Jump to content

αναπαραγωγη Corydoras Aeneus


pozeras13

Recommended Posts

εδω και καιρο και αφου αποφασισα οτι πανω σε αυτα τα ψαρακια θα στηριχτει το νεο μου ενυδρειο, θελω να τα αναπαραγω.. διαβασα τι πρεπει να κανω και θελω να ρωτησω αν γινεται η αναπραγωγη στα 40 λιτρα? θα βαλω μεσα 8 κορυ και θα αρχισω τη διαδικασια. στην συνεχεια τα αυγα θα μεινουν μονα τους και σε ενα μηνα και πανω θα πανε σε μεγαλυτερο ενυδρειο. τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ενα προβλημα που αντιμετωπισα και ακυρωσα ολο το project ειναι το οτι δεν μπορεσα να εχω χαμηλες θερμοκρασιες στο ενυδρειο και ειχα 28+

το αφησα για το χειμωνα .

Link to comment
Share on other sites

ενα προβλημα που αντιμετωπισα και ακυρωσα ολο το project ειναι το οτι δεν μπορεσα να εχω χαμηλες θερμοκρασιες στο ενυδρειο και ειχα 28+

το αφησα για το χειμωνα .

και γω για οκτοβρι και μετα λεω και αν ολα εχουν παει καλα, δεκεμβρη θα τα βαλω στο αλλο, αλλα και τωρα αν γινοταν στο μικρο μπορω να εχω 22-23 βαθμους με ενα ανεμιστηρακι κατα την αλλαγη και μετα οταν θα το αφηνω θα ειναι στους 25-26, μεχρι εκει παει ευτυχως, δεν ανεβαινει αλλο...

Link to comment
Share on other sites

ενα προβλημα που αντιμετωπισα και ακυρωσα ολο το project ειναι το οτι δεν μπορεσα να εχω χαμηλες θερμοκρασιες στο ενυδρειο και ειχα 28+

το αφησα για το χειμωνα .

Νομιζω αυτο θα ηταν προς οφελος σου, αφου στις αλλαγες θα μπορουσε να κατεβει ευκολοτερα η θερμοκρασια. ;)

@ pozeras13

Απλο στησιμο, σκετα τζαμια, αεροφιλτρο, φως του δωματιου, καλo ταισμα με bloodworms, grindal κλπ συν βιταμινες, μετα 15 μερες ξεκινα μεγαλες αλλαγες με δροσερο νερο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω αυτο θα ηταν προς οφελος σου, αφου στις αλλαγες θα μπορουσε να κατεβει ευκολοτερα η θερμοκρασια. ;)

@ pozeras13

Απλο στησιμο, σκετα τζαμια, αεροφιλτρο, φως του δωματιου.

ευχαριστω οταν ειμαι ετοιμος θα το ξεκινησω και θα ενημερωνω! θα βαλω και καλη ροη και θα δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω αυτο θα ηταν προς οφελος σου, αφου στις αλλαγες θα μπορουσε να κατεβει ευκολοτερα η θερμοκρασια. ;)

@ pozeras13

Απλο στησιμο, σκετα τζαμια, αεροφιλτρο, φως του δωματιου, καλo ταισμα με bloodworms, grindal κλπ συν βιταμινες, μετα 15 μερες ξεκινα μεγαλες αλλαγες με δροσερο νερο.

κατω απο 2 βαθμους δεν πηγαινε Σπυρο , εκτος εαν εριχνα παγο και ανεμιστηρα εβαλα μεγαλο αλλα παλι δεν ...

Εχει πολλη ζεστη το δωματιο που εχω τα ενυδρεια κοντα στους 30-32 χωρις θερμοστατες .

Link to comment
Share on other sites

κατω απο 2 βαθμους δεν πηγαινε Σπυρο , εκτος εαν εριχνα παγο και ανεμιστηρα εβαλα μεγαλο αλλα παλι δεν ...

Εχει πολλη ζεστη το δωματιο που εχω τα ενυδρεια κοντα στους 30-32 χωρις θερμοστατες .

Κατω απο δυο βαθμους δεν πηγαινε τι?

Μετα την αλλαγη?

