Jump to content

βαλτε με στο κόλπο! ;-p


Recommended Posts

Καλησπέρα κ από εμένα!

Θελω κ εγω ενα μεγάλο κ όμορφο ενυδρείο στο καινούργιο μου σπίτι!

ξερω οτι είναι αρκετά δαπανηρό hobby κ απαιτει χρόνο αλλά ωστόσο θα ήθελα να μου δώσεται κάποιες συντεταγμένες έτσι ωστε να ξεκινήσω την υλοποιηση του στόχου μου!

Κυριο μέλημα μου είναι ο σεβασμός στα ψαράκια κ η ανετη συμβιωση τους με εμενα κ τα παιδιά μου!

Σας ευχαριστώ θερμά.

περιμενω υποδείξεις κ σχόλια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήλθες...

Από την στιγμή που έχεις όρεξη να ασχοληθείς με το χόμπι, όλα θα πάνε καλά! :)

Αρχικά πες μας πόσο χώρο ελεύθερο έχεις... ποιές είναι οι επιτρεπόμενες, για το σπίτι σου, διαστάσεις του χώρου στον οποίο θα μπορούσες να φιλοξενήσεις ένα ενυδρείο. Με βάση αυτές τις διαστάσεις θα ξεκινήσεις ουσιαστικά, γνωρίζοντας περίπου πόσα λίτρα ενυδρείο θα έχεις.

Σην συνέχεια, μπορείς να πάρεις κάποιες ιδέες από την κατηγορία "ενυδρεία μελών" ώστε να δεις τα διάφορα περιβάλλοντα-ψαράκια που μπορείς να δημιουργήσεις-φιλοξενήσεις στα συγκεκριμένα λίτρα.

Τα υπόλοιπα στην πορεία!

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

στο παραπανω θα βρεις πληροφορειες για το στρωσιμο και πως να ξεκινησεις.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=255 σε αυτο θα δεις ενυδρεια μελων απο δω μεσα και παιρνεις ιδεες γενικα

εδω : http://www.aquazone.gr/forums/index.php

μπορεις να βρεις πληροφοριες για πολλα πραγματα που θα σε βοηθησουν, οπως και να δεις ψαρια για να διαλεξεις και αναλογα με τις συνθηκες που θα παρεχεις.

λοιπον καλησπερα και καλως ηρθες, οπως θα δεις το site εχει για τα παντα πραγματα αξιολογα να δεις και παντα καποιος θα σου λυνει τις αποριες σου, οπως και σε μενα. απλα για αρχη αρχη πρεπει να μας πεις αν θα χρησιμοποιεις νερο βρυσης με αντιχλωριο ή νερο με αλλο τροπο για το ενυδρειο σου και αν ναι θα πρεπει να το πας σε ενα πετ σοπ να στο μετρησει να δεις γενικα που κυμαινονται οι τιμες του νερου σου και να ξερουμε ποια ψαρια να προτεινουμε.

για να βρισκεις τα λιτρα σου και αλλες μετρησεις θα πηγαινεις εδω: http://www.aquazone.gr/index.php?pid=21

και παλι καλη αρχη!!! :)

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλή αρχή!

Κατ' αρχάς έχεις προσανατολιστεί περίπου, πόσα λίτρα ενυδρείο θες???

Ρίξε και μια ματιά στις αγγελίες του forum για ευκαιρίες!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλό μήνα!

μερικές φιλικές συμβουλές από μένα για αρχή:

1.Διάλεξε το σημείο στο οποίο πρόκειται να στήσεις το ενυδρείο.

2. Με βάση το χώρο που έχεις βλέπεις το μέγιστο ενυδρείο που μπορεί να χωρέσει.

Έτσι αν έχεις χώρο π.χ. 90 εκ. βάζεις ένα ενυδρείο π.χ 120 λτ ή ανάλογα τις υπόλοιπες διαστάσεις.

3. Σε αυτά τα λίτρα κοιτάς τι ψαράκια μπορούν να μπουν , αλλά και τι περιβάλλον θα σου άρεσε να βλέπεις .

θα σου άρεσε π.χ. να βλέπεις πιο πολλά φυτά, ή πιο πολλά βράχια?

4. Διαβάζεις τα περι στρωσίματος και προχωράς σιγά σιγά.

Η υπομονή είναι σε αυτο το χόμπυ αναλογη της ανταμοιβής .

Ελπίζω να βοήθησα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για το καινούριο σου σπίτι και καλωσόρισες !! :)

Κάνε μια βόλτα στο φόρουμ στις διάφορες κατηγορίες ψαριών να δεις τι παίζει πάνω κάτω και να είσαι σίγουρος ότι και αν αποφασίσεις εδώ τα παιδιά θα σε μπάσουν στο κόλπο και με το παραπάνω !!! Μερικές συμβουλές πριν αγοράσεις οτιδήποτε , αποφάσισε το στήσιμο του ενυδρείου συμφώνα με τα δικά σου γούστα να ξέρεις όμως ότι μερικά πράγματα όπως άμμος για υπόστρωμα και ξύλα, πέτρες, φυτά θα κάνουν τα ψαράκια σου να έχουν πολύ καλύτερη συμπεριφορά ! Σε αντίθεση με πολύχρωμο χαλίκι και διάφορα πλαστικά διακοσμητικά που με το χρόνο θα τα βαρεθείς κι άλας ! Τώρα για το ενυδρείο επειδή έχουμε και κρίση μια πολύ καλή λύση είναι τα κινέζικα ενυδρεία anubias

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην ομορφη παρεα μας :buttrock: Διαβασε πρωτα αυτα που σου λεει ο φιλος Pozeras 13 και οι αλλοι πολυ ορθα και οτι χρειαστεις εδω θα βρεις ολες τις λυσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...