Jump to content

Καλύτερο ψάρι για αρχή;


Recommended Posts

Γεια σας.Σκέφτομαι να πάρω ένα-δύο ψαράκια.Θα ήθελα να μου προτίνετε κάποιες καλές 'ράτσες' για αρχή.Επίσης θα ήθελα να με ενημερώσεται με τα βασικά που πρέπει να ξέρω.Δηλαδή τι μέγεθος ενυδρείο να πάρω.Ναπάρω ένα ή δύο,αρσενικό ή θυληκό κλπ.

Σας ευχαριστώ. :)

Έγινε επεξεργασία - mozz
Link to comment
Share on other sites

ΟΛα τα ψαρακια ειναι υπεροχα.Εσυ θα διαλεξεις αυτα που σου αρεσουν πιο πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

:)

Το καλυτερο ψαρι για αρχη ειναι αυτο που θα σου αρεσει εσενα κ που θα το βαλεις στο ενυδρειο σου αφου διαβασεις γιαυτο τι χρειαζετε( μεγεθος ενυδρειου-συγκατικους ή οχι,παραμετρους νερου[ph,gh,kh etc) κ αφου εχεις 'στρωσει' το ενυδρειο σου!! :helpsmilie:

Για το στρωσιμο του ενυδρειου μπορεις να διαβασεις εδω , εδω , οπως κ εδω. Στο τελευταιο λινκ δεν λειτουργει ο συνδεσμος του στρωσιματος αλλα εχει αλλα ενδιαφεροντα πραγματακια !

Να πουμε οτι για αρχη καλυτερο κ ποιο ευκολο στην συντηρηση του θα ηταν ενα ενυδρειο περιπου στα 100 λιτρα. Το θεμα βεβαια ειναι το τι θελεις εσυ να φτιαξεις!!! (?)

Καλως ηρθες κ καλο διαβασμα!! :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

ΟΛα τα ψαρακια ειναι υπεροχα.Εσυ θα διαλεξεις αυτα που σου αρεσουν πιο πολυ :)

Συμφωνώ, αλλά πρέπει να δεις τι δυνατότητες έχεις από εξοπλισμό και τι ρουτίνες είσαι διατεθειμένος να ακολουθήσεις.

Αν τα λίτρα είναι περιορισμένα λόγο χώρου/χρημάτων τότε πας από τα λίτρα που μπορείς να έχεις, στα ψάρια που σ'αρέσουν και μπορείς να φιλοξενήσεις. Αν δεν υπάρχει περιορισμός, διαλέγεις τα ψάρια/τον βιότοπο που σου αρέσει και προχωράς στην αγορά του απαραίτητου εξοπλισμού.

:helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου,διαβασε,ενημερωσου,και μη βιαστεις για τιποτα. :helpsmilie:

Καλως ορισες :)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω κάποια όμορφα ψαράκια και μικρά φυσικά γιατί πρέπει(πρεπει όχι οτί θέλω) να πάρω μικρό ενυδρείο/γυάλα αφού η μάνα μου φωνάζει οτί έχω κάνει ζωολογικό κήπο το σπίτι(έχω ένα hamster,δύο πουλιά και θέλω να πάρω ψάρια,κουνέλι,σκύλο και ιγουάνα[προς το παρόν] :helpsmilie: ).Εμένα μου αρέσουν πολύ τα ψάρια clown(έτσι νομίζω λέγονται,είναι πορτοκαλί με άσπρες ρίγες και λίγο μαύρο,σαν τον νέμο).Επίσης μου αρέσουν αυτά τα μπλε ψάρια(φίλη του νέμο) και τα χρυσόψαρα.Τα clown και αυτά τα μπλε τα έχει το pet shop στα Γρεβενά αλλά είναι θαλασσινού νερού νομίζω.Σωστά;Για αυτό οφείλω να ζητήσω ένα συγνώμη από τους συντονιστές που κάνω συζητήσεις για ψάρια αλμηρού στα ψάρια γλυκού. :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οπως ειπες κ μονος σου τα "μπλε ψαρια"(blue tang αν δεν κανω λαθος) ειναι του θαλασσινου νερου! κ οι κλοουν γινονται μεγαλα ψαρια κ πρεπει να ζουν σε ομαδες των 6-7 ατομων για να νιωθουν καλυτερα..που σημαινει οτι χρειαζονται κ μεγαλο ενυδρειο!

