Jump to content

Ξαφνικό θόλωμα νερού


Recommended Posts

Εχθές πρόσεξα ενα ξαφνικό θόλωμα στο νερό απο το 200αρι. Αμέσως έκανα μετρήσεις σε Ammonia NO2 NO3 φοβούμενος για άσχημα αποτελέσματα....

Αποτελέσματα....

Ammonia 0

NO2 0

NO3 12,5

Το ενυδρείο έχει 2 αρσενικά γκουράμι, 1 θηλυκό, 1 σκαλάρι, 1 πλέκο και 2 corydoras.

Εχει κανείς καμεία ιδέα τι μπορεί να είναι?

Αλλαγή νερού έκανα την προϊγούμενη Κυριακή. Θα κάνω αύριο την προγραμματισμένη αλλαγή ελπίζοντας να φύγει η θολούρα. Στο ενυδρείο δεν έχω προσθέσει τπτ καινούριο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία σε τι επίπεδα βρίσκεται?

Το ενυδρείο πόσο καιρό λειτουργεί? Πότε καθάρισες το φίλτρο τελευταία?

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία σε τι επίπεδα βρίσκεται?

Το ενυδρείο πόσο καιρό λειτουργεί? Πότε καθάρισες το φίλτρο τελευταία?

31213[/snapback]

Το ενυδρείο έχει σταθερά 25-26 βαθμούς (χρήση air contition)

Λειτουργεί απο 1/6/2006

Την Κυριακή που μας πέρασε με την αλλαγή του νερού. Τον ιαλοβάμβακα τον ξέβγαλα με νερό του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι ότι σε περίπτωση που είναι ασπρο-γαλακτερό, ίσως να είναι "βακτηριδιακή έκρηξη" (ακίνδυνη, θα καθαρίσει σε λίγες μέρες μόνο του), ενώ εάν είναι πρασινωπό ή καστανό, ίσως είναι αιωρούμενη άλγη, όπου πάλι θα καθαρίσει σε λίγες ημέρες, αλλά θα πρέπει να ψάξεις τις παραμέτρους σου για να διορθώσεις κάτι που ίσως να είναι λάθος. Μπορείς να κάνεις αλλαγές νερού, αλλά σε παρόμοια δική μου περίπτωση, μετά από λίγο ξαναγινόταν το ίδιο. Εφυγε σε περίπου 1 εβδομάδα, αν θυμάμαι καλά. (φωτο)

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και έπλυνες τον υαλοβάμβακα πριν τον βάλεις στο φίλτρο!

Απλά να τον αλλάζεις κάθε εβδομάδα και να μην τον πλένεις όπως θα δεις να το προτείνουν οι εταιρίες μια και κρατάει αρκετές βρωμιές που επιβαρύνουν το νερό σου!

Εξάλλου η τιμή του δεν νομίζω ότι είναι εξωφρενική!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι ότι σε περίπτωση που είναι ασπρο-γαλακτερό, ίσως να είναι "βακτηριδιακή έκρηξη" (ακίνδυνη, θα καθαρίσει σε λίγες μέρες μόνο του), ενώ εάν είναι πρασινωπό ή καστανό, ίσως είναι αιωρούμενη άλγη, όπου πάλι θα καθαρίσει σε λίγες ημέρες, αλλά θα πρέπει να ψάξεις τις παραμέτρους σου για να διορθώσεις κάτι που ίσως να είναι λάθος. Μπορείς να κάνεις αλλαγές νερού, αλλά σε παρόμοια δική μου περίπτωση, μετά από λίγο ξαναγινόταν το ίδιο. Εφυγε σε περίπου 1 εβδομάδα, αν θυμάμαι καλά. (φωτο)

31219[/snapback]

Ναι το νερό είχε αρχίσει να πρασσινίζει. Μάλλον άλγη είναι... ήταν...

Έκανα αλλαγή στο 200αρι έχω κάνει πόστ

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και έπλυνες τον υαλοβάμβακα πριν τον βάλεις στο φίλτρο!

Απλά να τον αλλάζεις κάθε εβδομάδα και να μην τον πλένεις όπως θα δεις να το προτείνουν οι εταιρίες μια και κρατάει αρκετές βρωμιές που επιβαρύνουν το νερό σου!

Εξάλλου η τιμή του δεν νομίζω ότι είναι εξωφρενική!

31227[/snapback]

Οκ στην επόμενη αλλαγή θα τον αλλάξω. Ναί όντος είχε πολλές βρωμιές πάνω του... :lmao::lmao::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...