Jump to content

Αναγνωριση ψαριου


Recommended Posts

Εγώ είμαι χομπίστας ψαράς με καλάμια με ψαροντουφεκο και με καμάκια γι α χταπόδια.

Πάνω από όλα πρέπει να σεβόμαστε την φύση για αυτά που μας δίνει. Εγώ είμαι ψαράς και χαίρομαι που βουτώ μέσα στην φύση για να ψάξω το θήραμα το οποίο θα το καταναλώσω, νιώθω την χαρά της αυτοσυντήρησης. Εκεί που θα πάω να αγοράσω ένα κιλό ψάρια για να φάει η οικογένεια πάω παιδεύομαι και τα βγάζω μόνος μου η χαρά μου είναι διπλή καθώς προσφέρω στην οικογένεια μου τροφή και νιώθω όμορφα, τέλος πάντων δύσκολα να περιγράψεις τα αισθήματα που νιώθεις αν δεν είσαι ψαράς.

Το θέμα είναι ότι εμείς η ψαράδες κρατάμε της τεχνικές μας μυστικό φοβούμενη μήπως και μας πάρουν τα ψάρια.

Όταν πριν δεκαετίες ασχολήθηκα με το ψάρεμα κανείς δεν μου έμαθε τίποτα και δεν μου είπε κάποια μυστικά και λογικό επακόλουθο ήταν να κάνω και εγώ τα λάθει μου. Κάτι ανάλογο συμβαίνει και εδώ στο φόρουμ με τους χομπιστες που παίρνουν ακατάλληλα ψάρια και τα συντηρούν σε ακατάλληλες συνθήκης με της όποιες αρνητικές συνέπειες.

Ένα παλικάρι λοιπόν έβγαλε ένα ψάρι πάνω στον ενθουσιασμό του, ή το έκανε επίτηδες δεν γνωρίζω.

1. Αν το έκανε επίτηδες όσο και να φωνάζουμε θα το ξανακάνει.

2. Αν το έκανε από άγνοια και τον ενημερώσουμε ορθά και σωστά ίσος να μην το ξανά κάνει, αν όμως τον κράξουμε εξ αρχής είναι στην ανθρώπινη φύση να μην ακούει κραξίματα και στην τελική μόνο κακό κάνουμε.

Θα ήταν πιο ορθό και φρόνιμο να τον βοηθήσουμε με κάποιας συμβουλές παρά να τον κράξουμε.

Σωστος σε ολα :thumbup:

Οποτε απλα λεω οτι αυτο το ψαρι δεν τρωγεται αρα καλο ειναι να μην το ψαρευουμε .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστος σε ολα :P

Οποτε απλα λεω οτι αυτο το ψαρι δεν τρωγεται αρα καλο ειναι να μην το ψαρευουμε .

Aν προκειται για το Γουρουνοψαρο η Αλλιως Χριστοψαρο...Κανει πολυ καλη σουπα...:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Aν προκειται για το Γουρουνοψαρο η Αλλιως Χρυστοψαρο...Κανει πολυ καλη σουπα...:P

αλλο το ενα αλλο το αλλο

το Χριστοψαρο Η αλλιως (Zeus faber) ( http://www.pikounis.gr/site/fish-2gr.html )

Δεν ειναι το ιδιο με το γουρουνοψαρο :hysterical:

Και ναι το χριστοψαρο τρωγεται :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αλλο το ενα αλλο το αλλο

το Χριστοψαρο Η αλλιως (Zeus faber) ( http://www.pikounis.gr/site/fish-2gr.html )

Δεν ειναι το ιδιο με το γουρουνοψαρο :hysterical:

Και ναι το χριστοψαρο τρωγεται :thumbup:

:hysterical:

Στην περιοχη μου και το Χριστοψαρο το λενε και Γουρονοψαρο... :hysterical:

Δυσκολα να βγαλεις ακρη απο ντοπιες ονομασιες..Καλυτερα τα λατινικα ονοματα :P

Link to comment
Share on other sites

To Χριστόψαρο όμως ξέρετε από που πήρε τ όνομά του?

