Jump to content

Αλλαγή νερού


Recommended Posts

Σε ενα στρωμένο ενυδρείο πρέπει σε κάθε αλλαγή νερού εκτός απο το αντιχλώριο να προσθέτω και βακτήρια;;

Προσωπικα εγω μια φορα το μηνα μαζι με την αλλαγη νερου που κανω προσθετω και βακτηρια tropical BACTO-ACTIVE για να ''φρεσκαρω'' την βιολογια μου

Καλο θα κανεις εαν προσθεσεις :(

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.

Επίσης οταν βάζω αντιχλώριο και βακτήρια θολώνει το νερό για κάποιες ώρες, ειναι κακό για τα ψάρια;

Πρέπει να ετοιμάζω το νερό αλλού και μετά να το βάζω στο ενυδρείο;;;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειμαι ενας απο αυτοους που προσθέτουν, χωρις να απαιτείται...

Πολλες φορες ομως εαν αυξησουμε τους κατοίκους ή αν καθαρισουμε το φιλτρο σε καποια αλλαγη.. καλό θα ειναι να ριξουμε την αντιστοιχη ποσότητα.

Αλλα.... πως εισαι σιγουρος οτι ειναι καλα στρωμμενο το ενυδρειο? :(

Το ιδανικό ειναι να προετοιμαζεις το νερό με αντιχλωριο αλλου... και τα βακτηρια να τα ριχνεις στο ενυδρειο κατευθειαν, μετα την αλλαγή

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα τεστ που κάνω ειναι στα σωστα επιπεδα

Αυτο δε σημαινει οτι ειναι καλα στρωμμενο.... αλλα απλα στρωμμενο.

Ισως η παραμικρη μεταβολλη το επηρρεασει.

Ποσο καιρό τρεχει??

Link to comment
Share on other sites

3 μήνες και καθε βδομάδα κάνω μετρήσεις και ως τωρα ολα καλα

Το ενυδρειο ειναι στρωμμενο, αλλα ακομα νεο ενυδρείο..... οπότε καλό θα ηταν να προσθετεις βακτηρια.

Αν θελεις να το συζητησουμε συγκεκριμενα για το δικό σου ενυδρείο..... καλό θα ήταν να μας δωσεις περισσοτερες πληροφορίες... γιατι η αρχική ερωτηση ειναι λίγο γενική. :(

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.

Επίσης οταν βάζω αντιχλώριο και βακτήρια θολώνει το νερό για κάποιες ώρες, ειναι κακό για τα ψάρια;

Πρέπει να ετοιμάζω το νερό αλλού και μετά να το βάζω στο ενυδρείο;;;

Ποιο αντιχλωριο βαζεις ?

Ποια βακτηρια βαζεις ?

Προσωπικα βαζω στα ενυδρεια μου αντιχλωριο seachem prime ( ειναι value for money )

και απο βακτηρια της api και της τροπικαλ :(

Και δεν θολωνει το νερο , στο λεω αυτο σε περιπτωση που σε ενοχλει να βλεπεις το νερο σου ( γαλα ) μπας και ηθελες να δοκιμασεις καποιο αλλο προιον

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ενυδρείο 100λ και μεσα ενα tilapia buttikoferi και ενα cichlasoma carpinte και ουσιαστικα ψάχνω ποιος ειναι ο σωστος τρόπος για αλλαγή νερού.

Για παραδειγμα όταν αλλάζω νερό το Ph απο 7 πάει στο 8 και με τύμφρη την άλλη μέρα ξαναπέφτει, μήπως πρεπει να ετοιμαζω το νερό αλλού 2 μέρες πριν και μετά να το ρίχνω;;

Link to comment
Share on other sites

την τυρφη γιατι την βαζεις μεσα ?

Και αν δεν κανω λαθος ειναι καπως μικρο το ενυδρειο που εχεις για το tilapia buttikoferi

Εχεις μετρησει τη νερο βγαζει η βρυση σου ?

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Οταν μεγαλώσουν θα τα μεταφέρω σε πιο μεγάλο. Η Βρύση μου εχει ph 8,5

:(:):D

Μηπως να κοιταγες την αγορα μιας οσμωσης (φτηνης) ? (δεν ξερω αν φαινεται αλλα δεν ειμαι φιλος της τυρφης ) :thumbup:

Και την προετοιμασια του νερου σου σε ενα βαρελι ?

