Jump to content

Νέα σε ενυδρείο...συμβουλές????????


Recommended Posts

καλησπέρα...είμαι τελείως άσχετη από ενυδρεία..πριν μη βδομάδα μου έκαναν δώρο ένα μικρό (20lt) με δυο χρυσόψαρα..

άλλαξα σήμερα το 30% του νερού έριξα αυτό για το χλώριο αλλα έχω και τα βακτήρια και δε ξέρω αν πρέπει να ρίξω ενώ είναι τα ψαρια μέσα!!στις οδηγίες λέει μονο για την πρώτη φορα που μετά από 24 ώρες βάζεις τα ψαρια..για τις αλλαγές νερού δε λέει...δε κάνει τώρα κακό στα ψαρια να το ρήξεις έτσι???

τότε ποιος ο λόγος να το βάζεις στην αρχή και να περιμένεις 24 ώρες???

εντωμεταξύ ακόμα δεν έχω καταλάβει ποσο τροφή πρέπει να ρίχνω..poses νυφάδες??

το ένα μου ψάρι τρώει πιο πολύ και στο μικρότερο σε μέγεθος δε προλαβαίνει να φάει πολύ...καμια συμβουλή????

PS οποιαδήποτε συμβουλή για οτιδήποτε δεκτη και επιθυμητή!!!!!

ευχαριστωωωωωωωωωωωω

mod note

Έγινε μετατροπή από greeklish σε ελληνικά.

:)

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο Aquazone!

Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με πεζούς ελληνικούς χαρακτήρες καθώς είναι κανονισμός του Forum.

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς καλωσήρθες.τα ψάρια πρέπει να μπουν σε μεγαλύτερο ενυδρείο νομίζω.το ενυδρείο θα πρέπει να είναι 80 λίτρα τουλάχιστον..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη καλή διαμονή

:)

Υ.Γ. Ευχαριστούμε για την μετατροπή :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα...είμαι τελείως άσχετη από ενυδρεία..

1. πριν μη βδομάδα μου έκαναν δώρο ένα μικρό (20lt) με δυο χρυσόψαρα..

2. άλλαξα σήμερα το 30% του νερού έριξα αυτό για το χλώριο

3. αλλα έχω και τα βακτήρια και δε ξέρω αν πρέπει να ρίξω ενώ είναι τα ψαρια μέσα!!στις οδηγίες λέει μονο για την πρώτη φορα που μετά από 24 ώρες βάζεις τα ψαρια..για τις αλλαγές νερού δε λέει...δε κάνει τώρα κακό στα ψαρια να το ρήξεις έτσι???

τότε ποιος ο λόγος να το βάζεις στην αρχή και να περιμένεις 24 ώρες???

4. εντωμεταξύ ακόμα δεν έχω καταλάβει ποσο τροφή πρέπει να ρίχνω..poses νυφάδες??

5. το ένα μου ψάρι τρώει πιο πολύ και στο μικρότερο σε μέγεθος δε προλαβαίνει να φάει πολύ...καμια συμβουλή????

PS οποιαδήποτε συμβουλή για οτιδήποτε δεκτη και επιθυμητή!!!!!

ευχαριστωωωωωωωωωωωω

mod note

Έγινε μετατροπή από greeklish σε ελληνικά.

:)

Καλως ηρθες και καλο διαβασμα.

1. Οπως βλέπεις, δεν πρεπει να κανουμε σε καποιον τετοια δωρα (ζωντανα), χωρις να εχουμε την συγκαταθεση του και χωρις να εχει την γνωση για τις αναγκες αυτου του ζωντανου.

2. Αναγκαστικα θα το κανεις αυτο καθε μερα για να κρατιεται το νερο καθαρο εφοσον δεν υπαρχει βιολογικος καθαρισμος απο το φιλτρο. (εχει το ενυδρειο φιλτρο?)

3. Τα βακτηρια ειναι αυτα που κανουν το βιολογικο καθαρισμο στο νερο. Αυτα πανε και εγκαθιστανται πανω στα υλικα του φιλτρου (σφουγγαρια , κεραμικα μακαρονια κλπ). Αυτο ομως χρειαζεται χρονο για να γινει. Γιαυτο σου λεει μετα απο μια μερα. Φυσικα το να σου λεει "μια μερα" ειναι κοροιδια. Θελει ενα μηνα τουλαχιστον για να "στρωσει" το φιλτρο (να πιασει ικανη βιολογια δλδ που θα καθαριζει το νερο)

Σου λεει μια μερα για να βαλεις τα ψαρια μεσα και να δημιουργουν ρυπους για να εχουν τρωνε τα βακτηρια.

Τα ψαρια ομως τα τρωει η αμμωνια μεχρι να στρωσει το φιλτρο. Εναλλακτικα δεν βαζω ψαρια, και ριχνω 2-3 φυλλαρακια τροφη καθε μερα για να εχουν να τρωνε τα βακτηρια.

