Jump to content

Ερωτησεις απο αρχαριο


Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο 13lt [30X24X18(cm)]. Τα πρωτα μου ψαρια ητανε χρυσοψαρα, αλλα μου πεθανανε επηδει δεν τους εβαζα καθολου φαρμακα και αλλαζα το νερο τους καθε εβδομαδα(όλο). Τωρα εχω 1 molly αρσενικο που το συντηρω καλα επηδει τωρα τελευταια εμαθα καινουργια πραγματα. Μετρησεις νερου δεν εχω κανει ποτε μου δεν ξερω τι να αγορασω γιαυτο.. Το νερο το αλλαζω περιπου 30% την εβδομαδα και προσθετω sera aquatan και sera nitrivec οσο αναλογει σε τοσο νερο. Το φιλτρο εχει μονο υαλοβαμβακα μεσα και σκεφτομαι να αγορασω και αυτο το ασπρο που το βαζεις πανω απο τον υαλοβαμβακα και μαζευει τα μικρα (σκουπιδια). Φωτισμο δεν εχω . Σκεφτομουν να αγορασω ενα molly θυληκο.. Δεν εχω καθολου φυτα στο ενυδρειο μου.

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

1. Με φτανουν τα λιτρα να αγορασω ακομη ενα molly?

2. Η αναλογια των θηλυκων και αρσενικων molly ειναι 1:1??

3. Χρειαζομαι και αλλα φαρμακα εκτος απο αυτα που βαζω?Αν ναι πια?

4. Χρειαζομαι και ενα φυτο που να μην ψηλωνει πολυ και να ειναι πυκνο.

5. Το φυτο που θα παρω φυτευεται μεσα στο χαλικι?? Αν ναι χρειαζομαι περισσοτερο χαλικι απαυτο που εχω?(2cm στρωση)

6. Σχετικα με το φιλτρο χρειαζομαι κανα φαρμακο να βαζω μεσα? Εχω μονο υαλλοβαμβακα μεσα. χρειαζετε και κανενα αλλο σφουγγαρακι?

7. Χρειαζομαι φωτισμο?

8. Σκευτομουν να αγορασω και μερικες γαριδες με 1-2 σαλιγκαρια θα ειναι ενταξει?

9.Μετρησεις νερου δεν εχω κανει ποτε μου χρειαζεται να κανω? Αν ναι τι να παρω?

Ευχαριστω για τον κοπο σας!! :excl:

Το ενυδρειο μουV

V

V

V

post-21515-1279962377_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα μολυ και ολα τα ζωοτοκα πανε σε αναλογια 1 αρσενικο με 2-3 θυληκα επειδη οταν ειναι να ζευγαρωσουν κυνηγουν τα θυληκα και τα στρεσαρουν και γι'αυτο μπαινουν σε αναλογιες για να μοιραζονται οι θυληκες το στρες..

τι φυτο θες να παρεις?οποιο φυτο και να παρεις θα θελεις φωτισμο οποτε σου ειναι απαραιτητος..

υπαρχουν φυτα που δεν φυτευονται απλα επιπλεουν(οπως π.χ κερατοφυλλο,μυριοφυλλο κτλ..)κ

υπαρχουν και φυτα που δεν φυτευονται αλλα τα δενεις σε ξυλα, πετρες οπως ειναι η ανουμπια..

για να παρεις θυληκο οταν θα αρχισουν οι γεννες δεν θα ξερεις τι να τα κανεις γιατι θα σου γεννανε καθε μηνα...ασε που τα λιτρα σου ειναι λιγα για τα μολυ που μεγαλωνουν πολυ και θελουν μεγαλα ενυδρεια..

εγω στην θεση σου θα εβαζα εναν μονομαχο με 1 σαλιγκαρακι...

οι μετρησεις σου ειναι πολυ απαραιτητες για να ξερεις τι γινεται μεσα στο ενυδρειο σου...

καταρχην ειναι στρωμενο?για τα υπολοιπα περιμενε τους εμπειροτερους!!

*εγω εκτος απο το μολυ βλεπω και ενα ξιφοφορο η ειναι ιδεα μου?? :excl:

Έγινε επεξεργασία - pariS....
Link to comment
Share on other sites

Χρυσοψψαρο ειναι το πορτοκαλλι και το κιτρινο molly.

Μολις τωρα ειδα οτι το molly μου πεθανε..

Πρεπει να κανω μετρησεις στο νερο να το κανω καταλληλο και μετα να αγορασω αλλα ψαρια..Δεν ξερω τι να παρω για να κανω μετρησεις παρακαλω πεστε μου..

Εχω ενα μονομαχο 2 χρονων σε αλλη γυαλλα σκευτομαι να παρω γαριδες και σαλιγκαρια και να τα βαλω μαζι..κανουν μαζι??

Οι ερωτησεις στο πρωτο μυνημα ισχυουν....

