Jump to content

Προετοιμασία ξύλου


Recommended Posts

Έχω βρει ενα κομάτι ξύλο σε πετ σοπ που μου αρέσει. Στο μαγαζί μου είπαν οτι είναι αληθινό, δεν είναι μου λεεί "μούφα". Τί πρέπει να κάνω πριν το βάλω στο νερό;

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει ενα κομάτι ξύλο σε πετ σοπ που μου αρέσει. Στο μαγαζί μου είπαν οτι είναι αληθινό, δεν είναι μου λεεί "μούφα". Τί πρέπει να κάνω πριν το βάλω στο νερό;

Bρασιμο με καυτο νερο και μπλουμ .

Προσωπικα τα ξυλα τα βραζω αρκετες φορες ( πλεον ) πριν τα βαλω στο ενυδρειο γιατι ειμαι (καμμενος ) :)

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι να το βάλεις σε νερό για να καθαρίσει από σκόνες...επίσης άμα δεν βουλιάζει μπορείς να το βράσεις ή να το αφήσεις μέχρι να βουλιάξει....

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν τα βραζω. τα πλενω με καυτο νερο και μπλουμ. αν δεν βουλιαξει αμεσως, θα το κανει αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου πλυντο σε χλυαρο νερο για να φυγουν σκονες κτλ....γιατι αμα το πλυνεις με καυτο νερο η το βρασεις θα φυγουν ωφελιμες ουσιες που κανουν καλο στο ενυδρειο..... :)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τη σύνθεση που έχεις σκεφτεί.Πάντως το ξέπλυμα είναι απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν δεν το βράσω τι μπορεί να συμβεί;

Μπορει να μην γινει τιποτα αλλα μπορουν να γινουν και τα χειροτερα :)

Αν δεν μπορεις να το βρασεις καντου πολλες πλυσεις με καυτο νερο :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Aπλό ξέπλημα με νερό και μπλούμ τίποτα παραπάνω.Αν το βράσεις θα χαθούν τα θρεπτικά συστατικά που βγάζει σιγά σιγά στο νερό του ενυδρείου σου. :)

Link to comment
Share on other sites

το ξυλο απελευθερωνει ουσιες οι οποιες ειναι χρησιμες για καποια ψαρια. αυτες οι ουσιες δινουν στο νερο απο ελαφρια κιτρινη εως και μαυρη αποχρωση. εξαρταται την ποσοτητα του ξυλου, το ειδος του και τα λιτρα σου. η αποχρωση αυτη σε καποια ψαρια ειναι αναπαρασταση απο το βιοτοπο τους και αρα, χρησιμη για αυτα και περιζητητη απο καποιους χομπιστες. αν εσυ το βρασεις το ξυλο για να σκοτωσεις βλαβερους μικροοργανισμους θα χασεις και τις καλες ουσιες και το χρωμα αυτο. ολα εξαρτωνται απο το τι θελεις εσυ και τι ψαρια εχεις. προσωπικα σου ειπα δεν τα βραζω. δεν λεω να κανεις το ιδιο, γιατι παντα υπαρχει ο κινδυνος μιας μολυνσης. ακομη και ξερα ξυλα απο τη θαλασσα και απο βουνο που μαζεψα καποτε δεν τα εβαλα για βρασιμο. τα εβαλα σε δεξαμενη με καυτο νερο απο θερμοσιφωνα και μολις κρυωσε εριξα εκτοζον και το αφησα καμια εβδομαδα με με μια ανλτια. αυτη τη διαδικασια την εκανα γιατι δεν ηταν απο πετ σοπ. οσα πηρα απο πετ σοπ τα ξεπλυνα με καυτο νερο απο θερμοσιφωνα και μετα μπλουμ. δεν ειχα ποτε προβλημα, αλλα το ρισκαρα.ξεκινα ομως απο το τι ζητανε τα ψαρια σου πρωτα. πχ οι αφρικανες δεν θελουν καν κιτρινιλα (απο οσο ξερω) ενω τα ψαρια του αμαζονιου τη λατρευουν. αλλοι χομπιστες θελουν διαυγεια ενω εγω τη ζηταω.

εσυ θα αποφασισεις!

Link to comment
Share on other sites

να μην ξεχασουμε να πουμε ...

Οτι το ξυλο μπορει να βγαλει και αλλες ουσιες ....

Τις οποιες πιστεψε με ουτε εσυ ουτε τα ψαρια σου μπορει να τις χαρουν :)

Υ.Γ : το ξαναλεω .... ειμαι καμμενος απο ξυλα .

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα βρασμενο ξυλο στους Δισκους μου και το ξυλο μετα απο 3 φορες βρασιμο παλι εβγαζε ουσιες ωφελιμες και κιτρινιλα!

