Jump to content

αναπαραγωγη Corydoras Aeneus


pozeras13

Recommended Posts

ριξε μια ματια και σ αυτη την επιτυχια..(αν δν το εχεις διαβασει ηδη..) :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...eneus&st=40

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε ευχαριστω πολυ! τι να πω? σε λιγο καθαριζω και γεμιζω το 13αρι με ενα εσωτερικο φιλτρο και αναταραξη της επιφανειας. θα περνει νερο απο το αλλο ενυδρειο με τα κορυ, που θα μεινουν μονα τους ακομα εκει και οσα γεννανε θα μπαινουν στο 13αρι. οποιος εχει αλλη αποψη ας το πει τωρα :) γιατι σε κανα 2ορο αρχιζει η αρπαγη!!

Link to comment
Share on other sites

αντε... κ καλη επιτυχιααααα..περιμενουμε νεοτερα...και φωτοζ απ τα μωρακια... :):wootwoot:

υ.γ. ριξε κ εδω-> http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...Aeneus&st=0 ...μια ματια για ν αποφυγεις λαθη κ να παρεις ιδεες... :):):thumbup:

Έγινε επεξεργασία - plaYgirl
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!! σε λιγο αρχιζει η μεταγγιση!! :):):)

Link to comment
Share on other sites

παιδες να παρω και απιονισμενο απτο πρακτικερ να συμπληρωνο γυρω στο 30% για να μαλακωσει το νερο τους? ειναι αυτο που βαζουμε στο σιδερο και στα αυτοκινητα...ξερετε... γιατι δεν εχω αο...

Link to comment
Share on other sites

Ολη τη μερα σημερα το ζευγαρι κολαει αυγα στο τζαμι , μεταφερθηκαν 3 αυγα σε ενα ενυδρειο 60λιτρων bare mottom , τα περισσοτερα τα τρωνε οι δισκοι απο τα τζαμια , και αλλα ειναι χαμηλα στο τζαμι οπου δεν φτανω να τα ποιασω, πηρα δοκιμαστηκα τα 3 αυγα να δουμε τι θα γινει .......

Link to comment
Share on other sites

αντε να δουμε τι θα δουμε γιωργο! εγω μαζεψα καμια 10αρια στο 13 λιτρο με αερανλτια, θερμοστατακι γλωσσα για να χωραει και θερμομετρο, εβαλα και ενα φωτιστικο να τα βλεπω... τωρα οσα ειναι στο ενυδρειο ακομα και δεν τα βρηκα, αμα σκασουν θα τα παρω και αυτα...

Link to comment
Share on other sites

τρεις φωτος που ειναι τα αυγα στο ενυδρειο η μια και οι αλλες που τα εχω...

post-19192-1284503444_thumb.jpg

post-19192-1284503458_thumb.jpg

post-19192-1284503471_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και πως ηταν στο ενυδρειο αμα φαινονται...

post-19192-1284503520_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα σκασανε 6 αυγα και βγηκανε κατι ψειρες ψαρακια πολυ ζωηρα. τωρα σε 3 μερες θα ταισω?

Link to comment
Share on other sites

και με τη λαμπα τι να κανω να την αφηνω ανοιχτη ή να την κλεινω? τι τους κανει καλο?

ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα σκασανε 6 αυγα και βγηκανε κατι ψειρες ψαρακια πολυ ζωηρα. τωρα σε 3 μερες θα ταισω?

vα σου ζησουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :):) ευχομαι να τα δεις κ μεγαλα!!!! :thumbup:

μακαρι να μπορουσα να απαντησω στις ερωτησεις σου... :)

Link to comment
Share on other sites

vα σου ζησουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :):) ευχομαι να τα δεις κ μεγαλα!!!! :thumbup:

μακαρι να μπορουσα να απαντησω στις ερωτησεις σου... :)

σε ευχαριστω πολυ! εχουνε πλακα οι μπομπιρες, αλλα μακαρι να μου πουν και τα παιδια στα παραπανω κατι, και να μεγαλωσουν!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια! εσκασαν και τα υπολοιπα αυγα και ειναι καμια δεκαρια μικρα τουλαχιστον στο 13αρι ενυδρειο, με περιπου 6-7 λιτρα νερο. παραθετω τις ερωτησεις μου ολοκληρωμενα:

1)να προσθετω στις αλλαγες νερου και απιονισμενο απο το σουπερ μαρκετ? το υπολοιπο θα ειναι απο το νερο του παλιου τους ενυδρειου.

2)με το φως τι να κανω? να το αναβω ή οχι?

3)σε 2 μερες να αρχισω την τροφη?

ευχαριστω και παλι!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν βλεπω καμια απαντηση, οταν μπορειτε μου λετε. να πω οτι τα μικρα ειναι πολυ κινητικα και σχεδον ο σακος τους εφυγε οποτε λεω να ταισω λιγο και μετα αλλαγη νερου....

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν βλεπω καμια απαντηση, οταν μπορειτε μου λετε. να πω οτι τα μικρα ειναι πολυ κινητικα και σχεδον ο σακος τους εφυγε οποτε λεω να ταισω λιγο και μετα αλλαγη νερου....

