Jump to content

Bacteria ή Algae Bloom ?


Recommended Posts

Σε ενυδρείο γνωστού μου 300 λίτρα καθαρά με ένα eheim 2075 για φίλτρανση που τρέχει περίπου 6 μήνες έχει θολό νερό. Φωτισμός 2x 54w T5 8 ώρες τη μέρα. Φαινομενικός τα μόνα προβλήματα που βλέπω με το μάτι είναι μια μέτρια έξαρση καφέ άλγης που και αυτή μου είπε την έχει σχεδόν από την αρχή της ζωής του ενυδρείου. Από ότι μου είπε από την αρχή το νερό του ενυδρείου του ήταν έτσι. Άμα παρατηρήσεις από κοντά είναι σαν το νερό να έχει μέσα απίστευτα πολλά μικροσοματίδια τα οποία δεν συγκινούνται ούτε από εβδομαδιαίες αλλαγές της τάξεως του 50 %. Είναι άραγε bacterial bloom ή algae bloom; Κάποιος τρόπος να το καταλάβω; Λύσεις;

Link to comment
Share on other sites

Σε ενυδρείο γνωστού μου 300 λίτρα καθαρά με ένα eheim 2075 για φίλτρανση που τρέχει περίπου 6 μήνες έχει θολό νερό. Φωτισμός 2x 54w T5 8 ώρες τη μέρα. Φαινομενικός τα μόνα προβλήματα που βλέπω με το μάτι είναι μια μέτρια έξαρση καφέ άλγης που και αυτή μου είπε την έχει σχεδόν από την αρχή της ζωής του ενυδρείου. Από ότι μου είπε από την αρχή το νερό του ενυδρείου του ήταν έτσι. Άμα παρατηρήσεις από κοντά είναι σαν το νερό να έχει μέσα απίστευτα πολλά μικροσοματίδια τα οποία δεν συγκινούνται ούτε από εβδομαδιαίες αλλαγές της τάξεως του 50 %. Είναι άραγε bacterial bloom ή algae bloom; Κάποιος τρόπος να το καταλάβω; Λύσεις;

μετρησεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

Κανε μετρηση αμμωνιας.

Αν έχεις αμμωνία, θολο (ασπρο) νερο και ασχημη μυρωδια ειναι και συμπτωμα bacteria bloom απο συγκεντρωση αμμωνιας.

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις εχει?

Εχει βαλει σωστα τα υλικα μεσα στο φιλτρο?

Καθε ποτε καθαριζει τα υλικα?

Με τι νερο?

Ιχθυφορτωση νορμαλ?

Τι ενυδρειο ειναι? φυτεμενο, αφρικανικο?

Καμια φωτο?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κανε μετρηση αμμωνιας.

Αν έχεις αμμωνία, θολο (ασπρο) νερο και ασχημη μυρωδια ειναι και συμπτωμα bacteria bloom απο συγκεντρωση αμμωνιας.

Να τρεχει εξι μηνες με αμμωνια;Θα ειχαν λιωσει και τα τζαμια :(

Σε τι θεση βρισκεται το ενυδρειο;Ειναι απεναντι απο παραθυρο;Εκτειθεται απ'αυθειας στο φως του ηλιου;

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να σου πω τι είναι με σιγουριά λόγο απειρίας αλλά επειδή πέρασα bacterial bloom πρόσφατα είχα τα εξής : θολό νερό σε σημείο να μην μπορώ να διακρίνω την αφίσα του ενυδρείου , έντονη μυρωδιά και άστρωτο φίλτρο . Αν έκανες κάνα περίεργο πλύσιμο στα βιολογικά υλικά σου με νερό βρύσης και έχεις αμμωνία τότε μπορεί να είναι αυτό .Κάνε τα τεστ και τα σαΐνια του φόρουμ θα σου βρουν λύση σίγουρα καλή συνεχεία :(

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις εχει?

Εχει βαλει σωστα τα υλικα μεσα στο φιλτρο?

Καθε ποτε καθαριζει τα υλικα?

Με τι νερο?

