Jump to content

Προτασεις για ψαρια σε Fish Only 90lt


Recommended Posts

πολυ ομορφα και τα εντλερς, εμενα μονο το μεγεθος τους και κατα ποσο θα τα εβλεπα μεσα στο ενυδρειο με προβληματησε κατα τα αλλ ειναι ομορφα!

Link to comment
Share on other sites

http://www.thinkfish.co.uk/fish/Endlers_Livebearer/

Αυτα ειναι? Όντως φανταστικα! Κ βλεπω να αντεχουν μεχρι 8,5 PH.

Ελπιζω να βρω μερικα αυριο.

Απο την αλλη διαβαζω οτι ζουν 2 χρονια το πολυ. Αντε να καταλαβεις αν εχεις αγορασει κανεναν ηδη μαθουσαλα στο petshop...

Οτι ζουν δυο χρονια μην σε προβληματιζει,με 2 αρσενικα και τεσσερα θηλυκα δεν θα προλαβαινεις

τις γεννες.Δες στις αγγελιες πολλοι συνχομπιστες πουλουν 'η χαριζουν.

Link to comment
Share on other sites

Οτι ζουν δυο χρονια μην σε προβληματιζει,με 2 αρσενικα και τεσσερα θηλυκα δεν θα προλαβαινεις

τις γεννες.Δες στις αγγελιες πολλοι συνχομπιστες πουλουν 'η χαριζουν.

:) ακριβως! μετα απο λιγο καιρο δεν θα ξερεις τι να κανεις! αυτο ισχυει για το συνολο των ζωοτοκων για αυτο και ειναι τοσο διαδεδομενη και η αγορα τους απο αρχαριους, αλλα και μη αρχαριους που θελουν να ζησουν την εμπειρια της γεννας στο ενυδρειο τους πολλες φορες! να προμηθευτεις και κερατοφυλλο που ειναι πολυ καλη κρυψωνα για να γενανε μεσα στο κυριως ενυδρειο και να μην τα βαζεις σε γενηστρα και στρεσαρονται!

Link to comment
Share on other sites

:P ακριβως! μετα απο λιγο καιρο δεν θα ξερεις τι να κανεις! αυτο ισχυει για το συνολο των ζωοτοκων για αυτο και ειναι τοσο διαδεδομενη και η αγορα τους απο αρχαριους, αλλα και μη αρχαριους που θελουν να ζησουν την εμπειρια της γεννας στο ενυδρειο τους πολλες φορες! να προμηθευτεις και κερατοφυλλο που ειναι πολυ καλη κρυψωνα για να γενανε μεσα στο κυριως ενυδρειο και να μην τα βαζεις σε γενηστρα και στρεσαρονται!

Τι γεννηστρες ρε παιδια, εγω δε θελω να γεννανε! Που θα τα βαζω?! Κανενα προφυλακτικο δεν παιζει να τους μοιραζω? :)

Σοβαρα παντως αν δεν εχω φυτα θα ειναι φρονιμα ή... εμεις οι γκαπυ οπου λαχει?

Link to comment
Share on other sites

Τι γεννηστρες ρε παιδια, εγω δε θελω να γεννανε! Που θα τα βαζω?! Κανενα προφυλακτικο δεν παιζει να τους μοιραζω? :)

Σοβαρα παντως αν δεν εχω φυτα θα ειναι φρονιμα ή... εμεις οι γκαπυ οπου λαχει?

θα αναπαραγονται κανονικα μπορει και περισσοτερο αλλα θα τρωνε τα μικρα :P

Link to comment
Share on other sites

post-23852-1283596817_thumb.jpg

Μη βαρατε ολοι μαζι :)

λιγο μυστηριο ενυδρειο, λογω της πετρας αλλα αρχαιοτητα και της πλατης. ελενξες αν δεν ειναι ασωεστολιθικες ε? ο βυθος που ειναι λαμπερος μπορει να τα στρεσαρει τα ψαρακια. εχεις ευκαιρο το προφιλ τους?

Link to comment
Share on other sites

λιγο μυστηριο ενυδρειο, λογω της πετρας αλλα αρχαιοτητα και της πλατης. ελενξες αν δεν ειναι ασωεστολιθικες ε? ο βυθος που ειναι λαμπερος μπορει να τα στρεσαρει τα ψαρακια. εχεις ευκαιρο το προφιλ τους?

Iwagumi hardscape με 3 πετρες. Οι 2 μεγαλες ειναι ξυλοπετρες , η μια μικρη ειναι μαζεμενη απο Ιονιο κ η μονη υποπτη. Ο βυθος ειναι ΟΚ , το τηλεφωνο εχει υπερφωτισει τον βυθο.

