Jump to content

πως χρισημοποιω την αρτεμια?


Recommended Posts

καλημερα σας.εχθες ειχα την πρωτη γεννα απο τις κιχλιδες μου.σημερα πηρα αρτεμια την artemia-mix της sera και στις οδηγιες στο σακουλακι λεει στα αγγλικα οτι αδειαζω σε 500 ml,την αφηνω 1 ημερα να ενεργοποιηθει,και ριχνω στο ενυδρειο...δεν λεει ομως την ποσοτητα που βαζω στα 500 ml.για να πρεπει να ριξω ολο το σακουλι λιγο χλομο μου φαινεται...ας μου πει καποιος γιατι ειναι αταιστα τα εγγονια μου :excl:

Link to comment
Share on other sites

Όλη την ποσότητα ρίχνεις.

Δες εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=30957&hl= στο πρώτο ποστ το συνημμένο αρχείο, είναι πολύ κατατοπιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά αποφασίσεις ότι θα εντάξεις μόνιμα στη διατροφή τους Artemia (και είναι μια καλή λύση), μπορείς να χρησιμοποιείς τις Ocean Nutrition έτοιμα και αυτά με αλάτι, αλλά είναι το καλό ότι μπορείς να βάζεις ότι ποσότητα θελήσεις, διότι το μείγμα είναι καλύτερα "ανακατεμένο" σε αντίθεση με της Sera που το αλάτι λόγω του ειδικού του βάρους κάθεται κάτω στο σακουλάκι και τ αυγά επάνω.

Πάντως και οι δυο εταιρίες έχουν πολύ καλά ποσοστά εκκόλαψης.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.απ'οτι καταλαβα βαζω 500 ml νερο και ριχνω μεσα ολο το σακουλακι.την επομενη ημερα αρχιζω να ταιζω.ριχνω ποσοτητα που να καταναλωνεται και να μην μενει.και μεχρι να τελειωσει ολη η αρτεμια την εχω μεσα στο νερο?ριχνω μαζι με το νερο της την αρτεμια?και δεν θα χαλασει σε στασιμο νερο(500ml) οσες μερες θα την χρισημοποιω μεχρι να τελειωσει?αντε ρε παιδια δωστε μια γεματη απαντηση... :excl:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον.απ'οτι καταλαβα βαζω 500 ml νερο και ριχνω μεσα ολο το σακουλακι.την επομενη ημερα αρχιζω να ταιζω.ριχνω ποσοτητα που να καταναλωνεται και να μην μενει.και μεχρι να τελειωσει ολη η αρτεμια την εχω μεσα στο νερο?ριχνω μαζι με το νερο της την αρτεμια?και δεν θα χαλασει σε στασιμο νερο(500ml) οσες μερες θα την χρισημοποιω μεχρι να τελειωσει?αντε ρε παιδια δωστε μια γεματη απαντηση... :excl:

Απ'ότι ξέρω θα πρέπει να βάλεις και κάποια αεραντλία καθώς και φωτισμό. Μόλις παραχθεί πάνω πάνω θα είναι τα τσόφλια και δεν θα πρέπει να συλλεχθούν ενώ στον πάτο θα είναι τα αυγά που δεν έχουν εκκολαφθεί, και δεν θα πρέπει να συλλεχθούν και αυτά. Επομένως αναλόγως που θα γίνει η εκκόλαψη θα πρέπει να συλλεχθεί είτε με σωληνάκι είτε με σίριγγα από το μεσαίο στρώμα. Βάλτη σε κάποιο σουρωτήρι και ξεπλυνέτη (για αυτή τη φάση δεν είμαι 100% σίγουρος). Μετά είναι έτοιμη για τα ψαράκια σου.

artemia.pdf

Link to comment
Share on other sites

Έλα μια μέρα για καφεδάκι να σου κάνω real μαθήματα !!!!

Link to comment
Share on other sites

χαχα!!να ερθω αιολε αλλα τα μικρα θα πεινασουν..προς το παρων κανω σκονη ταμπλετες και ταιζω,αλλα η αρτεμια παραμενει στο σακουλι... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Αύριο το βράδυ θα έχω έτοιμα ζωντανά... έλα να σου δώσω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...