Jump to content

Πετρα θαλασσης?


Recommended Posts

Εχω την απορια εαν παρω μια πετρα απο την θαλασσα και την πλυνω και την αφησω με καυτο νερο θα μπορει να μπει στο ενυδρειο μου?

Link to comment
Share on other sites

ωραια ερωτηση θα ηθελα να μαθω και εγω τι ακριβως πρεπει να γινει αν καποιος θελει να παρει μια πετρα θαλασσης...

Link to comment
Share on other sites

Η πετρα θα ειναι ασβεστολιθικη.

Αν τα ψαρια που θα βαλεις θελουν <<σκληρο>> νερο,τοτε δεν εχεις προβλημα.

Καλο πλυσιμο μονο :)

Link to comment
Share on other sites

πχ στα guppy κανενα προβλημα ε?

και κατι αλλο πλυσιμο και μετα βρασιμο

??

Link to comment
Share on other sites

Εγω τις αποστειρωνω με καθαρη χλωρινη.

Μεσα σε κουβα με νερο,δυο καπακια χλωρινη,τα αφηνω μια μερα.

Μετα καλο ξεπλυμα,και παλι στον κουβα για αλλη μια μερα με αρκετο αντιχλωριο.

Ξανα ξεπλυμα,και μεσα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να είναι ασβεστολιθική.

Το προηγούμενο καλοκαίρι μάζεψα πάρα πολλές πέτρες από θάλασσα που μου άρεσαν.

Μετά από υποδείξεις των εμπειροτέρων έκανα το τεστ για να δω αν αφρίζει, οπότε θα σήμαινε πως είναι ασβεστολιθικές.

Το αποτέλεσμα έδειξε πως δεν ήταν.

Από το καλοκαίρι πέρσι και για ένα χρόνο είναι σε ενυδρείο με σκαλάρια.

Η σκληρότητα παραμένει στα ίδια σταθερά επίπεδα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να είναι ασβεστολιθική.

σωστό... :)

όμως για να είμαστε 100% σίγουροι, πρέπει να δοκιμάζουμε το υδροχλωρικό οξύ σε πρόσφατη τομή στην πέτρα. Την σπάμε σε ένα μικρό σημείο και ρίχνουμε εκεί το διάλυμα. Εάν αφρίσει εκεί είναι ασβεστολιθική ή έστω περιέχει ποσοστό ανθρακικού ασβεστίου και δεν κάνει για ενυδρεία που θέλουμε χαμηλό pH.

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και ενας φοιτητης γεολογιας νομιζω μελος του φορουμ, ας με συγχωρεσει αν σπουδασε κατι αλλο, : 80% των πετρωματων στην ελλαδα ειναι ασβεστολιθικα και εφερε ως παραδειγμα τον καθηγητη του που τους ειπε αν καποιος τους ρωτησει για ενα πετρωμα και δεν το ξερουν...να πουν οτι ειναι ασβεστολιθικο! αρα...

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και ενας φοιτητης γεολογιας νομιζω μελος του φορουμ, ας με συγχωρεσει αν σπουδασε κατι αλλο, : 80% των πετρωματων στην ελλαδα ειναι ασβεστολιθικα και εφερε ως παραδειγμα τον καθηγητη του που τους ειπε αν καποιος τους ρωτησει για ενα πετρωμα και δεν το ξερουν...να πουν οτι ειναι ασβεστολιθικο! αρα...

αυτό δεν είναι απολύτως σωστό... αυτό που ισχύει είναι πως το 1/3 της επιφάνειας της Ελλάδος είναι ασβεστόλιθος.

Ο συγκεκριμένος καθηγητής ίσως δεν είχε ιδέα ή το είπε χαριτολογώντας, αλλά αρκετά σπαμάραμε στο θέμα του φίλου.

Το συμπέρασμα που πρέπει να μείνει είναι πως, ανάλογα με τις συνθήκες που έχουμε στο ενυδρείο μας, θα πρέπει να γίνεται σχολαστικός έλεγχος στις πέτρες πριν αυτές τοποθετηθούν σε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν είναι απολύτως σωστό... αυτό που ισχύει είναι πως το 1/3 της επιφάνειας της Ελλάδος είναι ασβεστόλιθος.

Ο συγκεκριμένος καθηγητής ίσως δεν είχε ιδέα ή το είπε χαριτολογώντας, αλλά αρκετά σπαμάραμε στο θέμα του φίλου.

Το συμπέρασμα που πρέπει να μείνει είναι πως, ανάλογα με τις συνθήκες που έχουμε στο ενυδρείο μας, θα πρέπει να γίνεται σχολαστικός έλεγχος στις πέτρες πριν αυτές τοποθετηθούν σε αυτό...

προφανος εννοουσε οτι αφου ειναι ασβεστολιθος το 1/3, τοτε πολλα πετρωματα(80%) θα εχουν μια συσταση που θα εχει μεσα και ασβεστολιθο... πολυ σωστα τα λες και για τον ελεγχο!!

Link to comment
Share on other sites

Προτιμησε πετρες κροκαλες(βοτσαλα) που ειναι συμπαγης...Ειναι πολυ δυσκολο και επιπονο να κανεις καποια πετρα που να ειναι πορωδες καταληλη για ενυδρειο γλυκου νερου(οπως η τραγανα) :)

Link to comment
Share on other sites

Προτιμησε πετρες κροκαλες(βοτσαλα) που ειναι συμπαγης...Ειναι πολυ δυσκολο και επιπονο να κανεις καποια πετρα που να ειναι πορωδες καταληλη για ενυδρειο γλυκου νερου(οπως η τραγανα) :)

Έτσι όπως το λες ακούγεται σαν οι ασβεστολιθικές πέτρες να είναι εντελώς ακατάλληλες για τα ενυδρεία. Ενώ από όσο έχω καταλάβει απλά ανεβάζουν της τιμές της σκληρότητας του ενυδρείου μας.

Τι από τα δύο ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλα ακαταληλες για ψαρακια τα οποια θελουν μαλακο νερο κατα τα αλλα δεν εχουν κατι που νατις καθιστα επικυνδινες για την υγεια τον ψαριων

Link to comment
Share on other sites

Είναι ιδανικές για ενυδρεία με κιχλίδες Αφρικής στα οποία θέλουμε υψηλές σκληρότητες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα.. :buttrock: .Εγω εχω γκαπι στο ενυδρειο που θελουν υψηλο pH και πιστευω και με ασβεστολιθικες πετρες δεν θα εχουν προβλημα...αρκι να μην το παρακανουμε :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για ενυδρείο με χρυσόψαρα πειράζει να βάλω πέτρες και να είναι ασβεστολιθικές;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...