Ιχθυφορτωση νορμαλ?

Τι ενυδρειο ειναι? φυτεμενο, αφρικανικο?

Καμια φωτο?

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλους μαζί σε αυτό το ποστ... Λοιπόν το ενυδρείο είναι άδειο σχεδόν από ψάρια έχει μέσα καμιά 10ρια κορυντόρας και ο λόγος που δεν έχει μπει τίποτα άλλο είναι το θολό νερό. Το ενυδρείο δε το βλέπει κυριολεκτικά ποτέ το φως του ήλιου ούτε καν από αντανάκλαση εκεί που είναι χωμένο και έχω αρχίσει να υποψιάζομαι ακόμα και μήπως γίνεται κάτι που δεν το

"χτυπάει" καθόλου ήλιος. Ο μόνος φωτισμός είναι δύο Sylvania aquastar των 54W 8 ώρες τη μέρα. Επίσης το ενυδρείο στρώθηκε κανονικά και δεν είχε ποτέ ίχνος NH3-4, NO2 και τα ΝΟ3 δεν ανέβηκαν ποτέ πάνω από 5-10 επειδή γίνετε μεγάλη αλλαγή κάθε βδομάδα. Οι αλαγές γίνονται αποκλειστικά από ΑΟ που δουλεύει σωστά (μεμβράνη, προφίλτρα κτλ). Το φίλτρο έχει τα μαμά υλικά και βγήκε στρωμένο πριν από 6 μήνες από άλλο ενυδρείο το οποίο δεν είχε ποτέ κανένα πρόβλημα , ούτε καν ποτέ είχε γνωρίσει τη λέξη άλγη ή ασθένεια. Το φίλτρο βιολογικά δεν έχει πλυθεί ποτέ μόνο αλλάζετε το προ-φίλτρο μια φορά το μήνα. Υπόστρωμα δεν υπάρχει, φυτά δεν υπάρχουν, διακοσμητικά δεν υπάρχουν... ξηλώθηκαν όλα πριν 3 μήνες για να βρούμε τι φταίει. Δεν είμαι άσχετος με τα ενυδρεία ξέρω τι μου γίνετε αλλά με αυτήν την περίπτωση έχω κάψει το μυαλό μου θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω. Κάτι μάλλον μου ξεφεύγει που δεν έχω σκεφτεί καθόλου...

:(:):D:thumbup::thumbup:;):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οτιδήποτε άλλο έχω ξεχάσει να αναφέρω και νομίζετε ότι θα βοηθήσει ρωτήστε με :(

Link to comment
Share on other sites

Ας δοκιμασει να καθαρισει λιγο και τα υλικα του φιλτρου με νερο απο το ενυδρειο.

Οι λαμπες ποσο καιρο λειτουργουν? ψηφιακο μπαλαστ εχει?

Link to comment
Share on other sites

Ας δοκιμασει να καθαρισει λιγο και τα υλικα του φιλτρου με νερο απο το ενυδρειο.

Οι λαμπες ποσο καιρο λειτουργουν? ψηφιακο μπαλαστ εχει?

ηλεκτρονικά μπάλαστ έχει με άμεση έναρξη και οι λάμπες είναι ενός μηνός και αλλάχτηκαν μήπως και είναι αυτές η αιτία... Τα βιολογικά υλικά δε τα έχω καθαρίσει αλλά όπως προείπα το φίλτρο δούλευε σε άλλο ενυδρείο πριν για κανα 3μηνο χωρίς κανένα πρόβλημα και το πρόβλημα παρουσιάστηκε σχεδόν αμέσως στο τωρινό ενυδρείο... οπτικός έλεγχος έχει γίνει... εδώ και δύο μήνες έχουν ξηλωθεί τα πάντα από το ενυδρείο και γίνονται εβδομαδιαίες αλλαγές 50% από όσμωση και η θολούρα δε λέει να φύγει...

έχω πραγματικά απελπιστεί, δε ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω... θα τα ρίξω όλα στη χλωρίνη μου φαίνεται...

