Jump to content

Βιόμπαλες χύμα στο ενυδρείο


Recommended Posts

Έχω κάποια ποσότητα απο βιόμπαλες, αν τις βάλω σε μια "κάλτσα" και το ρίξω έτσι χύμα στο ενυδρείο τι καταφέρνω;

Θέλω να πώ πως απλά σώζω την βιολογία που είχε είδη; Κάνει καλό στις συνθήκες του ενυδρείο μιας και θα υπάρχει μεγαλύτερη επιφάνεια για τα βακτήρια ή θα φέρω ανισορροπία στο όλο σύστημα οπότε να μην το κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποια ποσότητα απο βιόμπαλες, αν τις βάλω σε μια "κάλτσα" και το ρίξω έτσι χύμα στο ενυδρείο τι καταφέρνω;

Ενα αντιαισθητικό αποτέλεσμα :)

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Ενα αντιαισθητικό αποτέλεσμα :)

Είναι κάτι που δεν με πολύ νοιάζει μιας και είναι αρκετά φυτεμένο και άνετα κρύβεται !

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεσαι εξτρα φιλτρανση;

Δε σε καλυπτει το φιλτρο σου;

Δε βλεπω λογο να κανεις κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα απο τα δύο απλά υπάρχει απο άλλο υπάρχουν φίλτρο εν λειτουργία που θα το σταματήσω έτσι ώστε να κρα΄τησει την βιολογία που έχει και αν κάνει και κάτι καλύτερο σε ένα άλλο σύστημα που έχω ... Μια σκέψη κάνω δεν ξέρω αν θα το κάνω απλά ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει προηγούμενη εμπειρία απο το forum σε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Έριξα σήμερα μέσα σε "καλτσα" τις βιόμπαλες, σε καμιά βδομάδα θα σας πω αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το αποτελεσμα που θα εχεις δεν θα ειναι ορατο .

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό.

Γενικότερα οποιαδήποτε αλλαγή είτε σε συμπεριφορά των ψαριών, είτε αλλαγή σε μεητρήσεις, είτε σε κάτι άλλο θα το αναφέρω.

Αλλιώς όπως λές και εσυ δεν θα δούμε τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό.

Γενικότερα οποιαδήποτε αλλαγή είτε σε συμπεριφορά των ψαριών, είτε αλλαγή σε μεητρήσεις, είτε σε κάτι άλλο θα το αναφέρω.

Αλλιώς όπως λές και εσυ δεν θα δούμε τίποτα

Εάν θέλεις όντως να καταφέρεις κάτι βαλε το δυχτακι μπροστά από την ροή του νερού αλλιώς αυτό που θα καταφέρεις θα είναι να πιάσει μια ελάχιστη βιολογία όπως σε οποιαδήποτε επιφάνεια του ενυδρείου.

Διαφορά στις μετρήσεις σου δεν θα δεις, δηλαδή σαν τη να δεις;

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προβλημα στις μετρησεις σου; Σου δινουν τα τεστ εστω και ιχνη αμμωνιας η νιτρωδη; Εαν οχι τοτε το μονο που θα κανεις ειναι αυτο που σου ειπε πολυ ευστοχα στην απαντηση #2 ο freeman. :)

Link to comment
Share on other sites

εάν ο λόγος που το κάνεις είναι για να κρατήσουν οι βιομπάλες βιολογία μήπως και ξαναχρειαστεί να τις χρησιμοποιήσεις μέσα σε φίλτρο να σου πω πως και να στεγνώσουν δε χάνεται η βιολογία απλά αδρανοποιήτε και θα ξυπνήσει σε 2-3 μέρες αφού ξαναμπεί μέσα σε ενυδρείο όσος καιρός και εάν έχει περάσει :)

Link to comment
Share on other sites

εάν ο λόγος που το κάνεις είναι για να κρατήσουν οι βιομπάλες βιολογία μήπως και ξαναχρειαστεί να τις χρησιμοποιήσεις μέσα σε φίλτρο να σου πω πως και να στεγνώσουν δε χάνεται η βιολογία απλά αδρανοποιήτε και θα ξυπνήσει σε 2-3 μέρες αφού ξαναμπεί μέσα σε ενυδρείο όσος καιρός και εάν έχει περάσει :)

Αυτός είναι ο λόγος !

Όντως Rik έχεις δίκιο για την ροή, δεν το είχα σκεφτεί !!!

orck είπαμε δεν θα φαίνεται γιατί είναι πυκνοφυτεμένο, και εμένα κρύβω εκεί μέσα !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο λόγος !

Όντως Rik έχεις δίκιο για την ροή, δεν το είχα σκεφτεί !!!

orck είπαμε δεν θα φαίνεται γιατί είναι πυκνοφυτεμένο, και εμένα κρύβω εκεί μέσα !!!

Για βαλε καμια φωτο για να δουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Θα ανέβουν όταν θα γίνουν πλήρης παρουσιάσεις !!!

Ακόμα όλα επεξεργάζονται... :)

Έγινε επεξεργασία - Naias
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...