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο :thumbup::P:hysterical:

Πας για το ψαρεμα ( ολη τη φαση ) και οχι μονο για το ψαρι :hysterical:

:hysterical:

Aυτο ακριβως,πας για το ψαρεμα οχι για το ψαρι.

Ψαρευω περιπου 20 χρονια και δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω ξοδεψει 20,30,40 ευρω σε δολωματα και δεν εχω πιασει ουτε αθερινα.

Θα μπορουσα καλιστα να παω σε ενα ψαρα και να αγορασω ψαρια με αυτα τα λεφτα γλιτωνοντας τη ταλαιπωρια και το ξενυχτι, παρολα αυτα εχω περασει καλα και το εχω διασκεδασει ασχετα με το αποτελεσμα.

Αλλες φορες παλι εχω ποιασει ψαρια που θα τα κοστολογουσε κανεις για 200-250 ευρω.

Οταν ασχολεισαι με το ψαρεμα δεν κοιτας ποσα χαλας και ποσα επιασες αλλα το ποσο καλα περασες,μονος σου η' με τη παρεα σου,ψαρευοντας με καφεδακι,μπυρες,ψησιμο και φωτια στην παραλια.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Πλολυ καλό λινκ γιωργο...

Ευχαριστουμε. :thumbup:

Για παρτι σας μονο το καλυτερο :P

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος χτυπάει ένα ψάρι μόνο και μόνο για να το χτυπήσει, να ευχαριστηθεί και μετά να το πετάξει μου προκαλεί ΑΗΔΙΑ.

Όταν ένας κυνηγός χτυπάει ένα σπάνιο πουλί ή κάποιο αρπακτικό για να εξασκηθεί στη σκοποβολή και να ικανοποιηθεί, μου προκαλεί ΑΗΔΙΑ.

Όποιος χτυπάει ότι βρεθεί στο δρόμο του, στα τυφλά, χωρίς να ξέρει τι είναι αυτό, μου προκαλεί ΑΗΔΙΑ

Δεν μπορώ να καταλάβω τον όρο άγνοια. Εκτός αν τον αντικαταστήσω με τον όρο αδιαφορία. Δλδ δε γνώριζει ο καθένας από εμάς πως ότι κολυμπάει, πετάει ή περπατάει ΔΕΝ αποτελεί στόχο αδιακρίτως; Σε ποιά ηλικία πρέπει να το μάθουμε αυτό;

Επαναλαμβάνω την αποψη μου : Παιδεία και σεβασμός στη ζωή

Δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο γεγονός, αλλά με αφορμή το συγκεκριμένο γεγονός.

ΥΓ : Το σκίσαμε το θέμα του nikoloutso :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη την απαντηση για το ποιο ψαρι ειναι και πως λεγεται επιστημονικα αγγλικα και ελληνικα τη εδωσα απο το #2 ποστ.

Απο και περα προεκυψε μια συζητηση περι ψαρεματος,συμφωνω μαζι σου οτι με το ψαροντουφεκο δεν πρεπει να χτυπαμε οτι δουμε αδιακριτος,αλλα με τα καλαμια που παω εγω δεν μπορω να ξερω τι εχω πιασει,το μονο που μπορω να κανω ειναι να το ξαναπεταξω στη θαλασσα.

Οσο για τα γουρουνοψαρα που γραφτηκε(οχι απο εσενα) παραπανω οτι ζουν σε περιοχες με πετρες,εγω εχω πιασει τουλαχιστον 20(τα πεταξα παλι μεσα) σε παραλια με αμμο λιγο μετα τον ισθμο της κορυνθου στις κεχριες ψαρευοντας μουρμουρες.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Στην περιοχη μου και το Χριστοψαρο το λενε και Γουρονοψαρο... :excl:

Δυσκολα να βγαλεις ακρη απο ντοπιες ονομασιες..Καλυτερα τα λατινικα ονοματα :excl:

αφου ειναι διαφορετικα ψαρια,και μαλιστα το μεν χριστοψαρο εχει και τις χαρακτηριστικες μαυρες κυλιδες στα πλαγια του σωματος του στις οποιες και οφειλει την ελληνικη του ονομασια....και οριστε και μια φωτο του το οποιο εξωτερικα δεν μοιαζει καθολου στα triger

To Χριστόψαρο όμως ξέρετε από που πήρε τ όνομά του?

