Jump to content

πως βγαζω το κουτι του φιλτρου?


Recommended Posts

παιδια, το κουτι του φιλτρου που ειναι κολλημενο με σιλικονη μεσα στο ενυδρειο πως το βγαζω? εχω διαβασει με πετονια ή χορδη απο κιθαρα αλλα οταν το ενυδρειο ειναι γεματο μπορω να το κανω ?

το ενυδρειο τρεχει κανονικα με το εσωτερικο του φιλτακι,θα βαλω εξωτερικο φιλτρο και στο 3το μου ενυδρειο και θελω να βγαλω το κουτι αλλα φοβαμαι οτι ειναι δυσκολο και μετα θα αφησει σημαδια η σιλικονη που θα μεινει στα τζαμια....ισχυει αυτο?να το κανω ή να το αφησω οπως ειναι? πειτε μου κανα τροπο. :)

Link to comment
Share on other sites

Ποιό ενυδρείο-φίλτρο έχεις?

ειναι της juvel το 60 λιτρο και εχει το κλασικο μαυρο κουτι μεσα με την αντλια νερου και τα σφουγγαρια-φιλτρα.

Link to comment
Share on other sites

ειναι και το οτι το ενυδρειο ειναι σε λειτουργεια... και το κανει πιο δυσκολο..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έκανα αφαίρεση 60-70% του νερού (για να δουλεύω άνετα χωρίς νερό), προσωρινή μεταφορά των ψαριών (έστω και σε σακούλες), αφαίρεση του φίλτρου, γέμισμα και μεταφορά των ψαριών πίσω.

Τη σηλικόνη που θα μείνει μπορείς να την αφαιρέσεις με μια ξύστρα κεραμικών εστιών.

Έγινε επεξεργασία - tsikaboom
Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο γεματο. Αφου δεν ειναι ευκολο ουτε αδειο.

Αδειασμα νερο σε δοχειο μαζι με ολα (ψαρια φυτα) και το εξωτερικο φιλτρο (αν υπαρχει) να λειτουργει εκει (αλλιως αεραντλια) και μετα με ανεση ξεκινα.

Σπατουλα ή μακρυα φαλτσετα για τα εξωτερικα κολληματα και οπου δεν φτανεις με χορδη ψιλη (καντινι) απο κιθαρα.

Προσοχη στα χερια. Εγω εβαζα δερματινα γαντια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα ειναι αρκετα δυσκολο,θα δω τι θα κανω μαλλον θα το προσπαθησω ,ευχαριστω για τις απαντησεις :)

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα ειναι αρκετα δυσκολο,θα δω τι θα κανω μαλλον θα το προσπαθησω ,ευχαριστω για τις απαντησεις :)

Το έκανα πρόσφατα στο δικό μου, που είναι και αρκετά μεγαλύτερο.

Αδειασα το 50% του νερού. Τα ψάρια έμειναν μέσα. Χρησιμοποίησα μπετονιά χοντρή και φαλτσέτα καλή (κοπίδι, αλλά όχι το πολύ μικρό). Με προσεκτικές κινήσεις και λίγη ταλαιπωρία δε νομίζω να σου πάρει πάνω από 10' .

Φαντάζομαι θα προσθέσεις εξωτερικό φίλτρο? Αν ναι, έχε υπόψην σου ότι θα πρέπει για λίγο καιρό να λειτουργούν παράλληλα ή / και να χρησιμοποιήσεις μπόλι από το εσωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...