Jump to content

Πόσα ψάρια σε 60 λίτρα??


Recommended Posts

Σε ένα 60 λιτρο (50 καθαρα) με πέτρες 2 καρύδες λίγη moss και λίγη pistia stratiotes επιφάνειας εχω ήδη :

1 αρσενικο apistogramma cacatuoides ενηλικιωμένο

και σύντομα θα πάρω και 1 θυληκό

2 corydoras ενηλικιωμένα

5 neon tetra

4 μωρά guppy (3 μηνών) τα οποία σε κανά 5 μηνο θα μεγαλώσουν αρκετά :excl:

πείτε μου τη γνώμη σας.. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να αναφερεις κιαλλα πραγματα για το ενυδρειο σου ωστε να μπορεσουμε να σου πουμε περισσοτερα(φιλτρανση,μετρησεις κτλ)

Για αρχη να ξερεις οτι τα gyppus δεν εχουν τις ιδιες απαιτησεις με τα υπολοιπα ψαρακια σου(σε τιμες νερου) αλλα κ οτι ολα αυτα ειναι ειναι παρα πολλα για ενα ενυδρειο 50 καθαρων λιτρων....

Σε αυτου του μεγεθους ενυδρεια καλο θα ηταν να βαζουμε ενα ειδος.

ή 5 γκαπυς..... ή το ζευγαρακι Apisto ...ή ενα κοπαδακι νεον(οριακα)..τα cory ειναι κοπαδοψαρα οπως κ τα νεον κ θελουν 80λιτρα το ελαχιστο για ενα κοπαδακι των 5-6 κατα την αποψη μου.καλυτερα βεβαια ειναι οταν λεμε 'κοπαδι' να ειναι τουλαχιστον 8 ατομα.

Εγω στο δικο μου 54αρι πχ εχω μονο γαριδες , σαλιγκαρια κ λεω να βαλω κ εναν μονομαχο αργοτερα...

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να αναφερεις κιαλλα πραγματα για το ενυδρειο σου ωστε να μπορεσουμε να σου πουμε περισσοτερα(φιλτρανση,μετρησεις κτλ)

Για αρχη να ξερεις οτι τα gyppus δεν εχουν τις ιδιες απαιτησεις με τα υπολοιπα ψαρακια σου(σε τιμες νερου) αλλα κ οτι ολα αυτα ειναι ειναι παρα πολλα για ενα ενυδρειο 50 καθαρων λιτρων....

Σε αυτου του μεγεθους ενυδρεια καλο θα ηταν να βαζουμε ενα ειδος.

ή 5 γκαπυς..... ή το ζευγαρακι Apisto ...ή ενα κοπαδακι νεον(οριακα)..τα cory ειναι κοπαδοψαρα οπως κ τα νεον κ θελουν 80λιτρα το ελαχιστο για ενα κοπαδακι των 5-6 κατα την αποψη μου.καλυτερα βεβαια ειναι οταν λεμε 'κοπαδι' να ειναι τουλαχιστον 8 ατομα.

Εγω στο δικο μου 54αρι πχ εχω μονο γαριδες , σαλιγκαρια κ λεω να βαλω κ εναν μονομαχο αργοτερα...

:excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

φίλτρανση: σφουγγαράκι 1 μαύρο και 1 πράσινο

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ

ΝΗ4=0

ΝΗ3=20

GH=10

KH=7

pH>ή= 7,6

και σύντομα θα πάρω σύστημα αντίστροφης όσμωσης για να κατεβάσω σκληρότητες και pH για τα apisto και τα neon.

Αν βγάλω τα guppys ή αφήσω μόνο 1 ή και κανένα???

Παρεπιπτώντος τα corrys τα 'χω γιατί εκτός του ότι μου αρέσουν είναι και χρήσιμα για να σκάβουν και να μην αφήνουν αναερόβιες περιοχές που δημιουργούνται λόγω της συμπαγούς άμμου.

????? Τι λέτε τώρα????

