Jump to content

ερωτηση


GXSARA

Recommended Posts

στο ενυδρειο μου εχω 6 σκαλαρια 3 τιγρε και 3 κιτρινα με ασπρο. εχω 2+2 που ειναι ζευγαρια και γεννανε συνχεια. πανω στα φυτα στο τζαμι. υπαρχει περιπτωση να σωσω τα αυγα και να βγουν ψαρακια?τι πρεπει να κανω ?δεν εχω ιδεα.

ευχαριστω προκαταβολικα :):P

Link to comment
Share on other sites

εχω 2 ζευγαρια και δεν εχω που να τα βαλω :) μεσα στο ιδιοενυδρειο μπορω να κανω κατι???

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε το εξης.

βαλε νερο απο το ενυδρειο σου σε ενα κουβα και μετεφερε εκει τα αυγα σου. βαλε και μια αεραντλια μεσα και αν εισαι λιγο τυχερος θα δεις σκαλαρακια!

Link to comment
Share on other sites

οκ την επομενη φορα θα το κανω γιατι τωρα που σηκωθηκα να παω για δουλεια τα ειχαν φαει.θα τα μταφερω μαζι μετο φυτο την επομενη :)

ευχαριστω.....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κύριε

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή....

Πρέπει να δούμε γιατί ΔΕΝ έχετε δει ακόμα γόνο.

Πέστε μας λίγο....

Λίγα λόγια για το ενυδρείο

1: Μέγεθος? (Διαστάσεις, όχι λίτρα, έχει σημασία)

2: Φίλτρο-α? Τι χρησιμοποιείτε?

3: Σκληρότητα νερού? Αν είσαστε από Αθήνα ή σε περιοχή με ανεβασμένη σκληρότητα νερού δοκίμαστε να κάνετε πριν την επόμενη γέννα (περίπου 7-9 ημέρες) αλλαγή νερού 15-30 τα εκατό με απιονισμένο δροσερό νερό. 15 την πρώτη φορά και άλλα 15 τη δεύτερη, προσέξτε το pH να μην πέσει κάτω από 6 και να κάνετε τις αλλάγες και προσθήκες νερού αργά και μεθοδικά.

1: Τρώνε οι γονείς τα αυγά?

2: Αν ναι, τα τρώνε αμέσως ή μετά από ώρες-μέρες?

3: Τα αυγά εφόσον τα αφήνουν τα προσέχουν?

4: Τα αυγά γίνονται λευκά? Πιάνουν μύκητες? οριμάζουν και μπορείτε να δείτε τα έμβρυα?

5: Τροφή για τα μικρά ετοιμάσατε?

6: Έχετε σαλιγκάρια στο ενυδρείο?

Για το ενυδρείο είπαμε, εκείνο που θέλω να προσέξετε είναι να μην είναι τα φίλτρα και οι αεραντλίες σε πλήρη ισχύη κοντά στο σημείο που γεννάνε τα Scalare γιατί την ώρα της ωοτοκίας μπορεί να παρασύρει το σπέρμα μακριά από τα αυγά. Μόλις γεννήσουν τα αυγά επιβάλεται να αποκαταστήσετε απόλυτα τη ροή.

Βγάλτε τα 2 Scalare που δεν ζευγαρώνουν και δώστε τα ή πάρτε άλλο ενυδρείο για αυτά εφόσον το πρώτο είναι αρκούντως μεγάλο για τα δύο ζευγάρια, ή δώστε τα και βάλτε το δεύτερο ζευγάρι στο νέο ενυδρείο ή δώστε και τα 4 και κρατήστε το πιο παραγωγικό και προσεκτικό ζεύγος.

Αν έχετε σαλιγκάρια μεγάλα τύπου "Apple" ή ανάλογα περιορίστε τα μέχρι να επωαστούν τα αυγά. Αν έχετε μικρά σαλιγκάρια μην σβήνετε τα φώτα στο ενυδρείο μέχρι να δείτε γόνο.

Αν τα ψάρια αισθάνονται απειλημένα από το περιβάλλον (άλλα ψάρια απότομες κινήσεις του κόσμου μπροστά από το ενυδρείο, κακή χημεία μεταξύ τους κλπ) θα φάνε τα αυγά.

