Jump to content

Αντίστροφη όσμωση και πτώση Ph.


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Είμαι στην σκέψη-σχεδιασμό για την αγορά μια αντίστροφης όσμωσης (όχι μόνο για ενυδρειακή χρήση) και ενώ διαβάζω συνέχεια, δεν βρίσκω απάντηση σε μια μεγάλη μου απορία :D

Κάνοντας μίξη "καθαρού" νερού Α/Ο και βρύσης, θα έχουμε πτώση των gH/kH/pH. Αν υποθέσουμε οτι δεν υπάρχει κάτι στο ενυδρείο που να ανεβάζει/κατεβάζει το pH, αυτό θα παραμείνει σταθερό?

Αν ναι, για πόσο καιρό?

Να σας αναφέρω ενδεικτικά οτι θέλω σε ένα 300αρι να έχω σταθερό pΗ στο 7,2.

Τύρφη χρησιμοποιώ για το 60αρι και δεν με ενθουσιάζει η ιδέα οτι κάθε Σάββατο θα πρέπει να έχω ετοιμάσει 60-70 λίτρα νερό και για το μεγάλο ;)

Link to comment
Share on other sites

Η ανθρακική σκληρότητα είναι από τους πλέον σημαντικούς δείκτες αναφορικά με την διατήρηση της σταθερότητας του pH.

Συνήθως στα ενυδρεία γλυκού νερού το kH είναι στους 4 odkH. Υπάρχει όμως περίπτωση να μειωθεί. Βασικοί παράγοντες που συντελούν σ’ αυτό είναι η ταχύτατη άνοδος των βακτηριδίων ή η έλλειψη διοξειδίου του άνθρακα (CO2)

Από το άρθρο Φυσικοχημικά Χαρακτηριστικά, Φυσικοχημικά Χαρακτηριστικά Γλυκού Νερού

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρικά δεν γνωρίζει κάποιος?

Π.χ Κάνω μίξη τόσα λίτρα Α/Ο με τόσα βρύση και πριν την αλλαγή σε 10 μέρες τα pH/gH/kH έχουν αυτές τις μεταβολές ή δεν έχουν μεταβολή.

Μήπως σας μπέρδεψα με το "σταθερό pH 7,2" ? ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρικά δεν γνωρίζει κάποιος?

Π.χ Κάνω μίξη τόσα λίτρα Α/Ο με τόσα βρύση και πριν την αλλαγή σε 10 μέρες τα pH/gH/kH έχουν αυτές τις μεταβολές ή δεν έχουν μεταβολή.

Μήπως σας μπέρδεψα με το "σταθερό pH 7,2" ? ;)

Εξαρταται απο τις τιμες της βρυσης.

Η οσμωση ομως δεν επηρρεαζει αμεσα το πεχα γιατι "δεν εχει" πεχα. (ειναι ασταθες αν και μετριεται κοντα στο 6)

Η ΑΟ εχει μηδενικες τιμες σε kH και gH και λογω της μηδενικης kH (που ειναι ο παραγοντας σταθεροτητας του pH), τεινει να ριχνει συνηθως το pH στο ενυδρειο.

Γιαυτο λεμε η ΑΟ θα ριξει το πεχα.

Ετσι λοιπον δεν υπαρχει στανταρ ποσοστο ακομα κι αν ξερεις ακριβως τις τιμες του νερου που μιξαρεις (βρυσης/ΑΟ).

Συνηθως με ενα kH 5 παιρνουμε 7 πεχα.

Αν η βρυση σου εχει 10 και η ΑΟ 0 με 50/50 μιξη εχεις kH 5. Aν εχει kh 7 με ενα 25%ΑΟ και 75% βρυσης εχεις νερο με 5 kH.

Μη ξεχνας ομως πως μπορει να υπαρχουν παραγοντες μεσα το ενυδρειο που επηρρεαζουν την kH, πχ πολλα (για τα λιτρα) σαλιγγαρια τα οποια τραβανε συστατικα απο το νερο για να χτισουν το κελυφος τους.

ή καποιο ασβεστολιθικο διακοσμητικο που το σκληραιναι, ή πολα ξυλα που το μαλακωνει, ή ξερα φυλλα που παλι το μαλακωνει, ή πολλα οργανικα η φωσφορικα στο νερο που ριχνουν το πεχα. Καθε ενυδρειο αντιδρα με τον τροπο του.

Για να κατεβασει το πεχα λοιπον, κανεις μερικες αλλαγες με καποιο αναλογο ποσοστο ΑΟ και περιμενεις και παρατηρεις. (δεν ειναι καλο οι αποτομες αλλαγες στις παραμετρους, γιαυτο αναλογα το ποσοστο αλλαγης και το αποτελεσμα που περιμενεις να βγεις στο νερο του ενυδρειου πραττεις)

Εγω παντως για να το κατεβαζα μονο μεχρι 7.2 θα το εκανα με τυρφη.

ΥΓ Γιατι θελεις ακριβως 7.2?? Νομιζεις οτι θα μεινει εκει ακριβως για παντα?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο τις τιμες της βρυσης.