Εσενα ηταν λιγο πιο ευκολο το εργο σου γιατι ειχες να κανεις με Sterbai που αντεχουν ψηλες θερμοκρασιες.

Σε βολευε να εχεις 29-30 στο ενυδρειο ετσι ωστε στην αλλαγη (αναλογα το νερο που χρησιμοποιουσες ΑΟ ή βρυσης προετοιμασμενο ή οχι) να κατεβασεις πιο ευκολα τη θερμοκρασια.

Αν ειχες aeneus και επρεπε να τα εχεις σε πιο χαμηλη θερμοκρασια με ψυξη πχ σε 26C, για να κατεβασεις τη θερμοκρασια 5-6 βαθμους κατα την αλλαγη (50% αλλαγη σου εγω) θα επρεπε να βαζεις το νερο της αλλαγης στη καταψυξη τωρα το καλοκαιρι.

Παραδειγμα για sterbai:

Νερο σε θερμοκρασια χωρου 30C

Νερο στο ενυδρειο 30C

Ζητουμενη θερμοκρασια μετα την αλλαγη 24C

Το νερο της αλλαγης (50%) επρεπε να ειχε 18C θερμοκρασια.

Παραδειγμα για aeneus:

Νερο σε θερμοκρασια χωρου 30C

Νερο στο ενυδρειο 26C

Ζητουμενη θερμοκρασια μετα την αλλαγη 20C

Το νερο της αλλαγης (50%) επρεπε να ειχε 14C θερμοκρασια.

ΥΓ Δεν υπαρχει περιπτωση, κατι δεν εκανες σωστα με την ψυξη.

Και στη σαχαρα να ησουν θα κατεβαινε περισσοτερους βαθμους. Δεν τα ειχες σε μεγαλο ενυδρειο, ανετα κατεβαζα 8 βαθμους σε 50λιτρο σε χωρο με 33C στον καυσωνα.

Ολα ειναι θεμα εξατμισης. Δεν δημιουργουσες εξατμιση.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κατω απο δυο βαθμους δεν πηγαινε τι?

Μετα την αλλαγη?

Εσενα ηταν λιγο πιο ευκολο το εργο σου γιατι ειχες να κανεις με Sterbai που αντεχουν ψηλες θερμοκρασιες.

Σε βολευε να εχεις 29-30 στο ενυδρειο ετσι ωστε στην αλλαγη (αναλογα το νερο που χρησιμοποιουσες ΑΟ ή βρυσης προετοιμασμενο ή οχι) να κατεβασεις πιο ευκολα τη θερμοκρασια.

Αν ειχες aeneus και επρεπε να τα εχεις σε πιο χαμηλη θερμοκρασια με ψυξη πχ σε 26C, για να κατεβασεις τη θερμοκρασια 5-6 βαθμους κατα την αλλαγη (50% αλλαγη σου εγω) θα επρεπε να βαζεις το νερο της αλλαγης στη καταψυξη τωρα το καλοκαιρι.

Παραδειγμα για sterbai:

Νερο σε θερμοκρασια χωρου 30C

Νερο στο ενυδρειο 30C

Ζητουμενη θερμοκρασια μετα την αλλαγη 24C

Το νερο της αλλαγης (50%) επρεπε να ειχε 18C θερμοκρασια.

ΥΓ Δεν υπαρχει περιπτωση, κατι δεν εκανες σωστα με την ψυξη.

Και στη σαχαρα να ησουν θα κατεβαινε περισσοτερους βαθμους. Δεν τα ειχες σε μεγαλο ενυδρειο, ανετα κατεβαζα 8 βαθμους σε 50λιτρο σε χωρο με 33C στον καυσωνα.

Ολα ειναι θεμα εξατμισης. Δεν δημιουργουσες εξατμιση.

το βαρελι που εχω και μαζευω το νερο της α/ο ειναι εξω στην αυλη οπου εχει μεγαλυτερη θερμοκρασια απο το δωματιο , ετσι κανωντας αλλαγη δεν υπηρχε μεγαλο κατεβασμα στη θερμοκρασια .