Link to comment
Share on other sites

Bρασιμο με καυτο νερο και μπλουμ .

Προσωπικα τα ξυλα τα βραζω αρκετες φορες ( πλεον ) πριν τα βαλω στο ενυδρειο γιατι ειμαι (καμμενος ) :)

Μπορει να μην γινει τιποτα αλλα μπορουν να γινουν και τα χειροτερα :helpsmilie:

Αν δεν μπορεις να το βρασεις καντου πολλες πλυσεις με καυτο νερο :helpsmilie:

να μην ξεχασουμε να πουμε ...

Οτι το ξυλο μπορει να βγαλει και αλλες ουσιες ....

Τις οποιες πιστεψε με ουτε εσυ ουτε τα ψαρια σου μπορει να τις χαρουν :)

Υ.Γ : το ξαναλεω .... ειμαι καμμενος απο ξυλα .

Δε γίνεσαι πιο συγκεκριμένος, για να καταλάβουμε πως κάηκες από ξύλο αγορασμένο από pet shop; Και οι τρεις αναφορές σου είναι πολύ γενικές και δε βοηθούν να βγάλει κάποιος συμπέρασμα από τα γραφόμενα σου...

Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεσαι πιο συγκεκριμένος, για να καταλάβουμε πως κάηκες από ξύλο αγορασμένο από pet shop; Και οι τρεις αναφορές σου είναι πολύ γενικές και δε βοηθούν να βγάλει κάποιος συμπέρασμα από τα γραφόμενα σου...

ξυλο αγορασμενο απο μαγαζι οπου εχουν παρει και αλλοι χομπιστες ξυλα ...

3 μερες στη μπανιερα με συνεχομενα μπανια καυτου νερου .

την ημερα των εγκαινιων του μαγαζιου του Νινταλ και μια ωρα πριν ξεκινησουν τα εγκαινια εβαλα τα ξυλα μεσα .

μετα απο 3 ωρες με περνει τηλ η γυναικα μου και μου λεει οτι ενα ψαρι ειναι τουμπα , μεχρι να παω απο το μαγαζι του Νινταλ στο σπιτι ( 10 λεπτα ) ολα τα ψαρια τουμπα και το νερο γαλα ....

Λεπτομεριες αλλες δεν χρειαζονται .

Ευχαριστω τον Νικο ( Rebelos ) για τις τηλεφωνικες συμβουλες που μου εδωσε και μπορεσα και εσωσα οσα περισσοτερα ψαρια μπορουσα .-

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι το νερο της μπανιερας δεν ειχε γινει γαλα και μαλιστα σε 3 ημερες αλλα σε 3 ωρες στο ενυδριο σου εγινε. δεν το προσεξες? πως το εξηγεις, περα απο το γενικο συμπερασμα: εφταιγαν τα ξυλα γιατι ειχαν ουσιες ή μικροοργανισμους που εκαναν κακο?

δεν θελω να νομιζεις οτι σε αμφισβητω, αλλα δεν μου καθεται λογικο. νομιζω οτι εχεις λαθος συμπερασμα για το γεγονος. εκτος αν επεσε σου καμια ουσια μεσα στο νερο της μπανιερας και δεν το καταλαβε κανεις, πχ απορρυπαντικο πλυντηριου(λεω τωρα). επισης η μπανιερα περιεχει καταληπα απορρυπαντικων, οπως σαμπουν, αφρολουτρα, χλωρινη, λευκαντικα, οδοντοκρεμες.

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι το νερο της μπανιερας δεν ειχε γινει γαλα και μαλιστα σε 3 ημερες αλλα σε 3 ωρες στο ενυδριο σου εγινε. δεν το προσεξες? πως το εξηγεις, περα απο το γενικο συμπερασμα: εφταιγαν τα ξυλα γιατι ειχαν ουσιες ή μικροοργανισμους που εκαναν κακο?

δεν θελω να νομιζεις οτι σε αμφισβητω, αλλα δεν μου καθεται λογικο. νομιζω οτι εχεις λαθος συμπερασμα για το γεγονος. εκτος αν επεσε σου καμια ουσια μεσα στο νερο της μπανιερας και δεν το καταλαβε κανεις, πχ απορρυπαντικο πλυντηριου(λεω τωρα). επισης η μπανιερα περιεχει καταληπα απορρυπαντικων, οπως σαμπουν, αφρολουτρα, χλωρινη, λευκαντικα, οδοντοκρεμες.

στη μπανιερα δεν τα ειχα να μουλιαζουν .

Απλα τους εκανα συνεχομενες πλυσεις με καυτο νερο .

Δεν λεω οτι με αμφισβητης ( δεν εχω τετοια προβληματα ) κουβεντα κανουμε :)

οτιδηποτε χημικο δεν επεσε μεσα στη μπανιερα .

