Jump to content

καλως σας βρηκα μετα τις διακοπες!


Recommended Posts

καλησπερα παιδια! γυρισα μετα απο εναμισι μηνα διακοπων πριν μερικες ωρες και το πρωτο που εκανα ηταν μια μεγαλη αλλα οχι συνολικη συντηριση των 2 ενυδρειων μου.

2 περιεργα:

1) στο 30αρι με τους μονομαχους, το apple snail και τα 6 κορυ..... λοιπουν 4 κορυ!!!

2)στο 70αρι και στο 30αρι λειπει καθε ιχνος απο egeria densa και ειχα αρκετη!!!!

να πω οτι ολα τα αλλα ψαρια ειναι καλα οπως τα βλεπω και ο μονομαχος ειδικα εχει μεγαλωσει πολυ και με πιο λαμπερα χρωματα. τα γκαπι τα μωρα ειναι πανεμορφα και μεγαλωσαν πααρα πολυ!!!

για την εγκερια νομιζω η θερμοκρασια καποια μερα θα μας εκανε τη δουλεια και τα κορυ λογικα τα εκανε μεζε το apple snail οταν πεθαναν...

Link to comment
Share on other sites

παντως το πολυ παριγορο ειναι οτι εχουν σωθει απότι βλεπω ολες οι γαριδες και στο τουλι που ειχα βαλει στην εισοδο ενος απο τα φιλτρα στο μεγαλο ενυδρειο εχει 5-6 μικρες red cherry δηλαδη γεννησαν κιολας!! και ειναι οι πρωτη μου γεννα λογικα! μακαρι να μεγαλωσουν!!!

πολυ ανθεκτικες γαριδες τελικα!!! ;):D:blush:

Link to comment
Share on other sites

Welcome back ;)

Τα ενυδρεία στα πρόσεχε κάποιος, ή ήταν όλα στο ''αυτόματο''?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! γυρισα μετα απο εναμισι μηνα διακοπων πριν μερικες ωρες και το πρωτο που εκανα ηταν μια μεγαλη αλλα οχι συνολικη συντηριση των 2 ενυδρειων μου.

2 περιεργα:

1) στο 30αρι με τους μονομαχους, το apple snail και τα 6 κορυ..... λοιπουν 4 κορυ!!!

2)στο 70αρι και στο 30αρι λειπει καθε ιχνος απο egeria densa και ειχα αρκετη!!!!

να πω οτι ολα τα αλλα ψαρια ειναι καλα οπως τα βλεπω και ο μονομαχος ειδικα εχει μεγαλωσει πολυ και με πιο λαμπερα χρωματα. τα γκαπι τα μωρα ειναι πανεμορφα και μεγαλωσαν πααρα πολυ!!!

για την εγκερια νομιζω η θερμοκρασια καποια μερα θα μας εκανε τη δουλεια και τα κορυ λογικα τα εκανε μεζε το apple snail οταν πεθαναν...

Νομιζω στο πρωο ερωτημα απαντας μονος σου..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Welcome back ;)

Τα ενυδρεία στα πρόσεχε κάποιος, ή ήταν όλα στο ''αυτόματο''?

καλως σας βρηκα! ναι ερχοταν ενας φιλος καθε 2-3 μερες και ταιζε και προσθετε νερο για την εξατμιση που γινοταν. στον αυτοματο ηταν τα φιλτρα, τα φωτα και το ανεμιστηρακι, αλλα ειχε προστεθει και ενα επιπλεον φιλτρο στο καθε ενυδρειο. και μερικα ακομα φυτα ....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω στο πρωο ερωτημα απαντας μονος σου..... ;)

λες???????? μεχρι τωρα δεν τα ειχε ενοχλησει...αλλα θα μου πεις αν πεινας....κυνηγας!!! :D

Link to comment
Share on other sites

λες???????? μεχρι τωρα δεν τα ειχε ενοχλησει...αλλα θα μου πεις αν πεινας....κυνηγας!!! ;)

Δεν ειπα οτι τα πείραξε..... απλα τα 2 κορυ για καποιο λογο ΔΕΝ την πάλεψαν και το μηλοσαλίγκαρο με τη βοηθεια του μονομαχου και όχι μονο... καθαρισαν το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε pozeras13, διαπίστωσες με τον άσχημο τρόπο πως σε 30 λίτρα ενυδρείο δε χωράνε μαζί μονομάχος, apple snail και 6 cory. Κάτι πήγε στραβά όσο έλειπες και η ευθραυστη ισορροπία του ενυδρείου σου ανατράπηκε.

Τα 6 cory δε θα έπρεπε να υπάρχουν από την αρχή στο ενυδρείο σου! Ποιο είδος cory έχεις; Μετρήσεις έκανες μετά την επιστροφή σου; Ίσως χρειαστείς κάποια μεγάλη αλλαγή νερού! Ιδιαίτερα στο μικρό ενυδρείο που είχες τόσες απώλειες...

Link to comment
Share on other sites

ουτος η αλλος εγινε η μεγαλη αλλαγη νερου και στα δυο ενυδρεια. μετρησεις δεν κανω γενικα δυστυχως, μονο ph!

τα κορυ aeneus εχω. μεχρι πριν φυγω πηγαιναν μια χαρα! και στο μεγαλο ενυδρειο εχω 2 απωλειες κορυ απότι μπορω να διακρινω. μολις μεγαλωναν λιγο θα τα πηγαινα στο μεγαλο που σε βαθος χρονου θα μεινουν μονο κορυ και 1-2 ψαρια καποιου ειδους που δεν πρεπει να ειναι σε ομαδα....

παντως η αποψη μου ειναι οτι φταιει κυριως η ανοδος της θερμοκρασιας στο μικρο που δεν ειχε και ανεμιστηρακι γιατι μεχρι να φυγω διακοπες δεν ειχε ανεβει πανω απο τους 26 και επαναπαφθηκα... αλλα και η μεγαλυτερη ιχθυοφορτηση στο μικρο.... οταν ειμουν κοντα με 2 φιλτρα και συχνες αλλαγες νερου απο φιλτρανση ηταν καλα, μονο με το χωρο θα ειχα προβλημα ειδικα αν μεγαλωναν γιαυτο ειχα στο μυαλλο μου να τα παω στο μεγαλο καποια στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

και ενταξει σημερα που αλλαξα νερο κοιταω πισω απο μια πετρα και βλεπω γυρω στα 5 εκατοστα δυο egeria densa, η οποια ειχα εξαφανιστει εντελως απο το ενυδρειο το καλοκαιρι :):P;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...