απο τα δυο μαυρα στιγματα που εχει στα πλευρα του,τα οποια λενε οτι ειναι τα δακτυλικα αποτυποματα που αφησε ο Ιησους Χριστος ποιανοντας το για να το μοιρασει στους πιστους που ειχαν μαζευτει για να ακουσουν το κυριγμα του,κανοντας το γνωστο σε ολους μας θαυμα που απο 2 ψαρια κα 5 ψωμια ταισε 5000 λαο που τον ακολουθουσε....

επεισης στην ευρωπη το zeus faber ονομαζετε Σαπιερος,γιατι λενε οτι το αγγιξε ο Αγιος Πετρος...και στη Ζακυνθο το ειχα ακουσει καποιες φορες ετσι

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

σωστος...

Σωστος σε ολα :excl:

Οποτε απλα λεω οτι αυτο το ψαρι δεν τρωγεται αρα καλο ειναι να μην το ψαρευουμε .

οπως και το χριστοψαρο κανει καλη σουπα και το γουρουνοψαρο....

Link to comment
Share on other sites

σωστος...

οπως και το χριστοψαρο κανει καλη σουπα και το γουρουνοψαρο....

ειναι το μεγεθος τετοιο του γουρουνοψαρο τετοιο οπου θες 4-5 ψαρια για να πεις οτι θα φας μια σουπα της προκοπης , εκτος αυτου το γουρουνοψαρο το βλεπω συχνα σε περιοχες του Σαρωνικου Σαλαμινα , Αιγινα κ.α οπου δεν ειναι και τα καθαροτερα νερα .....

Link to comment
Share on other sites

γουρουνοψαρο, προσεχε το αγκαθι..

Link to comment
Share on other sites

ειναι το μεγεθος τετοιο του γουρουνοψαρο τετοιο οπου θες 4-5 ψαρια για να πεις οτι θα φας μια σουπα της προκοπης , εκτος αυτου το γουρουνοψαρο το βλεπω συχνα σε περιοχες του Σαρωνικου Σαλαμινα , Αιγινα κ.α οπου δεν ειναι και τα καθαροτερα νερα .....

φιλε μου,για να επιβαιβεωσεις οτι το γουρουνοψαρο εχει μεγιστο ολικο μηκος απο 44-60 cm με μεγιστο δηοσιευμενο βαρος 6+ κιλα μπες εδω...

απο εκει και περα εμεις στα Ιονια,για την σουπα,την κακαβια μας,την στραπατσαδα αλλιως,δεν περιμενουμε να μαζεψουμε ψαρια ιδιου μεγεθους,μεγαλα,και ιδιου ειδους...στην κατσαρολα μεσα βαζουμε ολα τα ψαρια,ειτε τηγανιου ειτε σουπας

επεισης υπαρχουν αναφορες οτι το γουρουνοψαρο ειτε το γδερνεις οπως την σμερνα και το τηγανιζεις,ειτε το βαζεις σε πολυ σιγανη φωτια για πολλες ωρες,η πετσα αφερητε τοτε πανεφκολα και ειναι πολυ νοστιμο λενε το κρεας του

Link to comment
Share on other sites

ειναι το μεγεθος τετοιο του γουρουνοψαρο τετοιο οπου θες 4-5 ψαρια για να πεις οτι θα φας μια σουπα της προκοπης , εκτος αυτου το γουρουνοψαρο το βλεπω συχνα σε περιοχες του Σαρωνικου Σαλαμινα , Αιγινα κ.α οπου δεν ειναι και τα καθαροτερα νερα .....