Τα ψαρακια ειναι ο λογος που θα φαω το ξυλο :)

Ροδοστομα, δεν ειχα διαβασει το προφιλ τους κ ρωτησα τον petshopa (πολυ γνωστο pet shop αποκλειστικα με ενυδρεια) αν κανουν για το νερο μου κ ειπε ναι τετοιο θελουν. Μετα στο σπιτι ειδα οτι τετοιο ΔΕ θελουν :P

Τελος παντων προς το παρον φαινονται πολυ ζωηρα κ ανετα, εφαγαν κιολας κ το κοκκινο εχει επιστρεψει στο κεφαλι τους (μετα το στρες της μεταφορας). Ειναι καλο πειραμα να δω ανοχες ψαριων κ ποσο ακριβη ειναι αυτα τα τεστ σε χαρτακια...

Link to comment
Share on other sites

κοιτα τα ψαρακια ειναι πολυ ομορφα γενικα αλλα δεν ειναι και πολυ σωστο να τα βαλεις σε τοοοσο μεγαλη αποκλιση ph και να περιμενεις να πεθανουν για να δεις ανοχες.... ενταξει τωρα αμα θες τοοσο πολυ να τα κρατησεις υπαρχουν τροποι να φτιαξεις το νερο σου εκει που θελουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κοιτα τα ψαρακια ειναι πολυ ομορφα γενικα αλλα δεν ειναι και πολυ σωστο να τα βαλεις σε τοοοσο μεγαλη αποκλιση ph και να περιμενεις να πεθανουν για να δεις ανοχες.... ενταξει τωρα αμα θες τοοσο πολυ να τα κρατησεις υπαρχουν τροποι να φτιαξεις το νερο σου εκει που θελουν...

Ναι μπορει να κανω το κολπο με την τυρφη ή να κανω tetra treatment... κ να φυτεψω καναν βραχο.

Θελω να βαλω κ ενα πλεκο οποτε το PH καλο ειναι να κατεβει.

Βεβαια εχω απορια αν οντως χρειαζεται τετοια λεπτομερεια στις συνθηκες ή αν τα ψαρακια προσαρμοζονται. Ισως ειναι επειδη τα βλεπω μια χαρα τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορει να κανω το κολπο με την τυρφη ή να κανω tetra treatment... κ να φυτεψω καναν βραχο.

Θελω να βαλω κ ενα πλεκο οποτε το PH καλο ειναι να κατεβει.

Βεβαια εχω απορια αν οντως χρειαζεται τετοια λεπτομερεια στις συνθηκες ή αν τα ψαρακια προσαρμοζονται. Ισως ειναι επειδη τα βλεπω μια χαρα τωρα.

εξαρταται σε τι συνθηκες τα ειχαν και αν εχουν γεννηθει και σε αυτες τις συνθηκες. επισης παιζει ρολο και να εισαι μεσα στα ορια που δινεται στο προφιλ. εσυ σε αυτη την φαση δεν εισαι. το εχουμε ξαναπει σημασια δεν εχει να επιβιωνουν, αλλα να ευδοκιμουν... θελεις να βλεπεις μια μαχη με την επιβιωση μεσα στο ενυδρειο ή συμπεριφορες βιοτοπου?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι σουπερ ψαρακια ειναι αυτα.

Κ σαν κοπαδι πανε κ τον βυθο σκαλιζουν για καμια τροφη που επεσε κ φερνουν γυρα ολο το ενυδρειο. Φτου φτου...

Το πιο μικρο ειναι ο πιο μαγκας της παρεας κ τρωει σαν κτηνος :)

Γενικα βλεπω τα δυο μικρα ειναι πολυ πιο ανετα απο τα πιο μεγαλα. Ισως εχει να κανει με αυτο που ειπαμε για τις συνθηκες διαβιωσης στο μαγαζι.

Με καποιο πλεκο δε νομιζω να εχουν προβλημα σωστα? Αν επιβιωσουν καμια βδομαδα συνεχιζω με πλεκο μετα κανα 2 σαλιγκαρια κ 2-3 γαριδες.

Ισως παρω κανενα πιο καλο τεστ για το PH να δω τι γινεται σιγουρα. Μεχρι τοτε θα συμπληρωνω απιονισμενο νερο.

Link to comment
Share on other sites

η εκφραση: ΄΄αν επιβιωσουν καμια βδομαδα συνεχιζω (τα πειραματα με ζωντανα)΄΄ δεν ειναι και πολυ σωστη ε?

