Jump to content

ΠΤΩΣΗ PH


Recommended Posts

ΓΥΡΙΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΠΕΣ

ΟΛΑ ΟΚ ΜΕ ΤΑ ΤΕΡΑΤΑ

ΠΡΟΣΕΘΕΣΑ ΜΟΝΟ PLANT MIN THΣ ΤΕΤΡΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΑΝΑ ΜΗΝΑ ΓΙΑ ΛΙΠΑΣΜΑ.

ΚΑΝΩ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΜΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗ ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΔΩ???? ΤΟ PH EIXE ΥΠΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΟΞΙΝΑ ΕΠΙΠΕΔΑ(ΜΗΝ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΠΟΣΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΤΕΣΤ ΤΗΣ ΤΕΤΡΑ ΜΕΤΡΑΝΕ ΩΣ 6,4 ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΚΑΤΩ)

ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΛΙΠΑΣΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ????

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να θέλουν καθαρισμό τα φίλτρα σου και το υπόστρωμα!

Κάνε μέτρηση kH να δεις που βρίσκεσαι!

Διαίρεσε την δόση του υγρού λιπάσματος που βάζεις κάθε μήνα στα τέσσερα και να προσθέτεις αυτή τη δόση αν εβδομάδα μαζί με την αλλαγή νερού που θα κάνεις!

Όταν σου τελειώσει το τεστ να μην το ξαναπάρεις ή να μετράς πιο συχνά μέχρι να λυθεί το πρόβλημα για να μην βγαίνεις έξω από την κλίμακα, εξάλλου δεν κάνει να πέφτεις τόσο χαμηλά!

Το λίπασμα είναι δύσκολο να φταίει, αν και δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα!

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ, ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ

ΠΟΙΟ ΤΕΣΤ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ???ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΤΗΣ ΤΕΤΡΑ????

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα με το τεστ της Τετρα απλά μπορείς να πάρεις κάποιο που μετράει και πιο κάτω πχ Σερα!

Αυτό βεβαίως δεν έχει κάποια σημασία αν φροντίζεις να διατηρείς τις τιμές σου σε λογικά επίπεδα!

Για το ζήτημα της καθαριότητας επειδή με απασχόλησε πρόσφατα δες το παρακάτω θέμα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=20entry31308

Μέτρηση kH έκανες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα με το τεστ της Τετρα απλά μπορείς να πάρεις κάποιο που μετράει και πιο κάτω πχ Σερα!

Αυτό βεβαίως δεν έχει κάποια σημασία αν φροντίζεις να διατηρείς τις τιμές σου σε λογικά επίπεδα!

Για το ζήτημα της καθαριότητας επειδή με απασχόλησε πρόσφατα δες το παρακάτω θέμα:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=20entry31308

Μέτρηση kH έκανες;

32615[/snapback]

ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΧΑΜΗΛΟ ΠΟΛΥ KOUZMAN

Link to comment
Share on other sites

Πόσο είναι το ΡΗ σου υπό νορμάλ συνθήκες και πόσο το ΚΗ;

Έχεις παροχή διοξειδίου;

Κάνε μια δοκιμή και με κάποιο άλλο τέστ γιατί πιθανώς να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτό που έχεις και να σου δείχνει λάθος.

Δε νομίζω να ευθύνεται το λίπασμα για μια μεγάλη πτώση του ΡΗ και σίγουρα δεν ευθύνεται ο καθαρισμός υποστρώματος και φίλτρων!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς αεραντλία;

Link to comment
Share on other sites

NAI MIA EHEIM 100ARA ΑΕΡΑΝΤΛΙΑ

ΕΧΩ ΠΑΡΟΧΗ ΔΙΟΞΕΙΔΙΟΥ

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ???

ΚΟUZMAN ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ 3 ΚΗ

ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΧΩ 6 ΜΕ ΡΗ ΣΤΟ 7,4

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς μπουκάλα και λοιπό εξοπλισμό ή DIY CO2;

Το kH είναι χαμηλό και ενδεχομένως να φταίει αυτό που σου έριξε την τιμή του pH!

Ξεκίνα συχνές και μικρές αλλαγές νερού για να ανεβάσεις τις τιμές!

Από την βρύση έχεις πάρει μετρήσεις να δεις περίπου που κυμαίνονται οι τιμές της;

Την αεραντλία πότε την χρησιμοποιείς; (με χρονοδιακόπτη ή μόνιμα)

Καλό είναι να σταματήσεις την παροχή CO2 και να βάλεις την αεραντλία στο τέρμα και συνέχεια για να φύγει το CO2 από το νερό!

Αυτά τουλάχιστον μέχρι να μεγαλώσουν οι τιμές σου και να είσαι σίγουρος ότι δεν κινδυνεύουν τα ψάρια σου!

Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσουν οι πιο σχετικοί!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς μπουκάλα και λοιπό εξοπλισμό ή DIY CO2;

Το kH είναι χαμηλό και ενδεχομένως να φταίει αυτό που σου έριξε την τιμή του pH!

Ξεκίνα συχνές και μικρές αλλαγές νερού για να ανεβάσεις τις τιμές!

Από την βρύση έχεις πάρει μετρήσεις να δεις περίπου που κυμαίνονται οι τιμές της;

Την αεραντλία πότε την χρησιμοποιείς; (με χρονοδιακόπτη ή μόνιμα)

Καλό είναι να σταματήσεις την παροχή CO2 και να βάλεις την αεραντλία στο τέρμα και συνέχεια για να φύγει το CO2 από το νερό!

Αυτά τουλάχιστον μέχρι να μεγαλώσουν οι τιμές σου και να είσαι σίγουρος ότι δεν κινδυνεύουν τα ψάρια σου!

Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσουν οι πιο σχετικοί!

32696[/snapback]

ΒΑΣΙΚΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ DISPENSER ΤΗΣ ΤΕΤΡΑ

ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΑΣ ΜΕ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥ PH KAI TΟΥ KH ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΣΑ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΕΣ.

ΑΡΑ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΠΕΣΕ ΤΟ PH ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΠΟΥ ΕΡΙΞΕ ΤΟ KH ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ??????

ΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ ΤΟΥ CO2 ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΦΥΤΑ??????

Link to comment
Share on other sites

Το kH ουσιαστικά λειτουργεί ως σταθεροποιητής του pH!

Κατά συνέπεια με τιμές κάτω από το 4 κινδυνεύεις με pH crash!

Αυτό δεν είναι απόλυτο μια και εγώ πριν βάλω CO2 είχα τέτοιες τιμές αλλά με καλή συντήρηση (αλλαγές νερού κ.λ.π.) δεν είχα ποτέ πρόβλημα!

Εσύ όμως που έχεις CO2 θα πρέπει να το ανεβάσεις τουλάχιστον στο 5 με 6 για να κρατάει σταθερό το pH!

«ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ DISPENSER ΤΗΣ ΤΕΤΡΑ»

Δεν το ξέρω το προϊόν αυτό τι είναι;

Δεν μας είπες τι CO2 έχεις (μπουκάλα ή DIY)!

Αν έχεις pH controller λογικά δεν πρέπει να φταίει αυτό!

Αν δεν έχεις όμως και στις 2 περιπτώσεις θα πρέπει να προσέχεις μια και θα σου ρίξει το pH!

Γιατί χρησιμοποιείς απιονισμένο νερό το απαιτούν τα είδη που έχεις;

Να ξέρεις πάντως ότι έτσι παίρνεις πολύ χαμηλές τιμές (pH, kH & gH) και θα πρέπει να προετοιμάζεις σωστά το νερό πριν το βάλεις στο ενυδρείο σου (απαραίτητα συμπληρώματα)!

Αν μπορείς δώσε και παλιότερες τιμές που πήρες από τις μετρήσεις σου!

Το CO2 μπορείς να το σταματήσεις για λίγο μέχρι να ανεβάσεις τις τιμές σου και να είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις πρόβλημα!

Για να ανεβάσεις το kH θα πρέπει να βάλεις διτανθρακική σόδα (μια κουταλιά / 5 gr ανεβάζει 4 βαθμούς τα 50 λίτρα, χωρίς παράλληλα να ανεβάζει αντίστοιχα το pH)!

Η προσθήκη σόδας θα πρέπει να γίνει σταδιακά και με προσοχή (μετρήσεις) για να μην ξεφύγει το pH προς τα πάνω και πάθουν οσμωτικό σόκ τα ψαράκια σου!

Κατά συνέπεια με μικρές συνεχόμενες αλλαγές νερού θα λυθεί το πρόβλημα σχετικά σύντομα!

Το νερό της βρύσης τι τιμές σου δίνει;

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό μια και δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΞΑΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ

ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΛΕΟΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΕ ΤΟ ΛΙΠΑΣΜΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΚΑΙ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΧΗ CO2.

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΑΤΑΒΛΗΘΕΙ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΝΝΟΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.

ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΣΤΙΑΖΩ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ ΝΕΡΟ

ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΟ ΝΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ ΟΞΙΝΟ

ΛΕΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΘΑΙΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟ???????? ;)

Link to comment
Share on other sites

Το απιονισμένο νερό λογικά θα έχει πολύ χαμηλές τιμές (καλό θα ήταν βέβαια να κάνεις και μετρήσεις)!

Βάλε σόδα όπως σου είπα και ανέβασε το kH στο 6 τουλάχιστον!

Το pH θα ανέβει και αυτό λίγο οπότε θα κάνεις σταδιακά τις αλλαγές σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...