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομενο οτι θα χρησιμοποιησεις α/ο εισαι οκ,οποτε κρατας το ζευγαρι apistogramma..

Αν ομως θελεις να ασχοληθεις με αναπαραγωγες,τα νεον θα ειναι απειλη για τα μικρα ψαρακια.

Επισης σε περιπτωση ζευγαρωματος των απιστο,τα corydoras ειναι παρα πολυ πιθανο εως σχεδον σιγουρο οτι

θα φανε αρκετο ξυλο...

Αν βγάλω τα guppys ή αφήσω μόνο 1 ή και κανένα???

Οι συνθηκες των γκαπυ ειναι διαφορετικες απο των υπολοιπων ψαριων,οποτε θα σου προτεινα να τα βγαλεις

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομενο οτι θα χρησιμοποιησεις α/ο εισαι οκ,οποτε κρατας το ζευγαρι apistogramma..

Αν ομως θελεις να ασχοληθεις με αναπαραγωγες, τα νεον θα ειναι απειλη για τα μικρα ψαρακια.

Επισης σε περιπτωση ζευγαρωματος των απιστο,τα corydoras ειναι παρα πολυ πιθανο εως σχεδον σιγουρο οτι θα φανε αρκετο ξυλο...χαχαχαχα :excl::excl:

Εχεις δίκιο πριν μου ψωφήσει ή προηγούμενη θηλυκιά apisto τα χε στο τρέξιμο!! Μιλάμε για τρελά καψόνια μέχρι που αναγκάστηκα να τα βγάλω και να τα βάλω στο 30 λιτρο.

Και τώρα που ψόφησε είδαν πάλι το παλιό τους σπιτικό

Άρα 5 neon και 2 απιστο (και ίσως και τα 2 corry για τα οπία θα δω όταν εμφανιστεί και η καινούρια θηλυκιά apisto) είναι καλά ρε παιδιά τουλάχιστον μέχρι να δω αυγά σε καμιά σπηλιά όπου και θα τα απομακρύνω???

Παρεπιπτώντος το decor ανανεόθηκε εξολοκλήρου και έχει αρκετές πέτρες που δημιουργούν πολλές μικρές σπηλιές και σημεία ασφάλειας για όλα τα ψάρια/χώρια τις 2 καρύδες που καθότι φαίνεται αυτές προτιμούν τα apisto.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο σου δεν εχει μεσα καθολου βιολογικο υλικο?! Αν οχι αποκλειετε να εχεις αμμωνια 0. Με τι μετρας(υγρα-στικς-μαρκα)?!

Το μαυρο σφουγγαρι ειναι ανθρακας κ το χρειαζομαστε μονο τις 2 πρωτες μερες που ειναι νεοστημενο το ενυδρειο μας ητε μετα απο θεραπειες/φαρμακα για να 'τραβηξει' οτι 'αρνητικο στοιχειο' υπαρχει στο ενυδρειο μας...μαζι με αυτα ομως 'τραβαει' κ πολλα θετικα οποτε δεν πρεπει να τον εχουμε στο ενυδρειο μας χωρις λογο.

Τα κορυς θα επαναλαβω οτι πρεπει να διατηρούνται σε κοπαδι 6-8 ατομων τουλάχιστον -οποτε-χρειαζονται κ μεγαλυτερο ενυδρειο (80 λιτρα [καθαρα] μινιμουμ).

Αν θελεις να βαλεις κατι στην θεση τους για τον βυθο σου μπορεις να βαλεις σαλιγκαρια terbeculata ή κ helenas αν θελεις.Μια χαρα οξυγονουν τον βυθο κ αυτα κ δεν ταλαιπωρούνται κιολας.

Εχει αναφερθει απειρες φορες οτι τετοια ενυδρεια ειναι καλο να φιλοξενουν μονο ενα ειδος...