4. Τροφη αναλογα το μεγεθος και το ειδος του ψαριου.

Στην περιπτωση σου ομως (αστρωτο φιλτρο σε συνδυασμο με μικρο μεγεθος ενυδρειου και ψαρια απο τα πιο ρυπαρα) ταισμα κομμενο. 1 φυλαρακι την ημερα στο καθε ψαρι και πολυ ειναι.

Καλυτερα πεινασμενο παρα νεκρο.

Μετα απο 10 μερες καντα δυο τα φυλαρακια και μετα απο αλλες 10 κανε δυο ταισματα απο 2 φυλαρακια.

Μετα θα εχεις παρει ηδη ενα μεγαλο ενυδρειο για να βαλεις τα ψαρια, αφου για να μην εχεις προβληματα υπολογιοζε 40 λιτρα για καθε χρυσοψαρο. :helpsmilie:

5. Ταιζε με το χερι κατευθειαν στο στομα για λιγο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

ακριβος αυτα που σου λεει ο φιλος ο delta66..αλλα παρτο στα σοβαρα και δικατο οτι το καθεψαρι θελει 40 λιτρα οποτε εσυ που εχεις 2θελεις τουλαχιστον 80 λιτρα..και οπωςδιποτε ενα φιλτρο..τα χρυσοψαρα ειναι απο τα πιο βρομικα ψαρια και χριαζονται ενα φιλτρο..

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ..ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΕΧΩ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ... :)

ΕΧΩ ΦΙΛΤΡΟ HAILEA HL-BT 200 ΔΕ ΧΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΑ ΣΤΑ PETSHOP ΔΕ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ????ΠΩΣ ΔΙΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΙΚΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ 2 ΨΑΡΙΑ???

1.ΔΗΛΑΔΗ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΙΞΩ ΤΑ ΒΑΚΤΗΡΙΑ ΕΝΩ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ???

2.ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΦΙΛΤΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΩ ΤΟ 30% ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ??

3.ΟΛΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΠΟΤΕ???

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ..ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΕΧΩ ΣΚΟΤΩΣΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ... :)

ΕΧΩ ΦΙΛΤΡΟ HAILEA HL-BT 200 ΔΕ ΧΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΑ ΣΤΑ PETSHOP ΔΕ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ????ΠΩΣ ΔΙΝΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΙΚΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ 2 ΨΑΡΙΑ???

1.ΔΗΛΑΔΗ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΙΞΩ ΤΑ ΒΑΚΤΗΡΙΑ ΕΝΩ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ???

2.ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΦΙΛΤΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΩ ΤΟ 30% ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ??

3.ΟΛΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ΠΟΤΕ???

Σε πολλα πετσοπ δινουν ψαρια για να θυσιαστουν στο στρωσιμο εν γνωση τους απλα δεν στο λενε για να μη σε στενοχωρησουν οπως εγω που προτιμω να λεω την αληθεια οσο σκληρη και αν ειναι.

Επισης ξερουν οτι αν σου αρεσει το χομπι, θα πας αναγκαστικα σε μεγαλυτερο ενυδρειο αναλογο των ψαριων που θελεις κατι που στην αρχη ισως δισταζες. Απο που θα ψωνισεις το μεγαλύτερο ενυδρειο?

1. Ναι ριχτα τωρα τα βακτηρια αλλα μη περιμενεις να γινει και κανενα θαυμα. Διαλεξες το δυσκολο τροπο "στρωσιμο με ψαρια που θελεις να ζησουν κιολας".

2. 30% αλλαζεις την εβδομαδα, οταν θα στρωσει το φιλτρο και γινεται βιολογικος καθαρισμος. Τωρα ειναι φουλ στην αμμωνια το νερο. Όποτε βλεπεις ασπρη θολουρα ειναι bacteria boom (εξαρση βακτηριων που δεν προλαβαινουν να κανουν τη δουλεια τους απο την πολλη αμμωνια). Ισον δηλητηριο στο νερο. Τι κανεις? Το αλλαζεις με νερο χωρις αμμωνια ή βαζεις χημικα που την ελλατωνουν.

3. Ολο οχι. Παρα μονο αν αποφασισεις να αρχισεις απο την αρχη. Κανε ποσοστσιαιες αλλγεες αναλογα την τοξικοτητα του νερου. πχ στην αρχη 50 καθε μερα μετα 40, 30 κλπ. Αυτα θελουν κανονικα μετρησεις για να ξερεις τι κανεις, ιδιως αν δεν εισαι εμπειρος.

Μερικες βασικες πληροφοριες για τη βιολογια που ιδως δεν ξερεις.

