Jump to content

Χαμηλώνοντας το Ph


Recommended Posts

Καλημέρα

Μετά από αρκετό καιρό αποφάσισα και αγόρασα συσκευή αο. Εδώ και περίπου δύο εβδομάδες ξεκίνησα τη διαδικασία να φτιάξω καλύτερο νερό. Οι τιμές του δικτύου σε σκληρότητες είναι gh 13-14 και kh 10. Με σταδιακή ανάμιξη του νερού με καθαρό νερό από αο σταθεροποίησα τη σκληρότητα σε gh 7 και kh 6. Το pH όμως δεν έχει πέσει καθόλου. Είναι στο 8-8,5. Πόσο χρόνο χρειάζεται συνήθως για να κατέβει; Μέσα στο ενυδρείο(~110λ) έχω υπόστρωμα ακουαλίτη, ξύλα, καθόλου πέτρες και μερικά φυτά. Στις τιμές που βρίσκονται η σκληρότητα του νερού μου μπορούμε να υπολογίσουμε πόσο θα κατέβει το pH; Εγώ θέλω γύρω στο 6,5-7. Είναι δυνατό ή πρέπει να κατεβάσω κι άλλο τη σκληρότητα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

βρες στον γουγλη το προγραμμα aquarix,κατεβασε το και θα σε βοηθησει στην μιξη του νερου.παντως ο κανονας λεει οτι δεν θα μπορεις να το κρατας σταθερο το πεχα εκει που θελεις μονο με τη χρηση α/ο αλλα και με διοξειδιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μετά από αρκετό καιρό αποφάσισα και αγόρασα συσκευή αο. Εδώ και περίπου δύο εβδομάδες ξεκίνησα τη διαδικασία να φτιάξω καλύτερο νερό. Οι τιμές του δικτύου σε σκληρότητες είναι gh 13-14 και kh 10. Με σταδιακή ανάμιξη του νερού με καθαρό νερό από αο σταθεροποίησα τη σκληρότητα σε gh 7 και kh 6. Το pH όμως δεν έχει πέσει καθόλου. Είναι στο 8-8,5. Πόσο χρόνο χρειάζεται συνήθως για να κατέβει; Μέσα στο ενυδρείο(~110λ) έχω υπόστρωμα ακουαλίτη, ξύλα, καθόλου πέτρες και μερικά φυτά. Στις τιμές που βρίσκονται η σκληρότητα του νερού μου μπορούμε να υπολογίσουμε πόσο θα κατέβει το pH; Εγώ θέλω γύρω στο 6,5-7. Είναι δυνατό ή πρέπει να κατεβάσω κι άλλο τη σκληρότητα;

Ευχαριστώ

πως μετρας το ph σου????

Link to comment
Share on other sites

Με υγρά test.

ετσι και να εχει πεσει το ph σου ισως να μην το καταλαβεις , καταλαβαινεις τι ενοω ελπιζω, η διαφορα των χρωματων ειναι πολυ κοντα και 0,5 να εχει πεσει ισως να μην το αντιληφθεις.

ενα phmeter ειναι χρησιμο εργαλειο

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το software αλλά θέλει χρόνο κι αυτό.

Έστω θα φανεί κάποια διαφορά στο χρώμα.

Δηλαδή θα έχω πρόβλημα αν δε χρησιμοποιήσω διοξείδιο;

Πήρα μια ανάσα για να πάρω την αο τώρα θα χρειαστεί κι άλλη; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το software αλλά θέλει χρόνο κι αυτό.

Έστω θα φανεί κάποια διαφορά στο χρώμα.

Δηλαδή θα έχω πρόβλημα αν δε χρησιμοποιήσω διοξείδιο;

Πήρα μια ανάσα για να πάρω την αο τώρα θα χρειαστεί κι άλλη; :P

διοξειδιο θελεις για να κρατας το ph κατω απο μια επιθυνητη τιμη. και μονο η ΑΟ με το μαλακο νερο σου δινει χαμηλοτερο ph. η διαφορα χρωματων ξεγελα το ματι στις μικροαλλαγες.

