Jump to content

Να Βαλω Φυλλα Καρυδιας???


Recommended Posts

εχω μια καρυδια στην αυλη...και δεν εχει ραντιστη ποτε....ελεγα αν κανει να βαλω μερικα ξερα φυλλα σε ενυδρειο....120λτ..με guppy...amano red chery..kai cory....πιο πολυ για της γαριδουλες αν δεν κανω λαθος εχω διαβάσει οτι κανη καλο.....

Link to comment
Share on other sites

εχω μια καρυδια στην αυλη...και δεν εχει ραντιστη ποτε....ελεγα αν κανει να βαλω μερικα ξερα φυλλα σε ενυδρειο....120λτ..με guppy...amano red chery..kai cory....πιο πολυ για της γαριδουλες αν δεν κανω λαθος εχω διαβάσει οτι κανη καλο.....

οχι δεν κανει καλο στις γαριδες. αν ειναι σαν τα φυλλα πλατανου τοτε αφηνουν τανινες στο νερο πραγμα που δεν θελουν. αν τα αφησεις πρωτα σε νερο να βγαλουν τις τανινες τους ενα διαστημα και μετα να τα ριξεις μεσα οκ! τοτε θα κανουν και βιοταινια που τρωνε οι γαριδες. επισης θα μαλακωσουν το νερο κατι που για τα γκαπι δεν το θελουμε(λογω χουμικων οξεων), και για τη συνθεση σου γκαπι και κορι δεν κανουν γτ εχουν διαφορετικες συνθηκες κατι βεβαια που λενε και σε μενα που εχω παρομοια συνθεση με τη δικη σου και σιγα σιγα θα περασω σε αλλο ειδος απο τα γκαπι. καλη συνεχεια!!

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία τα αποξηραμένα φύλλα θα ρέπει είτε να βραστούν είτε να μείνουν σε χλιαρό νερό για αρκετό καιρό ώστε να φύγει το μεγαλύτερο ποσοστό των τανινών τους και μετά να εισαχθούν σε γαριδοενυδρείο και μάλιστα θα πρότεινα τμηματικά. Δηλαδή 1 φύλλο την ημέρα, ώστε αν υπάρξει αλλαγή στις συνθήκες νερού να γίνει αργά και με την πάροδο κάποιων ημερών.

Εγώ εκεί που θα σταθώ είναι στην καθαρότητα των φύλλων της βελανιδιάς. Δεν ξέρω που μένεις και δεν ξέρω τι μπορεί να έχει υποστεί η βελανιδιά... Πάντως σιγουρέψου πριν κάνεις κάποια κίνηση, καθότι δεν είναι μόνο τα φάρμακα που μας ενδιαφέρουν, αλλά και το γενικότερο περιβάλλον της βελανιδιάς (πχ καυσαέριο). Μη ξεχνάμε πως οι γαρίδες είναι αρκετά ευαίσθητοι οργανισμοί.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Τα φύλλα της καρυδιάς που έχω βάλει εδώ και 3-4 εβδομάδες έχουν αρχίσει και διαλύονται, έχουν γίνει διαφανή και κομματάκια άρχισαν να αιωρούνται στο νερό. Χρειάζονται αντικατάσταση ή τα αφήνω όπως είναι? Άμα διαλύονται αυξάνονται τα νιτρικά?

Επίσης θέλω να ρωτήσω για τα ξύλα που τα έχω μέσα κάνα χρόνο τώρα για να τα μασουλάνε οι γλύφτες, θέλουνε αντικατάσταση?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τα φύλλα έχουν αρχίσει να διαλύονται καλό θα είναι να τα αντικαταστήσεις.Νιτρικά δεν νομίζω να σου ανεβάζουν.

Αυτό με το μασούλημα των ξύλων δεν το κατάλαβα :(

Link to comment
Share on other sites

Τα φύλλα της καρυδιάς που έχω βάλει εδώ και 3-4 εβδομάδες έχουν αρχίσει και διαλύονται, έχουν γίνει διαφανή και κομματάκια άρχισαν να αιωρούνται στο νερό. Χρειάζονται αντικατάσταση ή τα αφήνω όπως είναι? Άμα διαλύονται αυξάνονται τα νιτρικά?

Επίσης θέλω να ρωτήσω για τα ξύλα που τα έχω μέσα κάνα χρόνο τώρα για να τα μασουλάνε οι γλύφτες, θέλουνε αντικατάσταση?

