Jump to content

Φιλτραρισμένο πόσιμο νερό για συμπλήρωση του εξατμισμένου


Recommended Posts

Καλημέρα.

Εδώ και αρκετά χρόνια, φιλτράρω το νερό της βρύσης μου με κανάτες και φίλτρο BRITA, ώστε να μπορώ να το πίνω πιο άνετα και το χρησιμοποιώ επίσης και στη μαγειρική.

Το νερό της βρύσης μου έχει KH ~ 8-9 και GH ~ 10

Προχτές σκέφτηκα να κάνω μια μέτρηση (υγρά τεστ API) στο φιλτραρισμένο νερό και προς μεγάλη μου έκπληξη παρατηρώ: GH~ 5 και ΚΗ: 1 !!!!

Επομένως δεν είναι καλύτερα να συπλήρώνω από αυτό το νεράκι, το νερό που εξατμίζεται στο ενυδρείο του μονομάχου (που θέλει μαλακό νερό) ?

(Σημ.: Στις αλλαγές νερού συμπληρώνω PHminus της JBL, οπότε χρησιμοποιώ νερό βρύσης με αντιχλώριο ή Attison Betta SPA)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα είναι καλύτερο!

αλλά εάν θες πες μας λίγο ποιο είναι το φίλτρο σου γιατί είναι λίγο περίεργο να σου βγάζει τις τιμές που λες (εκτός και εάν είναι φίλτρο 3-4 σταδίων που περιλαμβάνει και μεμβράνη)

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα είναι καλύτερο!

αλλά εάν θες πες μας λίγο ποιο είναι το φίλτρο σου γιατί είναι λίγο περίεργο να σου βγάζει τις τιμές που λες (εκτός και εάν είναι φίλτρο 3-4 σταδίων που περιλαμβάνει και μεμβράνη)

Το ξέρω ότι είναι ... προκλητικά περίεργο και φαντάσου ότι τις πρώτες μετρήσεις τις έκανα με υγρό της sera(GH) και Tropic Marin(KH) που ήταν στα τελευταία τους και έπειτα επανέλαβα με υγρά της API.

Το φίλτρο είναι της BRITA και το αλλάζω καθε μήνα (έτσι λένε οι οδηγίες). Έχει μόνο άνθρακα μέσα και μια ψηλή σίτα πριν την έξοδο του νερού.

Φυσικά προορίζεται για καθαρά οικιακή χρήση. Όταν περάσουν 4 εβδομάδες και το φίλτρο είναι στα τελευταία του, αλλάζει αρκετά η γεύση του νερού.

Το κόστος του δεν είναι μικρό (~8 € / φίλτρο) αλλά κάνει καλή δουλειά νομίζω....

Link to comment
Share on other sites

εάν έχει μέσα μόνο άνθρακα πως ρίχνει τις σκληρότητες; Σηκώνω τα χέρια ψηλά... ;)

πρόσεξε μόνο μην έχει μέσα τίποτα μυστήριο που το κάνει αυτό :D

Link to comment
Share on other sites

εάν έχει μέσα μόνο άνθρακα πως ρίχνει τις σκληρότητες; Σηκώνω τα χέρια ψηλά... ;)

πρόσεξε μόνο μην έχει μέσα τίποτα μυστήριο που το κάνει αυτό :blush:

Τελικά έχεις δίκιο!! Ο άνθρακας είναι μάλλον το μόνο που μπορώ να αντιληφθώ. Στο site λέει τα παρακάτω:

"Το ανταλλακτικό φίλτρο BRITA Maxtra με το μοναδικό φιλτράρισμα 4 σταδίων παρουσιάζει +20% βελτίωση της μείωσης αλάτων σε σύγκριση με το ανταλλακτικό φίλτρο BRITA Classic *. Εκτός από αυτό μειώνει και άλλες ουσίες όπως χλώριο το οποίο επηρεάζει τη γεύση και τη μυρωδιά του νερού, μειώνει το ορισμένα βαριά μέταλλα (όπως χαλκό και μόλυβδο) μαζί με ορισμένα εντομοκτόνα. Επίσης μειώνονται οργανικές ακαθαρσίες (νοθεύσεις). Το αποτέλεσμα είναι καθαρότερο, διαυγέστερο νερό με απίθανη γεύση, για ζεστά και κρύα ποτά, νοστιμότατα φαγητά, και μείωση της εναπόθεσης (συσσώρευσης) αλάτων στις οικιακές σας συσκευές."

edit: Μήπως τελικά με συμφέρει η ΑΟ? :D

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχεις δίκιο!! Ο άνθρακας είναι μάλλον το μόνο που μπορώ να αντιληφθώ. Στο site λέει τα παρακάτω:

"Το ανταλλακτικό φίλτρο BRITA Maxtra με το μοναδικό φιλτράρισμα 4 σταδίων παρουσιάζει +20% βελτίωση της μείωσης αλάτων σε σύγκριση με το ανταλλακτικό φίλτρο BRITA Classic *. Εκτός από αυτό μειώνει και άλλες ουσίες όπως χλώριο το οποίο επηρεάζει τη γεύση και τη μυρωδιά του νερού, μειώνει το ορισμένα βαριά μέταλλα (όπως χαλκό και μόλυβδο) μαζί με ορισμένα εντομοκτόνα. Επίσης μειώνονται οργανικές ακαθαρσίες (νοθεύσεις). Το αποτέλεσμα είναι καθαρότερο, διαυγέστερο νερό με απίθανη γεύση, για ζεστά και κρύα ποτά, νοστιμότατα φαγητά, και μείωση της εναπόθεσης (συσσώρευσης) αλάτων στις οικιακές σας συσκευές."

edit: Μήπως τελικά με συμφέρει η ΑΟ? ;)

πάντως μια ΑΟ με ιχνοστοιχεία έχει 50 ευρώ συντήρηση το χρόνο και εσύ πληρώνεις 96 ευρώ :D

ΥΓ. Βέβαια δεν πετάς νερό αλλά και πάλι είναι τα διπλά :blush:

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

πάντως μια ΑΟ με ιχνοστοιχεία έχει 50 ευρώ συντήρηση το χρόνο και εσύ πληρώνεις 96 ευρώ ;)

ΥΓ. Βέβαια δεν πετάς νερό αλλά και πάλι είναι τα διπλά :D

Σοβαρά μιλάς ?? :blush:

Δηλαδή μπορώ να έχω συσκευή που μου δίνει πόσιμο νερό με μικρότερο κόστος?

Και ταυτόχρονα να το χρησιμοποιώ και στο ενυδρείο?

Μπορείς να μου δώσεις λίγες πληροφορίες σε παρακαλώ για το ΠΟΥ να ψάξω τιμές ?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάς ?? :D

Δηλαδή μπορώ να έχω συσκευή που μου δίνει πόσιμο νερό με μικρότερο κόστος?

Και ταυτόχρονα να το χρησιμοποιώ και στο ενυδρείο?

Μπορείς να μου δώσεις λίγες πληροφορίες σε παρακαλώ για το ΠΟΥ να ψάξω τιμές ?

Ευχαριστώ πολύ

www.waterwaves.gr

Πάρτους τηλ και ρώτα ότι θες, έχουν και βήμα εδώ στο φόρουμ ;)

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

www.waterwavers.gr

Πάρτους τηλ και ρώτα ότι θες, έχουν και βήμα εδώ στο φόρουμ ;)

οκ. Ευχαριστώ. Όντως έχει πολύ θέμα το site! αλλά το αρχικό κόστος αγοράς για τη συσκευή είναι τσιμπημένο....

μια διευκρίνηση: όταν απόρριψη νερού τι εννοεί? το νερό αυτό το αποθηκεύει κάπου αλλού? Και αν ναι, θα μπορώ να το χρησιμοποιώ για το Ταγκανίκα ενυδρείο μου που θέλει πιο σκληρό νερό? :D

Link to comment
Share on other sites

οκ. Ευχαριστώ. Όντως έχει πολύ θέμα το site! αλλά το αρχικό κόστος αγοράς για τη συσκευή είναι τσιμπημένο....

μια διευκρίνηση: όταν απόρριψη νερού τι εννοεί? το νερό αυτό το αποθηκεύει κάπου αλλού? Και αν ναι, θα μπορώ να το χρησιμοποιώ για το Ταγκανίκα ενυδρείο μου που θέλει πιο σκληρό νερό? :D

δε το αποθηκεύει το βγάζει σε ένα σωληνάκι, αλλά ναι είναι ιδανικό για αφρικάνες... Δεν είναι τσιμπημένο απλά ίσως κοιτάς τα συστήματα με το ντεπόζιτο κτλ κτλ... μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με ένα 100ρικο για όλα. Απλά σε ένα σωλήνα θα παίρνεις καθαρό και θα γεμίζεις μπουκάλια πχ και στο άλλο θα γεμίζεις ένα δοχείο για τις αφρικάνες σου ;)

Link to comment
Share on other sites

δε το αποθηκεύει το βγάζει σε ένα σωληνάκι, αλλά ναι είναι ιδανικό για αφρικάνες... Δεν είναι τσιμπημένο απλά ίσως κοιτάς τα συστήματα με το ντεπόζιτο κτλ κτλ... μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με ένα 100ρικο για όλα. Απλά σε ένα σωλήνα θα παίρνεις καθαρό και θα γεμίζεις μπουκάλια πχ και στο άλλο θα γεμίζεις ένα δοχείο για τις αφρικάνες σου ;)

Τέλεια! ξεκινάω διάβασμα και έπειτα τσάρκα προς Ραφήνα! :D

Link to comment
Share on other sites

Εχω στο μυαλο μου να περναω το νερο της βρυσης μεσα απο φιλτρα ανθρακα για να κραταει το χλωριο/χλωραμινες, αλλα επειδη εχω αφρικανες δεν θα ηθελα να μου βγαζει μειωμενες σκληροτητες. Φανταζομουν οτι κατι θα κοβει αλλα ειναι περιεργο ενα φιλτρακι οικιακης χρησης να ριχνει τοσο πολυ το gH και το kH. Δεν θελω να φανταστω τι θα κανουν τα μεγαλα φιλτρα των 10"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...