Jump to content

προβλημα με θερμοκρασια


Recommended Posts

κατα τη γνωμη σου τι να κανω ποια να αφησω..??παντως απο θεμα επιθετικοτητας δεν ειναι τοσο μεγαλο..μονο με το μεσαιο υπαρχει προβλημα...εχω και ενα μικρο γλυγτη που δεν μεγαλωνει...

Κράτα τον μονομάχο μόνο.

Μετέτρεψε το ενυδρείο σου με φυτά και ξύλα, σε ένα πραγματικό βασίλειο γι' αυτόν!

Και θα μας θυμηθείς! ;)

Οι μονομάχοι είναι μοναδικά ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το εχω κοντα στον 1 μηνα..του εβαζα βακτηρια για 15 μερες και μετα εβαλα τα μικρα ψαρια και υστερα το μονομαχο...μολις μπηκαν τα ψαρια δεν ξανα εβαλα βακτηρια..

τωρα ολα μαζι ειναι περιπου 2 μερες και δεν εχω δει καποιο προβλημα...ο μονομαχος ειναι καπως επιθετικος αλλα οχι σε μεγαλο βαθμο...

ο γλυφτης ειναι ο μικρος που μου εβαλες στην φωτο και δεν μεγαλωνει..

παντως κανενα απο τα αλλα δεν εχει επιτεθει στο μονομαχο..

απο δευτερα θα αγορασω και φυτα ωστε να υπαρχουν και αλλες κρυψωνες μεσα στο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα κατακαβαινω οτι θες να τα κρατησεις ολα και πιθανον να μπορεις για ενα μικρο διαστημα, χωρις να ειναι καλο για τα ψαρια βεβαια, αλλα σκεψου οτι πρωτον αν ο πλεκο ειναι ο δευτερος που σου ειπαν τοτε πιανει ολο το ενυδρειο μονο το σωμα του, δευτερον αργα ή γρηγορα το μεσσαιο θα επιτεθει..., τριτον τα ζωοτοκα ειναι εντελως διαφορετικων παραμετρων του μονομαχου...

ολα αυτα τα λεμε γιατι εκτος του οτι οι μεταξυ τους σχεσεις μπορει με το στρεσαρισμα να μειωσουν τη διαρκεια ζωης των ψαριων σου κατα πολυ, εκτος οτι μπορει να προκαλεσει ασθενειες ανεπανορθωτες, μπορει και να φτασει και σε σκοτωμο ψαριου.

ομως το πιο σημαντικο ειναι οτι μας δενεις τα χερια για να μπορεσουμε να μιλησουμε μετα για βελτιωσεις καθως αλλα θα καναμε στο μεν ψαρι και αλλα στο αλλο. για παραδειγμα ο μονομαχος θελει και ξυλα να του βαλεις κατι που θα του μαλακωσει το νερο που του αρεσει ενω τα ζωοτοκα το αντιθετο...

δες πως μπορεις να κρατησεις μονο το μονομαχο, και αν ο πλεκο ειναι ο πρωτος που σου εδειξαν οκ για αρχη.

με το μονομαχο μπορεις να βαλεις ενα ξυλο μοπανι, κερατοφυλο στην επιφανεια που του αρεσει γιατι σκαλωνει και κοιμαται εκει, βαλε καμια βαλισνερα στο πισω μερος, στη μεση κανενα πολυσπερμα που ειναι ολα ευκολα φυτακια και συνεχιζουμε... αλλα με αυτα τα ψαρια δεν μπορεις να προχωρησεις και καθε φορα να κανεις ενα βημα προς το τελειο βιοτοπο...

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

τα λιτρα ειναι καλυτερα για τον μονομαχο. τα ζωοτοκα με το πλεκο και το μεσσαιο δεν ταιριαζουν. ειτε λοιπον θα εχεις το μονομαχο με τον πλεκο αν κανει κιολας ειτε μονο το μονομαχο. αλλιως μετα μονο τα ζωοτοκα ή μονο το μεσσσαιο....

Link to comment
Share on other sites

Και τα μόλλυ δεν θα νιώθουν και τόσο άνετα

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=845

Link to comment
Share on other sites

ακριβως: 15 εκατοστα!!!

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω να αλλαξω το νερο στο ενυδρειο μου.???λειτουργει απο 13 Αυγουστου τα ψαρια ομως τα εβαλα 24.. ή μηπως ειναι νωρις...???

Link to comment
Share on other sites

Ναι περίπου 30-35% θα έλεγα.

Ωχχ διπλό ποστ!

Διαγραψτε το ενα!

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Μια αλλαγή παραπάνω ή νωρίτερα, κακό δεν κάνει σίγουρα.

Καλό είναι όμως να έχεις τη ρουτίνα σου, π.χ. εγώ κάνω αλλαγή 20% εβδομαδιαίως.

Υπάρχει κάτι ανησυχητικό στις μετρήσεις σου?

Link to comment
Share on other sites

απο το πετ μου ειχαν πει λιγο πιο πανω απο την μεση...??τοσο δεν ειναι γυρω στα 30-35..ε.?

Ναι περίπου...

Χώρισε νοητά το ενυδρείο σε τρία κομμάτια...

Link to comment
Share on other sites

απο το πετ μου ειχαν πει λιγο πιο πανω απο την μεση...??τοσο δεν ειναι γυρω στα 30-35..ε.?

