Jump to content

Στήσιμο Νέου ενυδρείου - αρχάριος - επιλογή θέσης...


Recommended Posts

Χαιρετώ τους φίλους του ενυδρείου

Ανακάλυψα τη φοβερή σας κοινότητα με αφορμή ένα μικρό ενυδρείο juwel 60λτ που μου έγινε πρόσφατα δώρο.

Είμαι τελείως αρχάριος απο ενυδρεία και στην προσπάθειά μου να ξεστραβωθώ αρχισα να διαβάζω οδηγούς-βιβλιογραφίες κλπ και κατέληξα (φυσικά) με πολλές περισσότερες απορίες απ'ότι ειχα αρχικά. Περνώ στο θεμα:

αυτη τη στιγμη εχω στα χερια μου μονο το εργοστασιακο ενυδρειο (γυαλα, θερμοστατη, φως, φιλτρο, αντλια)

οποτε ειμαι ελευθερος να επιλεξω ψαρια αργοτερα. Ομως πριν αρχίσω να κοιτάω ακόμα για ψαράκια φυτα κλπ, χρειάζομαι τη βοήθειά σας για την τοποθεσία του ενυδρείου στο σπιτι.

Εχω 3 θεσεις υποψηφιες :

1. Στο γραφειο, διπλα στο μονιτορ του pc.

Δεν πεφτει ποτε φως απευθειας, δεν εχει κοντα καλοριφερ και θα εχω παρεα τα ψαρακια πολλες ωρες οταν ειμαι στο pc.

ΟΜΩΣ : Ειναι το πιο ζεστο μερος του σπιτιου. επίσης, τα ψαρια θα με τρωνε στη μαπα να μπαινοβγαινω ολη την ωρα και να καθομαι μπροστα τους καθε απογευμα - βραδι, πιθανως και μεχρι τις 3 με αναμενα φωτα στο δωματιο και μουσικη

2. Στο σαλονι κοντα (καθετα) στην τηλεοραση

Θα εχουν την ησυχια τους ολο το πρωι και τη νυχτα

ΟΜΩΣ η τηλεοραση θα παιζει τα απογευματα με subwoofer απο ταινιες κλπ,

και φυσικα συχνα πυκνα στο σαλονι θα υπαρχει κοσμος και φασαρια.

Το μερος ισως το βαραει και λιγο ο ηλιος το απογευμα για κανα μισαωρο

3. Στο υπνοδωματιο, που δε με βολευει για προφανεις λογους

Το θεμα ειναι επειδη με αυτα που διαβαζω τρομαξα με το ποσο νευρικα/ευαισθητα ειναι

τα ψαρια σχετικα με το ωραριο τους στο φως, στο θορυβο και τη θερμοκρασια

θα καταφερω να βρω ψαρια που να ειναι τοσο χαλαρα/χυμα ωστε να μπορουν να ζουν ανετα

στο γραφειο ή στο σαλονι μου? Ή οι συνθήκες εκεί είναι ακατάλληλες τελείως;

Επισης να σημειωσω οτι το σπιτι ειναι αδειο το πρωι στις καθημερινες, και ΖΕΣΤΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ (τελευταιος οροφος).

Δεν αποκλειεται να πιανει και 30-35 βαθμους το καλοκαιρι οσο ειναι κλειστο. το απογευμα με A/C ή ανοιχτα παραθυρα

η κατασταση βεβαια βελτιωνεται.

Τι λετε, ειναι βιωσιμο ενα ενυδρειο στο σπιτι μου, ή θα μου φυγει η ψυχη να κανω ενα σωρο

πατεντες για να ψυχω το ενυδρειο και να δινω βαλιουμ σε τρελαμενα ψαρια;

Περιμένω μερικές απόψεις και προτάσεις, ευχαριστω προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλως ηρθες!!! μπραβο που σκεφτεσαι τοσο το να μη στρεσαρεις τα ψαρια! εισαι σε πολυ καλο δρομο. και οι τρεις επιλογες που ειπες ειναι δυσκολες, ομως για τη ζεστη μην σε απασχολει απο τωρα, αφου μεχρι να βαλεις ψαρακια μπορουμε να φτασουμε οκτοβρη και τοτε θα ειναι πιο δροσερα. να σε απασχολει το που θα μπει το ενυδρειο και πως θα το στρωσεις. η αποψη αν ειμουν αναμεσα σε αυτες τις 3 επιλογες θα ηταν το γραφειο διπλα στο pc, αλλα σιγουρα δεν υπαρχει αλλο μερος που μπορει να μπει ενα επιπλο να στηριζει το συστημα?

