Jump to content

Δημιουργώντας νούφαρα από σπόρους


Recommended Posts

ΔΗΜΙΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΝΟΥΦΑΡΑ ΑΠΟ ΣΠΟΡΟΥΣ



του Παναγιώτη Χρυσανθόπουλου

Ένα άρθρο για το πώς να μεγαλώσετε τα δικά σας νούφαρα από σπόρους μέσα σε δυο βήματα.

Πρώτα από όλα πρέπει να προμηθευτείτε τους σπόρους σας, για να ξεκινήσουμε.

Πάρα πολλά διαδικτυακά site τους πουλάνε σε πολύ φτηνές τιμές. Υπάρχουν διάφορα χρώματα και είδη που μπορείτε να διαλέξετε για κάθε γούστο. Εγώ προτίμησα της οικογένειας Nymphaeaceae, γιατί οι σπόροι τους σκάνε πιο εύκολα.

Βήμα πρώτο

Τα σπόρια θα έρθουν σε ένα σακουλάκι σαν το παρακάτω, και το μέγεθος τους είναι σαν κεφάλι καρφίτσας (!). Βγάζουμε του σπόρους και διαλέγουμε πόσους θέλουμε να φυτέψουμε. Ανάλογος πόσους θέλουμε παίρνουμε και κατάλληλο δοχείο.

Οπότε τώρα είμαστε έτοιμοι για το βήμα δεύτερο.

nouf_1.jpg

(Nymphaea Cerulea)

Βήμα Δεύτερο

Σε αυτό βήμα θα αναλύσουμε πώς θα κάνουμε τους σπόρους να σκάσουν δημιουργώντας νέα φυτά.

Εγώ δοκίμασα δυο τρόπους, χρησιμοποιώντας βρεγμένο βαμβάκι σε πλαστική μεμβράνη, και σε πήλινο γλαστράκι.

Αναλυτικά:

Πρώτος τρόπος:

Περνούμε την ποσότητα βαμβακιού που θέλουμε , την βρέχουμε, αφήνουμε τους σπόρους πάνω του, και το καλύπτουμε με την πλαστική μεμβράνη. Τα σποράκια πρέπει να έχουν επαφή με το φως αλλά λίγη με τον ήλιο. Έχω την εντύπωση ότι άμα είναι όλη την ώρα στον ήλιο καίγονται.

Ο πρώτος τρόπος απλώς κάνει τους σπόρους να βλαστίσουν. Όταν σκάνε οι σπόροι, το οποίο στάδιο θα διαρκέσει τουλάχιστον 2 με 3 βδομάδες, θα δείτε να ξεπροβάλλει ένα πράσινο μέρος, το φύλλο, και μια ριζούλα. Μην βιαστείτε να τους χωρίσετε από το βαμβάκι, περιμένετε τόσο όσο να βλέπετε ευκρινώς το φύλλο και την ρίζα.

Όταν γίνει αυτό, τους μεταφυτεύουμε χρησιμοποιώντας τον δεύτερο τρόπο, αλλά αντί για σπόρους έχουμε φυτά.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Πάντα η ρίζα να είναι προς τα κάτω και το φύλλο προς τα πάνω.

nouf_2.jpg

nouf_3.jpg

Δεύτερος τρόπος:

Εδώ θα χρειαστούμε τα:

Πήλινο ή πλαστικό δοχείο (εγώ χρησιμοποίησα αυτό από το γιαούρτι)

Χώμα

Άμμο

Πλαστική μεμβράνη

Περνούμε το πήλινο δοχείο, τοποθετούμε ένα δάκτυλο χώμα, και ελάχιστη άμμο από πάνω για να κρατάει το χώμα στην θέση του και να μην διαλυθεί στο νερό. Φυτεύουμε τους σπόρους μας με ένα μικρο κενό ανάμεσα τους, και να είναι ίσα ίσα κάτω από την άμμο. Παίρνουμε την πλαστική μεμβράνη την τοποθετούμε μαλακά στον πάτο έτσι ώστε να υπάρχουν μερικά κενά αριστερά και δεξιά, ρίχνουμε νερό πάνω στην μεμβράνη έτσι ώστε να μην αναταραχτεί ο πάτος από το γλαστράκι μας, και το νερό να κυλάει ήρεμα αριστερά και δεξιά γεμίζοντας το.

Το γεμίζουμε ως πάνω, και κάθε φορά που χρειάζεται συμπλήρωση επαναλαμβάνουμε το ίδιο στάδιο

Ο δεύτερος τρόπος έχει ετοιμάσει τα φυτά έτοιμα για μεταφύτευση όταν μεγαλώσουν.

Μόλις φυτεύτηκαν:

nouf_7.jpg

Mετά από δύο εβδομάδες:

nouf_8.jpg

Mετά από ένα μήνα:

nouf_9.jpg

Αυτοί είναι οι δυο βασικοί τρόποι για να μεγαλώσουμε νούφαρα από σπόρους.

Είναι μια αρκετά δύσκολη διαδικασία, γιατί το ποσοστό των σπόρων που θα σκάσουν θα είναι πολύ μικρό. Για αυτό προτιμώ τον πρώτο τρόπο ώστε να ξέρω πια φυτά πιθανότατα να μεγαλώσουν.

Άμα όλα πάνε καλά θα γεμίσετε μικρά νουφαράκια!

Όσο μεγαλώνουν τα νούφαρα τα μεταφυτεύουμε σε μεγαλύτερα δοχεία και στο τέλος στην λίμνη ή ενυδρείο.

Καλή Επιτυχία και ελπίζω να βοήθησα!

Το άρθρο ελέγχθηκε κι εγκρίθηκε από την

Ομάδα Καταχώρησης του Aquazone.

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...