus_ramirezi_8.jpg

Μια αλλη καλη μεθοδος διαχωρισμου, ειναι οτι στα θηλυκα κατα την περιοδο αναπαραγωγης, η κοιλια κοκκινιζει. Ειναι ομως αχρηστη μεθοδος διαχωρισμου φυλου κατα την αγορα απο το καταστημα, αφου δυσκολα θα το βρεις τοσο ευχαριστημενο για να ειναι ετοιμο για αναπαραγωγη στο καταστημα.

Αυτη η μεθοδος θα σου χρησιμευσει για επαληθευση μονο, αργοτερα.

ΥΓ Το ραμιρεζι ειναι δυσκολο ψαρι και ευαισθητο.

Θελει σουπερ καθαρο νερο και οξυνο και μαλακο (την ΑΟ τη θεωρω αναγκαια)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Και επειδη εχω αποτυχει 3 φορες να τα κρατησω.... πρεπει οχι μονο να ειναι καθαρο το νερό... αλλα και συνεχεια να εχει σταθερες μετρησεις!!

Η παραμικρη αποκλησει μπορει να τα στειλει....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Και επειδη εχω αποτυχει 3 φορες να τα κρατησω.... πρεπει οχι μονο να ειναι καθαρο το νερό... αλλα και συνεχεια να εχει σταθερες μετρησεις!!

Η παραμικρη αποκλησει μπορει να τα στειλει....

Καλησπέρα και από εμένα .Συμφωνώ και επαυξάνω 4 με 5 φορές την έχω πατήσει και εγώ. Πρώτα α/ο και μετά ξανά προσπάθεια απόκτησης.
Link to comment
Share on other sites

APISTOGRAMMA RAMIREZI.

ΠΕΤΑΛΟΥΔΟΚΙΧΛΙΔΑ.

Κολομβια,Βενεζουελα σε καθαρα νερα.

Η διαφοραμεταξυ των δυο φυλων ειναι ευκολη.Το ραχιαιο πτερυγιο ειναι μακρυτερο στα αρσενικα φτανει μεχρι την ουρα.(το ιδιο και στο κριπενσις +το ρομβο που κανει η ουρα).

ph 6-7

gh 4-12

H τυρφη περιοδικα θα διατηρησει τα ψαρια σε καλη κατασταση.

πετρος :)

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να τα παρεις απο ενα μαγαζι που να ειναι πιο εμπειροι μπας και σου τα ξεχωρισουν,,,εγω αυτο εκανα,,δεν ξερω κατα ποσο ισχυει οτι πρεπει να εχεις α.ο για να κρατας ραμιρεζι,,,απλα πρεπει να προσεχεις τις τιμες του νερου σου συχνα και να φροντιζεις να τις διατηρεις,,,,,,,

προσωπικα τα πηρα μικρα και δεν τα ξεχωριζα ,,,τωρα που εχουν μεγαλωσει διακρινονται,,,προσπαθησα να τα τραβηξω με το κινητο,,σορρυ αλλα οι φωτο δεν ειναι τοσο καλες,(και στις 2 ειναι ο αντρακλας,η θυληκια μου κρυβοταν)

να τονισω οτι τα εχω στο ενυδρειο μου εδω και 5 +μηνες(ενα ζευγαρακι) χωρις το παραμικρο προβλημα,,,,,απιστευτα κινητικα,,και δεν ενοχλουν αλλα ψαρακια,,ουτε ενοχλουνται,,,καμια φορα κυνηγιουνται μεταξυ τους σαν να παιζουν,,,,,,

post-12363-1289471390_thumb.jpg

post-12363-1289471402_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλυτερα να τα παρεις απο ενα μαγαζι που να ειναι πιο εμπειροι μπας και σου τα ξεχωρισουν,,,εγω αυτο εκανα,,δεν ξερω κατα ποσο ισχυει οτι πρεπει να εχεις α.ο για να κρατας ραμιρεζι,,,απλα πρεπει να προσεχεις τις τιμες του νερου σου συχνα και να φροντιζεις να τις διατηρεις,,,,,,,

προσωπικα τα πηρα μικρα και δεν τα ξεχωριζα ,,,τωρα που εχουν μεγαλωσει διακρινονται,,,προσπαθησα να τα τραβηξω με το κινητο,,σορρυ αλλα οι φωτο δεν ειναι τοσο καλες,(και στις 2 ειναι ο αντρακλας,η θυληκια μου κρυβοταν)

να τονισω οτι τα εχω στο ενυδρειο μου εδω και 5 +μηνες(ενα ζευγαρακι) χωρις το παραμικρο προβλημα,,,,,απιστευτα κινητικα,,και δεν ενοχλουν αλλα ψαρακια,,ουτε ενοχλουνται,,,καμια φορα κυνηγιουνται μεταξυ τους σαν να παιζουν,,,,,,

αυτα ειναι τα long fin ε?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα με το ραμιρεζι.Ξερει κανεις αν πειραζουν γαριδες;Μικρες οπως τις red cherry.Δε μιλαω για νεογεννητες που τις τρωνε ολα τα ψαρια αλλα ενηλικες.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα με το ραμιρεζι.Ξερει κανεις αν πειραζουν γαριδες;Μικρες οπως τις red cherry.Δε μιλαω για νεογεννητες που τις τρωνε ολα τα ψαρια αλλα ενηλικες.

Μεγαλόσωμες amano δε τις πειράζουν οι δικές μου νανοκιχλίδες (apistogramma borelli) επίσης μεσα στο ενυδρείο έχω και μια red cherry (την αγόρασα κατα λάθος)

Βέβαια το ενυδρείο είναι πολύ πυκνοφυτεμένο και τα borelli θεωρούνται από τις πιο φιλικές νανοκιχλίδες.Επίσης δεν είναι σίγουρο ότι θα επιβιώσουν

Διαλέγεις και πέρνεις :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Αν μπει ενα μονο και οχι ζευγαρι για αποφυγη εποχης ζευγαρωματος και φυλαξης των αυγων κτλ υπαρχει περιπτωση να μην ενοχλησει τις γαριδες;Μηπως ειναι πιο ηρεμο δηλαδη χωρις αναταγωνιστη.

Αν ειναι να χασω ολες τις red δε το βαζω οσο και αν μου αρεσει το συγκεκριμενο ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εχει να κανει με την αναπαραγωγη αλλα με την τροφη,οι γαριδες ειναι πρωτης ταξεως τροφη ειδικα για τις κιχλιδες

Link to comment
Share on other sites

Ανεφερα την αναπαραγωγη λογω οτι ειναι πολυ προστατευτικα και επιθετικα ειδικα εκεινη την εποχη.Οι ενηλικες red cherry δεν ειναι και πολυ μικρες για να τις φαει ενα ψαρι 5εκ.Αν ηταν ετσι θα τις χτυπουσαν και τα platy μου.

Φυσικα δε θα το ρισκαρω.Το πολυ πολυ αν παρω κανενα μικρο ενυδρειο μετα απο καιρο και βαλω μονο γαριδες να προσθεσω μετα στο 200λιτρο ενα ζευγαρι ραμ.

Μεχρι τοτε...........υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...