:thumbup::wootwoot::wootwoot:

Aντε κανε τι θα κανεις να παρουμε και εμεις σειρα :):):)

Link to comment
Share on other sites

:wootwoot::wootwoot:;)

Aντε κανε τι θα κανεις να παρουμε και εμεις σειρα :):thumbup::wootwoot:

:blush: για παμε να βλεπω σιγα σιγα φατοψαροαναπαραγωγες!!! :):)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον παιδια ημουν θεσσαλονικη μια εβδομαδα και τα μικρα τα ανελαβε η αδερφη μου στο 13λιτρο. ειναι 7 κινητικα μωρα corydoras aeneus που εχουν μεγαλωσει περιπου 2 φορες απο οταν σκασαν απο το αυγο (άλλα και περισσοτερο). μου φαινονται μια χαρα και συνεχιζω τις ρουτινες με καθημερινο ταισμα και αλλαγη νερου. ελπιζω να συνεχησουν ετσι για να δωσω και καμια φωτο, γιατι τωρα ακομα η μηχανη που εχω ειναι αστα να πανε και δεν θα δειτε και πολλα πραγματα....

Link to comment
Share on other sites

ακομα μια ενημερωση και μια ερωτηση:

τα μωρα εχουν μεγαλωσει αρκετουτσικα και ειναι καλα απότι μου φαινεται...

ερωτηση: στο ενυδρειο σχηματιζεται κατι σαν βρωμια στα τζαμια. εγω τα καθαριζω και κανω καθημερινες αλαγες νερου. να βαλω και κανα σαλιγκαρι λετε? λαθρεπιβατη απο τα αλλα ενυδρεια, μπας και καθαρισει και αυτος τιποτα αφου φιλτρο δεν εχω γιατι θα τα ρουφηξει μεσα?

Link to comment
Share on other sites

ακομα μια ενημερωση και μια ερωτηση:

τα μωρα εχουν μεγαλωσει αρκετουτσικα και ειναι καλα απότι μου φαινεται...

ερωτηση: στο ενυδρειο σχηματιζεται κατι σαν βρωμια στα τζαμια. εγω τα καθαριζω και κανω καθημερινες αλαγες νερου. να βαλω και κανα σαλιγκαρι λετε? λαθρεπιβατη απο τα αλλα ενυδρεια, μπας και καθαρισει και αυτος τιποτα αφου φιλτρο δεν εχω γιατι θα τα ρουφηξει μεσα?

Τι εννοείς "κάτι σαν βρώμα". Μπορείς να το διευκρινίσεις ή να βάλεις κάποια φωτογραφία? Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς "κάτι σαν βρώμα". Μπορείς να το διευκρινίσεις ή να βάλεις κάποια φωτογραφία? Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού?

καθε μερα αλλαγη νερου μετα το τελευταιο ταισμα της ημερας. 30-50%. την βρωμια εννοω ειναι κατι σαν χωμα αλλα ελαστικο, δηλαδη ειναι σε κοματια που το νερο τα κινει δεξια αριστερα και εχουν πιασει το τζαμι...ξερω οτι η περιγραφη ειναι περιεργει αλλα ετσι μοιαζει... φωτογραφιες λογω κακης μηχανης σε κοντινες φωτογραφιες δεν γινεται, γιατι δεν θα καταλαβεται...

Link to comment
Share on other sites

καθε μερα αλλαγη νερου μετα το τελευταιο ταισμα της ημερας. 30-50%. την βρωμια εννοω ειναι κατι σαν χωμα αλλα ελαστικο, δηλαδη ειναι σε κοματια που το νερο τα κινει δεξια αριστερα και εχουν πιασει το τζαμι...ξερω οτι η περιγραφη ειναι περιεργει αλλα ετσι μοιαζει... φωτογραφιες λογω κακης μηχανης σε κοντινες φωτογραφιες δεν γινεται, γιατι δεν θα καταλαβεται...

Αυτό προέρχεται από έλλειψη κυκλοφορίας. Τι νιτρικά έχεις?

Link to comment
Share on other sites

δεν κανω μετρησεις... στο μικρο ειδικα που ειναι τα μικρα, με καθημερινες αλλαγες νερου γιατι με επηρεαζουν? :)

Link to comment
Share on other sites

δεν κανω μετρησεις... στο μικρο ειδικα που ειναι τα μικρα, με καθημερινες αλλαγες νερου γιατι με επηρεαζουν? :)

Μέτρα και πες μας...

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη νερου και καθαρισμος στα τζαμια του ενυδρειου εγινε, καθως και προσθηκη κερατοφυλλου για τυχον νιτρικα που απορω πως δεν ειχα βαλει τοσο καιρο...

τα ψαρακια ειναι μια χαρα απότι βλεπω και οι κοιλιτσες τους γεματες φαι! ελπιζω να συνεχισουμε ετσι για καμια 15 μερες μπας και μπουν με τους γονεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...