Jump to content

Γενική σκληρότητα νερού (gh)


Recommended Posts

Έχω τα κλασικά μακρόστενα σαλιγκαράκια που μπαίνουν στο ενυδρείο ,μέσω των φυτών. Το ενυδρείο τρέχει 3-4 χρόνια, οπότε ο αριθμός τους είναι αρκετά μεγάλος. Βρίσκονται κυρίως, μέσα στο υπόστρωμα, στα κενά που αφήνει η χοντρόκοκκη λάβα που έχω. Γενικά, δεν έκανα και πολύ συχνά αλλαγές νερού, ( τώρα θα γινονται κανονικά) . Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα έβλεπα αύξηση του GH. Δεν έχω κάποια πέτρα που μπορεί να προκαλεί την αύξηση. Απ'ότι μου έχουν πει ούτε η λάβα το κάνει. Μπορεί να συμβαίνει από τα όστρακα που αποσυντίθενται; Και έιναι πάρα πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Έχω τα κλασικά μακρόστενα σαλιγκαράκια που μπαίνουν στο ενυδρείο ,μέσω των φυτών. Το ενυδρείο τρέχει 3-4 χρόνια, οπότε ο αριθμός τους είναι αρκετά μεγάλος. Βρίσκονται κυρίως, μέσα στο υπόστρωμα, στα κενά που αφήνει η χοντρόκοκκη λάβα που έχω. Γενικά, δεν έκανα και πολύ συχνά αλλαγές νερού, ( τώρα θα γινονται κανονικά) . Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα έβλεπα αύξηση του GH. Δεν έχω κάποια πέτρα που μπορεί να προκαλεί την αύξηση. Απ'ότι μου έχουν πει ούτε η λάβα το κάνει. Μπορεί να συμβαίνει από τα όστρακα που αποσυντίθενται; Και έιναι πάρα πολλά!

Καλημέρα.

Τι ενυδρείο έχεις και πόσα λίτρα?

Πολλές φορές αύξηση του GH βλέπουμε το καλοκαίρι , όπου συμπληρώνουμε το νερό που εξατμίζεται με φρεσκο, οπότε αυξάνεται η συγκέντρωση ιοντων που παραμένουν στο νερό (αφού αυτά δεν εξατμίζονται).

Μήπως συμβαίνει κάτι τέτοιο και στην περίπτωσή σου?

για τα σαλιγκάρια, καλό είναι να μαζεύεις με το χέρι ή με αποχη όσα μπορείς που και που, ώστε να εμιώνονται σταδιακά.

Να οφείλεται σε αυτά η αύξηση του gh δεν νομίζω....

Link to comment
Share on other sites

Είναι γλυκού 90λ.

Ναι ίσως έχεις και δίκιο. Οι συμπληρώσεις από εξάτμηση, καλό είναι να γίνονται με απεσταγμένο, όπως διάβασα.

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γλυκού 90λ.

Ναι ίσως έχεις και δίκιο. Οι συμπληρώσεις από εξάτμηση, καλό είναι να γίνονται με απεσταγμένο, όπως διάβασα.

Σε ευχαριστώ.

άλλοι συμπληρώνουν με απεσταγμένο (πολυέξοδο και κουραστικό), άλλοι με αντίστροφη όσμωση (φαίνεται δύσκολο αλλά δεν είναι ) .

Εγώ στο μονομαχοενυδρείο μου (30λτ) συμπληρώνω μόνο το εξατμιζόμενο νερό με νερό από το φίλτρο που πίνω νερό.

Μια άλλη λύση είναι να βάζεις κάποιο υγρό προϊόν, όπως π.χ. το JBL PHminus στο φρέσκο νερό. Εξαρτάται πάντα από τις τιμές που θέλεις να πετύχεις...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές - πληροφορίες σου!

Link to comment
Share on other sites

Το κελυφος των σαλιγγαριων που πεθαινουν μπορει να αφηνει ασβεστιο στο νερο και να το σκληραινει αλλα μη ξεχνα οτι γεννιουνται νεα σαλιγγαρια που τραβανε ασβεστιο απο το νερο για να μεγαλωσουν το δικο τους κελυφος.

Ετσι δημουργειται ισορροπια, που μπορει να γινει εθραυστη μονο σε πολυ μικρα ενυδρεια.

Συνηθως μαλιστα, ο μεγαλος πληθυσμος σαλιγγαριων σε σχεση με τα λιτρα νερου του ενυδρειου, ριχνει τις σκληροτητες και το πεχα και οχι το ανεβαζει.

Η ανοδος της σκληροτητα αν δεν οφειλεται στην εισαγωγη καποιου ασβεστολιθικου υλικου τσο ενυδρειο, οφειλεται στην αναπληρωση της εξατμισης με νερο βρυσης.

Το νερο που εξατμιζεται ειναι σκετο Η2Ο (σχεδον οπως το απιονισμενο ή το νερο της ΑΟ) που αφηνει τα μεταλλικα αλατα του στο στο ενυδρειο οταν εξατμιζεται.

Αν συμπληρωνουμε με νερο βρυσης (που εχει φυσικα τα μεταλλικα αλατα του) θα ανεβαζουμε σιγα σιγα τη σκληροτητα του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...