Το φιλτρο λειτουργει 24/24 σε καλη ροη νερου αλλιως τα βακτηρια πεθαινουν λογω ελλειψης οξυγονου, θελουν καθε μερα τροφη (ρυπους) αναλογη ποσοτητα με τον πλυθησμο τους.

Οσο πιο πολλοι ρυποι, τοσο μεγαλυτερος ο πλυθυσμος (φυσικα πρεπει να υπαρχει και χωρος στα βιολογικα υλικα του φιλτρου να κατοικησουν).

Ελλατωνονται οι ρυποι > πεθαινουν καποια βακτηρια > μενουν οσα χρειαζονται.

Αυξανονται οι ρυποι > αυξανονται και τα βακτηρια.

Αυτες οι αυξομειωσεις απαιτουν καποιο χρονο.

Για αυτο οταν αυξανουμε τους ρυπους (πχ βαζουμε νεα ψαρια) το κανουμε σταδιακα λιγα ψαρια καθε εβδομαδα, με ρυθμο τετοιο ετσι ωστε να ολοκληρωθει η ιχθοφορτωση που αντεχει τοι ενυδρειο μεσα σε 3 μηνες και οχι νωριτερα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Αθηνά, σε παρακαλώ να ρίξεις μια ματιά στους γενικούς κανόνες για τα μηνύματα για να μπεις σιγά σιγά στο πνεύμα του φόρουμ. Εκτός από greeklish δεν γράφουμε ούτε με κεφαλαία γράμματα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24122

Καλή συνέχεια.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Αθηνά, σε παρακαλώ να ρίξεις μια ματιά στους γενικούς κανόνες για τα μηνύματα για να μπεις σιγά σιγά στο πνεύμα του φόρουμ. Εκτός από greeklish δεν γράφουμε ούτε με κεφαλαία γράμματα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24122

Καλή συνέχεια.

:)

συγγνωμη ειμαι νεα και σε αυτο!!!! :helpsmilie:

Έγινε επεξεργασία - athina.5
Link to comment
Share on other sites

την επομενη φορα γραψε με κεφαλαια και greeklish ταυτοχρονα :)

:helpsmilie:

και πάλι συγγνώμη...το διόρθωσα όμως...είδες τι κανει η δύναμη της συνήθειας;;;; :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη συνήθεια είναι να χρησιμοποιούμε τη γλώσσα μας στο γραπτό λόγο.Είναι από τα λίγα πράγματα που μας μένει οπότε ας την τιμήσουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά καλώς ήρθες!

Το Hobby του ενυδρείου όταν ξεκίνησα και εγώ νόμιζα ότι είναι κάτι σαν να έχεις μια γατούλα και να την ταϊζεις. Τις βάζεις και μια λεκανίτσα με άμμο και πάει εκεί για τουαλέτα :) Αλλά ευτυχώς δεν είναι έτσι και αυτό είναι που το κάνει συναρπαστικό! Είναι άπειρο!

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιος που δεν έχει χρόνο ή δεν θέλει να αφιερώσει πολύ χρόνο να έχει ένα ενυδρείο αρκεί να ξέρει μόνο τα βασικά.

1. μέγεθος και είδος ψαριών ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρείου. (Χρειάζεσε μεγαλύτερο ενυδρείο για τα ψάρια σου, αλλα με καλό φιλτράκι και σωστές εβδομαδιαίες αλλαγές νερού πάνω από το 1/3 κάτι γίνεται τουλάχιστον όσο αφορά την σωστή βιολογία του νερού).

2. Όταν ακολουθήσεις όσα παραπάνω σου έγραψαν τα παιδιά και στρώσει το ενυδρειάκι μπορείς να πάρεις λίγο νερό και να το πας σε ένα pet shop να στο μετρήσει και να σου πει εάν το φίλτρο σου λειτουργεί σωστά ή εάν θέλεις καλύτερο. (γιατί τα τεστ είναι ακριβά) Εγώ σε ένα μικρό ενυδρείο που έχω με ένα μικρό φιλτράκι έβγαλα τον "άνθρακα" που είχε και έβαλα στην θέση του λίγο υλικό από αυτό που βάζουμε σε μεγάλα φίλτρα (μπορείς να διαβάσεις στο φορουμ σχετικά) και κάνει πολύ καλή δουλειά τώρα.

Το ενυδρείο σου τόσο καιρό που το έχεις έχει αναπτύξει ήδη βακήρια και εσύ θέλεις το υλικό αυτό μέσα στο φίλτρο για να αναπτυχθούν πάνω του καλύτερα και να λειτουργήσουν πιο αποτελεσματικά. Το σφουγγαράκι του το καθαρίζω κάθε 3-4 μέρες γιατί λερώνετε.

