Jump to content

Υδρόκηπος - Ζαρντινιερολίμνη


Recommended Posts

Ήθελα σαν τρελός τον τελευταίο καιρό βλέποντας τα διάφορα post με γλαστρολίμνες να φτιάξω και εγώ. Την τελευταία ώθηση βέβαια μου την έδωσε ο Raven που έχει κάνει θαύματα το σπίτι του. (Σε ευχαριστώ Raven που με έκανες να πάω ένα βήμα παρακάτω. Η γυναίκα μου πάλι μάλλον δεν θα σε συμπαθήσει ιδιαίτερα αν μάθει ποιός μου έβαλε τις ιδέες :( )

Πήρα λοιπόν και εγώ μια πολύ μεγάλη ζαρντινιέρα από Pratiker και άρχισα κομμάτι όπως θα σας δείξω παρακάτω.

Την άρχισα με την σκέψη να μπούν μόνο φυτά και τίποτε άλλο από ζωντανούς οργανισμούς. Ίσως αργότερα βάλω κανένα σαλιγκάρι ή μερικά κουνουπόψαρα.

Και εδώ είναι που θέλω την βοήθειά σας. Είμαι αρκετά άσχετος αλλά έχω διαβάσει αρκετά απο το forum όποτε και ζητώ την καθοδήγηση σας για παρακάτω.

Βήμα 1: ( Η Ζαρντινιέρα)

post-16211-1277916515_thumb.jpg

Βήμα 2: ( Η Κόντρα)

post-16211-1277916565_thumb.jpg

Βήμα 3: ( Τα ροδάκια)

post-16211-1277916601_thumb.jpg

Βήμα 4: ( Σιλικόνη και απο μέσα και απο έξω στα σημεία που ήταν για τις τρύπες εκροής του νερού)

post-16211-1277916636_thumb.jpg

Βήμα 5: ( Με 2 δάχτυλα φυτόχωμα)

post-16211-1277916669_thumb.jpg

Βήμα 6: ( Με 2 δάχτυλα χαλίκι ψιλό)

post-16211-1277916703_thumb.jpg

Βήμα 7: ( Γεμάτη με νερό {Περίπου 30 λίτρα νερού καθαρά} )

post-16211-1277916741_thumb.jpg

Βήμα 8: Θα περιμένω να κάτσει κανα 2 ημέρες παίζοντας με τα νεύρα μου και την υπομονή μου

Έγινε επεξεργασία - Naias
Link to comment
Share on other sites

Στο καλύτερο μας έκοψες !!!! τι φυτά λες να βάλεις ? Το βρίσκω πολύ ενδιαφέρων το εγχείρημα σου πες μας λίγα πράγματα και σε μας τους νέους , θα τα έχεις στον ήλιο ? Θα βάλεις κάποιον κυκλοφορητή για να μην είναι στάσιμο το νερό ? μια τέτοια γλάστρα χρειάζεται αλλαγές νερού ? Περιμένω την εξέλιξη !!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις σκοπο να βαλεις και ζωντανα μεσα, να ξερεις οτι με το φυτοχωμα θα εχεις το πιθανοτερο σουπερ μετρησεις σε αμμωνια (σιγουρα αν ειναι algoflash)

Link to comment
Share on other sites

Θα την έχω στο μπαλκόνι, αλλά είναι στην άκρη και δεν την πολύ βλέπη ο ήλιος.

Θα του βάλω ένα μικρό φιλτράκι να υπάρχει και κια την κίνηση του νερού αλλά και για να αρχ'ισει να πιάνει κάποια βιολογία.

Για αρχή λέω να βάλω μόνο κλαδεματάκια απο το ενυδρείο, αργότερα αν δω το σύστημα να σταθεροποιείται (να δούμε τι θα δείξουν και οι μετρήσεις βλέπουμε για κανα σαλίγκαρο ή κουνουπόψαρα)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που εχω τετοια επιδραση αλλα εισαι κι εσυ επιρρεπης.. :)

Κατα τη γνωμη μου, 2 δακτυλα φυτοχωμα ειναι πολυ γι αυτα τα λιτρα. Τα οργανικα που περιεχει θα σαπισουν οποτε καλα το επισημαινει ο delta66.

Ισως λοιπον χρειαστει αρκετος καιρος εως οτου (αν) ειναι ασφαλες για καποια ψαρια.

Σκετο χαλικακι ή κοκκοι λαβας ηταν αρκετο για πολλα απο τα φυτα που θα μπορεις να βαλεις.

Γνωμη μου ειναι τα πρωτα ζωντανα που θα βαλεις μεσα να ειναι σαλιγκαρακια Melanoides που θα βοηθησουν να αεριζεται ο βυθος.

Για φυτα προτιμησε Hygrophilas και Rotalas που μεγαλωνουν, βγαινουν εξω απο το νερο και ανθιζουν. Επισης θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα το Nymphoides aquatica καθως και φυτα επιφανειας οπως Pistia και Limnobium.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου αρέσει πάρα πολύ σαν ιδέα ξέρεις αν είναι εφικτό να φτιάξω μια ζαρντινιέρα με Pistia η με κάποιο φυτό επιφάνειας χωρίς να φιλοξενεί κάποιον οργανισμό για να γίνετε ο κύκλος ?