το ενυδρειο εχει εξοδα, το σωστο ενυδρειο πολλα εξοδα, ειδικα στην αρχη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Μετά από αρκετό καιρό αποφάσισα και αγόρασα συσκευή αο. Εδώ και περίπου δύο εβδομάδες ξεκίνησα τη διαδικασία να φτιάξω καλύτερο νερό. Οι τιμές του δικτύου σε σκληρότητες είναι gh 13-14 και kh 10. Με σταδιακή ανάμιξη του νερού με καθαρό νερό από αο σταθεροποίησα τη σκληρότητα σε gh 7 και kh 6. Το pH όμως δεν έχει πέσει καθόλου. Είναι στο 8-8,5. Πόσο χρόνο χρειάζεται συνήθως για να κατέβει; Μέσα στο ενυδρείο(~110λ) έχω υπόστρωμα ακουαλίτη, ξύλα, καθόλου πέτρες και μερικά φυτά. Στις τιμές που βρίσκονται η σκληρότητα του νερού μου μπορούμε να υπολογίσουμε πόσο θα κατέβει το pH; Εγώ θέλω γύρω στο 6,5-7. Είναι δυνατό ή πρέπει να κατεβάσω κι άλλο τη σκληρότητα;

Ευχαριστώ

Αυτό οφείλεται στο buffer. Θα πρέπει πρώτα να πέσουν οι σκληρώτητες σου και μετά ακολουθεί το PH. Στην αρχή θα συμπληρώνεις μόνο με ΄νερό από Α/Ο και όταν δεις ότι έφτασε στο PH που θέλεις ψάχνεις να βρεις τη μίξη που απαιτείται για να έχεις το PH που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα αυτή τη διαδικασία. Αρχικά άλλαζα πολύ λίγο νερό περίπου 6-7 λίτρα, μόνο με αο και μετά από 10 μέρες άλλαξα 30% βάζοντας μισό μισό και διατηρώντας αυτές τις τιμές.

Οπότε περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή θα συμπληρώνεις μόνο με ΄νερό από Α/Ο και όταν δεις ότι έφτασε στο PH που θέλεις ψάχνεις να βρεις τη μίξη που απαιτείται για να έχεις το PH που θέλεις.

Αυτο θελει προσοχη, αναλογα την αντοχη των ψαριων σε αποτομες αλλαγες παραμετρων και το ποσοστο και συχνοτητα της αλλαγης με σκετο ΑΟ.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εγω 3 μηνες κανω αλλαγες νερου 20% απο α/ο και 10% βρυση καθε βδομαδα και το πεχα μου δεν κατεβηκε ακομη :excl:

Link to comment
Share on other sites

Και το υπολοιπο 70% τι νερο ειναι?

Καθε βδομαδα κανω 30% αλλαγη νερου στο ενυδρειο 20%απο α/ο και 10%βρυσης

το αλλο 70% ειναι στο ενυδρειο :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτάνει μόνο η χρήση καθαρού νερού από Α.Ο. για να κατέβει το PH. Χρειάζεται και τύρφη ή CO2 ή και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φτάνει μόνο η χρήση καθαρού νερού από Α.Ο. για να κατέβει το PH. Χρειάζεται και τύρφη ή CO2 ή και τα δύο.

CO2 μπουκαλα, σε νερα με πολυ χαμηλη kH (νερα που ειναι απο ΑΟ ή που εχουν επεξεργαστει με τυρφη), δεν θα εβαζα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ότι κατέβασα την gh από 13 στο 7 και την kh από 10 στο 6 θα μου ρίξει το pH ή όχι; Και αν ναι πόσο μπορεί να πέσει 0,5 1 βαθμό;

Έγινε επεξεργασία - Bubbles
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το ότι κατέβασα την gh από 13 στο 7 και την kh από 10 στο 6 θα μου ρίξει το pH ή όχι; Και αν ναι πόσο μπορεί να πέσει 0,5 1 βαθμό;

Από προσωπική μου εμπειρία θα σου πω οτι για να πετύχεις το PH = 7 να υπολογίζεις ΚΗ γύρω στο 2-3. Επίσης δε θα γίνει από τη μια μέρα στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε πως μπορείς να ρίξεις το ΡΗ. Οι τρόποι είναι με ΑΟ, με τύρφη, τοποθετώντας ξεραμένα φύλλα, με CO2 και με διάφορα υγρά του εμπορίου. Όσο πιο πάνω κρατάς τις σκληρότητες τόσο δυσκολότερα επηρεάζεται το ΡΗ. Δηλαδή για να ρίξεις το ΡΗ θα πρέπει να ρίξεις κι άλλο τις σκληρότητες. Προσοχή να το κάνεις σταδιακά και σκληρότητες κάτω από 3 υπάρχει κίνδυνος και ΡΗ crash.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε πως μπορείς να ρίξεις το ΡΗ. Οι τρόποι είναι με ΑΟ, με τύρφη, τοποθετώντας ξεραμένα φύλλα, με CO2 και με διάφορα υγρά του εμπορίου. Όσο πιο πάνω κρατάς τις σκληρότητες τόσο δυσκολότερα επηρεάζεται το ΡΗ. Δηλαδή για να ρίξεις το ΡΗ θα πρέπει να ρίξεις κι άλλο τις σκληρότητες. Προσοχή να το κάνεις σταδιακά και σκληρότητες κάτω από 3 υπάρχει κίνδυνος και ΡΗ crash.