Eχεις κανει καποια αναλυση στα νερα μηπως;;; :excl:

Link to comment
Share on other sites

Eχεις κανει καποια αναλυση στα νερα μηπως;;; :thumbup:

σχεδον ολη τη Σαλαμινα , Αιγινα , Διαπορια ,Μεθανα τα εχω παρει φαλαγγι με το σκαφος και τα εχω ψαρεψει ....

Αν πιστευεις οτι ειναι καθαρα τα νερα σε περνω με το σκαφος και παμε να βουτηξεις στη ξερα διπλα απο τη Ψυτταλεια και αν δεν βγει το τερας του Λοχνες να σε αρπαξει ........ θα εισαι τυχερος :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,για να επιβαιβεωσεις οτι το γουρουνοψαρο εχει μεγιστο ολικο μηκος απο 44-60 cm με μεγιστο δηοσιευμενο βαρος 6+ κιλα μπες εδω...

απο εκει και περα εμεις στα Ιονια,για την σουπα,την κακαβια μας,την στραπατσαδα αλλιως,δεν περιμενουμε να μαζεψουμε ψαρια ιδιου μεγεθους,μεγαλα,και ιδιου ειδους...στην κατσαρολα μεσα βαζουμε ολα τα ψαρια,ειτε τηγανιου ειτε σουπας

επεισης υπαρχουν αναφορες οτι το γουρουνοψαρο ειτε το γδερνεις οπως την σμερνα και το τηγανιζεις,ειτε το βαζεις σε πολυ σιγανη φωτια για πολλες ωρες,η πετσα αφερητε τοτε πανεφκολα και ειναι πολυ νοστιμο λενε το κρεας του

Γουστα ειναι αυτα :excl: εγω ουτε να το βλεπω δεν θελω .

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου,για να επιβαιβεωσεις οτι το γουρουνοψαρο εχει μεγιστο ολικο μηκος απο 44-60 cm με μεγιστο δηοσιευμενο βαρος 6+ κιλα μπες εδω...

απο εκει και περα εμεις στα Ιονια,για την σουπα,την κακαβια μας,την στραπατσαδα αλλιως,δεν περιμενουμε να μαζεψουμε ψαρια ιδιου μεγεθους,μεγαλα,και ιδιου ειδους...στην κατσαρολα μεσα βαζουμε ολα τα ψαρια,ειτε τηγανιου ειτε σουπας

επεισης υπαρχουν αναφορες οτι το γουρουνοψαρο ειτε το γδερνεις οπως την σμερνα και το τηγανιζεις,ειτε το βαζεις σε πολυ σιγανη φωτια για πολλες ωρες,η πετσα αφερητε τοτε πανεφκολα και ειναι πολυ νοστιμο λενε το κρεας του

κι εγω εχω ακουσει οτι αν το γδαρεις ειναι σαν φιλετακι...αν και οσες φορες το χω πιασει..το χω πεταξει ξανα μεσα στη θαλασσα...ο πατερας μου παλιοτερα(οταν πηγαιναμε παρεα)τους εδινε κι ενα φιλακι..πριν το πεταξει...

αν και θα συμφωνησω καθετα με τον theodor "Όταν κάποιος χτυπάει ένα ψάρι μόνο και μόνο για να το χτυπήσει, να ευχαριστηθεί και μετά να το πετάξει μου προκαλεί ΑΗΔΙΑ.

Όταν ένας κυνηγός χτυπάει ένα σπάνιο πουλί ή κάποιο αρπακτικό για να εξασκηθεί στη σκοποβολή και να ικανοποιηθεί, μου προκαλεί ΑΗΔΙΑ.

