Jump to content

Μαύρισε το χαλίκι !!!


Recommended Posts

Παίδες καλησπέρα. Άλλαξα το ενυδρείο, πήγα σε μεγαλύτερο, πάντα με χρυσόψαρα. Είμαι λάτρης - κολλημένος.

Το θέμα δεν είναι αυτό αλλά το παλιό ενυδρείο. Είχα 2 δάχτυλα χαλίκι ψιλόκοκο. Σήμερα που το άδειασα πρόσεξα πως το χαλίκι που βρισκόταν κάτω - κάτω προφανώς δεν έπαιρνε αέρα και μαύρισε, σαν να ήταν χαλασμένο.

Αναρωτιέμαι και λέω πως αν ανακάτευα τον βυθό πχ για να θάψω ένα λαστιχάκι ή κάτι βρε παιδί μου ότι "κακό" είχε αναπτυχθεί εκεί δεν θα έβγαινε προς τα πάνω;

Πως μπορώ να το αποφύγω αυτό στο νέο ενυδρείο που έχω βάλει πάλι χαλίκι χρώματος μαύρου;

Σκούπα δεν μπορώ να κάνω μιας και το έχω φυτεμένο!

Να αρχίσω να κάνω τρύπες με το δάχτυλό μου σε κάθε αλλαγή νερού;

ΝΑ έβαζα μικρά σωληνάκια σιλικόνης μέχρι να πιάσουν πάτο για να αναπνέει;

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχετε φυτά δε με ψαράκια που τα κάνουν κομμάτια, να καθαρίζεται αρκετά συχνά τα φίλτρα γιατί κομμάτια από τα φυτά παραμένουν μέσα και σαπίζουν !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

'ίσως μια λύση είναι το θερμικό καλώδιο, βέβαια τα χρυσόψαρα είναι κρύου νερού, ίσως το χειμώνα να κάνει δουλίτσα αν το έχει μονίμως στους 19-20 βαθμους :)

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικάκι το έχω απλώσει να στεγνώσει, το έχω βγάλει και στον ήλιο να το ξεράνει. Μετα θα μπορέσω να το ξανα χρησιμοποιήσω ή καλύτερα να πάει για πέταμα;

Link to comment
Share on other sites

Και οι βιόμπαλές έμειναν περίπου 4 ημέρες με το φίλτρο να μην δουλεύει και μυρίζουν και αυτές πάρα πολύ άσχημα, να τις πετάξω και αυτές;

Link to comment
Share on other sites

Να μην πεταξεις τιποτα. Τις βιοσφαιρες μπορεις να τις πλυνεις και με χλωρινη, αν και νομιζω οτι με απλη εκθεση στον ηλιο θα εχεις ικανοποιητικη απολυμανση.

Οσον αφορα το χαλικι εαν εχεις το κουραγιο να το καθαρισεις, στεγνωσεις καντο, ισως ομως επειδη το κοστος ειναι πολυ μικρο να σε συμφαιρει να παρεις καινουργιο. Τι κοκομετρια ειναι το χαλικι σου;

ΥΓ δεν στο λεω για να σε μειωσω αλλα εισαι λιγο ανυπομονος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το "Αντρα θέλω, τώρα τον θέλω" το έχω έμφυτο !!! :)

Στο νέο ενυδρείο τι να κάνω για να μην έχω τα ίδια;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το "Αντρα θέλω, τώρα τον θέλω" το έχω έμφυτο !!! :)

Στο νέο ενυδρείο τι να κάνω για να μην έχω τα ίδια;

Τι θελεις?? :buttrock:

Anyway... στο θεμα μας.

Οτι και να κανεις αν φυτεψεις παλι... το ιδιο θα γινει!!

ΔΕΝ ειναι μονο οτι ΔΕΝ αεριζεται και δεν εχει κυκλοφορία ο βυθός... αλλα και επειδη οι ριζες διμιουργουν "κατι" για να τρεφωνται.

Αυτο το κατι δε μπορω να σου το εξηγησω... δες τοα κατι σαν υποστρωμμα που δημιουργούν τα εύκολα φυτά μονα τους γύρο από τις ρίζες.

Link to comment
Share on other sites

Τι θελεις?? :thumbup:

Anyway... στο θεμα μας.

Οτι και να κανεις αν φυτεψεις παλι... το ιδιο θα γινει!!

ΔΕΝ ειναι μονο οτι ΔΕΝ αεριζεται και δεν εχει κυκλοφορία ο βυθός... αλλα και επειδη οι ριζες διμιουργουν "κατι" για να τρεφωνται.

Αυτο το κατι δε μπορω να σου το εξηγησω... δες τοα κατι σαν υποστρωμμα που δημιουργούν τα εύκολα φυτά μονα τους γύρο από τις ρίζες.

δηλ..ειναι φυσιολογικο????(σε περιπτωση που το συναντησω κι εγω στην πορεια... :P )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...