Jump to content

Recommended Posts

εχω παρει εδω και καιρο(σχεδον 1,5 μηνα)ενα ξυλο mopani και πριν βαλω στο ενυδρειο το ξυλο το ph ηταν 8 και ειναι ακομα 8....λογικα δεν επρεπε να ειχε κατεβει λιγο??το ενυδρειο φιλοξενει 4 gyppies αρσενικα και ειναι 45 λιτρα καθαρα...

Link to comment
Share on other sites

Ένα ξύλο δε νομίζω πως είναι ικανό να επηρεάσει το pH. Ιδίως αν έχεις κάτι ασβεστολιθικό (πέτρα, χαλίκι) που ανεβάζει την σκληρότητα του νερού σου. Μήπως έχεις μετρήσεις gH και kH;

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει εδω και καιρο(σχεδον 1,5 μηνα)ενα ξυλο mopani και πριν βαλω στο ενυδρειο το ξυλο το ph ηταν 8 και ειναι ακομα 8....λογικα δεν επρεπε να ειχε κατεβει λιγο??το ενυδρειο φιλοξενει 4 gyppies αρσενικα και ειναι 45 λιτρα καθαρα...

και εγώ που έχω ένα μεγαλούτσικο mopani στο 20lt μου, δεν κάνει κάτι το ιδιαιτερο στο Ph κυρίως επειδή το ενυδρείο είναι μικρό και οι αλλαγές του νερού δεν βοηθούν σε ιδιαίτερα σταθερες συνθήκες. Τουλάχιτον με το ξύλο έχω το καφετί νερό που θέλω.

Για τη μείωση του ph εγώ χρησιμοποιώ της jbl το phminus και κάνει πολύ καλή δουλειά. Επίσης το έχω μετρήσει με νερό βρύσης και δεν έχει PO4, κάτι που συνήθως το συναντάμε σε τέτοια προϊόντα....

Link to comment
Share on other sites

και αυτο το πεχα μια χαρα ειναι για τα ψαρακια σου.αστο στην ησυχια του το πεχα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...