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια γίνεται !!! , Σε λίγο θα ανεβάσω και μία foto για του λόγου το αληθές. Τα έχω χύμα σε ένα πλαστικό απο τα ΙΚΕΑ. Μόνο με νεράκι και μάλιστα στο μπαλκόνι , τα βλέπει και ο ήλιος. Τα πήρα "ψήρες" και μεγαλώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Φακή:

post-16211-1278455762_thumb.jpg

Pistia + νερολάχανο:

post-16211-1278455771_thumb.jpg

Φακή + Egeria Densa + Δεν θυμάμε πως λέγεται (σε βάζω με χαλίκι):

post-16211-1278455785_thumb.jpg

Ολά είναι μόνο με νερό + αντιχλώριο μόνο

Αυριο fotos απο ζαρντηνιέρα με τα πρώτα φυτά + φίλτρο

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ ενδιαφέρων !!! Αν βάλω Pistia πολλαπλασιάζετε με κάποιο τρόπο ή απλά μεγαλώνουν τα νούφαρα ?

Είχα πάει στο ΙΚΕΑ πρόσφατα και ήχε κάτι πολύ όμορφα φυτά σε πλαστικά βαζάκια με νερό δεν ξέρω αν είναι κατάλληλα για ενυδρείο, για ζαρντινιέρα πάντως είναι super

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ ενδιαφέρων !!! Αν βάλω Pistia πολλαπλασιάζετε με κάποιο τρόπο ή απλά μεγαλώνουν τα νούφαρα ?

Είχα πάει στο ΙΚΕΑ πρόσφατα και ήχε κάτι πολύ όμορφα φυτά σε πλαστικά βαζάκια με νερό δεν ξέρω αν είναι κατάλληλα για ενυδρείο, για ζαρντινιέρα πάντως είναι super

Προς το παρών δεν μπορώ να σου πω για πολλαπλασιασμό, το μόνο που λέπω είναι να μεγαλώνουν!

(θα κάνω το Σ.Κ καμια βόλτα απο ΙΚΕΑ να δω τι παίζει)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον.. Περιμένουμε φωτό απ όλα τα στάδια! :)

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο:

post-16211-1278524803_thumb.jpg

Και μια πιο ολοκληρωμένη άποψη:

post-16211-1278524824_thumb.jpg

Ότι φυτά υπάρχουν μέσα (δεν τα λέω γιατί δεν θυμάμε απο όλα τα ονόματα) δείχνουν να μεγαλώνουν και μάλιστα με γοργούς ρυθμούς

Link to comment
Share on other sites

Άψογο :) !!! θα το δοκιμάσω σύντομα !!! είναι κρίμα τόσο κερατοφυλο να πάει χαμένο και τόσα κλαδέματα από echinodorus !!! Ελπίζω μόνο να μην σου το χαλάσει η άλγη !!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο μπραβο σου, μας βαζεις και ωραιες ιδεες

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θέλω να δοκιμάσω να βάλω στην ζαρντινιέρα ένα φυτό "πάπυρο". Αν έχει κάποιος να θα ήμουν υπόχρεος. Ένα κλοναράκι μόνο θα ήθελα έτσι να το δοκίμαζα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

(θα βάλω και ένα - δύο μπαμπού, αλλά αυτά βρίσκονται πλέον πολύ εύκολα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τίποτα ο παπυρος. Σε αρκετά μαγαζια έχω δει εδώ στην Θεσσαλονίκη. Εγώ με 5 ή 8€ είχα πάρει ολόκληρη γλάστρα.

Link to comment
Share on other sites

Λές να κοιτάξω σε κανένα ανθοπωλείο εδώ στην γειτονιά;

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα όλα τα φυτώρια του Κορυδαλλού αλλά και τα ανθοπωλεία, μπαμπού βρήκα αλλά πάπυρο πουθενά !!! Ξέρει κάποιος μαγαζί με υδρόβια και υδροχαρή φυτά;

Αν παρόλα αυτά έχει κάποιος να δώσει, θα ήταν καλοδεχούμενο !!!

Ευχαριστώ τα παιδιά από την Θεσσαλονίκη και την Κύπρου που προσφέρθηκαν να στείλουν !!! :thumbup:

Σύντομα foto με τα μπαμπού στον υδρόκηπο !!!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα και πήρα και Μimosa Pudica (Sensitive Plant ) !!! Απίθανο φυτό, Ανταποκρίνεται σε κάθε άγγιγμα !!!

Link to comment
Share on other sites

το χειμωνα θα πρεπει να το μαζευεις μεσα γιατι δεν αντεχει καθολου στο κρυο και θελει να το βλεπει ο ηλιος οντος καταπληκτικο φυτο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φουντώνει και το βάζο στο σαλόνι αλλά και ο υδρόκηπος έξω. Έβαλα και στα 2 λίγα μπαμπού. Στην ζαρντινιέρα έριξα και 4 σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες και κάνουν επέλαση, ουτε ξέρω πόσα έχουν γίνει.

post-16211-1279751257_thumb.jpg

post-16211-1279751268_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ιδεα και ωραια κατασκευη! :excl:

Μπραβο! :excl:

Εκτος απο σαλιγγαρια κανενα ψαρακι θα μπει?

Τι διαστασεις εχει η ζαρτινιερα?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω κάνει μετρήσεις και βλέποντας τα σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες να μεγαλώνουν και να αναπαράγονται λέτε εμπειρικά να μπορούσα να βάλω κανένα κουνουπόψαρο να κόβει βόλτες;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω κάνει μετρήσεις και βλέποντας τα σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες να μεγαλώνουν και να αναπαράγονται λέτε εμπειρικά να μπορούσα να βάλω κανένα κουνουπόψαρο να κόβει βόλτες;

Ξέρει κάποιος απο που μπορώ να προμηθευτώ τα gambusia affinis γιατί δεν τα έχω δει κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...