:(:):D

ΥΓ... υπάρχει καμιά περίπτωση να είναι κανα περίεργο algae bloom? να δοκιμάσω να ρίξω μέσα κανα αλγοκτόνο να δω τι συμπεριφορά θα έχει η θολούρα; εάν ναι πιο να πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε τη μια λαμπα με μια πιο λιγα κελβιν (πχ 4500)

Οι μετρησεις καλες ετσι? και τα ψαρια.

Γυμνο ειπες χωρις βυθο ετσι?

Μηπως ειναι ινες απο ενυδρειακο υαλοβαμβακα? Εχει πολυ στο φιλτρο ή δεν εχει ξεπλυθει καλα πριν τη χρηση.

ΥΓ μη ριξεις τιποτα, ιδιως αν δεν ξερεις τι ειναι αυτο που φταιει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε τη μια λαμπα με μια πιο λιγα κελβιν (πχ 4500)

Οι μετρησεις καλες ετσι? και τα ψαρια.

Γυμνο ειπες χωρις βυθο ετσι?

Μηπως ειναι ινες απο ενυδρειακο υαλοβαμβακα? Εχει πολυ στο φιλτρο ή δεν εχει ξεπλυθει καλα πριν τη χρηση.

ΥΓ μη ριξεις τιποτα, ιδιως αν δεν ξερεις τι ειναι αυτο που φταιει.

μετρήσεις κομπλέ, ψάρια μεσα στην τρελή χαρά... ίνες απο το ενυδρειακό βαμβάκι το αποκλείω. Έτσι και αλλιώς δε μοιάζουν με ίνες... μοιάζει με το κλασικό bacterial bloom μόνο που δεν βρομάει το νερό συν οτι οι μετρήσεις είναι καλές. Μέσα από το ενυδρείο εδώ και αρκετό καιρό έχουν ξηλωθεί τα πάντα για να βρούμε τι στο καλό φταίει... είναι ένα εντελώς σκέτο ενυδρείο με θερμαντήρα και εξωτερικό φίλτρο...

να το δοκιμάσω αυτό με τη λάμπα μου φαίνεται κάπου έχω μια grolux... υποψιάζεσαι άλγη; εάν ναι καλύτερα να τον κόψω τελείως τον φωτισμό για μερικές μέρες... δε το έχω δοκιμάσει αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ μια βλακεία που μου πέρασε από το μυαλό: Το νερό της βρύσης και αυτό που βγάζει η ΑΟ το έχετε τσεκάρει να το δείτε αν είναι καθαρό; Βάλτε το να "τρέξει" σε κανένα εφεδρικό ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ μια βλακεία που μου πέρασε από το μυαλό: Το νερό της βρύσης και αυτό που βγάζει η ΑΟ το έχετε τσεκάρει να το δείτε αν είναι καθαρό; Βάλτε το να "τρέξει" σε κανένα εφεδρικό ενυδρείο...

δεν είναι βλακεία αλλά δυστυχώς από την όσμωση αυτή δουλεύει και άλλο ενυδρείο το οποίο είναι μια χαρά... :(

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ μια βλακεία που μου πέρασε από το μυαλό: Το νερό της βρύσης και αυτό που βγάζει η ΑΟ το έχετε τσεκάρει να το δείτε αν είναι καθαρό; Βάλτε το να "τρέξει" σε κανένα εφεδρικό ενυδρείο...

Δεν χρειαζεται αυτο. Με ενα tds meter φαινεται αν ειναι καθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται αυτο. Με ενα tds meter φαινεται αν ειναι καθαρο.

Σπυρο δεν πιστευω οτι με το tds μονο εχεις μια πληρης εικονα του νερου που βγαζει η ΑΟ. Πριν απο λιγο διαβασα σε αλλο ψαρο-φορουμ (κλικ για τους περιεργους :()οπου στην εξοδο της ΑΟ χρηστη ειχε στο καθαρο του νερο αμμωνια.