Όποιος χτυπάει ότι βρεθεί στο δρόμο του, στα τυφλά, χωρίς να ξέρει τι είναι αυτό, μου προκαλεί ΑΗΔΙΑ

Δεν μπορώ να καταλάβω τον όρο άγνοια. Εκτός αν τον αντικαταστήσω με τον όρο αδιαφορία. Δλδ δε γνώριζει ο καθένας από εμάς πως ότι κολυμπάει, πετάει ή περπατάει ΔΕΝ αποτελεί στόχο αδιακρίτως; Σε ποιά ηλικία πρέπει να το μάθουμε αυτό;

Επαναλαμβάνω την αποψη μου : Παιδεία και σεβασμός στη ζωή

Δεν αναφέρομαι στο συγκεκριμένο γεγονός, αλλά με αφορμή το συγκεκριμένο γεγονός." :excl:

Link to comment
Share on other sites

σχεδον ολη τη Σαλαμινα , Αιγινα , Διαπορια ,Μεθανα τα εχω παρει φαλαγγι με το σκαφος και τα εχω ψαρεψει ....

Αν πιστευεις οτι ειναι καθαρα τα νερα σε περνω με το σκαφος και παμε να βουτηξεις στη ξερα διπλα απο τη Ψυτταλεια και αν δεν βγει το τερας του Λοχνες να σε αρπαξει ........ θα εισαι τυχερος :excl::excl:

Νομιζω εισαι λιγο υπερβολικος οκ για Σαλαμινα και Διαπορια δεν ξερω οπως κ την Ψυτταλεια αλλα τα νερα ειναι μια χαρα και πλουσια σε ζωη στα υπολοιπα μερη.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εισαι λιγο υπερβολικος οκ για Σαλαμινα και Διαπορια δεν ξερω οπως κ την Ψυτταλεια αλλα τα νερα ειναι μια χαρα και πλουσια σε ζωη στα υπολοιπα μερη.

ισως δεν καταλαβες αυτο που εγραψα :excl:

Δεν ειπα οτι δεν εχει ζωη .

Ειπα οτι τα νερα ειναι βρωμικα ;)

Μην μου πεις οτι οταν βουτας Σαρωνικο ειναι σαν να βουτας πχ στο Ιονιο :excl::thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ισως δεν καταλαβες αυτο που εγραψα :excl:

Δεν ειπα οτι δεν εχει ζωη .

Ειπα οτι τα νερα ειναι βρωμικα ;)

Μην μου πεις οτι οταν βουτας Σαρωνικο ειναι σαν να βουτας πχ στο Ιονιο :excl::thumbup::bowdown:

χαχα οχι ενταξει

Link to comment
Share on other sites

ισως δεν καταλαβες αυτο που εγραψα :excl:

Δεν ειπα οτι δεν εχει ζωη .

Ειπα οτι τα νερα ειναι βρωμικα ;)

Μην μου πεις οτι οταν βουτας Σαρωνικο ειναι σαν να βουτας πχ στο Ιονιο :excl::thumbup::bowdown:

Γιωργη,ειπαμε.......δεν ειναι σαν να βουτας στην Αντισαμο,αλλα και στην ξερα που λες εχω πεσει αρκετα παλιοτερα,(μη ζητησεις λεπτομερειες για ευνοητους λογους),που τα νερα ηταν μανταρα.Οταν φυσαει βοριαδακι ειναι οκ.Το μονο κακο ειναι η επικινδυνοτητα των νερων λογω διαυλου και οτι συνεπαγεται αυτο.

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Εχω βουτηξει κι εγω σε αυτη την ξερα το περασμενο καλοκαιρι.Πετυχα διαυγες νερα....

Οπως λεει και ο Στρατος ειναι πως θα πετυχεις τον καιρο.

:excl:

Υ.Γ αληθεια η ξερα αυτη ονομαζετε 'μυρμηγκια'?

Link to comment
Share on other sites

Εχω βουτηξει κι εγω σε αυτη την ξερα το περασμενο καλοκαιρι.Πετυχα διαυγες νερα....

Οπως λεει και ο Στρατος ειναι πως θα πετυχεις τον καιρο.

:excl:

Υ.Γ αληθεια η ξερα αυτη ονομαζετε 'μυρμηγκια'?

Ναι :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...