Για να φτασω τους 24 που ειναι η ζητουμενη θερμοκρασια ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση με τις υπαρχουσες συνθηκες και επειδη δεν θελω να τα ταλαιπωρω τσαμπα τα ψαρια ξαναμπηκαν στο κυριος ενυδρειο .

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση: τους γονεις να τους βγαλω μετα? ή να τους αφησω με τα μικρα? τα ενοχλουν? γιατι αν τους βγαλω μετα μπορει να γεννησουν και στο αλλο ενυδρειο και τοτε τα μικρα θα φαγωθουν απο τα αλλα ψαρια σιγουρα...

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση: τους γονεις να τους βγαλω μετα? ή να τους αφησω με τα μικρα? τα ενοχλουν? γιατι αν τους βγαλω μετα μπορει να γεννησουν και στο αλλο ενυδρειο και τοτε τα μικρα θα φαγωθουν απο τα αλλα ψαρια σιγουρα...

Μιλάμε για ενυδρείο γεννήστρα χωρίς βυθό και χωρίς κανονικό φιλτράρισμα ή για κανονικά στημένο ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για ενυδρείο γεννήστρα χωρίς βυθό και χωρίς κανονικό φιλτράρισμα ή για κανονικά στημένο ενυδρείο?

για κανονικα στημενο με αμμο και 1 ξυλο... ειπα να το κανω εκει για να μην τα μεταφερω απο το ενα στο αλλο συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα αφηνα να γεννήσουν στο κυριως ενυδρειο και μετα μετεφερα τα αυγα σε ενα μικροτερο ενυδρειο μονα τους μεχρι να γινουν 1-1,5 εκατοστο. Βεβαια πρεπει να εχεις το νου σου καθως μερικα ψαρια βλεπουν σαν μεζεδακι και τα αυγα (εμενα μου εκαναν την δουλεια τα σκαλαρια και φαγαν ποδι).

Link to comment
Share on other sites

για κανονικα στημενο με αμμο και 1 ξυλο... ειπα να το κανω εκει για να μην τα μεταφερω απο το ενα στο αλλο συνεχεια...

Οι γονείς δεν θα σου πειράξουν τα αυγά. Μπορείς να τους αφήσεις μέσα άφοβα... Από κει και πέρα κρίνεις εσύ τι πρέπει να κάνεις βάση της φίλτρανσής σου και της ιχθυοφόρτωσης.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια. απο φιλτρανση λογικα θα ειμια καλα απλα με τα λιτρα μπορει οχι, θα αφησω μοονο τις μανες... εχω 2 φιλτρα, εωα εσωτερικο, ενα κρεμαστω, αεραντλια και κυκλοφορητη... ειδομεν...

Link to comment
Share on other sites

απο αυριο μενουν μονα τους 8 κορυ με καθαρο νερακι, για να τρωνε μπολικη τροφουλα χωρις να τους την τρωνε τα αλλα ψαρια. σε 1-2 βδομαδες, βαζω τον κυκλοφορητη που πηρα στην πριζα, τα βραδια αεραντλια και αρχιζω τις αλλαγες με κρυο νερο. θα ενημερωνω... :)

εχω αρχισει να γινομαι cory addict. τα κοιταω τωρα και εχουν κατσει ολα μαζι σε μια γωνια το ενα διπλα στο αλλο και αραξαν για υπνο. ολοι μερα γυρνανε σαν τους σιφουνες και τωρα ειναι τεζα οικογενειακος. αυτο θα πει ΟΜΑΔΑ. παρακαλω οποιος εχει κορυ να τα κραταει σε μεγαλο αριθμο αν του επιτρεπει το ενυδρειο του, και θα δει αλλο ψαρι!

Link to comment
Share on other sites

και κατι που μολις σκεφτηκα. θα μπορουσα να παρω τα αυγα και να τα κρατησω μεχρι να γινουν τα μικρα 3-4 εβδομαδων σε ενυδρειο 13 λιτρα με νερο απο το κυριως ενυδρειο φυσικα, φιλτρανση και θερμοστατη (και φως)???? και σιγα σιγα τα πιο μεγαλα να μπαινουν με προσαρμογη στο κυριως ενυδρειο?