Δεν εχω κανεναν λογο να πω ψεματα , καθε αλλο αυτο που προτεινα το προτεινα για να εχετε το κεφαλι σας ησυχο :helpsmilie: εγω οτι ηταν να παθω το επαθα :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

στη μπανιερα δεν τα ειχα να μουλιαζουν .

Απλα τους εκανα συνεχομενες πλυσεις με καυτο νερο .

Δεν λεω οτι με αμφισβητης ( δεν εχω τετοια προβληματα ) κουβεντα κανουμε :)

οτιδηποτε χημικο δεν επεσε μεσα στη μπανιερα .

Δεν εχω κανεναν λογο να πω ψεματα , καθε αλλο αυτο που προτεινα το προτεινα για να εχετε το κεφαλι σας ησυχο :helpsmilie: εγω οτι ηταν να παθω το επαθα :)

οταν μιλαω για αμφισβητηση αυτο εννοω. το ξερω, οπως και ολοι μας οτι δεν θα ελεγες ψεματα. καμια φορα ομως ή μαλλον καλυτερα, πολλες φορες βγαζουμε εσφαλμενα συμπερασματα. εδω χομπιστες επι δεκαετιες κανουν λαθος εκτιμησεις, εμεις θα κανουμε την εξαιρεση? μπορει να ησουν ατυχος και το ξυλο να ειχε ποτιστει με καποιο χημικο κατα την εισαγωγη του στη χωρα μας ή να εγινε κατι αλλο και τα ξυλα να μην ειχαν σχεση ή εγω να ειχα το θεο με το μερος μου. τελος παντων. γι αυτο κι εγω ειπα στα φιλο οτι η επιλογη ειναι δικη του. εμεις καταθεσαμε τις αποψεις μας, τις εμπειριες μας και τις γνωσεις μας και ας αποφασισει εκεινος. ελπιζω μονο να μην τον μπερδεψαμε περισσοτερο :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

οταν μιλαω για αμφισβητηση αυτο εννοω. το ξερω, οπως και ολοι μας οτι δεν θα ελεγες ψεματα. καμια φορα ομως ή μαλλον καλυτερα, πολλες φορες βγαζουμε εσφαλμενα συμπερασματα. εδω χομπιστες επι δεκαετιες κανουν λαθος εκτιμησεις, εμεις θα κανουμε την εξαιρεση? μπορει να ησουν ατυχος και το ξυλο να ειχε ποτιστει με καποιο χημικο κατα την εισαγωγη του στη χωρα μας ή να εγινε κατι αλλο και τα ξυλα να μην ειχαν σχεση ή εγω να ειχα το θεο με το μερος μου. τελος παντων. γι αυτο κι εγω ειπα στα φιλο οτι η επιλογη ειναι δικη του. εμεις καταθεσαμε τις αποψεις μας, τις εμπειριες μας και τις γνωσεις μας και ας αποφασισει εκεινος. ελπιζω μονο να μην τον μπερδεψαμε περισσοτερο :)

:helpsmilie::helpsmilie::):blink:

Link to comment
Share on other sites

ξυλο αγορασμενο απο μαγαζι οπου εχουν παρει και αλλοι χομπιστες ξυλα ...

3 μερες στη μπανιερα με συνεχομενα μπανια καυτου νερου .

την ημερα των εγκαινιων του μαγαζιου του Νινταλ και μια ωρα πριν ξεκινησουν τα εγκαινια εβαλα τα ξυλα μεσα .

μετα απο 3 ωρες με περνει τηλ η γυναικα μου και μου λεει οτι ενα ψαρι ειναι τουμπα , μεχρι να παω απο το μαγαζι του Νινταλ στο σπιτι ( 10 λεπτα ) ολα τα ψαρια τουμπα και το νερο γαλα ....

Λεπτομεριες αλλες δεν χρειαζονται .

Ευχαριστω τον Νικο ( Rebelos ) για τις τηλεφωνικες συμβουλες που μου εδωσε και μπορεσα και εσωσα οσα περισσοτερα ψαρια μπορουσα .-

ωρε Γιωργη τα οσα εχεις τραβηξει .......αλλα παρ'ολα αυτα εσυ εκει....

Link to comment
Share on other sites

Κωστα ειμαι λιγο καιρο στο χομπι

Μεσα σε αυτα που εχω μαθει αυτο το λιγο διαστημα ειναι οτι το χομπι θελει υπομονη , επιμονη και υποστηριξη .

:)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε geosid, καταρχήν δεν τίθεται θέμα για το αν λες ψέματα ή όχι. Ο καθένας έχει την πορεία του και τα γραπτά του στο forum και έχει δείξει δείγματα του χαρακτήρα του. Ωστόσο με τα ίδια δεδομένα, καθένας, ανάλογα με τις εμπειρίες του, μπορεί να καταλήξει σε διαφορετικά συμπεράσματα.