Link to comment
Share on other sites

για να κανεις μετρησεις παρε υγρα τεστ API.. για να παρεις γαριδες μαζι με τον μονομαχο παρε καλυτερα τις αμανο που ειναι μεγαλοσωμες και δεν πιστευω να τις πειραξει αλλα αυτα εξαρτωνται απο τον χαρακτηρα του μονομαχου σου..και πριν αγορασεις γαριδες η σακιγκαρια πες στο πετ σοπ οτι αν ο μονομαχος του τα πειραζει πως θα του τα επιστρεψεις....το χρυσοψαρο τι θα το κανεις??

καλη συνεχεια ..

Έγινε επεξεργασία - pariS....
Link to comment
Share on other sites

:excl: Καλως ηρθες,

Σου απαντώ σε οτι γνωρίζω

1. Με φτανουν τα λιτρα να αγορασω ακομη ενα molly? οχι - εχεις επιλογές αλλά οχι σε τετοια ψαρακια

3. Χρειαζομαι και αλλα φαρμακα εκτος απο αυτα που βαζω?Αν ναι πια? Με μονο το sera aquatan (αντιχλώριο) που εχεις εισαι Οκ για το νερό αρκει να εχεις στρωσει το ενυδρειο. Δεν βρισκω τον λογο να γεμιζεις ζουμια

4. Χρειαζομαι και ενα φυτο που να μην ψηλωνει πολυ και να ειναι πυκνο. anubia nana/petit ειναι οτι χρειαζεσαι για αυτά τα λιτρα ειναι ανθεκτικο και ομορφο φυτο και δεν εχει μεγαλες διαστασεις

5. Το φυτο που θα παρω φυτευεται μεσα στο χαλικι?? Αν ναι χρειαζομαι περισσοτερο χαλικι απαυτο που εχω?(2cm στρωση) Μπορείς να το φυτέψεις αφηνοντας εκτος υποστρωματος τον κυριως κορμο (εισαι οριακα δοκιμασε να δεις αν φυτευεται - νομιζω δεν στερεωνεται ευκολα σε 2εκ χοντρο χαλικι) ή ακομα καλυτερα να το στερεωσεις σε ένα ξυλο/πετρα - δες και για φυτα επιφανειας που σου λεει ο paris

6. Σχετικα με το φιλτρο χρειαζομαι κανα φαρμακο να βαζω μεσα? Εχω μονο υαλλοβαμβακα μεσα. χρειαζετε και κανενα αλλο σφουγγαρακι? Δεν χρειάζεται φαρμακο αλλά βιολογικο υλικο (πχ siporax mini), πες μας ποιο ειναι το φιλτρο σου να σου εξηγησουμε

7. Χρειαζομαι φωτισμο? ναι για την αναπτυξη των φυτών Μπορεις να πάρεις ένα απλο φωτιστικο γραφειου 9-11w

8. Σκευτομουν να αγορασω και μερικες γαριδες με 1-2 σαλιγκαρια θα ειναι ενταξει? Θα το δουμε στην πορεια

9.Μετρησεις νερου δεν εχω κανει ποτε μου χρειαζεται να κανω? Αν ναι τι να παρω? Παρε υγρα τεστ για αμμωνια σε αρχικο σταδιο Πρεπει να κανεις μετρησεις για να εισαι σε θεση να γνωριζεις την κατασταση στο ενυδρειο, η αμμωνια π.χ. ειναι τοξική, αν δεν έχεις μετρησει οτι ειναι 0 και βαλεις ψαρακια θα πεθανουν

Link to comment
Share on other sites

3. Χρειαζομαι και αλλα φαρμακα εκτος απο αυτα που βαζω?Αν ναι πια?

6. Σχετικα με το φιλτρο χρειαζομαι κανα φαρμακο να βαζω μεσα? Εχω μονο υαλλοβαμβακα μεσα. χρειαζετε και κανενα αλλο σφουγγαρακι?

3. Όχι δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο, εκτός αν πάρεις φυτά, θα χρειαστείς ίσως και κανα λιπασματάκι.

Άλλα βέβαια πρώτα χρειάζεται φωτισμός.

6. Όπως σου είπα και στο άλλο θέμα, βάλε λίγο sera siporax mini

. ( παρε αν θες την πιο μικρή συσκευασία.)

Τις άλλες ερωτήσεις, νομίζω ότι σου τις απάντησαν οι παραπάνω.

Ωστόσο αν θες κάτι ακόμα, ρώτα! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα το φιλτρο σου

Το φιλτρακι ειχε ενα μαυρο σφουγγαρακι μεσα, το έχεις?

Αν ναι "αδειασε" το στην μέση και γεμισε το με βιολογικο υλικο ή ασε τον υαλοβαμβακα που εχεις περιμετρικα και στην μεση βαλε βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

σε τοσα λιγα λιτρα φιλε μου,μονο μονομαχο.

διαβασε εδω μεσα για τι πως θα στρωσεις σωστα το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

13 λίτρα είναι λίγα για ψάρια η γαρίδες , χωρίς φως και με φίλτρο με υαλοβάμβακα δεν κάνεις τίποτα, πάρε ένα σφουγγαράκι η siporax mini και βαλε μέσα αν και ότι και να βάλεις δεν πρόκειται να το χαρείς για πολύ, εγώ θα σου έλεγα να πάρεις κάτι μεγαλύτερο αφού το ψάξεις λίγο ακόμα . Με 50 ευροπουλα περίπου μπορείς να πάρεις ένα 20λιτρο και να βάλεις γαριδούλες και δεν θα το μετανιώσεις αν το κάνεις σωστά

Link to comment
Share on other sites

Σκευτομαι να βαλω τον μονομαχο στο ενυδρειο των 13lt και να αγορασω και 2 σαλιγκαρια.. Θα τον πηραξει η δυνατη ροη του νερου?

