Jump to content

προβλημα οξυγονου....help!!


Recommended Posts

Καλημερα παιδια....

Σημερα το πρωι 8:00 οπως και χθες βρηκα ολα τα ψαρακια να ειναι στην επιφανεια να προσπαθουν να ανασανουν....

Εχω 6 buenos aires tetra, 3 sae, 2 apple snail και ενα πλεκο. Μεχρι και ο πλεκο ανεβαινε ανα διαστηματα επανω στην επιφανεια..... Και ολα τα σαλιγγαρια λαθρεπιβατες ητανε επανω (καμια 30αρια).

Ακομα και τωρα 11:30 η ωρα ακομα ειναι στην επιφανεια οπωσ μου ειπε η κοπελα μου...

εχω μεγαλη στεναχωρια για τα καημενα.....

Εχω 2 βαλισνεριες, 2 εγεριες, 1 εχινοδορο μεγαλο και ενα μικρο, 2 μπουκετα απο αλτερναθεα ροζ και λιγο κερατοφυλλο.

Γιατι δεν παρεχουν τα φυτακια αρκετο οξυγονο δεν μπορω να καταλαβω...

Οποτε λεω να παω να βαλω μια αεραντλια eheim 200 να δουλευει απο της 5 το βραδυ εως της 9 το πρωι.

Για πειτε μου και εσεις τη γνωμη σας....

και καμια προταση για αθορηβη αεραντλια...(λεω την eheim 200 γιατι ελεγχο ποσοτητας αερα που βγαζει..)

??????????????????

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις την έξοδο του φίλτρου σου για να δημιουργήσεις ανατάραξη της επιφάνειας. Με αυτόν τον τρόπο δεν χρειάζεσαι αεραντλία.

;)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει ικανοποιτικη αναταραξη και δεν ξερω γιατι. Εχω το ecco pro 300 και δεν φτυνει αρκετο νερο η εξοδος...

η εξοδος ειναι 2 ποντους επανω απο την σταθμη απο της 8:00 και ακομα αυτα ειναι στην επιφανεια...

το νερο το ανεβαζω απο το φιλτρο εως το ενυδρειο 1,60 μετρα και τα καλαθακια ειναι γεματα με βιολογικο και τα τρια, και ενα λευκο σφουγαρι και ενα μπλε της μανας του και δεν ξερω γιατι δεν εχει μεγαλη ροη....???!!!

Link to comment
Share on other sites

το συντηρεις το φιλτρο ποτε ποτε?

Link to comment
Share on other sites

Πες μας αν θες μερικά στοιχεία παραπάνω για το ενυδρείο (πχ λίτρα, πότε καθάρισες το φίλτρο τελευταία φορά). Μπορείς να προσθέσεις ένα κυκλοφορητή για να σε βοηθήσει στην ανατάραξη.

;)

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο δουλευει 2 μηνες τωρα....

ειναι 100Χ40 Χ60 υψος ιδιοκατασκευη...

το καθαρισα πριν 10 μερες. σε νερο ενυδρειου ανακατωσα τα βιολογικα απο τα καλαθακια και πεσανε ολες οι βρομιεσ και αλλαξα και το ασπρο σφουγγαρι αφου εγινε καφε....με καινουργιο....

Link to comment
Share on other sites

το ασπρο μηπως ειναι ενυδρειακο βαμβακι, αν ναι να ξερεις οτι μπουκονει πιο ευκολα... μπορεις με μια μπατονετα να καθαρησεις και τη φτερωτη σε μερικα φιλτρα. δες αν γινεται και στο δικο σου ;)

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο δουλευει 2 μηνες τωρα....

ειναι 100Χ40 Χ60 υψος ιδιοκατασκευη...

το καθαρισα πριν 10 μερες. σε νερο ενυδρειου ανακατωσα τα βιολογικα απο τα καλαθακια και πεσανε ολες οι βρομιεσ και αλλαξα και το ασπρο σφουγγαρι αφου εγινε καφε....με καινουργιο....