Αν τα αυγά γίνονται λευκά δεν έχουν γονιμοποιηθεί. Συμβαίνει και στα δύο ζευγάρια? Κοιτάξτε τα φίλτρα και την αεραντλία όπως είπα και την σκληρότητα. Είναι επιθυμητό να έχετε "μαλακό νερό" για να μπορεί ένα αδύναμο αρσενικό να γονιμοποιήσει τα αυγά πιο εύκολα. Μια μικρή ρητίνη ανταλλαγής ιόντων σαν αυτές που πουλάνε σε κουτιά και είναι "επαναφορτιζόμενες" με την χρήση αλατιού με βοήθησε αρχικά μέχρι τα Scalare μου να πάρουν τα πάνω τους.

Αν τα αυγά πιάνουν μύκητες ή χρησιμοποιείτε κάποιο αντιμυκητικό διάλυμα στο νερό ή απλά κατεβάζετε στην επόμενη γέννα λίγο ακόμα τη σκληρότητα και το pH. Τα Scalare αντέχουν pH μέχρι 6 αν κατέβει σταδιακά και περισσότερο αν είναι εισαγωγής από Αμαζόνιο (δεν είναι, πιστέψτε με.)

Έχετε ΠΑΝΤΑ φως στο ενυδρείο μέχρι να γεννηθούν τα μικρά μέχρι να έχουν μάθει οι γονείς να αντιμετωπίζουν τα έμβρυα.

Αν οι γονείς τρώνε τα αυγά αμέσως θέλουν ή μερικές ακόμα προσπάθειες για να μάθουν ή πρέπει να ξεχωρίσετε τα αυγά σε άλλο δοχείο. Καλή λύση είναι η τοποθέτηση σίτας επάνω από τα αυγά ώστε να μην μπορούν οι γονείς να τα φτάσουν για να τα φάνε μα να μπορούν να τα βλέπουν.

Αν σας πιέζει ο χρόνος και τα ψάρια γεννήσανε κανονικά να κοιτάξτε να βρείτε κάποιο φίλο ακουαρίστα που έχει παραγωγή αρτέμιας ή ακόμα καλύτερα microworms και φροντίστε για μερικές ημέρες να πηγαίνετε κάθε μέρα να πέρνετε λίγες και να ταίζετε τα ψαράκια με σύριγγα κανονική ή συτισής.

Σε περίπτωση ανάγκης βρασμένος λέκιθος αυγού σε σύριγγα για να δημιουργηθεί εκνέφομα κοντά στα ψάρια είναι μια καλή λύση αλλά χαλάει τη ποιότητα του νερού. Αν έχετε λουλούδια χωρίς λιπάσματα σε βάζο για περισσότερο από 4-5 μέρες το νερό έχει σίγουρα πρωτόζωα και αν με μια λεπτή σύριγγα οδηγήσετε το νερό στα ψαράκια και τα δείτε κάνουν σαν τρελλά είσαστε τυχερός. Νερό λιμνάζων από γλάστρα μπορεί να βοηθήσει επίσης. Οι τροφές αυτές κάνουν για σκαλάρια μόνο από την δεύτερη ως τη τέταρτη περίπου ημέρα, η Αρτέμια είναι η βέλτιστη δυνατή λύση ομολογώ. Ελέω Microworms, Deroworms,Vinegareels.

Καλή επιτυχία κύριε!

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε το εξης.

βαλε νερο απο το ενυδρειο σου σε ενα κουβα και μετεφερε εκει τα αυγα σου. βαλε και μια αεραντλια μεσα και αν εισαι λιγο τυχερος θα δεις σκαλαρακια!

τα αυγά θα είναι καλύτερο να μην μετακινηθούν καθόλου παρά μόνο όλα τα υπόλοιπα.......αν τα αυγά βγουν από το νερό θα έχεις κακό αποτέλεσμα και δεν θα έχει ο φίλος πετυχημένη αναπαραγωγή

φιλικά και με σεβασμό..... :)

Link to comment
Share on other sites

τα αυγά θα είναι καλύτερο να μην μετακινηθούν καθόλου παρά μόνο όλα τα υπόλοιπα.......αν τα αυγά βγουν από το νερό θα έχεις κακό αποτέλεσμα και δεν θα έχει ο φίλος πετυχημένη αναπαραγωγή

φιλικά και με σεβασμό..... :P

υπαρχει περιπτωση να εχει επιτυχια διαφορετικα? αφου δεν μπορει να μεταφερει τα ψαρια(συμφωνα με τα λεγομενα του). :)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση να εχει επιτυχια διαφορετικα? αφου δεν μπορει να μεταφερει τα ψαρια(συμφωνα με τα λεγομενα του). :)