Οποτε εγω θα σου πω παλι οτι αν θελεις να παρεις κ θυλικια απιστο να αφησεις μονο το ζευγαρι εκει μεσα γιατι δεν υπαρχει περιπτωση, να μην υπαρξει το παιχνιδι της αναπαραγωγης, οτι κ να κανεις.Εκτος απο την περιπτωση ασυμβατου ζευγους οπου μονο ξυλο θα βλεπεις!(Αν κανω κατι λαθος παρακαλω τους εμπειροτερους κ μαθουσαλες του φορουμ να με διορθώσουν )

Απο την στιγμη που σου ειπαμε οτι τα γκαπυς θελουν αλλες συνθηκες νερου απο αυτες που θελεις να δημιουργήσεις-εκτος απο το οτι κ αυτα ζουν σε ομαδες-οποτε 1 μονο του απλα δεν ...το σωστο θα ηταν να τα απομακρυνεις αμεσα.Αν κ το νερο σου την τρεχουσα στιγμη ειναι καλυτερο γιαυτα παρα για τα αλλα που εχεις .Πραγμα που σημαινει οτι καλο θα ηταν να κανεις γενικοτερα κατι για τα ψαρακια σου....ητε αρχισε συντομα να μαλακωνεις το νερο σου (αν δεν μπορεις να παρεις αο συντομα βαλε τυρφη) ητε δωσε αυτα τα ψαρακια αλλου κ κρατα τα γκαππυ.

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο σου δεν εχει μεσα καθολου βιολογικο υλικο?! Αν οχι αποκλειετε να εχεις αμμωνια 0. Με τι μετρας(υγρα-στικς-μαρκα)?!

Μετράω με υγρά τεστ της API τα οποία λήγουν σε 3 χρόνια περίπου οπότε οι μετρήσεις είναι σωστές μιας και τις επαναλαμβάνω συχνά.

Τώρα όσον αφορά βιολογικό υλικό δεν έχω.. και το μαύρο σφουγγάρι που είχε ήδη μέσα στο εσωτερικό φίλτρο είμαι σχεδόν 100% σίγουρος ότι δεν είναι άνθρακας μιας και είχε και ειδική θήκη στην οπία τοποθετείς τον άνθρακα.. αλλά αυτό είναι που παίζει το ρόλο του βιολογικού υλικού για μένα και μέσα σ αυτό δημιουργούνται και οι αποικίες των βακτηριδίων. Το επιπλέον πράσινο σφουγγαράκι το πήρα εγώ για να υποβοηθήσω το ήδη υπάρχον και να διπλασιάσω την αποτελεσματικότητα.

Το μαυρο σφουγγαρι ειναι ανθρακας κ το χρειαζομαστε μονο τις 2 πρωτες μερες που ειναι νεοστημενο το ενυδρειο μας ητε μετα απο θεραπειες/φαρμακα για να 'τραβηξει' οτι 'αρνητικο στοιχειο' υπαρχει στο ενυδρειο μας...μαζι με αυτα ομως 'τραβαει' κ πολλα θετικα οποτε δεν πρεπει να τον εχουμε στο ενυδρειο μας χωρις λογο.

Αυτό το γνωρίζω αλλά όπως αναφέρω και πιο πάνω δε νομίζω ότι είναι άνθρακας αλλά σε περίπτωση που κάνω λάθος πως θα μπορώ να ξέρω με σιγουριά??

Τα κορυς θα επαναλαβω οτι πρεπει να διατηρούνται σε κοπαδι 6-8 ατομων τουλάχιστον -οποτε-χρειαζονται κ μεγαλυτερο ενυδρειο (80 λιτρα [καθαρα] μινιμουμ).

Αν θελεις να βαλεις κατι στην θεση τους για τον βυθο σου μπορεις να βαλεις σαλιγκαρια terbeculata ή κ helenas αν θελεις.Μια χαρα οξυγονουν τον βυθο κ αυτα κ δεν ταλαιπωρούνται κιολας.

Θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά αυτό.Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου κ ποσο?κ με τι επεξεργασια?!Το νερο πως το μαλακωνεις τωρα εφοσον δεν εχεις α/ο ή τυρφη?

Μου φαινεται πολυ δυσκολο εως απιθανο :excl: τα σφουγγαρια που λες να μπορουν να στηριξουν την βιολογια του ενυδρειου σου-ακομα κ 20 λιτρα να ηταν-αλλα ας μας πει κ καποιος εμπειροτερος κατι πανω σε αυτο για σιγουρια.Για εμενα-παντα-χρειαζεσαι βιολογικο υλικο(siporax,substrat pro κτλ)Τα σφουγγαρια ειναι για μηχανικη φιλτρανση περισσοτερο....οχι οτι δεν πιανουν βιολογια...αλλα ειναι ελαχιστη σε σχεση με το οποιοδηποτε βιολογικο υλικο.

Το πως ξεχωριζεις το σφουγγαρι σου (αν ειναι ανθρακας ή οχι) ΔΕΝ το ξερω, αλλα-υποθετω οτι- αν μεσα στην συσκευασια του φιλτρου σου ειχε μονο το μαυρο σφουγγαρι κ ξεχωριστα τον ανθρακα (συσκευασμενο) τοτε το σφουγγαρι σου ειναι οκ.

Για τα ψαρακια τωρα να το πω ποιο απλα...το καλυτερο θα ηταν να σκεφτεις σοβαρα το Αν μπορεις να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο ....... Καθως αυτος θα ηταν κ ο μονος-σωστος-τουλαχιστον-τροπος για να τα κρατησεις αλλα κ να τα χαιρεσαι κιολας!

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου κ ποσο?κ με τι επεξεργασια?!Το νερο πως το μαλακωνεις τωρα εφοσον δεν εχεις α/ο ή τυρφη?

Μου φαινεται πολυ δυσκολο εως απιθανο :excl: τα σφουγγαρια που λες να μπορουν να στηριξουν την βιολογια του ενυδρειου σου-ακομα κ 20 λιτρα να ηταν-αλλα ας μας πει κ καποιος εμπειροτερος κατι πανω σε αυτο για σιγουρια.Για εμενα-παντα-χρειαζεσαι βιολογικο υλικο(siporax,substrat pro κτλ)Τα σφουγγαρια ειναι για μηχανικη φιλτρανση περισσοτερο....οχι οτι δεν πιανουν βιολογια...αλλα ειναι ελαχιστη σε σχεση με το οποιοδηποτε βιολογικο υλικο.

Το πως ξεχωριζεις το σφουγγαρι σου (αν ειναι ανθρακας ή οχι) ΔΕΝ το ξερω, αλλα-υποθετω οτι- αν μεσα στην συσκευασια του φιλτρου σου ειχε μονο το μαυρο σφουγγαρι κ ξεχωριστα τον ανθρακα (συσκευασμενο) τοτε το σφουγγαρι σου ειναι οκ.

Για τα ψαρακια τωρα να το πω ποιο απλα...το καλυτερο θα ηταν να σκεφτεις σοβαρα το Αν μπορεις να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο ....... Καθως αυτος θα ηταν κ ο μονος-σωστος-τουλαχιστον-τροπος για να τα κρατησεις αλλα κ να τα χαιρεσαι κιολας!

Τελικά το πρόβλημα με το σφουγγάρι λύθηκε τελικά πήρα τηλ το μαγαζί που το χα αγορασει κ μου πε οτι ειναι ανθρακας οποτε και το εβγαλα αμέσως και στη θέση του εβαλα αλλο ενα πρασινο σφουγγαρι μεχρι να παρω βιολογικο υλικο. Το νερο προς στιγμη δεν το μαλακώνω μεχρι να ρθει και η α.ο και κανω απλως μια αλλαγη του 30-40% καθε κυριακη πρωι με νερό βρυσης παρόμιας θερμοκρασιας. Αυτά

Σας ευχαριστώ πολύ ολους σας για το χρονο σας. Θα τα σκεφτώ όλα οσα μου ειπατε για να κανω τις σωστες διορθωτικες κινήσεις. Να στε καλα όλοι :excl:

Link to comment
Share on other sites

1)Το πρόβλημα με το σφουγγάρι λύθηκε τελικά πήρα τηλ το μαγαζί που το χα αγορασει κ μου πε οτι ειναι ανθρακας οποτε και το εβγαλα αμέσως και στη θέση του εβαλα αλλο ενα πρασινο σφουγγαρι μεχρι να παρω βιολογικο υλικο.