γιατι το εκανες τοσο ψηλο? τα ψηλα οταν οι αλλες 2 διαστασεις δεν ειναι μεγαλες εχουν προβλημα οξυγονου, γιατι το εμβαδον που ερχεται σε επαφη με το οξυγονο το νερο ειναι μικρο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι βαμβακι ενυδρειακο...

Ειναι το μαμα το λευκο σφουγγαρι.....

Εχω βαμβακι ενυδρειακο αλλα το πηρα για να βρισκετε....

Σιγουρα θα το καθαρισω σημερα παλι και θα ελενξω την ροη χωρις τα κουβαδακια μεσα στο φιλτρο μηπως αυξηθει και βλεπουμε...

Δεν ξερω τι να πω.....!!

Link to comment
Share on other sites

Για να βαλω αγγελοψαρα ή αργοτερα δισκους.....

Link to comment
Share on other sites

δες τι ροη λεει οτι εχει και υπολογησε οτι θα εχεις τη μιση με τα υλικα σου. μετα παρε ενα κουβα ας πουμε 5 λιτρων και βαλτο να δουλευει δες σε ποση ωρα πεταει τα 5 λιτρα και υπολογισε σε 1 ωρα ποσα λιτρα πεταει... προσεξε ομως το νερο να ειναι ενυδρειακο για να μην χασεις καμια βιολογια και τρεχεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρε αμεσα μια αεραντλια μεχρι να λυσεις το πρόβλημα... και μετα άστη κι αυτη να βρισκεται!!!

Σιγουρα δοκιμασε και τα παραπανω.... απλα καλο ειναι να υπαρχει μια αεραντλια....

Απλα να προτιμησεις μια αθορυβη.

Τι ph εχει το νερό σου?? Θερμοκρασια??

Εχε υπόψη σου οτι η περιεκτικότητα του οξυγονου στο νερό εξαρταται και απο τα δύο....

Link to comment
Share on other sites

Επισης διαβασα οτι το φιλτρο σου εχει max 750ltr/h και μανομετρικο max 1,9m.

Αυτό σημαινει οτι στα 1,6 που το εχεις εσυ.... ουτε 300ltr/h ΔΕΝ έχει!!!

Link to comment
Share on other sites

αν οντος δεν φτανει το νερο με μεγαλη ροη παρα τον καθαρισμο μηπως θα μπορουσε να ανεβασει πιο ψηλα το φιλτρο για να μην κανει 1,60 μετρα να ανεβαινει το νερο?

Link to comment
Share on other sites

Επισης διαβασα οτι το φιλτρο σου εχει max 750ltr/h και μανομετρικο max 1,9m.

Αυτό σημαινει οτι στα 1,6 που το εχεις εσυ.... ουτε 300ltr/h ΔΕΝ έχει!!!

και ειναι μικρο για τα λιτρα αυτα...μετρησεις εχεις? μηπως εχεις και αμμωνια υψηλη?

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Ph 7,5 με 7,8....

θερμοκρασια παιζει 27-28.

και εγω λεω να παρω μια αεραντλια να υπαρχει για κατι τετοιες καταστασεις.......

Και να την δουλευω το βραδη καποιες ωρες με εναν χρονοδιακοπτη.....

Θα

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα να ανεβασω το φιλτρο πιο πανω...

Σχεδον ακατορθωτο.....

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι μηδενικα και ΝΟ3 15-20 με ΑΡΙ τεστ...

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε μια φωτογραφια και δειξε μου τι εννοεις 1,6m ύψος.

Εγω σε ολα πλιν το θαλασσινο εχω αεραντλια 24ωρο!!!

Φυτα εχεις??

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε μια φωτογραφια και δειξε μου τι εννοεις 1,6m ύψος.

Εγω σε ολα πλιν το θαλασσινο εχω αεραντλια 24ωρο!!!

Φυτα εχεις??

2 βαλισνεριες, 2 εγεριες, 1 εχινοδορο μεγαλο και ενα μικρο, 2 μπουκετα απο αλτερναθεα ροζ και λιγο κερατοφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παντως να σας ευχαριστησω που ασχολεισται με το θεμα μου....

Φωτογραφια δεν μπορω τωρα.....

Θα ελενξω το φιτρο τι γινεται και θα σας πω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...