αυτό το συγκεκριμένο το έχω διαβάσει παντού αλλά όλοι το παρεξηγούν και το φοβούντε(συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου μέχρι πριν λίγο καιρό). Εγώ όπως και πάααααρα πολλοί ακόμα δισκάδες κράταμε τα δισκάκια μας όπως ξέρεται σε πολύ χαμηλά PH. Σύνηθως η KH μας είναι πολύ κάτω από 3, κοντά στο 1. Έχετε ακούσει κανέναν να γράψει ότι έπαθε PH crash; To ph crash ακούγετε πολύ τρομακτικό :excl: .

Αρκεστήτε στο εξής: Όσο πιο χαμηλή είναι η KH τόσο πιο εύκολα μεταβάλετε το PH που σημαίνει ότι εάν ρίξεις μια σταγόνα PH- σε νερό με ΚΗ 1 τότε θα έχεις πολύ πιο μεγάλες μεταβολές από ότι εαν το έριχνες σε νερό με ΚΗ 10. Αυτό που πρέπει να προσέξουμε λοιπόν είναι όταν έχουμε ΚΗ κοντά στο 0 οτι έχουμε ένα πολύ ευαίσθητο νερό όσον αφορά το PH και θα πρέπει να προσέχουμε τις κινήσεις μας ώστε να μην έχουμε κάποια τραγική αλλαγή σε αυτό και χάσουμε τα ζωντανά μας.

Link to comment
Share on other sites

αυτό το συγκεκριμένο το έχω διαβάσει παντού αλλά όλοι το παρεξηγούν και το φοβούντε(συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου μέχρι πριν λίγο καιρό). Εγώ όπως και πάααααρα πολλοί ακόμα δισκάδες κράταμε τα δισκάκια μας όπως ξέρεται σε πολύ χαμηλά PH. Σύνηθως η KH μας είναι πολύ κάτω από 3, κοντά στο 1. Έχετε ακούσει κανέναν να γράψει ότι έπαθε PH crash; To ph crash ακούγετε πολύ τρομακτικό :excl: .

Αρκεστήτε στο εξής: Όσο πιο χαμηλή είναι η KH τόσο πιο εύκολα μεταβάλετε το PH που σημαίνει ότι εάν ρίξεις μια σταγόνα PH- σε νερό με ΚΗ 1 τότε θα έχεις πολύ πιο μεγάλες μεταβολές από ότι εαν το έριχνες σε νερό με ΚΗ 10. Αυτό που πρέπει να προσέξουμε λοιπόν είναι όταν έχουμε ΚΗ κοντά στο 0 οτι έχουμε ένα πολύ ευαίσθητο νερό όσον αφορά το PH και θα πρέπει να προσέχουμε τις κινήσεις μας ώστε να μην έχουμε κάποια τραγική αλλαγή σε αυτό και χάσουμε τα ζωντανά μας.

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Απλά θα πρέπει να είναι προσεκτικός με τις αλλαγές νερού μετά. Αν τοποθετήσει νερό με διαφορετικό ΡΗ σκληρότητα κλπ ίσως να την πατήσει. Δεν είναι σίγουρο και απ' ότι έχω διαβάσει μετά από λίγο το ΡΗ επανέρχεται κοντά στα φυσιολογικά. Δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζει τα ψάρια και τι επιπτώσεις έχει και πόσο σημαντικές είναι (απώλειες ψαριών).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα μετρήθηκε η πρώτη μεταβολή του pH!!!!

Από 8-8,5 κατέβηκε στο 7,5-8.

Συνεχίζω να μαλακώνω το νερό. Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο έχω kH 5 και gH 6.

Πιστεύετε θα χρειαστεί να μαλακώσω κι άλλο το νερό για να πετύχω pH 6,5-7 ή να περιμένω να πέσει;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...