Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΨΑΡΙΩΝ,ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ,ΦΥΤΩΝ


Recommended Posts

καταρχην ονομαζομαι JOHN12345 εχω μικρη εμπειρια[λογω τησ ηλικιας μου καθωσ ειμαι 13χρονων] αλλα προσπαθω να μαθαινω.το χειμωνα σκοπευω να παρω το τεταρτο μου ενυδρειο.θελω λοιπον να με βοηθησετε α]με την επιλογη του ενυδρειου μου β]με την διακοσμηση του[με ζωντανα φυτα που θα πιστευατε οτι θα μου αρεσαν,αμμο η χαλικι για το ενυδρειο,ξυλα ή αλλα διακοσμητικα]γ] με τα ψαρια που θα μπορουσα να βαλω μεσα δ]τον εξοπλισμο που θα χρειαστει να βαλω και ε]το μαγαζι που θα μποτουσα να τα προμηθευτω απο την θεσσαλονικη.

Υ.Γ.να σημειοσω οτι εχω επισησ αλλα τρια ψαρια μονομαχουσ και τα τρια.

Υ.Γ.σασ παρακαλω να μη μου δινεται ιστοσελιδεσ για να δω αλλα να μου λετε οι ιδιοι την γνωμη σασ αν αυτο μπορει να γινει ευεικτο. :excl:

Έγινε επεξεργασία - JOHN12345
Link to comment
Share on other sites

να σημειοσω επισησ οτι τα λεφτα που θα διαθεσω ειναι περιπου 1000ευρω για ολο το ενυδρειο.600ευρω για το ενυδρειο και τετρακοσια για τα ψαρια,φυτα,εξοπλισμο

Link to comment
Share on other sites

για τι ψαρακια ενδιαφερεσαι να βαλεις?

τα σκαλαρια που εχουν και ωραια συμπεριφορα θα σου αρεσαν πχ?

Link to comment
Share on other sites

καλη ηιδεα σου ποσα περιπου να βαλω επισησ ο μονομαχωσ μηπωσ θα τα πηραζε

Link to comment
Share on other sites

καλη ηιδεα σου ποσα περιπου να βαλω επισησ ο μονομαχωσ μηπωσ θα τα πηραζε

αυτο εξαρταταται απο το ενυδρειο που εχεις σκεψου το καθε σκαλαρι θελει 30-40 λιτρα αλλα και ψηλο

ενυδρειο.αν επιλεξεις τελικα σκαλαρια να εχεις υψος με καθαρο νερο το ενυδρειο σου τουλαχιστον 45 εκ.

οσον αφορα το ενυδρειο θα σου ελεγα να παρεις της juwel απο την σειρα rio και συγκεκριμενα ενα απο τα 3:

1)rio 240

2)rio 300

3)rio 400

:excl::thumbup:

θα πρωτεινα το rio 240 για αρχη μιας και εισαι πιτσιρικας αν και αυτο βαρυ θα σου πεσει :excl:

Έγινε επεξεργασία - invman
Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα την συμβιωση σκαλαρια-μονομαχος δεν γνωριζω να σου πω σιγουρα λογω εμπειριας-γνωσεων

αλλα απο τα λιγα που ξερω μαλλον οχι :excl:

Link to comment
Share on other sites

αν δειτε τα ενυδρεια που εχω στην κατοχη μου θα παρατηρησεται οτι εχω κι ενα 600λ.εκτοσ απο σκαλαρια τιποτα αλλο

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να μην πάρεις και άλλο ενυδρείο!

Ίσως θα είναι λιγάκι υπερβολή. Αφού ήδη έχει ένα 600 λιτρο, φρόντισε πρώτα να τελειοποιήσεις αυτό, διαθέτοντας εκεί μερικά λεφτά.

Γνώμη μου πάντα...

Link to comment
Share on other sites

δισκους κιχλιδες τι να σου?αλλα δεν εχω περετερω γνωσεις για να σε βοηθησω.

το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι οι δισκοι χρειαζονται μ****α και οξινα νερα

και οι κιχλιδες "σκιρο" νερο.. :excl:

Link to comment
Share on other sites

εκεινο το ενυδρειο το εχω ηδη περαση στο δωματιο.το δωματιο μου προσπαθω να το κανω θαλασιο ηδη επειδη ειναι στο ισογειο απο εξω εχω κανει μια μικρη λιμνη μεσα εχω βαλει το 600λ και τα 15λ.επισησ να εισαι σιγουροσ πωσ το αλλο ενυδρειο ειναι πληρησ

Link to comment
Share on other sites

Καλά οκ τότε!

Αν θες να το κάνεις θαλασσινό, με τις λιγοστές γνώσεις που έχω από θαλλασινό, θα σου πω ότι 1000 ευρώ δεν φτάνουν ούτε για πλάκα!!

Άνοιξε ένα νέο θέμα στη κατηγορία του θαλασσινού νερού, να σε βοηθήσουν οι ''αλμυροί'' φίλοι μας!

Link to comment
Share on other sites

αφου διαθετεις αρκετο μπατζετ, μπορεις αν σου αρεσει να πας σε δισκους και να παρεις μια συσκευη που κανει το νερο οπως πρεπει για αυτα(αο). επισης να παρεις τα συμπληρωματα των μεταλλων και των στοιχοιων του νερου που ειναι απαραιτητα... δες πρωτα πια ψαρια σαρεσουν και μετα ρωτας πως θα το στησεις.