2) Το νερο προς στιγμη δεν το μαλακώνω μεχρι να ρθει και η α.ο

3) κανω αλλαγη του 30-40% καθε κυριακη πρωι με νερό βρυσης παρόμιας θερμοκρασιας.

1) :excl:

2) γιατι δεν ξεκινας με τυρφη!? Στα λιτρα σου δεν ειναι απαραίτητη η όσμωση-αν δεν κανω λαθος.

3) Αντιχλωριο βαζεις στο νερο της αλλαγης Πριν μπει στο ενυδρειο ή μεσα στο ενυδρειο?!

Link to comment
Share on other sites

1) :bowdown:

2) γιατι δεν ξεκινας με τυρφη!? Στα λιτρα σου δεν ειναι απαραίτητη η όσμωση-αν δεν κανω λαθος.

Μπορεί να χεις δίκιο αλλά επειδή δεν θέλω να χω βαρέλι προετοιμασίας και όλη αυτή τη διαδικασία...

Επίσης είχα πάρει πριν κανα 2μηνο τυρφη της sera και δε μου έριξε τις σκληρότητες παρά 1 μονάδα.

Ισως βέβαια έφτεγε το σφουγγάρι άνθρακα που μεχρι σημερα δε γνωριζα (και σ ευχαριστω πολυ γι αυτο μιας και χωρις τη συζητηση μας δε θα ψαχνομουνα!!!!) ή πάλι ισως και να εφτεγε η μικρή ποσότητα που χωραγε μέσα στο εσωτερικο φίλτρο μαζι με το σφουγγάρι.

Για όλους λοιπόν αυτούς τους λόγους θεωρώ πως σε 2-3 μήνες η α.ο θα έχει αποσβέσει τα χρήματα της

και με το παραπανω. . άσε που γλιτώνεις από κυκλοφορητές, κιτρίνισμα του νερού που προσωπικά δε με τρελαίνει εκτός από σπανιες παριπτωσεις που ταιριαζει σε ολο το βιοτοπικο στυλ βαρελια προετοιμασίας, κάλτσες ειδικές νερά στο πάτωμα και εξτρα θόρυβος και ακαταστασία ακόμα περισσότερη στο σπίτι. :excl:

Αυτοί είναι οι λίγοι λόγοι που αποφεύγω την τύρφη :excl:

3) Αντιχλωριο βαζεις στο νερο της αλλαγης Πριν μπει στο ενυδρειο ή μεσα στο ενυδρειο?!

Αντιχλώριο βάζω μέσα στο ενυδρειο πραγμα που δεν ειναι και η πιο σωστη κινηση απ οσο ξερω αλλά θελω να πιστευω οτι στο συντομο χρονικο διαστημα που διαρκει η αλλαγη δεν προλαβαινει να δημιουργησει καποιο θεμα.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

φίλτρανση: σφουγγαράκι 1 μαύρο και 1 πράσινο

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ

ΝΗ4=0

ΝΗ3=20

GH=10

KH=7

pH>ή= 7,6

και σύντομα θα πάρω σύστημα αντίστροφης όσμωσης για να κατεβάσω σκληρότητες και pH για τα apisto και τα neon.

Αν βγάλω τα guppys ή αφήσω μόνο 1 ή και κανένα???

