Jump to content

Recommended Posts

Το ΝΟ3 είναι τα νιτρικά.σωστά?έχω φυτά.τα νιτρικά πρεπει να είναι μετρήσιμα?ποιές είναι οι ιδανικές τιμές?τα νιτρικά είναι βλαβερά για τα ψάρια και ευεργετικά για τα φυτά?

από ποιές μετρήσεις καταλαβαίνω ότι χρειάζομαι αλλαγή νερού?μόνο απο τις ανεβασμένες τιμές τις αμμωνίας?πως ξέρω αν το νερό μου οξηγονώνεται καλα?έχω εσωτερικό φύλτρο με αερανλία.αρκεί για την καλή οξηγόνωση?το ψάρια μουη ειναι συνεχώς στην επιφάνεια και συνεχώς έχω θανάτους.θερμοκρασία έχω 30+.

έχω ζωοτόκα ψαράκια(guppy molly platy)

σας παρακαλώ ξεμπλέχτεμαι...

Link to comment
Share on other sites

δώσε μας πληροφορίες για το ενυδρείο σου ,τα πάντα σαν να περιγράφεις το πρόβλημα στο γιάτρο :) ,και τις μετρήσεις του νερού για να δουν και οι υπόλοιποι τι γίνετε ,να βοηθήσουμε

Link to comment
Share on other sites

...νομιζω πως αλλαγες πρεπει να κανουμε μια φορα την βδομαδα γυρω στο 20-30%....και δν περιμενουμε να δουμε δειγματα αμμωνιας....τα νιτρικα αν εχω καταλαβει σωστα..ειναι τροφη για τα φυτα...αλλα σαν δηλητηριο για τα ψαρια πανω απο καποιο οριο....νομιζω ΝΟ3 μεχρι 30 ειναι οκ για ολους...αν δν ειναι μετρησιμα μαλλον τα φυτα σου τα καταναλλωνουν-κι αν τα φυτα ειναι οκ..δν εχεις προβλημα :) ....(οπου κανω λαθη διορθωστεμε οι εμπειροι)αν τα ψαρακια σου ειναι συνεχως στην επιφανεια...δν ειναι καλο..κατι τα ενοχλει...η τα πνιγει... :rasp:

καλυτερα ομως να δωσεις παραπανω πληροφορειες...για να σου πουν και ποιο σωστα οι εμπειροι :D

Link to comment
Share on other sites

Το ΝΟ3 είναι τα νιτρικά.σωστά?έχω φυτά.τα νιτρικά πρεπει να είναι μετρήσιμα?ποιές είναι οι ιδανικές τιμές?τα νιτρικά είναι βλαβερά για τα ψάρια και ευεργετικά για τα φυτά?

Τα νιτρικά σε μεγάλες συγκεντρώσεις είναι βλαβερά. Ο μόνος τρόπος για να μειωθούν είναι με μερικές αλλαγές νερού ή με την κατανάλωσή τους από τα φυτά. Θεωρητικά γύρω στα 20 - 30 ppm είναι ανεκτά.

από ποιές μετρήσεις καταλαβαίνω ότι χρειάζομαι αλλαγή νερού?

Σε ένα στρωμένο ενυδρείο πρακτικά μετράς μηδενική αμμωνία και νιτρώδη ενώ τα νιτρικά αυξάνονται σιγά σιγά οπότε κάποια στιγμή πρέπει να κάνεις και αλλαγές νερού. Αλλά μην περιμένεις από αυτό να κάνεις αλλαγή. καλό είναι να κάνεις μια μερική αλλαγή νερού 30% μία φορά την εβδομάδα αν και ο χρόνος ανάμεσα στις αλλαγές εξαρτάται και από άλλους παράγοντες. Π.χ. ένα βαρυφυτεμένο ενυδρείο ενός σχετικά έμπειρου χομπίστα δεν απαιτεί τόσο συχνές αλλαγές άσε που μπορεί να μην έχει μετρήσιμα νιτρικά και ίσως χρειαστεί να προσθέσει ΚΝΟ3 για να τα αυξήσει λιγάκι για το καλό των φυτών.

μόνο απο τις ανεβασμένες τιμές τις αμμωνίας?

