Jump to content

Φωτογραφιες - Dario Dario


Recommended Posts

Ετσι για να γνωριμια με αυτα τα μικροσκοπικα διαολακια, εχω μερικες καλες φωτος που αναδεικνυουν τα χρωματα και την ομορφια τους.

dario38756.jpg

post-6932-1280360739_thumb.jpgpost-6932-1280360775_thumb.jpgpost-6932-1280360807_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να πω για τις φωτογραφίες σου είναι λίγο! Είσαι πολύπλευρο ταλέντο :excl:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλες φοτο και πολυ ομορφα ψαρακια. :excl:

Link to comment
Share on other sites

εντυπωσιακό ψάρι και πολύ όμορφες φωτογραφίες....... :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

"ο συνήθεις υποπτος ξαναχτυπα" ...! Τι να πουμε?οτι θελουμε κιαλλες?!ή οτι θελουμε ολοκληρη παρουσιαση?! :excl:

Ειναι λιγο μικροτερα απο τα cpdakia??!?! Διαβασα οτι γινονται 1 μεχρι 2 εκατοστα?!? :excl:

Απιστευτα...

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα ψαράκια.Για εμάς που ψαχνόμαστε ακόμα στο στο στήσιμο του ενυδρείου υπάρχουν κάπου περισσότερες πληροφορίες για αυτά όπως συνθήκες διαβίωσης κ.τ.λ.;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα ενθαρρυντικα σχολια :excl:

Οντως βρε παιδια ειναι ψειρες ! τοσο μικρα, λιγο μικροτερα και απο τα cpd.

Oμως μην ξεγιελιεστε.. ειναι τρομεροι θηρευτες και μου ξεκαναν καμια 50αρια νεογεννητες blue pearl , crs και bee, μεσα σε μερικες ωρες ! Αμα εντοπισουν γαριδοπουλο που χωραει στο στομα τους ειναι καταδικασμενο.Oταν χορτασουν συνεχιζουν να σκοτωνουν χωρις να τα τρωνε :excl:

Ευτυχως τα μετεφερα στο 300αρι οπου λογω πυκνοτατου χλοοταπητα, θα γλιτωνουν αρκετα γαριδακια.

Σχετικα με την διατροφη τους, δεχονται κυριως ζωντανες τροφες και ισως και κατεψυγμενες. Φλεικς, πελλετς κλπ δεν δινουν σημασια.

Αν κανετε μια αναζητηση στο google θα βρειτε παρα πολλες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Raven αν τα βάλλω μαζί με guppies θα έχουμε μάχες;Πιστεύω ότι σε φυτεμένο ενυδρείο θα επιβιώνουν τα νεογέννητα.

Και κάτι άλλο, τα dario dario ζουν σε ομάδες;

Έγινε επεξεργασία - stram
Link to comment
Share on other sites

Οντως βρε παιδια ειναι ψειρες ! τοσο μικρα, λιγο μικροτερα και απο τα cpd.

Oμως μην ξεγιελιεστε.. ειναι τρομεροι θηρευτες και μου ξεκαναν καμια 50αρια νεογεννητες blue pearl , crs και bee, μεσα σε μερικες ωρες ! Αμα εντοπισουν γαριδοπουλο που χωραει στο στομα τους ειναι καταδικασμενο.Oταν χορτασουν συνεχιζουν να σκοτωνουν χωρις να τα τρωνε :thumbup:

Σχετικα με την διατροφη τους, δεχονται κυριως ζωντανες τροφες και ισως και κατεψυγμενες. Φλεικς, πελλετς κλπ δεν δινουν σημασια.

Αν κανετε μια αναζητηση στο google θα βρειτε παρα πολλες πληροφοριες.

!!!!! Δλδ εκτος απο φρεσκια γαριδα παραγωγης σου τι αλλο τα ταϊζεις!?αρτεμια ? :excl: Στον γουγλη εψαξα αλλα αυτα τα αγγλικα κ οι επιστημονικοι οροι δεν βοηθανε-λιγα καταλαβα!! :excl:

@στραμ Απο οτι ειδα θελουν μαλακο νερακι φιλε μου....αρα μαζι με γκαππυ απλα δεν....

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφα, δεν τα ειχα ξαναδει μεχρι τωρα... και τοσο μικρα? με τετοιες αψογες φωτος? μα καλα με τη φωτογραφικη τραβηξες? και ποιος εισαι τελος παντων? :excl::excl:

Link to comment
Share on other sites

@στραμ Απο οτι ειδα θελουν μαλακο νερακι φιλε μου....αρα μαζι με γκαππυ απλα δεν....

Αν θέλουν μαλακό νερό τότε ναι, δεν μπορώ να τα βάλλω με τα γκαπάκια μου.Κρίμα και είναι πολύ όμορφα τα άτιμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλουν μαλακό νερό τότε ναι, δεν μπορώ να τα βάλλω με τα γκαπάκια μου.Κρίμα και είναι πολύ όμορφα τα άτιμα.

Δεν θέλουν ιδιαίτερα μαλακό νερό, θα τα πάνε μιά χαρά με νερό δικτύου. Το πιο πιθανό πρόβλημα που θα έχεις είναι η διατροφή τους. Αποκλειστικά ζωντανή ή κατεψυγμένη τροφή και "αργοί" συγκάτοικοι ώστε να προλαβαίνουν να τρώνε και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

http://www.seriouslyfish.com/profile.php?g...dario&id=41

Σύμφωνα με το παραπάνω site παίζουν σε ph: 6.5 με 8.5 και σε θερμοκρασίες 18 - 26. KH 3 με 15.

Θα δεις μωρά αν βάλεις ένα αρσενικό με πολλαπλά θυληκά (έτσι το θέτει. Δύο με τριά ίσως:) σε τριάντα λίτρα για άνεση. Τρώει μόνο ζωντανή/κατεψυγμένη τροφή, πολύ δύσκολα flakes. Μέγεθος 2cm τα αρσενικά και 1.3cm τα θυληκά.

Βασικά έχω ψηθεί ήδη και ξέρω που θα τα βάλω κιόλας. Raven που τα βρήκες τα νανάκια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...