Link to comment
Share on other sites

για μενα η πιο ωραια θεση θα ειναι διπλα στο pc.τωρα για την ζεστη ειναι αλλο θεμα. υπαρχουν τροποι να πεσει η θερμοκρασια με ανεμηστηρακια chiller.... οτι θες για βοηθεια εδω ειμαστε και καλως ηρθες και καλο διαβασμα ;):D

Link to comment
Share on other sites

Και έγω δίπλα στο pc θα πρότεινα. Και εγώ για το γραφείο μου προορίζω το ενυδρειο μου. Νομίζω θα είναι η πιο ταιριαστή θέση και πολύ ωραία παρέα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ανοιγεις μια ψηφοφορια??? ;)

παντως οι περισσοτεροι διπλα στο pc θα σου πουν! και εγω εκει το ειχα μεχρι που πηρα και αλλο και εβγαλα το pc :D

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ψηφιζω γραφειο!!! στο σαλονι θελω κατι πολυυυυυ μεγαλυτερο!!! ;)

πιστευω ομως οτι ειναι καλυτερα να δουμε τι ψαρια σου αρεσουν για αρχη και τι μπορεις να αφιερωσεις σε χρονο και χρημα γι αυτα. επειτα το μερος.

καλο θα ειναι παντως, αν το βαλεις στο γραφειο σου, τα βραδια να δουλευεις με ενα λαμπατερ μονο. ωστε το δωματιο να μην εχει πολυ φως και να μην ακους μουσικη τυπου μεταλ και τσιτα. μπετοβεν για παραδειγμα θα ηταν οτι πρεπει για πριν τον υπνο τους!! :D

στο σαλονι παντως, με το κοσμο, τις ταινιες και το χομ σινεμα (σαμπ γουφερ, αρα αποτομα μπου μπουμ) θα ειναι καπως για τα ψαρια. διαφορετικα θα σου ελεγα σαλονακι!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Ψηφίζω γραφείο δαγκωτό! ;)

Στο σαλόνι θα υπάρχει λογικά αρκετός θόρυβος!

Άσε που όπως είπε και ο fishaki, εκεί πρέπει να μπει κάτι μεγαλύτερο από 60 λίτρα! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από μένα και καλή αρχή!

Συμφωνώ με όλα όσα γράφτηκαν παραπάνω.

Σίγουρά όμως, το που θα μπει το ενυδρείο μάλλον το ξέρεις καλύτερα εσυ, γιατί:

1.ξέρεις πόσο συχνά βλέπεις ταινίες και ακούς το sub

2. ξέρεις ή υποψιάζεσαι την ικανότητά σου να συγκεντρώνεσαι στη δουλειά σου-pc σου με τα ψάρια δίπλα.

3. Ξέρεις πόσο χώρο έχει το σαλόνι σου και αν πρέπει οπωσδήποτε να μπει τόσο κοντά στην τηλεόραση που θα έχει πρόβλημα.

Το μέγεθος του, δεν είναι ούτε πολύ μεγάλο, ούτε και πολύ μικρό, αλλά αυτό είναι σχετικό με το που θα το τοποθετήσεις.

όσο για το αν τα ενοχλείς, μπορείς να "ρυθμίσεις" το ωράριο τους και σύμφωνα με το δικό σου. Για παράδειγμα αν είσαι στο σαλόνι από μεσημέρι μέχρι αργά το βράδυ, το φως τους μπορεί να ανοίγει 16:00 με 00:00 κ.ο.κ. άλλωστε δυνατά μουσική μετά από τα μεσάνυχτα , δύσκολο σωστά?