αν τα αφήσει ως έχει.....και κάποια θα προστατευτούν από τους γονείς η να τα αφήσει και να τα μεταφέρει αφού σκάσουν τα αυγά...... :P;)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω οταν θα ξαναγεννησουν δεν θα κλεισω καθολου το φως. γιατι μολις κλεινει με τον χρονοδιακοπτη

το βραδυ τοτε εξαφανιζονται.για την μεταφορα των ψαριων ειναι δυσκολη δεν υπαρχει μερος ν τα βαλω. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν αφήσεις τα φώτα τελείως ανοιχτά τα ψάρια ίσος να στρεσαριστούν περισσότερο (λέω ίσος γιατί και τα ψάρια έχουν χαρακτήρα και το κάθε ένα αντιδρά διαφορετικά).

Καλλίτερη λύση είναι να φτιάξεις φεγγαρόφως, ή αν δεν μπορείς μια λάμπα γραφείου δίπλα στο ενυδρείο (όχι να βαράει προς τα μέσα) ώστε να φέγγετε το ενυδρείο αμυδρά.

ΥΓ.

Ξέρω ότι η απάντηση ήρθε λίγο αργά αλλά ας το γνωρίζουν η μελλοντική παππούδες.

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω.εχω moonlight αλλα μετααπο καποια σβυνουν οποτε θα αφησω αυτα ανοιχτα.

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω.εχω moonlight αλλα μετααπο καποια σβυνουν οποτε θα αφησω αυτα ανοιχτα.

δεν καταλαβα τι λες. αν σβηνει το μουνλαιτ απο βλαβη ελα να σου δωσω ενα να κανεις τη διουλεια σου! :)

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει χρονοδιακοπτη και τα εχω αναμενα μεχρι στις 3 το βραδυ μετα σβυνουν για να ηρεμουν τα ψαρια

δεν εχω βλαβη.ευχαριστω παντος να δουμε ποτεθα κανονισουμε και για καφεδακι. :)

Link to comment
Share on other sites

θα ειχε ηδη γινει, αλλα επαθα ζημια. θα σου πω απο κοντα και θα σου μιλησω για το καφεδακι! δεν το εχω ξεχασει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τα σκαλαρια μου ετοιμαζονται παλι για γεννα καθαριζουν μια ανουμπια και την κρεμμυδα μου.ελπιζω αυτην την φορα να τα καταφερω. μαλλον δεν θα σβυσω το το φως καθολου η θα βαλω ενα πορτατιφ διπλα.γιατι μετο moonlight δεν βλεπω ν κανω σωστη δουλεια γιατι το νερο απο τα ξυλα καφετιζει και πιστευω οτι δεν φεγουν αρκετα. ;):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αρχισε η γεννα μπαμ μπαμ ειδα τα πρωτα αυγα... για να δουμε τι θα κανουμε αυτην την φορα γενναει πανω στο κρεμμυδι μου. και ο αρσενικος φιλαει τσιλιες.δεν αφηνει κανεναν.

Link to comment
Share on other sites

ειναι παρα πολλα.δεν μετριουνται.χανω την μπαλα. η θερμοκρασια ειναι 27-28

Link to comment
Share on other sites

εκανα μια δοκιμη εσβυσα το φως και αναψα τα moonlight αλλα τζιφος φευγουν απο τα αυγα .και πανεκοντα αλλα ψαρια. εβαλα ενα πορτατιφ αλλα ειναι μικρουλη και δεν κανει δουλεια.οποτε θα αφησω το φως ανοιχτο ολο το βραδυ και το πρωι που θα παω για δουλεια θα το σβησω και θα ανοιξω το παραθυρο να παινει φως.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση

μετα απο ποση ωρα μπορω να δω ψαρακια? δεν βλεπω κανενα να εχει ασπρισει. ;)

Link to comment
Share on other sites

αν ολα πανε καλα μετα απο 3 μερες περιπου θα δεις μια ελαχιστη κινηση απο ουριτσες...

Link to comment
Share on other sites

πως παμε? συνεχιζει η ιστορια σου?

εχουμε και το καφεδακι σε εκρεμοτητα! αυτες τις ημερες ειμαι σπιτι. οποτε θελεις στειλε πμ να το φροντισουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...