Η οσμωση ομως δεν επηρρεαζει αμεσα το πεχα γιατι "δεν εχει" πεχα. (ειναι ασταθες αν και μετριεται κοντα στο 6)

Η ΑΟ εχει μηδενικες τιμες σε kH και gH και λογω της μηδενικης kH (που ειναι ο παραγοντας σταθεροτητας του pH), τεινει να ριχνει συνηθως το pH στο ενυδρειο.

Γιαυτο λεμε η ΑΟ θα ριξει το πεχα.

Ετσι λοιπον δεν υπαρχει στανταρ ποσοστο ακομα κι αν ξερεις ακριβως τις τιμες του νερου που μιξαρεις (βρυσης/ΑΟ).

Συνηθως με ενα kH 5 παιρνουμε 7 πεχα.

Αν η βρυση σου εχει 10 και η ΑΟ 0 με 50/50 μιξη εχεις kH 5. Aν εχει kh 7 με ενα 25%ΑΟ και 75% βρυσης εχεις νερο με 5 kH.

Μη ξεχνας ομως πως μπορει να υπαρχουν παραγοντες μεσα το ενυδρειο που επηρρεαζουν την kH, πχ πολλα (για τα λιτρα) σαλιγγαρια τα οποια τραβανε συστατικα απο το νερο για να χτισουν το κελυφος τους.

ή καποιο ασβεστολιθικο διακοσμητικο που το σκληραιναι, ή πολα ξυλα που το μαλακωνει, ή ξερα φυλλα που παλι το μαλακωνει, ή πολλα οργανικα η φωσφορικα στο νερο που ριχνουν το πεχα. Καθε ενυδρειο αντιδρα με τον τροπο του.

Για να κατεβασει το πεχα λοιπον, κανεις μερικες αλλαγες με καποιο αναλογο ποσοστο ΑΟ και περιμενεις και παρατηρεις. (δεν ειναι καλο οι αποτομες αλλαγες στις παραμετρους, γιαυτο αναλογα το ποσοστο αλλαγης και το αποτελεσμα που περιμενεις να βγεις στο νερο του ενυδρειου πραττεις)

Εγω παντως για να το κατεβαζα μονο μεχρι 7.2 θα το εκανα με τυρφη.

ΥΓ Γιατι θελεις ακριβως 7.2?? Νομιζεις οτι θα μεινει εκει ακριβως για παντα?

Ξεκιναω αναποδα να σου απαντω ;)

Θελω να μαλακωσω λιγο το νερο μου και να ριξω λιγο το pH για να αυξησω τις επιλογες στα ψαρια που μπορω να βαλω στο ενυδρειο. Βρυση εχω 7,7-7,8 και kH/gH 7-9.

Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι αν μετα απο την ολη σωστη διεργαρσια που ανεφερες παραπανω κι αφου φτασω στο νουμερο που θελω, το pH(και οι σκληροτητες παρεα) θα παραμεινουν σε αυτα τα επιπεδα ή καποια στιγμη μετα απο 10-15 μερες θα παρουν τον ανηφορο?

Το pH απο 7,2 να παει στο 7,1 ή στο 7,3 δεν ειναι προβλημα, αλλα αν σταδιακα μεσα σε 10-15 μερες, παει παλι στο 7,7-7,8, τοτε υπαρχει προβλημα. Κι οχι σε μενα, αλλα στα ζωντανα.

Την σταδιακη πτωση του pH σκεφτομουν να την κανω με 10% Α/Ο - 90% βρυση, στην εβδομαδιαια ρουτινα μου κι οσο καιρο μου παρει, μεχρι να φτασω εκει που θελω. Δεν μας κυνηγαει και κανεις αλλωστε :blush:

Σχετικα με την τυρφη, η αληθεια ειναι οτι οντως η πτωση που χρειαζομαι ειναι μικρη, αλλα α) η Α/Ο θα αγοραστει πρωτα για ποσιμο νερο κι αφου θα υπαρχει θα την χρησιμοποιω και για τα ενυδρεια και β) την χρησιμοποιω στο 60αρι μου και απο την μια με "κουρασε" η διαδικασια της προετοιμασιας, μετρησεις νερου (βαρελι+ενυδρειο) κι απο την αλλη πολλα συμπραγκαλα στο μπαλκονι(2 βαρελια, θερμοστατες, κυκλοφορητες, πολυπριζα, ποδηλατα, σκλυλοσπιτα κτλ κτλ) και η παντοφλα παραμονευει :thumbup:

Οποτε με μια Α/Ο κατω απο τον παγκο, βαζω το βαρελι μου και γεμιζει το βραδυ, κανω την αλλαγη μου και καθαρισα.

Υ.Γ Τα σαλιγκαρακια σου βολταρουν ευτυχισμενα στο ενυδρειο μου :D

Link to comment
Share on other sites

Η τυρφη "ξεθυμαινει".

Αν δεν την αλλαζεις με φρεσκια καθε 15-30 μερες (αναλογα την καθε τυρφη) οι τιμες θα ανεβαινουν.

Αυτο ειναι στανταρ διαδιακασια.

Αν παρεις ΑΟ ετσι κι αλλιως τοτε ενταξει.

Να προσεξεις μονο να παιρνεις νερο για το ενυδρειο πριν το φιλτρο επανασυστασης αλατων που βαζουν για το ποσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...