να δες απο αυτα: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=272

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε JOHN12345, οι ερωτήσεις που κάνεις είναι πολυ γενικές για να πάρεις μια σωστή απάντηση. Δεν νομίζω να είναι ίδιαίτερα χρήσιμο να αρχίσει ο καθένας μας να λέει ποιά είναι τα προσωπικά του γούστα, τι ενυδρείο θα έκανε κλπ πρωτού μας πεις εσύ μερικά πράγματα, και συγκεκριμένα :

- Έχεις σκοπό να κάνεις κάποια επεξεργασία στο νερό σου, ώστε να πετύχεις χαμηλότερες σκληρότητες και pH; Αν όχι τότε περιορίζεις τις επιλογές σου μόνο σε ψάρια που θέλουν σκληρό νερό.

- Ανάλογα με τα ψάρια που θα διαλέξεις, θα γίνει και η επιλογή του ελάχιστου μεγέθους του ενυδρείου σου και κατα συνέπεια του εξοπλισμού σου.

- Ανάλογα με τα ψάρια που θα διαλέξεις, θα γίνει και η επιλογή των φυτών που μπορούν να μπουν ή όχι στο ενυδρείο σου.

- Τι είδος ενυδρείου θα σε ενδιέφερε; Φυτεμένο, φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων,με πολλές πέτρες, με πολλά ξύλα; Έτσι θα μπορέσουν να γίνουν πιο συγκεκριμένες οι πιθανές επιλογές σου σε ψάρια.

Αν πάλι απλά και μόνο θέλλεις να δεις τις επιλογές μας, δεν έχεις παρά να δεις τα ενυδρεία μας :excl:

Ενυδρεία μελών

Link to comment
Share on other sites

α]το ενυδρειο θα ειναι γλυκου νερου!

β]τα ψαρια που θα μου αρεσαν για το ενυδρειοειναι τα εξης.τα danio margaritatus,platy,perle gourami,labidochromis,guppy,cardinalios tetra,mikrogeophagus ramirezi,ξιφοφοροι.

γ]το ενυδρειο θα μου αρεσε να ειναι φυτεμενο

δ θα κανω τη διαδικασια για να χαμηλωσω την σκληροτητα

Υ.Γ.μηπωσ υπαρχουν αλλα ψαρια που θα μπορουσαν να μπουν στο ενυδρειο κατα προτιμηση με ζωηρα χρωματα.

Link to comment
Share on other sites

απο ενυδρειο ποιο θα μου προτεινατε σε οικονομικη τιμη σε ενα μαγαζι στην θεσσαλονικη.

Link to comment
Share on other sites

για μαγαζι στην θεσαλλονικη δεν ξερω αλλα για κοιτα το ενυδρειο που πουλαει ο γειτονας πακετο .

800€ το ολα πακετο + 200€ τα μεταφορικα (λεω εγω τωρα) και λυθηκαν δυο θεματα το ενυδρειο το δικο σου

και η πωληση του ενυδρειου του φιλου :excl:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστο πολυ για την εξυπηρετηση σου αλλα θα ηθελα α]ενα μικροτερο ενυδρειο γυρω στα 600ευρο β]δεν θα το ηθελα μεταχειρεισμενο.γ]θα προτιμουσα να μην πληρωνα τα μεταφορικα.αλα 500 περιπου ευρω θα επαιρνα τα ψαρια και τα υπολοιπα απαρετητα

Link to comment
Share on other sites

παιδια επισησ θα ηθελα να σασ πω και μια πληροφορια οποιοσ θα ηθελε υδροβια φυτα σε χαμηλη τιμη ας παει στο ικεα εχει πολα υδροβια φυτα καταληλα για ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Με τα λεφτα τα οποια διαθετεις μπορεις να κανεις θαυματα. Ειδικα αν θα ασχοληθείς με κατι ποιο απλο κ οχι τοσο απαιτητικό(ωστε να αποφυγεις μπουκαλες Co2 πεχαμετρα-κοντρολερς κτλ) ! Ολα αυτα ομως εξαρτιούνται απο την οποια εμπειρια διαθετεις ..πραγμα το οποιο δεν το γνωριζουμε! Θα μπορουσες, αν θελεις ,να μας κανεις μια παρουσιαση απο τα ενυδρεια τα οποια ηδη εχεις ετσι ωστε να δουμε κ εμεις τι εχεις κανει αλλα κ να καταλαβουμε στο περιπου σε τι επιπεδο εισαι οπως κ το τι θα μπορουσες να κανεις! :excl: Απο εκει κ υστερα θα δεις οτι 'θα πεσουν' πολλες προτασεις 'στο τραπεζι' ! :excl:

Τα ριο ειναι μια πολυ καλη επιλογη...οποιο κ να παρεις πιστευω οτι θα μεινεις ευχαριστημενος !

Απο τα ψαρια που αναφερεις παραπανω- καποια θελουν σκληρο νερο -κ καποια -μαλακο νερο....Οποτε για αρχη θα πρεπει να διαλεξεις με τι απο τα 2 θα ηθελες να ασχοληθείς...

Δλδ: Ή θα βαλεις καποια απο αυτα---> danio margaritatus,platy,perle gourami,guppy,ξιφοφορους

ή καποια απο τα υπολοιπα....Τα οποια θελουν κ μαλακο νερακι=επεξεργασμενο με τυρφη ή Α/Ο κτλ....(cardinalios tetra,mikrogeophagus,ramirezi)

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

ποια απο τισ δυο κατηγοριεσ θα μου προτεινατε σκληρο ή μαλακο.ποσα περιπου λιτρα θα μου προτεινεσ να παρω με τα λεφτα που διαθετω

Link to comment
Share on other sites

τα 2 τελετεα ενυδρεια ειναι τα 15λ το δευτερο ειναι το 600λ και το τριτο ειναι ασχετο στην φωτο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...