ποτέ δεν πρέπει να έχεις ανεβασμένες τιμές αμμωνίας εκτός αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα (πολλή τροφή, κάποια ψόφια ψάρια που δεν απομακρύνθηκαν, βλάβη σε φίλτρο, μεγάλη ή ξαφνική ιχθυοφόρτωση σε σχέση με τα λίτρα και τις δυνατότητες του φίλτρου κλπ)

πως ξέρω αν το νερό μου οξηγονώνεται καλα?έχω εσωτερικό φύλτρο με αερανλία.αρκεί για την καλή οξηγόνωση?το ψάρια μουη ειναι συνεχώς στην επιφάνεια και συνεχώς έχω θανάτους.θερμοκρασία έχω 30+.

Η ψηλή θερμοκρασία σε συνδυασμό με τη φτωχή ανατάραξη της επιφάνειας του νερού μειώνουν πολύ το οξυγόνο μέσα στο νερό σου. Προσπάθησε να αυξήσεις την ανατάραξη της επιφάνειας του νερού στρέφοντας την έξοδο του φίλτρου σου λίγο πιο πάνω και τώρα το καλοκαίρι μία αεραντλία μπορεί να βοηθήσει ενώ κάποια μέθοδος ψύξης με ανεμιστηράκια θα είναι επίσης πολύ χρήσιμη. Το γεγονός ότι ατ ψάρια σου είναι συνεχώς στην επιφάνεια ψάχνοντας απεγνωσμένα για οξυγόνο αποδεικνύει ότι έχεις άμεση ανάγκη για βελτίωση των επιπέδων του οξυγόνου στο νερό άμεσα καθώς και μείωσης της θερμοκρασίας. Ίσως πρέπει να σκεφτείς σοβαρά να βάλεις και ένα εξωτερικό φίλτρο επιπλέον που θα σου λύσει πολλά από τα προβλήματα που φαίνεται να έχεις.

έχω ζωοτόκα ψαράκια(guppy molly platy)

σας παρακαλώ ξεμπλέχτεμαι...

με περισσότερες και πιο σαφείς πληροφορίες και μετρήσεις του ενυδρείου σου θα μπορέσουμε σίγουρα να σου δώσουμε και άλλες ιδέες και βοήθεια. :)

Link to comment
Share on other sites

1. Το ΝΟ3 είναι τα νιτρικά.σωστά?

2. έχω φυτά.τα νιτρικά πρεπει να είναι μετρήσιμα?

3. ποιές είναι οι ιδανικές τιμές?

4. τα νιτρικά είναι βλαβερά για τα ψάρια και ευεργετικά για τα φυτά?

5. από ποιές μετρήσεις καταλαβαίνω ότι χρειάζομαι αλλαγή νερού?μόνο απο τις ανεβασμένες τιμές τις αμμωνίας?

6. πως ξέρω αν το νερό μου οξηγονώνεται καλα? έχω εσωτερικό φύλτρο με αερανλία.αρκεί για την καλή οξηγόνωση?

7. το ψάρια μουη ειναι συνεχώς στην επιφάνεια και συνεχώς έχω θανάτους.θερμοκρασία έχω 30+.

έχω ζωοτόκα ψαράκια(guppy molly platy)

σας παρακαλώ ξεμπλέχτεμαι...

Ας δωσω αλλη μια εκδοχη μηπως σε βοηθησει

1. Ναι, ειναι το τελευταιο "προιον" του κυκλου του αζωτου

2. Αναλογα την ποσοτητα των νιτρικων και την ποσοτητα και ειδος των φυτων. Καποια τρωνε πολλα νιτρικα (τα γρηγορης αναπτυξης φυτα οπως κερατοφυλλο, egeria densa, Hydrocotyle leucocephala, hygrophylla, limnophylla κλπ) και καποια καταναλωνουν πολυ λιγα νιτρικα (τα αργης αναπτυξης φυτα οπως ανουμπια, φτερη, εχινοδορος κλπ)

3. Αμμωνια ΝΗ3: 0 ppm, Νιτρωδη ΝΟ2: 0 ppm, Νιτρικα αναλογα τα ψαρια, απο μηδεν (πχ για ευαισθητα ψαρια ή γονο ψαριων) εως 100+.

Οσο πιο λιγα ομως τοσο το καλυτερο και για τα ψαρια και για την αποφυγη της δημιουργιας αλγης.

(Για τις αλγες πρεπει να εχουμε και μια ισορροπια 1 προς 12 φωσφοριικα και νιτρικα).