Τον εχω 2 χρονια σε μεγαλη γυαλλα χωρις φιλτρο οξυγονο χωρις τιποτα, δεν νομιζω να πειραζει να τον βαλω εκει..

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να βρω ενα σωληνα να τον ενωσω με το φιλτρο για να μην ξεσηκωνει τα ΝΕΡΑ..Καλη ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να βρω ενα σωληνα να τον ενωσω με το φιλτρο για να μην ξεσηκωνει τα ΝΕΡΑ..Καλη ιδεα??

βαλε κατι σαν σπρει μπαρ και να πεταει το νερο στο τζαμι

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν αν εχεις την δυνατοτητα να παρεις καποιο μεγαλυτερο ενυδρειο γιατι με αυτο εισαι πολυ περιορισμενος.

ενας μονομαχος και παλι στριμογμενος θα ηταν κατα την γνωμη μου μονο σαλιγκαρια και γαριδες μπορεις να

βαλεις.κοιτα και καμια αγγελια εδω ολο και κατι μπορεις να βρεις να σε βολεψει :excl:

διαβασε μερικα πραγματα εδω θα μαθεις πολλα :excl:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε antreeas1, διάβασε προσεκτικά και με υπομονή το link που σου έδωσε ο invman και σίγουρα θα βρεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις κατά την γνώμη μου είναι να πάρεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο. Αυτό δε κάνει για κανένα ζωντανό. Ούτε για γαρίδες, ούτε για μονομάχο. Και για σαλιγγάρια, σίγουρα όχι για apple snail, που είναι και τα πιο δημοφιλή. Το πόσο μεγαλύτερο εξαρτάται από τα ψάρια που έχεις κατά νου να βάλεις. Αν πάλι θέλεις να μεταφέρεις τον μονομάχο από τη γυάλα που έχεις στο ενυδρειάκι σου τότε μη προσθέσεις ούτε σαλιγγάρια. Όσο λιγότερο επιβαρύνεις το νερό, τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε αν εχεις το ενυδρειο απο το τζαμπο και γω αυτο ειχα στην αρχη. ειχα μεσα ενα ξυλο, το μονομαχο μου και αμμο. στο φιλτρο που δινει μαζι πιεσα το σφουγκαρακι που ειχε και συμπληρωσα με σιποραξ μινι που χωραγε. μην σε στενοχωρει για τα λιτρα σου. εγω μετα απο 1-2 μηνες τον εβαλα στο 35λιτρο. ηταν καλουτσικα εκει, αλλα μετα απο λιγο καταλαβα οτι το πως το βλεπεις το ψαρι ειναι σχετικο και για 20 ευρο περιπου να το παρεις και να το βαλεις σε 20-25 λιτρα δεν αξιζει να το ταλαιπωρουμε, ουτε και να σκεφτομαστε οτι δεν το φροντιζουμε καλα. παρε με 20 ευρο ενα ενυδρειο 20-25 λιτρα, βαλε αμμο χαλαζιακη, κανενα κοματι μοπανι, αντιχλωριο, αν δεν διαθετεις αλλα λεφτα κρατα το φιλτρο του και βαλε ομως σιποραξ μινι.

για τη ροη τωρα. εγω ειχα παρει οπως μου υπεδειξαν τοτε, ενα σωληνακι που χωραγε ισα ισα το στομιο του φιλτρου στην εξοδο του, του εκανα τρυπες ιδιες τετραγωνες και το επιασα στο τζαμι με μια βεντουζα. η ροη χτυπυσε το τζαμι και ηταν μια χαρα!

ελπιζω να κανεις το σωστο αναλογα και με τα οικονομικα σου, αλλα να ξερεις απο τοτε που πηγε σε πιο πολλα λιτρα ειδα αλλο ψαρι!!!

τελος: για το φωτισμο. εγω ειχα βαλει απο πανω ενα τζαμακι, αν δεις εχει μια εσωχη και εκει εφαρμοζει ανετα.εκοψα ενα φαλτσο για να βγαινουν τα καλωδια και να μπορω να το βγαζω και εβαλα μια λαμπα 6000κελβιν σε φωτιστικο γραφειου.

τωρα στο 20λιτρο που θα παρεις, αν το αποφασησεις, προσεξε ή να εχει φως, πραγμα που σημαινει και περισσοτερο ακριβο, ή να μπορεις να κανεις μια ιδιοκατασκευη για φως. το φως δεν ειναι μονο για φυτα, αλλα και για το ψαρι σου, για να παρει τις βιταμινες που χρειαζεται!

μετα μπορεις να βαλεις και 1-2 zebra snails που ειναι και ομορφα, και καθαριζουν και την αλγη!

καλη επιτυχια!! :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...