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

up στην ερωτηση για τα 13 λιτρα και να πω οτι εβαλα 7 τελικα με πολυ ωρα προσαρμογη στο 40 αρι και αρχιζω το καλο ταισμα πλουσιο σε πρωτεινη :)

Link to comment
Share on other sites

ωχ! παιδια αρχισε το ζευγαρωμα απο την πρωτη μερα και χωρις αλλαγες... κολυμπανε κολιτα γρηγορα περα δοθε και σταματανε σε καποιο σημειο σε σχημα τ, οπως λεει και στο προφιλ... 26 βαθμους εχω αλλα και παλι δεν τα σταματαει τιποτα... το λεω σαν προβλημα ενω ουσιαστικα δεν ειναι, γιατι δεν περασαν οι 10-15 μερες που επρεπε να τρωνε πρωτεινικες τροφες, βεβαια καλα ετρωγαν και πριν... καμια απαντηση για τα 13 λιτρα στα μωρα?

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

παιδες εχουμε αυγα. πανω στο πισω τζαμι, πανω στο ενα φιλτρο και δεν ξερω και που αλλου γιατι εχει και κρυψωνες μπολικες. τωρα τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχουμε αυγα. πανω στο πισω τζαμι, πανω στο ενα φιλτρο και δεν ξερω και που αλλου γιατι εχει και κρυψωνες μπολικες. τωρα τι κανουμε?

Σε τι ενυδρείο βρίσκονται και με τι συγκατοίκους?

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ενυδρείο βρίσκονται και με τι συγκατοίκους?

35-40 λιτρα, μονο οι γονεις και αλλα κορυ. συνολο 7 κορυ ενηλικα και τα αυγα. εχω ενα κρεμαστω φιλτρο, ενα εσωτερικο και ενα κυκλοφορητη. τι λετε να κανω? μεταφορα 4 ενηλικων σε αλλο ενυδρειο και τα αυγα μεσα σε αυτο ή μεταφορα σε 13 λιτρα τα αυγα και με τι ρισκο μεταφορας?

κατω εχει αμμο, 2 ξυλα και φυτα εκει που ειναι τωρα

Link to comment
Share on other sites

''Μετά την γέννα ή απομακρύνουμε τα ενήλικα ψάρια και φροντίζουμε τα αυγά ή αφήνουμε τα ψάρια στο ενυδρείο και απομακρύνουμε τα αυγά που συχνά είναι κολλημένα σε κάποιο φυτό και τα βάζουμε σε ένα μικρό ενυδρείο για την συνέχεια. Αν είναι κολλημένα στο τζάμι του ενυδρείο τα αφαιρούμε με ένα ξυραφάκι χωρίς πρόβλημα γιατί είναι αρκετά σκληρά και δεν καταστρέφονται. Αν απομακρύνουμε τα αυγά από το ενυδρείο, τα τοποθετούμε σε ένα μικρό ενυδρείο με νερό που έχει τις ίδιες τιμές με αυτό από όπου τα πήραμε. Είναι καλό να φροντίσουμε η στάθμη του νερού να μην υπερβαίνει τα 10 εκ. για να έχουν τα μικρά την δυνατότητα να γεμίσουν εύκολα την νηκτική τους κίστη με αέρα. Κάποιοι προτείνουν την προσθήκη φάρμακου για προφύλαξη των αυγών από μύκητες (Fungus). Τα αυγά εκκολάπτονται μετά από 4-5 μέρες και οι λάρβες τρέφονται με τον λεκιθικό σάκο για λίγες μέρες ακόμα. Στην συνέχεια, μεταφέρουμε τα μικρά σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο και αρχίζουμε να ταΐζουμε με νέοεκκολαφθήσα αρτέμια αλλά και τριμμένη ταμπλέτα βυθού. Είναι προτιμότερο να τα έχουμε τον πρώτο καιρό σε ενυδρείο χωρίς υπόστρωμα για να μπορούμε καθημερινά να μαζεύουμε την τροφή που μένει στον βυθό."

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/C_aeneus.htm

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το ενδιαφερον παιδια! λετε δηλαδη να βαλω το 13αρι σε λειτουργια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...