Με αυτο θελω να πω ειναι οταν υπαρχει προβλημα σαν και αυτο και εχουν αποκλειστει αρκετοι αν οχι ολοι οι πιθανες αιτιες πρεπει να αριζουμε να μην θεωρουμε ΤΙΠΟΤΑ για δεδομενο. Μετρησεις παντου λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να καθαρίσεις τα υλικά του φίλτρου και μετά από μια μεγάλη αλλαγή νερού να το αφήσεις να δουλέψει 2-3 ημέρες και μας ενημερώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο δεν πιστευω οτι με το tds μονο εχεις μια πληρης εικονα του νερου που βγαζει η ΑΟ. Πριν απο λιγο διαβασα σε αλλο ψαρο-φορουμ (κλικ για τους περιεργους :()οπου στην εξοδο της ΑΟ χρηστη ειχε στο καθαρο του νερο αμμωνια.

Με αυτο θελω να πω ειναι οταν υπαρχει προβλημα σαν και αυτο και εχουν αποκλειστει αρκετοι αν οχι ολοι οι πιθανες αιτιες πρεπει να αριζουμε να μην θεωρουμε ΤΙΠΟΤΑ για δεδομενο. Μετρησεις παντου λοιπον.

Απο το γηγορο περασμα που εκανα στο τοπικ δεν διαβασα να μετραει στην εξοδ της ΑΟ αμμωνια, αλλα στο ενυδρειο.

Ακομα ομως και ετσι να ηταν, αν εβγαζε η ΑΟ αμμωνια, σημαινει οτι κατι δεν πηγαινε καλα στη ΑΟ του, και αν δεν πηγαινε καλα θα φαινoταν αμεσως στο TDS :)

Link to comment
Share on other sites

Απο το γηγορο περασμα που εκανα στο τοπικ δεν διαβασα να μετραει στην εξοδ της ΑΟ αμμωνια, αλλα στο ενυδρειο.

Ακομα ομως και ετσι να ηταν, αν εβγαζε η ΑΟ αμμωνια, σημαινει οτι κατι δεν πηγαινε καλα στη ΑΟ του, και αν δεν πηγαινε καλα θα φαινoταν αμεσως στο TDS :)

μάλλον παραήταν γρήγορο το πέρασμα γιατί δε μετράω πουθενά αμμωνία :(

λοιπόν μέτρησα σήμερα την ΑΟ και χαίρει άκρας υγείας... ξεπλύθηκαν τα υλικά με νερό από το ενυδρείο, κόπηκε το τάισμα εντελώς, επίσης κόπηκε εντελώς ο φωτισμός! ΔΕΝ έχει μείνει τίποτα άλλο μετά θα βγάλουμε πόρισμα οτι το νερό το θολώνουν τα ψάρια :D:thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1. μάλλον παραήταν γρήγορο το πέρασμα γιατί δε μετράω πουθενά αμμωνία :)

2. λοιπόν μέτρησα σήμερα την ΑΟ και χαίρει άκρας υγείας...

3. ξεπλύθηκαν τα υλικά με νερό από το ενυδρείο,

4. κόπηκε το τάισμα εντελώς, επίσης κόπηκε εντελώς ο φωτισμός! ΔΕΝ έχει μείνει τίποτα άλλο μετά θα βγάλουμε πόρισμα οτι το νερό το θολώνουν τα ψάρια :thumbup::thumbup:;)

1. Δεν μιλησα για το εδω τοπικ :D

2. μετρηση εκανες και τι τιμη ειχε?

3. Μιλας για τα υλικα του φιλτρου ετσι?

4. Με το ταυτοχρονο κοψιμο φωτος και τροφης, αν γινει καποια αλλαγη, δεν θα ξερεις τι την προκαλεσε τελικα :(

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν μιλησα για το εδω τοπικ :thumbup:

2. μετρηση εκανες και τι τιμη ειχε?

3. Μιλας για τα υλικα του φιλτρου ετσι?

