Jump to content

απορια


Recommended Posts

υπαρχει περιπτωση τα σκαλαρια να τρωνε τα apple μου.μολις γυρισα απο το πετ σοπ πηρα 6 apple

δεν προλαβα να τα βαλω μεσα αρχισανε και τα τσιμπολογανε.ειχα 4 πριν και μετα απο καιρο αφαντα μονο τα καβουκια μεινανε. εχω 6 σκαλαρια ενα corydoraki και ενα pleco.

Link to comment
Share on other sites

Απίθανο μου φαίνεται. Επιθετικά μπορεί να είναι αλλά να τα τρώνε.... δεν νομίζω.

όσο για τα άδεια καβούκια, απλά έφτασε το τέλος της ζωής τους (αν μάλιστα τα τσιμπολογούσανε συνέχεια τα σκαλάρια και τα ταλαιπωρούσαν...). Βέβαια ένα τσίμπημα απο δώ ένα από κει μπορεί να τα πληγώσουν αν είναι αρκούντως επιθετικά.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω . το ενα σαλιγκαρι δεν εχει αλλαξει θεση αποτην ωρα που το εβαλατα .αλλα πανε σφαιρατα.το εχω δει παντος ψιλοκουνιεται.μπορει να εχει παθει σοκ απο τα τσιμπιματα.πηρα και 2 ριζες με παρακλαδια μεγαλες για να αλλαξω look στο ενυδρειο.δεν ητανν μεγαλα τα προηγουμενααυτα ειναι xxL.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω . το ενα σαλιγκαρι δεν εχει αλλαξει θεση αποτην ωρα που το εβαλατα .αλλα πανε σφαιρατα.το εχω δει παντος ψιλοκουνιεται.μπορει να εχει παθει σοκ απο τα τσιμπιματα.πηρα και 2 ριζες με παρακλαδια μεγαλες για να αλλαξω look στο ενυδρειο.δεν ητανν μεγαλα τα προηγουμενααυτα ειναι xxL.

Το ίδιο είχε συμβεί και σε μένα. Δυστυχώς τα σκαλάρια δεν είναι συμβατά με τα apple snail. Επίσης δεν ταιριάζουν οι συνθήκες του νερού με αυτές που θέλουν τα σκαλάρια.(ανθρακική σκληρότητα). Μερικά τα βλέπουν σαν τροφή και τα τσιμπάνε συνέχεια ιδίως στις κεραίες. Αν το σαλιγκάρι μένει συνεχώς μέσα ή δεν επεκτείνει πλήρως τις κεραίες του είναι σημάδι προβλήματος. Εμένα δεν τα κατάφεραν.

Έγινε επεξεργασία - exerazor
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...