Τέλος, σκέψου πως πρέπει να αρεσει και σε σένα, γιατί εκτός από τα ψάρια , στρεσαριζόμαστε και μεις με τα χίλια δυο που μας συμβαίνουν, οπότε σκοπός είναι να σε ξεκουράζει και το θέαμα κάποιες φορές εκεί που θα είσαι "αραχτός"

Γνώμη μου πάντα

ΥΓ: Στο υπνοδωματιο δεν θα το συνιστούσα ούτε και γω, αλλά και πάλι εσύ ξέρεις καλύτερα.

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα και τις απαντήσεις σας. Θα κάνω κάποιες δοκιμές στους χώρους μου να δω πως ακριβώς 'κάθεται' το ενυδρείο στο χώρο.

Ομολογώ ότι τα πράγματα είναι δύσκολα πάντως :

καλο θα ειναι παντως, αν το βαλεις στο γραφειο σου, τα βραδια να δουλευεις με ενα λαμπατερ μονο. ωστε το δωματιο να μην εχει πολυ φως και να μην ακους μουσικη τυπου μεταλ και τσιτα. μπετοβεν για παραδειγμα θα ηταν οτι πρεπει για πριν τον υπνο τους!! ;)

ΜΟΝΟ μεταλ παιζει στο γραφείο :) ενταξει όχι τσίτα (ιδιως το βραδυ)

το κακό στο γραφείο είναι οτι ειναι στριμωγμένα τα πράγματα, και δε θα βολευει να κανω αλλαγες νερου στο γραφειο πανω απο το pc.

νομιζω οτι προσανατολιζομαι για το σαλονι (πιο 'άπλα', ησυχία περισσοτερες ωρες τις καθημερινες. θα δω αν μπορω να τραβηξω μακρια το subwoofer, και ισως ανεβασω και καμια φωτο για να μου πειτε ποσο ασχημα ειναι τα πραγματα στο χωρο. επισης ειναι σημαντικα πιο δροσερα απο το γραφειο...

Απο οτι διαβαζω μαλλον θα διαλεξω guppy που ειναι ανθεκτικα και σε θερμοκρασιες και σε μεταβολες των συνθηκων του νερου, γενικα προτεινονται σαν ψαρακια αρχαριων...

Ευχαριστώ :P

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι προσανατολιζομαι για το σαλονι (πιο 'άπλα', ησυχία περισσοτερες ωρες τις καθημερινες. θα δω αν μπορω να τραβηξω μακρια το subwoofer, και ισως ανεβασω και καμια φωτο για να μου πειτε ποσο ασχημα ειναι τα πραγματα στο χωρο. επισης ειναι σημαντικα πιο δροσερα απο το γραφειο...

Απο οτι διαβαζω μαλλον θα διαλεξω guppy που ειναι ανθεκτικα και σε θερμοκρασιες και σε μεταβολες των συνθηκων του νερου, γενικα προτεινονται σαν ψαρακια αρχαριων...

Ευχαριστώ :)

ωραία....πολύ ωραία. ίσως κιολας με αφορμή το ευδρείο κάνεις μια μίνι "ανακαίνιση" στο σαλόνι!! :P

όσο για τα ψαράκια, τα guppies ναι είναι ωραία λύση. δες και για τίποτα μικρά βυθόψαρα που θα μπορούσες ίσως να συνδυάσεις στις ίδιες συνθήκες.

Αλλά καλό είναι να πας και μια βόλτα από κάποιο μεγάλο petshop εκεί κοντά ώστε να δεις Live τι σου αρέσει.

Σημείωσε τα ονόματα από τα ψάρια που σε εντυπωσιάζουν πιο πολύ, τσέκαρε τα προφίλ τους και μετά προχώρα στη διαμόρφωση του ενυδρείου με βάση τις ανάγκες τους ..

;)

Link to comment
Share on other sites

εεεεε που μενεις? οταν ειναι να βαλεις ψαρακια πες μου να σου δωσω γκαπακια και κανα φυτο αμα θες! :) εχω πολλα!! (δωρεαν εννοειτε)!!

Link to comment
Share on other sites

εεεεε που μενεις? οταν ειναι να βαλεις ψαρακια πες μου να σου δωσω γκαπακια και κανα φυτο αμα θες! :) εχω πολλα!! (δωρεαν εννοειτε)!!