Link to comment
Share on other sites

η εκφραση: ΄΄αν επιβιωσουν καμια βδομαδα συνεχιζω (τα πειραματα με ζωντανα)΄΄ δεν ειναι και πολυ σωστη ε?

Σωστή ειναι γιατι αν δεν επιβιωσουν παω ενα βημα πισω κ κοιταω τι πηγε στραβα κ συνεχιζω με γκαπυ.

Εννοειται θα κανω προσπαθειες να κατεβασω το PH με τις μεθοδους που προειπα. Κ σιγουρα θα αναγνωρισεις οτι εχω ασχοληθει με το θεμα πολυ περισσοτερο απο τον μεσο αρχαριο.

Απο την αλλη μην τρελαινομαστε:

1) βγαζοντας τα ψαρακια απο τη γυαλα τους στο pet shop (μερικες δεκαδες σε χωρο ουτε τον μισο απο τον δικο μου) ο τυπος σκοτωσε ενα με την αποχη κ απλα το πεταξε διπλα σε ενα ποτηρακι που μαλλον για αυτη τη δουλεια ειναι.

2) απο αλλο post σου προσεξα οτι σου ψοφησαν 2-4 ψαρια τωρα το καλοκαιρι κ το περασες απλα σαν "κουλο" κ παμε για αλλα...

3) ας μην ειμαστε τοσο απολυτοι οτι οι τιμες του περιβαλλοντος που ζουνε τα ψαρια σε αγρια κατασταση πρεπει να αντιγραφονται για τα ψαρια που γεννηθηκαν απο αναπαραγωγη σε αιχμαλωσια (επι πολλες γενιες) κ σε συνθηκες που δε γνωριζουμε. Εχω διαβασει κ σε αυτο το φορουμ για ψαρια που τα πανε τελεια σε συνθηκες πολυ διαφορετικες του προφιλ τους ενω αλλα σε "ιδανικες" θεωρητικα συνθηκες ψοφανε απο χιλιους δυο λογους.

Οποτε ΟΚ φιλικα τα λεω απλα δε μ'αρεσε πολύ ο επικριτικος τονος σου κ τα "πειραματα με ζωντανα". Αν μη τι αλλο εγω πρωτος αναγνωρισα το αρχικο λαθος.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχεις παρει λιγο λαθος το θεμα:

1ον) εκτιμησα απο την πρωτη στιγμη οτι ασχοληθηκες

2ον)δεν ειμαι επικριτικος για να ειμαι επικριτικος και αν με ηξερες θα το καταλαβαινες αλλα το ειπα γιατι με ενοχλησε αυτο που ειπες οτι συνεχιζω προσθετοντας και αλλα ψαρια που δεν κανουν για αυτες της παραμετρους.

3ον) δεν σου λεω κατι που το αποφασισα εγω αλλα που το λεει στο προφιλ των ψαριων και που αυτα ελεγαν και σε μενα οταν ξεκινησα.

4ον) πολλες φορες κρατας της συνθηκες καλες και συμβαινουν ασχημα πραγματα, αλλες το αντιθετο αλλα συμβαινουν καλα... αλλα σκεψου οτι και εναν ανθρωπο που τα εχει ολα και κανει την καλυτερη ζωη, κατι παει στραβα και παθαινει κατι ασχημο, και αλλοι κανουν τι χειροτεροι και ζουν ως τα βαθια γεραματα. οποτε είτε κανουμε αυτο που πρεπει εστω και αν ειμαστε οριακα, ειτε δεν εχει νοημα το φορουμ... και κατι για αυτο που τα πηρες απο το πετ σοπ: οσο τα αγοραζεις και δεν τους παρεχεις τις σωστες συνθηκες διαιωνιζεις το προβλημα. δεν μπορουμε να τα απελευθερωσουμε ολα, μπορουμε ομως να ζητησουμε καλυτερες συνθηκες για αυτα.

5ον) αν ειμουν παρων το καλοκαιρι δεν θα εχανα ουτε και αυτα τα 2 ψαρια, που ειναι το 1% των ψαριων που εχω, αλλα και που παλι με πειραξε πολυ....το κουλο πηγαινε περισσοτερο στην egeria densa που εξαφανιστηκε :)

εγω απλα σου λεω προσεχε με τα ψαρια γιατι το ξενερωμα ειναι πολυ μεγαλο καμια φορα οταν και πηγαινει στραβα και δεν αξιζει τοσο κοπος(που πραγματι κανεις) να παει χαμενος.

απο μενα καλη συνεχεια και ο,τι θες πες! :P

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...