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι τύμφρη;;

οταν λες φτηνή τι εννοείς;; έχεις να προτείνεις κάτι να το κοιτάξω στο google;;

και κατι βασικο, πως ακριβώς δουλεύει η όσμωση; τι κανεις; και τι αποτελέσματα έχεις;

Link to comment
Share on other sites

παντως για τα βακτηρια... επειδη ακομα ειναι φρεσκο το ενυδρειο σου καλο ειναι να βαζεις.. οχι βεβαια οσο λεει, αλλα λιγοτερο.. και μολις πιασεις ισχυρη βιολογια με το καιρο(γτ ξερεις πιανουν ολα βιολογια, πετρες πορωδεις, αμμο, ξυλα κτλ) τοτε δεν χρειαζεται. γενικα δεν χρειαζεται αμα πιασεις βιολογια γτ ειναι σπαταλη χρηματων οχι τπτ αλλο. εχει και μερικα θεματα στο φορουμ που λενε για αυτο... :(

Link to comment
Share on other sites

ενα ενυδρειο για να γινει ενα πληρες συστημα στρωμενο θα περασουν αρκετοι μηνες.τα βακτηρια δεν εβλαψαν καλο ειναι να ριχνεις σε καθε αλλαγη νερου.εγω βαζω το stress zyme της api στις οδηγιες του λεει ιτι για να εχεις καλο βιολογικα νερο να βαζεις εφοσον ειναι το ενυδρειο στρωμενο μια φορα την εβδομαδα.την τυρφη πρεπει να την βαζεις και στο νερο που αλλαζεις στο βαρελι και να το αφησεις 4-5 ημερες με ενα κυκλοφορητη για να εχεις σωστο ph.η τυρφη απελευθερωνει πολυτιμα συστατικα στο νερο.και δινει και το black water χρωμα στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

ενα ενυδρειο για να γινει ενα πληρες συστημα στρωμενο θα περασουν αρκετοι μηνες.τα βακτηρια δεν εβλαψαν καλο ειναι να ριχνεις σε καθε αλλαγη νερου.εγω βαζω το stress zyme της api στις οδηγιες του λεει ιτι για να εχεις καλο βιολογικα νερο να βαζεις εφοσον ειναι το ενυδρειο στρωμενο μια φορα την εβδομαδα.την τυρφη πρεπει να την βαζεις και στο νερο που αλλαζεις στο βαρελι και να το αφησεις 4-5 ημερες με ενα κυκλοφορητη για να εχεις σωστο ph.η τυρφη απελευθερωνει πολυτιμα συστατικα στο νερο.και δινει και το black water χρωμα στο νερο.

και εγω αυτο βαζω και ολα ειναι καλα μεχρι τωρα(ειναι λιγο ακριβο αλλα οπως και το coat ειναι καλο)

Link to comment
Share on other sites

της τροπικαλ τα βακτηρια εχουν 2 ευρο το μπουκαλακι και ενα μπουκαλακι φτανει για 400-450 λιτρα :(

Link to comment
Share on other sites

της τροπικαλ τα βακτηρια εχουν 2 ευρο το μπουκαλακι και ενα μπουκαλακι φτανει για 400-450 λιτρα :(

παω να το παρω :):D

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ενυδρείο 100λ και μεσα ενα tilapia buttikoferi και ενα cichlasoma carpinte και ουσιαστικα ψάχνω ποιος ειναι ο σωστος τρόπος για αλλαγή νερού.

Για παραδειγμα όταν αλλάζω νερό το Ph απο 7 πάει στο 8 και με τύμφρη την άλλη μέρα ξαναπέφτει, μήπως πρεπει να ετοιμαζω το νερό αλλού 2 μέρες πριν και μετά να το ρίχνω;;

1. Εχεις σε ενα ενυδρειων 100 λιτρων 2 ψαρια που γινονται "τερατα" ... για το δευτερο μαλιστα δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι περιγραφεις το σωστο ..... εκ των οποιων το πρωτο ειναι και "δολοφονος" ... και θεωρεις οτι το προβλημα σου ειναι οι αλλαγες νερου; Κανε κατι και καντο γρηγορα. :(

2. Το σωστο ειναι τύρφη. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα γραψω και εγω σε αυτο το θεμα... πριν λιγο καιρο εφτιαξα ενα 380 Λτ που σας ελεγα ...

γλυκο νερο...

εβαλα το νερο απο το παλιο μου ενυδρειο και συμπληρωσα βρυσης.... μονο που δεν ειχα χρονο και εκανα τη λαλακια και το ψιλοπαρατησα και πριν 2-3 μερες μετρισα κατι τραγικα νουμερα...

KH 11

και PH 8.5+ μπορει και 9 (ευτυχως δεν εχασα ΚΑΝΕΝΑ ψαρακι μια και συνεβει τις τελευταιες μερες λογικα αυτο αλλοιως θα ειχα χασει)

εκανα αλλαγη 110ΛΤ απιονισμενο και προσθεσα βακτηρια της sera...

πηγε ph7-7.5

και KH 8...

οπως τη βλεπω θα παρω οσμωση μια και η βρυση ειδικα τωρα το καλοκαιρι ανεβαζει σκληροτητα... δεν ξερω γιατι...

αλλα μετρισα PH 8-9 στη βρυση

να βαζω και λιγη τυρφη που και που? δεν την εχω χρισημοποιησει ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...