Ενας μεσος ορος για καλη λειτουργια ειναι Νιτρικα ΝΟ3: 5-20 ppm

Το ιδιο και τα φωσφορικα μεχρι 1-2 ppm. (και τα φωσφορικα ειναι τροφη των φυτων)

4. Ναι

5. Απο τα νιτρικα και φωσφορικα, οχι πως δεν υπαρχουν και αλλες ουσιες στο νερο αλλα αυτα ειναι ενα δειγμα για ολα. Ομως και παλι δεν ειναι απολυτο αυτο γιατι μπορει να υπαρχουν πολλα φυτα που τα καταναλωνουν αλλα για αλλους λογους το νερο να εχει κορεστει και να μην εχει χρησιμες ουσιες για την καλη διατηρηση των ψαριων. Εδω ερχεται ο "κανονας" για τις εβδομαδιαιες ή δεκαπενθημερες αλλαγες νερου, ιδιως για αρχαριους που δεν κοβει το ματι και η μυτη τους για τυχων προβληματα αφου δεν μπορουν να γινουν μετρησεις για τα παντα. Θα εχεις παρατηρησει οταν δημιουργειται ενα προβλημα που δεν φαινεται η αιτια, το πρωτο που συνιστουν στην κατηγορια ασθενειες ειναι αλλαγη νερου.

Αμμωνια δεν πρεπει να υπαρχει ποτε σε ενα στρωμενο ενυδρειο ειναι ακρως τοξικη και μπορει να φερει αμεσο θανατο, οπως και τα νιτρωδη.

(Η αμμωνια ειναι 10 φορες πιο τοξικη απο τα νιτρωδη και 10000 φορες πιο τοξικη απο τα νιτρικα)

6. Αν δεν εχεις υπερβολικη ιχθυοφορτωση, ταυτοχρονα γινεται στοιχειωδης αναταραξη της επιφανειας (ετσι γινεται η οξυγονωση του νερου) μεσω ακομα και μονο της εξοδου του φιλτρου (πχ εγω δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε αεραντλια για οξυγονωση) και δεν βλεπεις τα ψαρια να βαριανασαινουν ή να κανουν gasping (κολημενα στην επιφανεια για ανασες) τοτε εχεις αρκετη οξυγονωση.

7. Το gasping ειναι ενδειξη ελλειψης οξυγονου (και οχι μονο, μπορει να γινεται και απο αλλες αιτιες οπως δηλητηριαση απο αμμωνια.

Επισης οσο πιο ψηλη η θερμοκρασια τοσο λιγοστευει το ποσοστο οξυγονου στο νερο.

Αντι ομως να βαλεις 5-6 αεραντλιες καλυτερα να κατεβασεις τη θερμοκρασια για να την αντεχουν και τα ψαρια σου.

Κοιτα τα προφιλ τους δεν ειναι για πανω απο 28C.

Εδω θα βρεις ολες τις πληροφοριες για τον κυκλο του αζωτου (αμμωνιες κλπ) αναλυτικα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

και εδω, για το ιδιο θεμα, μια ωραια παρουσιαση powerpoint για αρχαριους απο τον viciouscircle http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=35196&hl=

Καλο διαβασμα.

Αν δεν ξερεις με τι εχεις να κανεις, δεν θα μπορεσεις να το πολεμησεις.

Link to comment
Share on other sites

delta έγραψες πάλι. :)

Link to comment
Share on other sites

τις ευχαριστίες μου και στον adreas 301 καθώς και όλα τα παιδιά που μπικανε στον κόπο να διαβάσουνε και να απαντήσουνε στις απορείες.

εκεί που νομίζω ότι έχω μπει στο στο παιχνίδι πάντα γίνεται κάτι και ψάχνομαι.

καταλαβαίνω ότι το πρόβλημά μου είναι η μεγάλη θερμοκρασία.

έχω 2 εσωτερικα φίλτρα με αερανλία,είναι λογικό να είναι στην επιφάνει και να ανασένουν?κάνοντας συχνές αλλαγές νερού(κάθε 2 μέρες) αυξάνω την οξηγώνωση? ή αυτό επυτηγχάνεται μόνο με την ανατάραξη της επιφάνειας?

Link to comment
Share on other sites

δώσε μας πληροφορίες για το ενυδρείο σου ,τα πάντα σαν να περιγράφεις το πρόβλημα στο γιάτρο :) ,και τις μετρήσεις του νερού για να δουν και οι υπόλοιποι τι γίνετε ,να βοηθήσουμε

Link to comment
Share on other sites

εχεις πολλα ψαρια για τα λιτρα σου. μετρα αμωνια. αλλαγες νερου καθε 3 μερες περιπου 20%-25% μεχρι να βρεθει το προβλημα και να το λυσεις. δωσε τις πληροφοριες που σου ζητανε τα πιο εμπειρα μελη για να μπορεσουν να σε βοηθησουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...