Δεν πάει έτσι, όχι. Ανάλογα με το διάκοσμο που έχεις μέσα. καλό είναι να "μετρήσεις" την πρώτη φορά το νερό που βγάζεις και να "σημαδέψεις" το σημείο που θα κάνεις αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

ετσι θα κανω θα βαλω ενα σημαδι ωστε καθε φορα να ειμαι στα ιδιο σημειο....απο αντιχλωριο ομως ποσο να ριξω να το παω με τις σταγονες εχω ενα τις tetra κιτρινο ποθ ειναι για 10 λιτρα με 5 ml...

Link to comment
Share on other sites

ετσι θα κανω θα βαλω ενα σημαδι ωστε καθε φορα να ειμαι στα ιδιο σημειο....απο αντιχλωριο ομως ποσο να ριξω να το παω με τις σταγονες εχω ενα τις tetra κιτρινο ποθ ειναι για 10 λιτρα με 5 ml...

30 λίτρα είναι το ενυδρείο, έτσι?

Θα αλλάξεις 10 λίτρα περίπου, δηλαδή 5ml αντιχλώριο.

Αν δεν κάνω λάθος είναι μισό καπάκι?

Link to comment
Share on other sites

ετσι θα κανω θα βαλω ενα σημαδι ωστε καθε φορα να ειμαι στα ιδιο σημειο....απο αντιχλωριο ομως ποσο να ριξω να το παω με τις σταγονες εχω ενα τις tetra κιτρινο ποθ ειναι για 10 λιτρα με 5 ml...

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα που εφαρμόζω εγώ, σίγουρα όχι το πιο βολικό, αλλά είναι γρήγορο.

Έχω ένα βαρελάκι 20 λίτρα. Βγάζω το νερό από το ενυδρείο μου με μια μεγάλη κανάτα του 1 λτ (που έχω πάρει για αυτό το σκοπό και δεν έχει πλυθεί ποτέ με απορρυπαντικά).

Έχω και άλλο ένα 20 λίτρα, όπου έχω βάλει αντιχλώριο. Αν χρησιμοποιύσα το tetra θα έβαζα ας πούμε 10 ml για τα 20 λτ (και πολλά είναι )

Έτσι, ξέρω πόσο νερό βάζω και πόσο βγάζω. Φυσικά το καλοκαίρι εξατμίζεται και νερό, οπότε συμποληρώνω καθημερινά 1-2 λτ, αναλόγως τις ζέστες.

σιγά σιγά θα το βρεις και συ πιστεύω, ώστε να κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη ;)

Link to comment
Share on other sites

30 λίτρα είναι το ενυδρείο, έτσι?

Θα αλλάξεις 10 λίτρα περίπου, δηλαδή 5ml αντιχλώριο.

Αν δεν κάνω λάθος είναι μισό καπάκι?

Αν το ενυδρείο είναι 30 λτ, αποκλείεται να έχεις και 30 λτ νερό καθαρά.

Το πολύ 25 λτ να πάιρνει.

Άρα οι αλλαγές σου αν είναι το 1/3, θα είναι 7-8 λτ . ευκολάκι δηλαδή. ;)

Link to comment
Share on other sites

Και καλύτερα είναι να προετοιμάζεις το νερό σε βαρελάκι πριν μπει στο ενυδρείο, όπως είπε και ο bartemderas

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι αρχαριος και εχω προβλημα με τη θερμοκρασια του ενυδρειου μου.Εχω ενα 30 λιτρο ενυδρειο με 4 μικρα ψαρακια και ενα μικρο γλυφτη..Η θερμοκρασια που εχει ειναι 30 βαθμους..τι μπορω να κανω για να την ριξω..??

μπορείς να βάλεις ένα μπουκάλακι στην κατάψυξη και να το βαλεις μετα στο ενυδρίο σου για λίγο

Έγινε επεξεργασία - JohnGR
Link to comment
Share on other sites

μπορείς να βάλεις ένα μπουκάλακι στην κατάψυξη και να το βαλεις μετα στο ενυδρίο σου για λίγο

Και μετά; ;)

Link to comment
Share on other sites

Και μετά; ;)

+1

καλύτερα όχι τέτοιες κινήσεις που δεν έχουν κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα....

Link to comment
Share on other sites

βαλε κανενα ανεμιστηρακι με πατεντα ή βαλε αυτο: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=44270&hl=

Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα ενταξει με την αλλαγη ολα μια χαρα...

Αλλα απο χτες εχω αλλο προβλημα ο μονομαχος δεν εχει καθολου διαθεση και ειναι τελειως πεσμενος...

Δεν ξερω το λογο...το αλλαξα και τον εβαλα στην δικη του γυαλα...τι να κανω για να δω τι εχει.??

Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα ενταξει με την αλλαγη ολα μια χαρα...

Αλλα απο χτες εχω αλλο προβλημα ο μονομαχος δεν εχει καθολου διαθεση και ειναι τελειως πεσμενος...

Δεν ξερω το λογο...το αλλαξα και τον εβαλα στην δικη του γυαλα...τι να κανω για να δω τι εχει.??

Ποια αλλαγη?

Ο μονομαχος ειναι ανθεκτικο σχετικα ψαρι αλλα δεν αντεχει τις μεγαλες και αποτομες αλλαγες σε συνθηκες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...