Παρεπιπτώντος τα corrys τα 'χω γιατί εκτός του ότι μου αρέσουν είναι και χρήσιμα για να σκάβουν και να μην αφήνουν αναερόβιες περιοχές που δημιουργούνται λόγω της συμπαγούς άμμου.

????? Τι λέτε τώρα????

Ζούν ακόμα τα ψάρια με τέτοια ποσά αμμωνίας; Μήπως εννοείς ΝΟ3;

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλώριο βάζω μέσα στο ενυδρειο πραγμα που δεν ειναι και η πιο σωστη κινηση απ οσο ξερω αλλά θελω να πιστευω οτι στο συντομο χρονικο διαστημα που διαρκει η αλλαγη δεν προλαβαινει να δημιουργησει καποιο θεμα.

:excl:

Δυο μειονεκτηματα:

1. Σε αυτην την περιπτωση (αλλαγη κατευθειαν στο ενυδρειο) βαζεις απο πριν δοσολογια αντιχλωριο για ολα τα λιτρα του ενυδρειου (αντιοικονομικο)

2. Το "συντομο διαστημα" σε μια αλλαγη δεν ειναι καλο, ιδιως οταν το φρεσκο νερο δεν ειναι ιδιο ακριβως σε παραμετρους με του ενυδρειου. Οσο πιο αργη εισαγωγη του νερου τοσο το καλυτερο

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αντιχλώριο βάζω μέσα στο ενυδρειο πραγμα που δεν ειναι και η πιο σωστη κινηση απ οσο ξερω αλλά θελω να πιστευω οτι στο συντομο χρονικο διαστημα που διαρκει η αλλαγη δεν προλαβαινει να δημιουργησει καποιο θεμα.

Λαθος νομιζεις. Το χλωριο που βαζεις στο ενυδρειο σου με το νερο της αλλαγης εκτος απο το οτι κανει κ πολυ κακο στα ψαρια -Σκοτωνει κ την -οποια- βιολογια εχεις αναπτυξει μεσα στο ενυδρειο σου.

Πολυ σωστη η παρατηρηση κ του φιλου fokion.v! Δεν το ειχα προσεξει!! νομιζα οτι λεει για Νο3(οπου κ παλι οριακη ειναι η τιμη για τα ψαρια...απλα αν ειναι αμμωνια ειναι χειροτερο ακομα εφοσον με αυτο το ph γινεται τοξικη αν θυμαμαι καλα)

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

φίλτρανση: σφουγγαράκι 1 μαύρο και 1 πράσινο

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ

ΝΗ4=0

ΝΗ3=20

GH=10

KH=7

pH>ή= 7,6

και σύντομα θα πάρω σύστημα αντίστροφης όσμωσης για να κατεβάσω σκληρότητες και pH για τα apisto και τα neon.

Αν βγάλω τα guppys ή αφήσω μόνο 1 ή και κανένα???

Παρεπιπτώντος τα corrys τα 'χω γιατί εκτός του ότι μου αρέσουν είναι και χρήσιμα για να σκάβουν και να μην αφήνουν αναερόβιες περιοχές που δημιουργούνται λόγω της συμπαγούς άμμου.

????? Τι λέτε τώρα????

Ζούν ακόμα τα ψάρια με τέτοια ποσά αμμωνίας; Μήπως εννοείς ΝΟ3;

Link to comment
Share on other sites

Ζούν ακόμα τα ψάρια με τέτοια ποσά αμμωνίας; Μήπως εννοείς ΝΟ3;

Ναι φυσικά εννοώ αμμωνία sorry

Link to comment
Share on other sites

Δυο μειονεκτηματα:

1. Σε αυτην την περιπτωση (αλλαγη κατευθειαν στο ενυδρειο) βαζεις απο πριν δοσολογια αντιχλωριο για ολα τα λιτρα του ενυδρειου (αντιοικονομικο) Χρησιμοποιώ το Prime της Seachem οπότε δεν με επιβαρύνει οικονομικά..