4. Με το ταυτοχρονο κοψιμο φωτος και τροφης, αν γινει καποια αλλαγη, δεν θα ξερεις τι την προκαλεσε τελικα :(

1. γράψε λάθος τότε :D

2. ΝΗ3-4 = 0 ΝΟ2 = 0 ΝΟ3 = 0 TDS = 0.01

3. ναι

4. δυστυχώς το ξέρω αλλά δεν είναι δικό μου το ενυδρείο και δε μπορώ να ασχολούμαι όλη την ώρα :) Μακάρι να αλλάξει κάτι και ας το ξαναψάχνω μετά έχω απογοητευτεί εντελώς. Ουτε με την τροφή και το φωτισμό βλέπω να γίνετε κάτι γιατί εαν ήταν από τροφή ή άλγη θα μέτραγα φωσφορικά που δε μετράω ;)

το επόμενο βήμα νομίζω οτι θα είναι ξήλωμα όλο και χλωρίνη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

2. ΝΗ3-4 = 0 ΝΟ2 = 0 ΝΟ3 = 0 TDS = 0.01

4...... Ουτε με την τροφή και το φωτισμό βλέπω να γίνετε κάτι γιατί εαν ήταν από τροφή ή άλγη θα μέτραγα φωσφορικά που δε μετράω :D

το επόμενο βήμα νομίζω οτι θα είναι ξήλωμα όλο και χλωρίνη :)

2. TDS τι μοναδα μετρησης?

σε διπλο δεκαδικο???? :(

4. Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις φωσαφορικα για να εχεις αλγη.

Μαλιστα με συνδυασμο μηδενικων φωσφορικα και ανεβασμενων νιτρικωκ μπορουν να δημιουργηθει πρασινη αλγη.

Η σωστη αναλογια ειναι 1 φωσφορικα προς 12 νιτρικα.

Με περισσια φωσφορικα εχεις BBA. Με περισσια νιτρικα εχεις πρασινη.

Ουτε η χλωρινη ειναι απαραιτητο οτι θα λυσει το προβλημα.

Θυμαμαι μου ελεγε ενας συνχομπιστας οτι ειχε καθαρισει το τζαμι (απο μεσα και οταν ηταν αδειο ακομα) με ενα υλικο για να φυγει καποιο λεκες και το ενυδρειο δεν μπορεσε να κρατησει ζωντανα ψαρια ποτε οτι και απολυμανση να εκανε.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

2. TDS τι μοναδα μετρησης?

σε διπλο δεκαδικο???? :(

ms / cm2 ;)

4. Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις φωσαφορικα για να εχεις αλγη.

Μαλιστα με συνδυασμο μηδενικων φωσφορικα και ανεβασμενων νιτρικωκ μπορουν να δημιουργηθει πρασινη αλγη.

Η σωστη αναλογια ειναι 1 φωσφορικα προς 12 νιτρικα.

Με περισσια φωσφορικα εχεις BBA. Με περισσια νιτρικα εχεις πρασινη.

η μόνη άλγη που υπήρχε ήτανε καφέ και τα φωσφωρικά 0 και τα νιτρικά πάντα κάτω από 10 !

Ουτε η χλωρινη ειναι απαραιτητο οτι θα λυσει το προβλημα.

Θυμαμαι μου ελεγε ενας συνχομπιστας οτι ειχε καθαρισει το τζαμι (απο μεσα και οταν ηταν αδειο ακομα) με ενα υλικο για να φυγει καποιο λεκες και το ενυδρειο δεν μπορεσε να κρατησει ζωντανα ψαρια ποτε οτι και απολυμανση να εκανε.

:thumbup:

λοιπόν έχουμε update της κατάστασης... μετα από 4 μέρες, η καφέ άλγη εξαφανίστηκε εντελώς, το νερό είναι κλάσης ανώτερο σαν διαύγεια αλλά όχι τέλειο. Τα κόρυ ταΐστηκαν γιατί με κοιτούσαν περίεργα και είμαι σίγουρος οτι εαν μπορούσαν να μιλήσουν θα με έβριζαν :):D:thumbup:

Καμιά ιδέα του τι να κάνω; να συνεχίσω σκοτάδια; να συνεχίσω νηστεία; βγαίνει καμιά άκρη του τι στο καλό μπορεί να είναι το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...