Το γεγονός που αναφέρεις, δεν το έχω ξανασυναντήσει. Έχουμε όλοι ακούσει για ενυδρειακά ξύλα που γεμίζουν μύκητες, που δεν σταματάνε να βγάζουν χρώμα ή μας κάνουν τη ζωή δύσκολη για να βυθιστούν, αλλά για ξύλα που δηλητηρίασαν τα ψάρια του ενυδρείου, δεν εχω ακούσει (ευτυχώς).

Αφού όπως λες το ξύλο ήταν αγορασμένο από μαγαζί που όπου έχουν πάρει και άλλοι χομπίστες, νομίζω ότι ίσως ήσουν πολύ άτυχος όταν το διάλεγες. Θα κλίνω προς την άποψη του fishaki, για το τι μπορεί να συνέβη. Από την στιγμή βέβαια που έχεις την βάσιμη υποψία, πως για την απώλεια των ψαριών σου ευθύνεται το ξύλο καλά κάνεις και το αναφέρεις. Ωστόσο, δε νομίζω (χωρίς όμως να μπορώ να στηρίξω την άποψη μου) ότι το βράσιμο του ξύλου θα μπορούσε να απομακρύνει εντελώς την όποια τοξική ουσία και να είχαν τα ψαράκια κάποια διαφορετική εξέλιξη.

Σε τέτοιες περιπτώσεις, όταν δε μπορεί να βγει ασφαλές συμπέρασμα, ισχύουν τα εξής ρητά :

"Όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι" και "φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά"...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε geosid, καταρχήν δεν τίθεται θέμα για το αν λες ψέματα ή όχι. Ο καθένας έχει την πορεία του και τα γραπτά του στο forum και έχει δείξει δείγματα του χαρακτήρα του. Ωστόσο με τα ίδια δεδομένα, καθένας, ανάλογα με τις εμπειρίες του, μπορεί να καταλήξει σε διαφορετικά συμπεράσματα.

Το γεγονός που αναφέρεις, δεν το έχω ξανασυναντήσει. Έχουμε όλοι ακούσει για ενυδρειακά ξύλα που γεμίζουν μύκητες, που δεν σταματάνε να βγάζουν χρώμα ή μας κάνουν τη ζωή δύσκολη για να βυθιστούν, αλλά για ξύλα που δηλητηρίασαν τα ψάρια του ενυδρείου, δεν εχω ακούσει (ευτυχώς).

Αφού όπως λες το ξύλο ήταν αγορασμένο από μαγαζί που όπου έχουν πάρει και άλλοι χομπίστες, νομίζω ότι ίσως ήσουν πολύ άτυχος όταν το διάλεγες. Θα κλίνω προς την άποψη του fishaki, για το τι μπορεί να συνέβη. Από την στιγμή βέβαια που έχεις την βάσιμη υποψία, πως για την απώλεια των ψαριών σου ευθύνεται το ξύλο καλά κάνεις και το αναφέρεις. Ωστόσο, δε νομίζω (χωρίς όμως να μπορώ να στηρίξω την άποψη μου) ότι το βράσιμο του ξύλου θα μπορούσε να απομακρύνει εντελώς την όποια τοξική ουσία και να είχαν τα ψαράκια κάποια διαφορετική εξέλιξη.

Σε τέτοιες περιπτώσεις, όταν δε μπορεί να βγει ασφαλές συμπέρασμα, ισχύουν τα εξής ρητά :

"Όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι" και "φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά"...

για μενα ισχυει αυτο : Όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι :helpsmilie:

Ισως εαν εβαζα τα ξυλα σε καποιο βαρελι να εβλεπα τα ζουμια που θα εβγαζε , αλλα τα ξυλα ηταν μεγαλα και δεν ειχα τετοια δυνατοτητα :)

Οπως και να εχει ασχετα με το τι επαθα εγω , αξιζει να δινουμε λιγο προσοχη παραπανω για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο :helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου ειναι οτι ειναι καθαρη συμπτωση με την χρηση του ξυλου να εχεις απωλειες ψαριων,κατι

αλλο πρεπει να φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Η αποψη μου ειναι οτι ειναι καθαρη συμπτωση με την χρηση του ξυλου να εχεις απωλειες ψαριων,κατι

αλλο πρεπει να φταιει.

το βλεπεις λογικο ολα να τρεχουν μια χαρα και μετα αφου μπει το ξυλο σε διαστημα 3 ωρων μαξιμουμ να εχουν γυρισει ολα τουμπα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...