2. Το "συντομο διαστημα" σε μια αλλαγη δεν ειναι καλο, ιδιως οταν το φρεσκο νερο δεν ειναι ιδιο ακριβως σε παραμετρους με του ενυδρειου. Μα δε μου φαίνεται εφικτό να καταστήσω ίδιες τις παραμέτρους του νερου που βαζω εκτος κ αν εννοεις τη θερμοκρασια. Μου το εξηγείς λιγάκι??

Οσο πιο αργη εισαγωγη του νερου τοσο το καλυτερο. Δηλαδή πόσο αργή και πιο το όφελος ή το μειωνέκτημα αντοίστιχα?? Πολλές φορές είναι δύσκολο λόγο φόρτου εργασιας... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ζούν ακόμα τα ψάρια με τέτοια ποσά αμμωνίας; Μήπως εννοείς ΝΟ3;

Πάλι λαθος το εγραψα απο τη βιασυνη μου. Εννοω νιτρικά ΝΟ3!!!!!!!

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Λαθος νομιζεις. Το χλωριο που βαζεις στο ενυδρειο σου με το νερο της αλλαγης εκτος απο το οτι κανει κ πολυ κακο στα ψαρια -Σκοτωνει κ την -οποια- βιολογια εχεις αναπτυξει μεσα στο ενυδρειο σου.

Εισαι σιγουρος οτι προλαβαινει να σκοτωσει τη βιολογια γιατι εγω μεχρι τωρα δεν αντιμετωπισα προβλημα στις μετρησεις της αμμωνιας μου παντα βγαινουν 0.

Δε λεω οτι δε σε πιστευω :excl: ή οτι δε θα εφαρμωσω τη μεθοδο που μου προτεινετε ολοι σας απλως μεχρι τωρα ηταν μια γρηγορη κινηση την οποία και συνεχισα να ακολουθω μιας και δεν ειδα καποιο προβλημα στις μετρησεις μου..Ευχαριστω πολυ και γιαυτη τη συμβουλη :excl:

Link to comment
Share on other sites

Ακομα κ για Νο3 ειναι οριακη η τιμη "20".....

Για το θεμα των βακτηριδίων δεν μπορω να ειμαι σιγουρος 100% μιας κ καθε συστημα διαφερει - ακομα κ το νερο της περιοχης σου εχει διαφορες με το δικο μου πχ..Ας μας πει κ καποιος εμπειροτερος τπτ...εγω παντως στο 54αρι μου που ηταν το πρωτο μου ενυδρειο κ εκανα κ εγω τα ιδια(κ χειροτερα στην επιλογη ψαριων) ,ειχα προβληματα ,με ασχημα αποτελεσματα-τα οποια δεν ξαναεμφανίστηκαν απο την στιμγη που πηρα βαρελι προετοιμασιας για το νερο των αλλαγων μου.

Δλδ δεν εχεις δει ουτε σκισμενες ουρες? (εγω το πρωτο που παρατηρησα στα γκαππυ μου-τοτε- ηταν αυτο-μετα ψηλα επιπεδα αμμωνιας - μετα - θανατοι κ μετα* γραφτηκα εδω μεσα κ ειδα 'το φως το αληθινο' που λενε.....μαζι με εμενα κ τα ψαρακια που ειχα τοτε/εκτος απο αυτα που την πληρωσαν την νυφη)

[οφτοπικ]

Πραγματικα αν ειμουν τρομοκρατης, το πρωτο πετ σοπ που πηγα κ πηρα το πρωτο μου ενυδρειο θα το πυρπολουσα.Σκεφτομαι τωρα τις συμβουλες του μαγαζατορα κ πραγματικα νευριαζω...δεν σας λεω κατι αλλο..."ιντερνετ?! τι να σου πουνε οι καμμενοι ρε?!?!" ...Μετα καταλαβα την ειρωνια....μαλλον σας ξερει καλα "ψαρο-καμμενους" μου σωτηρες! ηξερε κ τι ελεγε αλλα κ τι εκανε. :excl:

[/οφτοπικ]

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...