3. Επειδή το ενυδρείο είναι μικρό πρέπει να τα ταϊζεις λίγο. Πιστεύω 8-10 νυφάδες είναι εντάξει ανάλογα με το μέγεθος των ψαριών βέβαια. Πιο εύκολα ένα χρυσόψαρο θα πεθάνει εάν το ταϊσεις πολύ παρά απο δίαιτα :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά καλώς ήρθες!

Το Hobby του ενυδρείου όταν ξεκίνησα και εγώ νόμιζα ότι είναι κάτι σαν να έχεις μια γατούλα και να την ταϊζεις. Τις βάζεις και μια λεκανίτσα με άμμο και πάει εκεί για τουαλέτα :) Αλλά ευτυχώς δεν είναι έτσι και αυτό είναι που το κάνει συναρπαστικό! Είναι άπειρο!

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιος που δεν έχει χρόνο ή δεν θέλει να αφιερώσει πολύ χρόνο να έχει ένα ενυδρείο αρκεί να ξέρει μόνο τα βασικά.

1. μέγεθος και είδος ψαριών ανάλογα με το μέγεθος του ενυδρείου. (Χρειάζεσε μεγαλύτερο ενυδρείο για τα ψάρια σου, αλλα με καλό φιλτράκι και σωστές εβδομαδιαίες αλλαγές νερού πάνω από το 1/3 κάτι γίνεται τουλάχιστον όσο αφορά την σωστή βιολογία του νερού).

2. Όταν ακολουθήσεις όσα παραπάνω σου έγραψαν τα παιδιά και στρώσει το ενυδρειάκι μπορείς να πάρεις λίγο νερό και να το πας σε ένα pet shop να στο μετρήσει και να σου πει εάν το φίλτρο σου λειτουργεί σωστά ή εάν θέλεις καλύτερο. (γιατί τα τεστ είναι ακριβά) Εγώ σε ένα μικρό ενυδρείο που έχω με ένα μικρό φιλτράκι έβγαλα τον "άνθρακα" που είχε και έβαλα στην θέση του λίγο υλικό από αυτό που βάζουμε σε μεγάλα φίλτρα (μπορείς να διαβάσεις στο φορουμ σχετικά) και κάνει πολύ καλή δουλειά τώρα.

Το ενυδρείο σου τόσο καιρό που το έχεις έχει αναπτύξει ήδη βακήρια και εσύ θέλεις το υλικό αυτό μέσα στο φίλτρο για να αναπτυχθούν πάνω του καλύτερα και να λειτουργήσουν πιο αποτελεσματικά. Το σφουγγαράκι του το καθαρίζω κάθε 3-4 μέρες γιατί λερώνετε.

3. Επειδή το ενυδρείο είναι μικρό πρέπει να τα ταϊζεις λίγο. Πιστεύω 8-10 νυφάδες είναι εντάξει ανάλογα με το μέγεθος των ψαριών βέβαια. Πιο εύκολα ένα χρυσόψαρο θα πεθάνει εάν το ταϊσεις πολύ παρά απο δίαιτα :helpsmilie:

σε ευχαριστώ πολύ...μου εδωσες λιγο ελπίδα..ειχα φοβηθει οτι θα μου πεθανουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είδα το φιλτράκι σου είναι πολύ καλό. Απλά θα ζητήσεις από ένα pet shop να σου δώσει λίγο κεραμικό μακαρονάκι όσο χωράει στο φίλτρο ή κάποιο άλλο υλικό που έχουν διαθέσημο εκτός συσκευασίας (για να μην πάρεις ολόκληρο κουτί γιατί ειναι ακριβό) και θα το βάλεις στην θέση που έχει τον άνθρακα. Εάν τα ψάρια είναι πάνω από μια βδομάδα μέσα και τα τάϊζες τότε έχεις βακτήρια στο ενυδρείο. Αλλά θα σιγουρευτείς αφού πας και μετρήσεις τα νιτρικά του νερού σε ένα pet shop. Εάν είναι πολύ ανεβασμένα βάλε τα κεραμικά μακαρονάκια ή το άλλο υλικό που θα σου δώσουν για το φιλτράκι και πήγαινε το νερό πάλι μετά από μια εβδομάδα για μέτρηση. Εάν τα νιτρικά έχουν πέσει το φίλτρο λειτούρησε και θα λειτουργήσει και καλύτερα με τον χρόνο. Το υλικό αυτό δεν το βγάζεις από το φίλτρο να το πλήνεις. Πλένεις μόνο το σφουγγαράκι του φίλτρου όταν το δεις πολύ λερωμένο (όχι συνέχεια). Μέχρι να δεις εάν λειτουργεί σωστά η βιολογία στο ενυδρείο σου τάιζέ τα λιγότερο από ότι σου είπα. Το πολύ 2 νυφάδες το καθένα.

Έγινε επεξεργασία - freedom
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...