Ευχαριστώ.

Για ποιο είδος ψαριού μιλάμε. :)

Link to comment
Share on other sites

λέω για τα ξύλα άμα χρειάζονται αντικατάσταση με άλλα ξύλα ή άμα τα βάζουμε μία φορά και τα αφήνουμε για πάντα. Δεν είναι ρίζες, τα μάζεψα από ποτάμι και τα έχω κάνα χρόνο.

έχω γλύφτες -2 μικρους άσπρους, ένα μεγαλύτερο μαύρο -, καμιά 10ριά γκάπυ και ένα μικρό σκαλάρι σε 90 λιτρα.

Γιατί να μην ανεβάζουν νιτρικά; κατι δε πρέπει να ανεβάζουν όταν αποσυντίθενται;

Link to comment
Share on other sites

Τα φύλλα καρυδιάς είναι άριστα για τις γαρίδες, όπως βέβαια και της βελανιδιά και άλλων δένδρων.

Όλα τα φύλλα πρέπει να είναι μαζεμένα την σωστή για κάθε δένδρο εποχή και από περιοχές χωρίς ρύπους. Γενικά πριν την χρήση τους ελέγχονται και ξεπλένονται ελαφρός ή μουλιάζουν για λίγες ώρες σε νερό από ενυδρείο και προσέχουμε τι ποσότητα θα κάνουμε χρήση. Αφαιρούνται μετά από κάποιο διάστημα τα υπολοίματα των φύλλων από το ενυδρείο. Τα φυσικά υλικά εκτός του ότι γενικά συμβάλουν θετικά στην δομή του ενυδρείου, εμένα μου αρέσουν ιδιαίτερα για τη φυσικότητα που προσδίδουν στο aquascape.

Πιο συγκεκριμένα για ενυδρεία με γαρίδες:

Φύλλα Quercus spp. «Oak Tree Leaves» Βελανιδιά

Τα φύλλα μαζεύονται ξερά και με την χρήση τους δίνουν ένα απαλό καφετί χρώμα στο νερό, επηρεάζουν προς τα κάτω το pH και αργούν να σαπίσουν οπότε είναι ιδανικά για τη δημιουργία φυσικών aquascape. Φυσικά εν καιρώ αποτελούν “τροφή” για τα ασπόνδυλα.

Ως δοσολογία προτείνω να προσθέτονται σταδιακά στο ενυδρείο περίπου 2 με 3 φύλλα ανά 30 λίτρα νερό μετά από μερική αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα ώσπου να επιτευχθεί ο επιθυμητός αριθμός.

Φύλλα Juglans spp. «Walnut Tree Leaves» Καρυδιά

Τα φύλλα μαζεύονται χλωρά πάνω από το δένδρο την κατάλληλη εποχή, και μετά ως ξερά είναι έτοιμα για χρήση. Δίνουν ένα απαλό “καθαρό” χρώμα στο νερό, έχουν “φαρμακευτικές ιδιότητες” και αποτελούν μια άριστη τροφή για τα ασπόνδυλα.

Η δοσολογία που προτείνω είναι περίπου ένα μέτριο μεγέθους φύλο κάπου 12 cm ανά 30 λίτρα νερό κάθε εβδομάδα.

Κώνοι Σκλήθρου, γνωστά και ως «Alder cones»

Οι κώνοι πρέπει να μαζευτούν ξεροί πάνω από το δένδρο. Σαν “κλαδάκι” με 2 – 4 κώνους προσδίδουν μια άλλη ομορφιά μέσα στο ενυδρείο. Έχω εκπλαγεί από το πόσο αρέσουν στις γαρίδες αλλά και το πόσο όμορφα σκουραίνουν το νερό!!! Πριν την χρήση τους τα αναταράσουμε για λίγο σε ένα κουτί για να φύγουν οι τυχών χαλαροί σπόροι και μετά τα μουλιάζουμε για 8 με 12 ώρες με σκοπό να φύγει το “πολύ” χρώμα για όσους δεν θέλουν τόσο σκούρο το νερό. Σε όσους αρέσει ή χρειάζονται σκούρο νερό (black water) ή θέλουν κάτι διαφορετικό στο ενυδρείο τους νομίζω ότι οι κώνοι είναι must!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...