Να του πας και μπολι, μη παιδευεται.

Link to comment
Share on other sites

thanks, ειμαι στο νεο ηρακλειο, οταν με το καλο στρωσω το εργαλειο (ειναι ακομα στο κουτι του) θα το εχω υποψη

επικειται επισκεψη σε μαγαζι να κοψω ψαροφατσες :Ρ

Link to comment
Share on other sites

thanks, ειμαι στο νεο ηρακλειο, οταν με το καλο στρωσω το εργαλειο (ειναι ακομα στο κουτι του) θα το εχω υποψη

επικειται επισκεψη σε μαγαζι να κοψω ψαροφατσες :Ρ

ρε φιλε πλακα μας κανεις? και γω νεο ηρακλειο ειμαι.... μολις το ανοιξεις πες!! :)

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε πλακα μας κανεις? και γω νεο ηρακλειο ειμαι.... μολις το ανοιξεις πες!! :blush:

καλο! θα μιλησουμε :P

λοιπον, περασα απο ενα πετσοπαδικο (οχι μονο για ενυδρεια) που βρηκα στο δρομο μου, το οποιο μου εδωσε εντυπωση 'σουπερμαρκετ' (με κατι φανταχτερα ψαρακια -μονομαχοι φανταζομαι- σε κατι ποτηρια-σφηνακια, στεναχωρο πολυ), οποτε απλως χαζεψα λιγο τα ψαρια και δεν εκατσα παραπανω.

τσεκαρισα οτι τα γκαπυ μου αρεσουν ;) απο τα υπολοιπα που ειδα, μερικα που ξεχωρισα και μου αρεσαν ηταν :

καρντιναλ τετρα τα οποια ομως απο οτι διαβαζω δεν ταιριαζουν με γκαπυ ετσι κ αλλιως

κατι danio zebra longfin ανοιχτο ροζ, δεν μπορεσα να βρω καπου το προφιλ τους :)

ξιφοφοροι golden calico και green wagtail (μεγαλωνουν πολυ και δεν χωρανε:thumbup:

και (το πιο κορυφαιο μουτρο!) black balloon molly (απο το προφιλ δεν μπορεσα να καταλαβω αν ταιριαζουν με γκαπυ)

τωρα στα 54λτ καθαρο που εχει το ενυδρειο δε ξερω τι απο τα παραπανω χωρανε

οπως και ναχει δεν καιγομαι να χωρεσω με το ζορι ενα σωρο ψαρια, ακομα και με

μερικα γκαπυ μοναχα (και κανενα σαλιγκαρι για καθαρισμα τζαμιων :Ρ ) ειμαι ευχαριστημενος

Link to comment
Share on other sites

2 αρσενικ 6 θηλυκα γκαπι και εισαι οκ για αρχι! 2-3 zebra snail για την αλγη αφου θα εχεις και καφε αλγη στην αρχη λογικα και ολα τα αλλα ερχονται... ομως εχεις και αλλες επιλογες οπως μονομαχο, κορυ και σαλιγκαρια και αλλες ακομα αλλα αυτο πρεπει να το επιλεξεις εσυ. πιο ευκολα θα ειναι τα γκαπι!!

Link to comment
Share on other sites

ακομα και με μερικα γκαπυ μοναχα (και κανενα σαλιγκαρι για καθαρισμα τζαμιων :Ρ ) ειμαι ευχαριστημενος

Ξεκινα ετσι :)

Απεφυγε τα μπαλουν σκατουν βαμενα ψημενα παραλλαγμενα τατουαρισμενα

ΥΓ στειλε μου pm να ερθεις να παρεις δωρο applesnail.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Απεφυγε τα μπαλουν σκατουν βαμενα ψημενα παραλλαγμενα τατουαρισμενα

:blush::thumbup::helpsmilie::):P;)

Link to comment
Share on other sites

Απεφυγε τα μπαλουν σκατουν βαμενα ψημενα παραλλαγμενα τατουαρισμενα

:thumbup::helpsmilie::P:helpsmilie:;):blush::)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...