Τα χρυσοψαρα ειναι μια καλη επιλογη αν λαβεις σοβαρα υποψιν σου οτι ΔΕΝ τα διατηρουμε οπως εχουν δασκαλεψει τοσα χρονια τα πετ σοπ τους πελατες τους, με το αποτελεσμα να τα βλεπουμε σε πολυ μικρες γυαλες χωρις φιλτρα κ 1000 αλλα τετοια ασχημα περιστατικα!

Το ΚΑΘΕ χρυσοψαρο θελει 30-40 λιτρα νερο...αρα αν θελεις μια ομαδα των 3-4 χρειαζεσαι ενα ενυδρειο 120 λιτρων(οπου ειναι κ ιδανικο μεγεθος για αρχαριο-λογο μεγεθους-κατα την αποψη μου)

Τα μικροτερα ενυδρεια (μεχρι 60 λιτρα) θα σε δυσκολεψουν καθως κ ειναι ποιο δυσκολο να κρατησεις σταθερες τις παραμετρους του νερου πραγμα που σημαινει οτι χρειαζεται περισσοτερες ρουτινες απο οτι το 120αρι(αλλαγες νερου-καθαρισμα κτλ)

Link to comment
Share on other sites

το ψαρακι που σου αρεσει ( νεμο ) ειναι για θαλασσινο ενυδρειο και δεν θα σου ειναι και οτι ποιο ευκολο να ξεκινησεις με κατι τετοιο , εκτος απο τον εξοπλισμο που θα χρειαστεις για να στησεις ενα τετοιο ενυδρειο ειναι και οτι πρεπει να εχεις εστω και καποιες γνωσεις επι του θεματος , δεν ειναι λιγοι οι χομπιστες που αν και εμπειροι αντιμετωπιζουν προβληματα :)

Οσο και extreme μπορει να σου φανει μπορεις να στησεις ενα πολλη ομορφο ενυδρειο για εναν μονομαχο :helpsmilie:

Kαλη αρχη απο μενα και καλως ηρθες .

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Επίσης εκτός από αυτά που είπα πιο πάνω ξέχασα να πω τους μονομάχους και τους ξιφομάχους(έτσι λέγονται νομίζω).

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν ξέρει για αυτά τα ωραία ψαράκια;

ΥΓ: Ευχαριστώ τον PsyTrancer και τα υπόλοιπα παιδιά για τις πληροφορίες :)

Link to comment
Share on other sites

Ξιφοφορος κ μονομαχος!

Πολυ ομορφα κ τα 2 ειδοι! διαβασε τα προφιλ τους με προσοχη...

Ο μονομαχος χρειαζεται μαλακο νερακι ενω οι ξιφοφοροι σκληρο κ μεγαλυτερο ενυδρειο απο τον μονομαχο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατέληξα.Θα πάρω ή μονομάχο ή χρυσόψαρο.Χρυσόψαρο είναι πιο έυκολο να βρεις αλλά θέλει μεγάλο ενυδρείο.Επίσης πρέπει αν ζει σε ομάδες.Οπότε θα πρέπει να πάρω 120+ λίτρα ενυδρείο.Μονομάχο δεν βρίσκεις τόσο εύκολα αλλά θεέλι μικρό ενυδρείο και ζει και μόνος του.

Πόσο θα μου βγει ο εξοπλισμός για 3 χρυσόψαρα και πόσο για έναν μονομάχο;

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα....Σιγουρα το 120αρι ενυδρειο θα παει ποιο ακριβα απο οτι ενα 30-40 λιτρων που θελει ο μονομαχος! αλλα στο 120αρι εχεις ΠΟΛΛΕΣ επιλογες που θα μπορουσες να ακολουθησεις στο μελλον-αφου το 'το πιασεις το νοημα' που λενε! Δλδ θα μπορεις να βαλεις κ διαφορετικα ψαρια αργοτερα.(αλλαζοντας τελειως συνθεση προφανως κ οτι αλλο χρειαζονται εκεινα πχ!)Ενω στο μικρο θα μπορεις να βαλεις μονο εναν μονομαχο ή καποιες γαριδες με σαλιγκαρια...κ δυσκολα ολα μαζι!(μονο αν τυχει κ τα δεχθει ο μονομαχος για παρεα!)

Τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου, ενω ο μονομαχος ειναι τροπικο ψαρακι αρα χρειαζεται κ θερμοστατη,πραγμα που δεν χρειαζονται τα χρυσοψαρα....φιλτρο για βιολογικο καθαρισμο χρειαζονται ΟΛΑ τα ενυδρεια!

Ο μονομαχος δεν νομιζω οτι βρισκετε δυσκολα!Εγω σε οποιο μαγαζι εχω παει εχουν εδω στην αθηνα αλλα ακομα κ στο νησι μου! τωρα δεν ξερω εκει στην περιοχη σου τι γινετε...

Τιμες ακριβως δεν μπορουμε να σου πουμε μιας κ διαφερουν απο μαγαζι σε μαγαζι κ απο μαρκα σε μαρκα....μια καλη ερευνα αγορας ειναι σωτηρια σε τετοιες περιπτωσεις!!! Ψαξε ομως κ στις αγγελιες εδω στο φορουμ μιας κ δεν ειναι λιγες οι ευκαιριες που υπαρχουν κατα καιρους!!! :)

Έγινε επεξεργασία - PsyTrancer
Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου, ενω ο μονομαχος ειναι τροπικο ψαρακι αρα χρειαζεται κ θερμοστατη,πραγμα που δεν χρειαζονται τα χρυσοψαρα....φιλτρο για βιολογικο καθαρισμο χρειαζονται ΟΛΑ τα ενυδρεια!

Και τα χρυσοψαρα θελουν θερμαντικο σωμα(φυσικα απο φθινοπωρο και μετα)

Link to comment
Share on other sites

κάτι άλλο να μου βγει πιο φτηνό ρε παιδιά;ψάρι που μπορεί αν μείνει σε γυάλα υπάρχει;μπα....έχετε κάτι να προτίνετε;αλλά να είναι φτηνό...όχι για τα λευτά,απλά να πάρω κάτι πιο απλό για να πείσω τη μάνα μου γιατί έτσι έκανε και με το hamster αλλά τελικά το αγάπησε...ελπίζω να με καταλάβατε.

Link to comment
Share on other sites

κάτι άλλο να μου βγει πιο φτηνό ρε παιδιά;ψάρι που μπορεί αν μείνει σε γυάλα υπάρχει;μπα....έχετε κάτι να προτίνετε;αλλά να είναι φτηνό...όχι για τα λευτά,απλά να πάρω κάτι πιο απλό για να πείσω τη μάνα μου γιατί έτσι έκανε και με το hamster αλλά τελικά το αγάπησε...ελπίζω να με καταλάβατε.

Η γυάλα δεν κάνει για κανένα ψάρι. Εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσεις με 30λιτρο και έναν όμορφο μονομάχο μέσα. Παρακολούθησε και τις αγγελίες του φόρουμ γιατί συχνά εμφανίζονται ευκαιρίες για ένα φθηνό ενυδρείο.

:)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ένα ενυδρείο 40χ30χ30 πόσα λίτρα παίρνει;ξέρει κάποιος;

36λιτρα

http://www.aquazone.gr/index.php?pid=15

30καθαρα

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

μπορεις :)

αρκει να εχεις και τον υπολοιπο εξοπλισμο .

Link to comment
Share on other sites

μπορεις :)

αρκει να εχεις και τον υπολοιπο εξοπλισμο .

οκ σας ευχαριστώ πολύ όλους.την ψιλοέπησα τη μάνα μου αλλλά λέει τα Χριστούγεννα :helpsmilie: δε πειράζει θα διαβάσω πιο πολλά πράγματα και αυτήν θα πληρώσει και πιο πολλά... :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

υπομονη και θα γινουν ολα :)

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάποιος κάτι σχετικά με τους δίσκους;πόσα λίτρα χρειάζονται ο καθένας;πρέπει να ζει μόνος του ή όχι;αν με βοηθούσατε θα σας ήμουν ευγνόμων... :)

Link to comment
Share on other sites

Kαλυτερα κανε την ερωτηση σου στην κατηγορια με τους δισκους για να μην μπλεχτουν τα πραγματα :)

An θες ριξε και μια ματια σε αυτο το θεμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43577

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Kαλυτερα κανε την ερωτηση σου στην κατηγορια με τους δισκους για να μην μπλεχτουν τα πραγματα :)

An θες ριξε και μια ματια σε αυτο το θεμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43577

οκ αφού διάβασα τις πρώτες 5 δημοσιεύσεις σταμάτησα να το σκέφτομαι. :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...