Jump to content

προβλημα με θερμοκρασια


Recommended Posts

Γεια σας ειμαι αρχαριος και εχω προβλημα με τη θερμοκρασια του ενυδρειου μου.Εχω ενα 30 λιτρο ενυδρειο με 4 μικρα ψαρακια και ενα μικρο γλυφτη..Η θερμοκρασια που εχει ειναι 30 βαθμους..τι μπορω να κανω για να την ριξω..??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλωσόρισες ;)

Η πιό απλή λύση είναι να προσαρμόσεις ενα ανεμιστηράκι υπολογιστή στο καπάκι σου. Τί ψαράκια έχεις;

Έγινε επεξεργασία - magman
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα θυμαμαι... ;) κατα τη γνωμη σου ειναι πολυ υψηλη..??να βαλω κανα παγακι..??η να αδειασω λιγο νερο και να βαλω μαγωμενο..

Πιστευω πως φταει που το εχω διπλα στην πορτα του μπαλκονιου και μπαινει πολυ φως...

Link to comment
Share on other sites

;)

Κανε μια αναζητηση στο φορουμ,και θα βρεις ποστ σχετικα με ανεμηστηρακια :D

Link to comment
Share on other sites

Ανεμιστηρακια ειναι μια καλη και οικονομικη λυση.Στο δικο μου ενυδρειο ριχνουν την θερμοκρασια περιπου δυο βαθμους.Με τα παγακια δεν θα καταφερεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε ψάρι θέλει δικές του συνθήκες νερού για να ζήσει! Αν δεν θυμάσαι τι ψάρια έχεις μπορείς να τα φωτογραφίσεις και να σου πεί κάποιο παιδί τι είναι ;)

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες και απο μενα! τι ψαρακια εχεις?

Link to comment
Share on other sites

ενα μονομαχο,ενα γλυφτη και αλλα 3 μικρα δεν θυμαμαι το ονομα τους...

και η θερμοκρασια μου στι ενυδρειο ειναι 29.2....

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα αρχικα δεν ειναι τοοοσο μεγαλο για το μονομαχο αλλα ο pleco πρεπει να ξερεις τι ειδος ειναι και αν ανεχεται τετοιες θερμοκρασιες! θα σου στειλω ενα λινκ να δεις τι εκανα εγω με 5 ευρω και ενα χρονοδιακοπτη ;)

Link to comment
Share on other sites

ναι το ειδα φιλε..πηγα σημερα praktiker αλλα εχουν τελειωσει και μου ειπαν δεν θα ξανα φερουν..

που ρωτησα σε ενα πετ μου ειπαν οτι ειμαι καλα αν και λιγο ψηλα..μου ειπαν οτι αν ανεβει πανω απο 32 θα εχω προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

φωτογραφια με τα ψαρακια τα αλλα δεν γινεται? το ενυδρειο το χτυπαει ηλιακο φως απευθειας?

Link to comment
Share on other sites

αν το βλεπει ο ηλιος θα εχεις και θεμα με την αλγη, καλα λεει ο delta τωρα ειδα οτι το αναφερεις για το φως. καλυτερα βαλτω καπου που δεν το βλεπει ο ηλιος! οσο για την ιχθυοφορτωση 90% εχει παλι δικιο, εκτος αν τα ψαρακια αυτα ειναι 1 εκατοστο και δεν εχουν πολλα αποριματα. ο πλεκο επισης θα γινει μεγαλος? γενικα ναι υπαρχει θεμα με την ιχθυοφορτηση και αν οχι τωρα σε λιγο καιρο σιγουρα. δωσε φωτος και θα δουμε ομως

Link to comment
Share on other sites

διαλεξε ενα απο τα δυο ειδη... δυστυχως μονομαχος και ζωοτοκα..δεν... και το μεσσαιο νομιζω του τσιμπαει την ουρα.

και σε λιγο θα υπαρχει θεμα με αμμωνια...

Link to comment
Share on other sites

παρολα αυτα ο μονομαχος ειναι υπεροχος!!! μην τον χαραμισεις!! μπορεις να του το κανεις τελειο παλατι...

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη σου τι να κανω ποια να αφησω..??παντως απο θεμα επιθετικοτητας δεν ειναι τοσο μεγαλο..μονο με το μεσαιο υπαρχει προβλημα...εχω και ενα μικρο γλυγτη που δεν μεγαλωνει...

Link to comment
Share on other sites

κατα τη γνωμη σου τι να κανω ποια να αφησω..??παντως απο θεμα επιθετικοτητας δεν ειναι τοσο μεγαλο..μονο με το μεσαιο υπαρχει προβλημα...εχω και ενα μικρο γλυγτη που δεν μεγαλωνει...

κατα τη δικη μου αποψη θα κραταγα το μονομαχο γιατι το ενυδρειο για αυτο με προδιαθετει απο αποψη λιτρων... βεβαια καλο θα ηταν να βλεπαμε τι νερο εχεις... θα σου πουν και οι πιο ειδικοι αν σε τοσα λιτρα γινεται συγκατοικιση πλεκο και μονομαχου. απλα τα ζωοτοκα ειναι εντελος σε αλλη κατηγορια παραμετρων... το αλλο το μεσσαιο ειναι επιθετικο και θα υπαρχει προβλημα... μπορεις να δεις και τα προφιλ τους εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36967

Link to comment
Share on other sites

Αν ο "γλυφτης" ειναι καποιος απο αυτο το ειδος τοτε μπορει να μεινει (αναλογα και τις αλλες εκινησεις που θα γινουν).

Αν ειναι αυτο το ψαρι, που συνηθως αποκαλουν γλυφτη .... δες καλυτερα τις πληροφοριες του.

Τα ζωοτοκα (νεαρο Sailfin Molly βλεπω?) δεν ειναι συμβατα και ειναι μεγαλα για το ενυδρειο.

Το tetra (μαλλον Hemigrammus erythrostigma) ειναι κοπαδοψαρο (μινιμουμ 6 ατομα ομαδα) και ειναι απο τα γενικως μεγαλα tetras

Το σημαντικοτερο ειναι οτι ειναι fin nipper και θα μαδησει την ουρα του μονομαχου.

Οσο πιο ανασφαλες νιωθει (κι αυτο το επιδεινωνει η ελλειψη ομαδας ομοιων ψαριων) τοσο πιο πολυ ενοχλητικο θα γινεται με τις ουρες των ψαριων.

Μαθε για το μονομαχο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36770

ερωτηση: ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο και ποτε μπηκαν τα ψαρια?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το tetra (μαλλον Hemigrammus erythrostigma) ειναι κοπαδοψαρο (μινιμουμ 6 ατομα ομαδα) και ειναι απο τα γενικως μεγαλα tetras

Το σημαντικοτερο ειναι οτι ειναι fin nipper και θα μαδησει την ουρα του μονομαχου.

Για του λόγου το αληθές είναι serpae tetra.Εχω ενα κοπάδι απο δαυτα και είναι πολυ ζωηρά,σίγουρα θα ενοχλεί τον μονομάχο.Θα νιώθει πολύ μόνο του εκει πέρα.Αν δεν το θές ευχαρίστως να το φιλοξενήσω στο κοπάδι μου ;) (14 ατομα προς το παρόν)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...