Jump to content

Βοήθεια για το ξεκίνημά μου


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα από έναν αρχάριο που χρειάζεται τις γνώσεις και τις προτάσεις σας.Μέχρι στιγμής δεν είχα ασχοληθεί με ενυδρεία γι'αυτό οι γνώσεις μου είναι πολύ περιορισμένες και θα χρειαστώ την βοήθειά σας στο ξεκίνημά μου.

Το γεγονός ότι δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις αλλά κυρίως το περιορισμένο budget(βλέπε φοιτητής :excl: ) με κάνει να προσανατολίζομαι σε κάποιο μικρό ενυδρείο για αρχή και ελπίζω αργότερα να πάρω κάτι καλύτερο.Προς το παρόν σκέφτομαι το nano cube 40L ή ένα 50άρι.Εσείς τι λέτε;

Δεν έχω προτιμήσεις στα ψάρια που θα βάλω μέσα(όλα μου αρέσουν) γι'αυτό περιμένω τις προτάσεις σας σε ότι ταιριάζει σε αυτά τα μικρά ενυδρεία και να συμβιώνουν μεταξύ τους.Πάντως διαβάζοντας μερικά θέματα μου άρεσαν τα CPD και τα Guppy.

Όταν με το καλό επιλέξω το ενυδρείο που θα πάρω και τα ψαράκια θα συζητήσουμε την διαμόρφωση και το στήσιμο του ενυδρείου. :excl:

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν κοιτας και στις αγγελιες για καποιο μεταχειρισμενο?ισως κατι να βρεις εκει οπως και γενικα ολον το

εξοπλισμο.ενα μεγαλυτερο ενυδρειο για τα ψαρακια που λες πιστευω θα ηταν ακομα καλυτερο :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα με κανενα 120λιτρο.

Μινιμουμ 60λιτρο.

Οσο πιο μικρο τοσο πιο δυσκολο.

ΥΓ και μη το φορτωσεις ψαρια. Σιγα σιγα.

Και διαβασε αρθρα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον delta66, όσο μεγαλύτερο το ενυδρείο τόσο καλύτερα για την αρχή. Άρχισε να διαβάζεις αρχικά για το στρώσιμο και στη συνέχεια για το στήσιμο και για τα ψάρια που θέλεις να βάλεις, για τις ρουτίνες και θα αρχίσεις να μπαίνεις στο νόημα. Καλύτερα βέβαια να μετρήσεις και το νερό σου και να διαλέξεις ψάρια κοντά στις συνθήκες αυτές που έχεις ώστε να μην χρειάζεσαι να φτιάχνεις το νερό της αλλαγής σου. Διάβασε αρκετά γιατί ότι και να σου πούμε τώρα είναι άσκοπο. Αν έχεις χώρο πάντως πάρε μεγάλο ενυδρείο (κοίτα και σε αγγελίες ή βάλε εσύ αγγελία για ζήτηση). Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Για να το λέτε ότι είναι καλύτερα να ξεκινήσω με μεγαλύτερο τότε έτσι θα είναι.Σε αυτή την περίπτωση πάω σε 60αρι γιατι μετά θα έχω και πρόβλημα χώρου.

Εσείς τα ενυδρεία τα αγοράζετε από διάφορα pet shop ή μήπως υπάρχει κάποιο online κατάστημα με μεγαλύτερη ποικιλία και καλύτερες τιμές;

Link to comment
Share on other sites

αναλογως φιλε.ο καθενας εχει τις προτιμισεις του και ανα διαστηματα κανουν ομαδικες παραγγελιες πολλοι μαζι απο καποιο καταστημα η αλλου...

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο πανε παρε απο καταστημα.

Επελεξε πρωτα το ενυδρειο που σου αρεσει

Κανε μετα μια καλη ερευνα αγορας για τιμες και εισαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο πανε παρε απο καταστημα.

Επελεξε πρωτα το ενυδρειο που σου αρεσει

Κανε μετα μια καλη ερευνα αγορας για τιμες και εισαι ετοιμος.

:excl:

Να παρακολουθείς κιόλας τις αγγελίες στο forum, όπου μπορείς να βρεις μεγάλες ευκαιρίες!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις ενυδρείο 100-120 λίτρων με μήκος 80 εκατοστά (αν σε παίρνει).

Τα 60άρια συνήθως είναι στα 60 εκατοστά.

Και λάβε σοβαρά υπόψη αυτό που σου έγραψε ο Delta66 χωρίς να αποκλείεται να βρεις κάτι καλό από συγχομπίστα εδώ στο forum από αγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Μάλλον το ενυδρείο θα μπει σε διαφορετικό μέρος στο σπίτι άρα με παίρνει για 120 λίτρα.

Θα κάνω μια έρευνα αγοράς και θα επανέλθω για τη συνέχεια. :excl:

Link to comment
Share on other sites

θα περιμενουμε :excl:

ψαξε και στις αγγελιες εδω υπαρχουν καλες ευκαριες :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...